Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

16 + 1 rada Jak už nebýt ušákem

Datum přidání 11.03.2016   Přečteš za... Přečteš za 7 min.   komentáře 5 komentářů   

Každý ho zná a každý ho už potkal. Stačí jediný pohled a víte, o koho jde. O ušáka. Nováčka, který se teprve seznamuje s vojenským životem, a dělá při tom samozřejmě plno kiksů. Neví jak se obléci, neví jak se zabalit. Jsou to stále se opakující nástrahy, do kterých se ušák chytne. Nemůžeme mu to mít za zlé. Každý dělal ty stejné chyby. I vy. I já. Přitom stačí tak málo, aby se hned změnil. Zbytek je už na něm. 

jak už nebýt ušákem

 

„Nezáleží na tom jak to děláš, ale jak při tom vypadáš". Staré vojenské moudro, ve kterém je hodně pravdy. Naučit se taktiku, umět střílet či se orientovat v terénu chce hodně času. Změnit svoji vizáž a chování zabere jen chvíli a ani to nebolí. Tak pojďme na to.

 

1. Ušák a tkaničky

Ušák neví, že primárním účelem tkaničky není rozvazování. Tkaničky se musí zavázat. Pořádně utáhnout a zastrčit do bot. Nebo udělat dva uzly. Taky mu nikdo neřekl, že je dobré si ještě přes vršek boty přetáhnout ponožku. On si raději tkaničky jen tak zašmodrchá a pak si je při jištění perimetru zavazuje. Taky proč by jistil perimetr, že? Kolem je tolik jiných co to dělají.


2. Ušák se obléká

Ušák se obléká tak, aby mu nebyla zima. Takže do všech kožíšků co má. Ví, že když sedí v noře, tak je zima. Jenže na výcviku se nesedí. Na výcviku se běhá, skáče, plazí se. A pak se ušák vaří. Ve všech těch kožíškách je mu hrozný teplo, tělo se mu přehřeje a pak pápá. „Oblékat se na spodní hranici tepelného komfortu" říkává jeden pán. V tom je to kouzlo.


3. Ušák nosí zbraň

Ušák neví, že se zbraň nenosí jako hůl, ani jako hokejka, ani jako nákupní taška, ani jako já nevím co. Je to zbraň. Proto se nosí jako zbraň. Za pažbičku a předpažbí. Proto tam tyhle věci jsou. Tak je používej a bude to pro tebe i zbraň lepší.


4. Ušák objevil popruh na zbrani

Ušák si myslí, že když myslivec nosí zbraň, je něco jako voják. Myslivci nejsou dobrá inspirace. Naše zbraně mají taktické popruhy. Ušák neví, že zbraň se nosí na prsou, na rameni nebo na zad. Ne jinak. Takže pověsit si brendu hodně volně na rameno a ještě si sklopit pažbu fakt není ono.


5. Ušák nosí druhou zbraň

Ušák dostane k hlavní zbrani ještě záložní. Pistol. Hned si vzpomene na divokej západ. Když už tenkrát nosili ti nejlepší kolty proklatě nízko, tak to musí platit i teď. Čím níž ten steheňák dám, tím líp. Určitě jo. Viděl jsem to v televizi. Ani filmy z divokého západu nejsou dobrá inspirace.


6. Ušák a barvičky

Ušák si myslí, že když se na něj někdo dívá zepředu, tak stačí zamaskovat jen ten předek. Nenapadne ho si namaskovat uši zezadu a zevnitř. Neví, že i vzadu na krku má bílá místa. Proč by to dělal, však to pak zase musí umývat. „No fuj, ještě se umažu." Sakra, když něco děláš, dělej to pořádně. Pořádně se zamaskuj. Všude a bez keců.


7. Drsný ušák nosí jen tmavé brýle

Ušákovi tmavé brýle hrozně sluší. Vypadá hned drsněji. Jenže pak vběhne do místnosti a najednou nic nevidí. Neví, že cvičit CQB v tmavých místnostech s tmavými brýlemi je fakt blbý. „Jé, já nic nevidím. Můžu si ty brýle sundat?" Tak k čemu je máš? Abys je tahal po kapsách? Ušák časem zjistí, že existují i čiré zorníky. Ty jsou do tmavé místnosti. A tmavé zorníky jsou zase na slunko.


8. Ušák alias dědeček hříbeček

Ušák dostane helmu a je v sedmém nebi. Konečně vypadá jako voják. Tak honem nasadit ten potah, co k tomu dostal, nějak ho tam navázat a hurá do akce. Jenže ušák neví, že po nasazení potahu vypadá jako dědeček hříbeček. Potah se musí upravit tak, aby kopíroval helmu i zevnitř. Protože jedině tak je to správně. Nikdo nechce vypadat jako dědeček hříbeček. Nebo dědeček přilbeček.


9. Ušák jde ven ve tmě

Ušák navíc k přilbě dostane i kočičí oči. „Wau, to nosí opravdoví vojáci. To mě na stupnici drsnosti posune ještě o level výš." Tak je rychle dá na helmu a vyrazí ven. A tam to zase rychle ztratí. Ušák musí být trochu zručný a CatEye na přilbu dobře připevnit. A kdyby víc chodil v noci a nechrápal by, tak by věděl, že je typ tygřích očí, který svítí, jen když na něj posvítíš. Reflexní. To je ten blbej. Nosit ho nemá smysl. Sežeň si luminiscenční a nos ho. To je ten správnej.


10. Ušákovi mrznou uši

Ušáci nemají rádi zimu. Ale bojuje se i v zimě (vím, je to hrozný). No jo, ale ušáci mají velký uši a ty mrznou. Tak honem kulicha na hlavu. Čím větší, tím lepší. „Co? To musím mít i přilbu? To je votrava." Tak šup s přilbou na kulicha. Sice to moc nesedí, hlavně že je ušákovi teplíčko. Ví ušák, že existují tenké, ale teplé čepice? Ty patří pod helmu. Helma pak plní svůj účel. Chrání hlavu. To je její práce. Tak ji to nekažte.


11. Ušák jde na dlouhý výlet

Ušák má hrozně moc věcí. A zdá se mu, že ten batoh, do kterého to má dát je moc malý. Tak to tam všechno nějak naháže, našlape a vyrazí. A pak brečí. „Jau jau, toto bolí. S batohem nechci chodit. Všechno mě tlačí, táhne na stranu a řeže." Ušák se musí naučit balit batoh. Čím dřív, tím líp. Pak nebude myslet na bebíčka. Bude myslet na to, jak splnit úkol.


12. Ušák musí pít

Ušáci mají žízeň. Ne že by chtěli, ale někdo jim to říká. Nechtějí tahat zátěž navíc. Ale jsou chytří a vědí, že voda se tahá v PETkách. Taky si z domova pamatují, že batohy mají boční kapsy a taťka tam na výletě ty PETky s mlíčkem tahal. Tak šup s PETkou do boční kapsy. „Že jsem celej maskovanej a z batohu mi čouhá bílá PETflaška se žlutým uzávěrem? Komu to vadí?" No, kromě tebe snad všem.

 

13. Ušák a dlouhý ocásek

Ušák se nastrojí do vesty, obleče si batoh a vypadá jako bojovník. To má rád. Někdo mu ale řekl, že si musí všechny popruhy poutahovat, aby vše správně sedělo. Tak utahuje a utahuje. Volný konce popruhů se mu moc líbí. Připomínají ocásek. A mít dlouhý ocásek je ve zvířecím světě úplně nejvíc. V taktickém světě je ale dlouhý plandající popruh úplně nejmíň. Nechceme je, všude se zachytávají. Proto si profíci plandající popruhy motají a lepí. Proto vznikly „krotitelé popruhů".

 

14. Z ušáka bojovníkem

Ušák už má taktickou vestu, a k ní dostane hromadu sumek, kapsiček, pouzdýrek. Tak to všechno na vestu navěsí, aby vypadal jako ti krutopřísní páni na fotkách. Ušákovi moc nevadí, že tahá prázdný pouzdra. Tam si schovává papáníčko. Ušákovi ani nevadí, že se k důležitému vybavení nedostane, protože to nosí na zadku, nebo to má zakrytý jinou sumkou. Samozřejmě tou s jídlem. Pro ušáka je jídlo důležitější než zásobník. Jídlo chutná, zásobník akorát překáží. Zásobník s municí ale řeší problémy.


15. Ušák a křeček

Ušák ví, že každý drsný voják nosí odhazovák. Ale už přesně neví, co by do něj vlastně odhazoval. Tak napodobí bratrance křečka a skladuje tam vše, k čemu se za den dostane. Vodu, sladkosti, ešus. Pak jde na výcvik. Všude se střílí a ušák je v rauši. Když mu dojde munice, někdo na něj křičí, ať rychle přebije. Tak ušák střílí a přebíjí. Střílí a přebíjí. A zásobníky háže na zem. Moc se těší, až někam poodběhne a napapá se ze zásob v odhazováku. Bratranec křeček, to je ale koumák. Bratranec křeček už taky nemá zásobníky.


16. Ušák a jeho kolínka

Ušák má jemný kolínka, a tak chce nosit nákoleníky. Navíc vypadá zase o něco líp. Ale časem zjistil, že ty nákoleníky se tak nějak blbě nosí na kolenou, při ťapání moc řežou a jsou moc nepohodlný. Jednou nákoleníky ušáčkovi sklouzli na kotníky. Jej, to byla pohoda. Tam je vůbec necítil. Hned se mu líp šlapalo. Ale pak si musel rychle zakleknout. Pan Murphy mu tam nachystal kamínek. A od té doby umí ušák...


...nadávat.

 

Malá rada s velkým následkem na závěr

Ušák vše rád tahá u sebe. Sice neví k čemu to je a jak to použít. Hlavní je to mít. Hlavně že vypadám jako ti kolem. Příklad s odhazovákem se vážně stal.


Ušák taky rád vše dělá jen na oko. Další příklad? Prosím: „Přebíjím!" (ušák vytáhne zásobník ze zbraně, jako jej vymění za nový a stejný dá do zbraně). „Přebito! Panečku, to jsem pašák, dokážu přebít za dvě sekundy..."


Tak se pozná ušák. A je jedno, jak dlouho slouží. Jsou totiž i věční ušáci.


Ty buď profík. Na nic si už nehraj. Když něco děláš, tak to dělej pořádně. Když něco máš, nauč se to používat. Dělej vše maximálně reálně. Na hraní už není čas.


Už nejsi ušák.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 20.01.2019 Čas: 14:38

Krysák:
Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem si tím také neprošel... ;-)

Díky

avatar
Krysák Datum: 19.01.2019 Čas: 22:06

Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se alespoň v pár bodech nenašel, při nejmenším během kzp. A styl jakým je to napsané tomu dává korunu

avatar
Marty81CZ Datum: 15.01.2019 Čas: 18:54

Jelikož do AZ zrušili psychotesty, tak teď ani nevím co za člověka mám na střelnici vedle sebe. Trocha nepohodlí, únavy, stresu a kdo ví jak takový "nevyšetřený" člověk bude reagovat. To že projdu psychotestama ještě neznamená že nejsem magor...ale tak nějak ten výběr tam byl.

avatar
J.Vraja Datum: 06.04.2016 Čas: 15:31

Holt každý jsme nějak na vojně začínali-někomu to šlo rychleji,někomu pomaleji.

avatar
mart Datum: 16.03.2016 Čas: 15:12

Tak co?
Kolik z těch bodů kolem sebe ještě vidíte?

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava