Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Balíme se do mise I. - Maskáče a další oblečení

Datum přidání 20.02.2016   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 3 komentářů   

Šaty dělají člověka, to je známé pořekadlo. A maskáče dělají vojáka. Tacticool maskáče dělají modelku… Co si obléct, co přešít nebo koupit aby se vám lépe plnil úkol, se společně podíváme v prvním dílu seriálu „Balíme se do mise“.

Kalhoty

 

Maskáče jsou základ, to je jasný. A taky velký problém. Protože fungujeme v prostředí AČR, nemůžu si obléct, co mě napadne, ale musím se držet českého potisku vz. 95 (zelený i pouštní, protože si do mise beru oboje). Jednotek, které mohou nosit multicam či jiný vzor, je opravdu málo.


A tady je ten problém. Světoví výrobci taktického vybavení a oblečení tak nějak nechtějí (kdoví proč...) v našem krásném českém potisku šít. I když je to zarážející, je to fakt. Musím se tedy držet v české kotlině a mrknout, jaké jsou možnosti. Naštěstí nějaké jsou a v tomto ohledu se dá do mise dobře připravit.


První možnost je spokojit se s tím, co nafasuji. Není to nic moc, ale dá se s tím v pohodě fungovat. Je to zadarmo, má to kapsy, chodit se v tom dá, tak co...


Jo, dá se to vydržet, ale proč nezkusit něco více? Co takhle si maskáče upravit sám?! Pokud jste trochu zruční, máte doma někoho, kdo umí na šicím stroji, nebo si najdete nějakou šikovnou švadlenu, máte slušnou šanci to zvládnout. Je tu však další problém. K takovým úpravám většinou potřebujete buď látku, nebo druhé maskáče na rozstříhání. A obojí je těžce nedostatkové zboží.


Něco na spodek...

Pokud se nakonec rozhodnu pro variantu homemade úprav (a seženu starý maskáče na zničení), jaké změny se vyplatí? Začneme u kalhot. Tady je základem (který opravdu doporučuji jako jednu z nejzásadnějších věcí) úprava nohavic pro vložení kolenních chráničů. Klasické chrániče kolen jsou v porovnání s těmi integrovanými fakt na prd. Při dlouhých patrolách řežou popruhy do podkolení jamky, pořád sklouzávají a nedrží tam, kde mají. Pak je u většiny vojáků vidíte na kotníkách. Jasně, jsou chrániče a chrániče, ale tady se vážně není o čem bavit – integrované kolenní chrániče prostě vyhrávají.


Je to ale taky ta nejpracnější úprava na celých kalhotách. Musíte znát rozměry chráničů, mít látku navíc, správně kapsu umístit... Když to vezmu kolem a kolem, je opravdu nejlepší nechat tohle na někom, kdo už s tím má nějakou zkušenost. Jo, a chrániče můžete buď koupit origa za cca 1200,- nebo kvalitní neoriga za necelých 400,- Rozdíl téměř žádný...


Fajn, mám integrovaný chrániče. Co se dál dá u kalhot jednoduše upravit? Za pokus stojí výměna knoflíku v pase za suchý zip. Vcelku jednoduchý a zapínání se zrychlí. Dalším plusem je přesně nastavený obvod. Pokud nemáte rádi knoflíky ani v rozparku, nabízí se možnost výměny za zip. To je už ale náročnější a zase bych to raději přenechal nějaké šikovné švadleně. Místo jezdce dejte kus parašňůry, líp se to nahmatá v rukavicích.


Kapsy. Tady je už možností více a každému vyhovuje něco jiného. Mrkneme se tedy na nepoužívanější úpravy. Pokud nechci standardní knoflíky, mám u zapínání kapes dvě možnosti upgradu. Můžu si vyměnit knoflíky za sucháč (tady opatrně, ne vždy je na sucháč spolehnutí), nebo tam dát jeden - dva velký knoflíky britského typu. Oboje je dobře použitelné, jen u jednoho středového knoflíku bacha na dostatečné překrytí chlopní, aby vám na krajích nevypadával matroš.


S rozložením kapes nic moc neudělám. Můžu je posunout výš tak, aby spodní část nezasahovala pod koleno, ale je to vcelku pracný. Není špatný nápad si na přední stranu stehna (nebo obou) dát kapsu na nějaký bloček, tabulku spojení atd. Kapsa by měla být plochá, a dá se odpárat a upravit buď z jiných kalhot, nebo z blůzy. Do spodní části kapsy je fajn dát zip, líp se pak cokoliv z kapsy vytahuje, když sedím v autě (ano, třeba na mobilní patrole).


No, a to je u kalhot z těch homemade úprav asi všechno. Ještě si odstřihnu všechny knoflíky v pase (kšandy nenosím, takže jsou mi tam k prdu) a vypářu stahovací gumičku ze spodku nohavic. Je to pro mě lepší, protože nemusím při chůzi řešit věčný stahování nohavic přes boty. Někdo si tam dává místo gumičky provázek.


Do teď to bylo easy, ale pokud chceme opravdu moderní a našlapaný kalhoty, nezbývá než je koupit. Oproti nedávné minulosti je naštěstí už i z čeho vybírat. Dvoje nejpoužívanější měl SOLDATO team i v testu (od Marines shopu nebo Armedu) nicméně se dá něco sehnat i od méně známých firem. Rozhodně stojí za pokus se domluvit na nějakých úpravách, ne všechno je na těch kalhotách ideální. Jo, a nenechávejte to na poslední chvíli, dodací lhůty jsou někdy brutální.


Něco na vršek...

Kalhoty jsou vyřešený, jdu potunit blůzu. Tady toho naštěstí není moc potřeba. Proč? Protože na patroly nosím UBACS a pro chození na základně stačí standard. Určitě si ale neodpustím nahradit knoflíky nějakým kvalitním zipem, který ještě pojistím ploškami sucháče. Věčný rozepínání a zapínání knoflíků nebo převlíkání blůzy přes hlavu mě vážně už nebaví. A to je asi tak všechno, co bych do blůzy investoval.


UBACS je na patroling, kdy nosím taktickou balistickou vestu, naprosto ideální. Buď si koupím ve vz. 95 a dám za něj asi 1200,-, nebo udělám to, co většina lidí. Koupím za tři stovky britský UBACS (pouštní) a mám vystaráno. Pro laika je starý britský pouštní vzor skoro stejný jako ten český, rozdíl neznatelný. Jen je dobrý odpárat britskou vlaječku...


A co dalšího?

Z oblečení se vyplatí investovat ještě do dvou základních věcí. Tou první je zateplená bunda (nejvíce používaný je u nás Snugpak). I když to tak nevypadá, noci jsou v Afgoši hodně studený a přechody teplot vcelku brutální. Takže teplou bundu si určitě beru. Další dobrou volbou je nějaká softshellka. Už se nějaká delší dobu fasuje a není rozhodně špatná. Pokud se k ní z nějakého důvodu nedostanete, softshellku kupte. Je z čeho vybírat, ale dlouhodobě se nám osvědčily bundy od Helikonu. Vydrží víc než dost a rozhodně vás nezruinují.


OK, základní oblečení mám hotový. Koupil jsem si bojový kalhoty (s integrovanými chrániči kolen!), který jsem si nechal mírně upravit dle svých preferencí, a k tomu mám český UBACS (když už, tak už...). To mám na výjezdy ven. Po základně budu chodit ve fasované blůze, kam jsem si nechal přidělat kvalitní zip a v mírně upravených fasovaných kalhotách. Teď se jdu mrknout, jak jsem na tom s botami a dalšími doplňky. Ale to až příště.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 23.02.2016 Čas: 16:28

SlaveZer0: Díky za pěkní zhodnocení.
Ze Snugpaku preferujeme jejich zateplené bundy (Sleeka), nicméně tato softshellka nevypadá vůbec špatně.

avatar
SlaveZer0 Datum: 23.02.2016 Čas: 10:03

Co se týče softshellových bund, můžu vřele doporučit bundu Snugpak Vapour Soft Shell - verze s podšívkou, vyzkoušel jsem již poměrně velké množství bund této kategorie, které byly často propracovanější, jako Tilak Mig, Arcteryx atd...nicméně kvůli užitným vlastnostem se k této bundě stále vracím.

Materiál je podstatně odolnější než u ostatních bund Snugpak, v prostředí mise jsem jej vyzkoušet nemohl a bohužel asi nevyzkouším, ale 6 let ji nosil v prostředí military airsotfu, AZ i jako turistickou bundu, válím se s ní po zemi na střelnici..., používána byla celoročně a skutečně intenzivně, zažila několik pádů na kole a kromě pár opravených švů stále slouží, není potrhaná ani podšívka, ani vnější materiál.

Obrovskou výhodou pro mě je nízká váha a skvělá sbalitelnost, to jsou dvě vlastnosti, které podle mě nemají konkurenci, odolnost proti větru vynikající, proti dešti rozhodně není špatná, ale co považuji za skutečně vynikající je odvod potu od těla a opravdu neskutečně rychlé schnutí bundy, podšívka v tomto směru funguje naprosto dokonale, navíc má i poměrně slušné izolační vlastnosti.

Bunda nemá tak skvělý střih jako jiné modely, není tak slušivá, ale z mého pohledu plní svoji funkci naprosto perfektně. I když vlastním podstatně dražší bundy, tak bych si v případě že bych měl jet na misi bral tuto bundu.

avatar
mart Datum: 21.02.2016 Čas: 16:38

Tak co, upravujete si nějak své oblečení? Nebo si raději koupíte vše hotové? Všechny nápady na upgrade maskáčů jsou vítány.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava