Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Balíme se do mise II. - Boty a ten zbytek

Datum přidání 21.02.2016   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 4 komentářů   

Někde jsem to už říkal a tvrdím to stále. Na botách a batozích se nevyplatí šetřit. Pokud chcete aktivně sloužit pár let, tak je nutné si nohy a záda hodně hýčkat. A to už od útlého mládí. Proto si boty vždy kupuji. A vybírám si to nejlepší (a bohužel většinou i to nejdražší…), co se dá sehnat.

boty

 

Jaké boty si tedy do mise zabalit? Něco se dá nafasovat a dá se v tom samozřejmě i chodit. Na chození po základně to bohatě stačí (a určitě se s tím dá jezdit i ven, ale...), takže fasovaný boty rozhodně nevyhazovat a vzít s sebou.


Ale co dál?! To hodně závisí na typu mise a na typu práce. Budete hodně chodit a jezdit na několikadenní patroly v náročném terénu? Tak si určitě vezměte něco pevnějšího a odolnějšího. Pokud budete jezdit autem a ven vylezete jen při zajištění perimetru, je ideální lehká, běhavá bota. Ale protože pravděpodobně budete dělat od každého něco, není vůbec špatný vzít oboje. Takže troje boty do mise. Není to moc? Ne.


Nebudu tady uvádět konkrétní modely, ale doporučím osvědčené značky – Lowa a Salomon, v závěsu Hanwag a Meindl. To je v současnosti vcelku sázka na jistotu. Ale nezapomínejte na jedno. Bota vám musí padnout a musíte se v ní prostě cítit. K tomu je nutné jedno. Zajeďte si do prodejny a tu botu si tam zkuste. Obě. A pořádně si utáhněte tkaničky, projděte se v nich, zalekněte... No, prostě to nepodceňujte.


Standardně se stává, že vám je pocitově jedna velikost malá a jedna zas velká, a dobře se necítíte ani v jedné. A tak sedíte, zkoušíte, chvíli chcete jedny, pak sáhnete po druhých. Moje rada – vezměte si ty o něco větší. Dejte do nich tlustší, anatomickou vložku a uvidíte, jak se bota změní a jak se v ní najednou budete cítit dobře. Nesázejte na to, že se menší bota roztáhne. Možná malinko do šířky, ale moderní boty si dost drží svůj tvar. Takže vždy o něco větší, nezapomínejte.


Vím, že tohle jsou starý známý rady, a že většině z vás neříkám nic nového. Ale je dobré si to čas od času připomenout. Když už jste v prodejně, vezměte si i něco na ošetřování obuvi a náhradní tkaničky. Raději dvoje.


Dost se řeší, jestli vzít boty s goráčem nebo raději bez membrány. Osobně do polopouštních a horských oblastí afgoše preferuji boty bez gora. Ale pokud vámi vybraný model bot, který vám jinak perfektně sedí a líbí se vám, má membránu, tak to neřešte. Nosit se to dá. A do některých oblastí je to naopak lepší.


Ať tedy máme boty komplet vyřešený, přibalte i něco na běhání a sportování. Není taky vůbec špatný nápad vzít hodně lehký, otevřený taktický sandály. Na dlouhých patrolách si bude chtít noha, stejně jako vy, odpočinout.


Mám maskáče a boty. Oblečení neslouží jen k tomu, abych vypadal dobře na fotkách, ale aby mě nějakým způsobem chránilo. A stále na těle zůstává pár míst, které si ochranu více než zaslouží. Obličej (hlavně oči) a ruce.


Vidím, tedy jsem

Zrak je potřeba si chránit. Hodně. Kvalitně. Bez debat. Zapomeňte na brýle z tržnice nebo marketu pro hobíky. Potřebujete kvalitní taktické - střelecké brýle s balistickou odolností a UV ochranou. Značky jako Revision, ESS, Oakley jsou prověřené, záleží na vašich preferencích. Ale jak jsem psal výše – brýle máte hlavně kvůli ochraně zraku, jak v nich vypadáte, je druhotné (i když pro někoho stále důležité). Naštěstí se i kvalitní brýle dělají designově pěkné. Hlavně ale ať mají balistickou odolnost a kvalitní UV filtr. Stále dost lidí to podceňuje. Jenže pak se něco semele, a jak se říká, pozdě bycha honiti.


Balím tedy dvoje brýle. Jedny otevřené, ty se hodí na většinu činností. Druhé brýle jsou uzavřené, ideální do prašného prostředí (navádění vrtulníku) nebo pro topgunnery. Nezapomeňte na výměnné zorníky. Je dost blbý, když je zataženo, snížená viditelnost a vy si sundáte brýle, protože přes to kouřově tmavé sklo nic nevidíte. Poté jen uvidíte, jak se vám do obličeje šklebí pan Murphy...
Jako základ stačí tmavý a čirý zorník. Pro drsňáky červený a pro jó fanšmejkry samozatmavovací. Určitě si zkuste výměnu zorníků před koupí, abyste zjistili, jak snadno to jde a jestli při časté výměně nehrozí poškození brýlí. A když už kupujete ty brýle, přibalte i něco proti mlžení. Některé výrobky i fungují...


Bez rukou to nejde

Co nám zbývá odkryté dál, jsou ruce. Už jste někdy v plné rychlosti nabalení veškerou výbavou zakopli a brousili rukama tvrdou štěrkovou zem? Věřte, že nic moc. Rukavice se vyplatí používat. Možná se to zdá jako opruz, ale zvyknete si. Zásada je jedna. V rukavicích musíte mít cit, musí vám sedět. Jinak je budete stále sundávat. Jo, taky by měli být kvalitní, takže jsou vlastně zásady dvě. Tři. Musíte v nich dobře vypadat na fotkách...


Taktických rukavic je velká spousta různé kvality a je třeba zkoušet a vybírat. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s Oakley a profláklými Mechanixi. Rukavice berte jako spotřební zboží. Možná vám vydrží půl roku, pravděpodobně ale ne. Záleží co, a jak v nich děláte. Jsou to taktické rukavice, ne pracovní. To je rozdíl.


Co bezprsťáky? Někdy jo, ale jak spadnete, odhalené klouby odřete do krve. Prostě při patrole mějte pořádný rukavice chránící dlaň i prsty a minimalizujete tím spoustu problémů. Třeba i nějaký moribundus při kontaktu s nemocným domorodcem.


Jdeme do finále a uzavřeme kapitolu oblečení a doplňků. Ještě je pár věcí, na které je dobré myslet. Klobouk, protože ve slunečném prostředí dobře chrání nejen hlavu. Bacha na přílišné odstříhávání a zmenšování krempy. Sice to vypadá dobře, ale už to pak trochu postrádá smysl. Teplá čepice – kulich, protože v noci je zima. Nákrčník, protože se dá přetáhnout přes ústa a tím se chránit proti prachu a identifikaci. Funkční ponožky, protože mám drahý boty. Funkční triko, protože je někdy lepší než bavlněný. Bavlněný triko, protože je někdy lepší než funkční. Dobrý plochý opasek, protože to vypadá blbě, když vám padají kalhoty. Shemag, protože se prostě hodí.


A je to. Základní oblečení, včetně obuvi mám připraveno a zabaleno. Jdu se poohlídnout po nějaké vestě, bojovém opasku a příslušenství k tomu. Nějaké nápady?

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 27.02.2016 Čas: 23:55

Fifilek:
No, tak to je zajímavý dotaz. Určitě budou nějaké věci povinné-nařízené. A k tomu by mělo být nějaké ONko (organizační nařízení). Jestli si tedy vzít pracáky vám asi neporadím... :-(

Pokud se ale budeme bavit o taktické ústroji, tak to už je jiná. Nevím teď přesně, jak moc věcí dostáváte. Asi to nebude nic moc...
Takže bych se nebál vzít pár základních věcí, které vám tu práci zpříjemní (a na které byste určitě přišel i sám).
Kvalitní boty, dobrý spodní prádlo, něco teplejšího na sebe (do sebe... :-) ), taktické rukavice. Určitě bych se nebál ani kvalitnějšího batohu, ten se nikdy neztratí.

Jasný, něco asi nafasujete. Ale všichni víme, jaká je doba... A připravení mají větší šanci ;-)

BTW: nůž je jdnou z vizitek vojáka, takže ano

avatar
Fifilek Datum: 27.02.2016 Čas: 20:18

Dobrý večer.čeká mě první cvičení AZ a tapu v tom co vše vzít sebou.nevím jestli se třeba tahat s monterkama a co třeba vlastní doplňky (pevný nůž nějaké to oblečení fotak mobil)?nevím pořádně co od cvičení čekat a jak bude probíhat.předem dík za info

avatar
mart Datum: 22.02.2016 Čas: 17:53

Tohle je opravdu těžké. Ono moc nefunguje nic. Respektive někomu něco funguje, ale malinko se změní podmínky a už to nefunguje. Záleží tam na hrozně moc faktorech... Nicméně nemám úplně špatnou zkušenost s hadříky od Revision - http://www.revision.cz/cz/eshop/k/prislusenstvi-revision/ubrousek-proti-mlzeni/104/ Naopak mě nepřesvědčily různé vodičky z potápěčských potřeb. Ale jak jsem psal na začátku. Pokud máte uzavřené brýle, je vlhko a teplo, hodně se zadýcháte a pak zastavíte, tak vám asi nepomůže nic.

avatar
Incognito Datum: 21.02.2016 Čas: 23:34

Dobrý den, můžete mi poradit nějaký konkrétní fungující přípravek proti mlžení brýlí? U uzavřených brýlí s tím stále zápolím. Děkuji

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava