Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Balíme se do mise III. - Vesty, opasky a co na to

Datum přidání 05.03.2016   Přečteš za... Přečteš za 8 min.   komentáře 3 komentářů   

Stačí se mrknout na taktickou vestu, a hned poznáte co je její majitel zač. Jestli totální ucho, týpek co na to kašle nebo profík, který bere svoji práci sakra vážně. Vesta je vaše vizitka. Ve vestě chodíte, ve vestě ležíte. Ve vestě bojujete. Takže pár tipů co a jak, a dvě zásadní rady na závěr.

Vesty a vše okolo

 

Proč tahat na sobě něco, co váží jak sviňa a nedá se v tom moc hýbat? Kvůli ochraně, to je jasný. Taktická balistická vesta chrání vitální zóny těla, a tím chrání váš život. Takže čím víc balistiky, měkké i tvrdé, tím lepší.


Nebo ne? Vždyť pak to váží hrozně moc a nedá se v tom hnout. Je tedy nutný najít kompromis. Kompromis mezi ochranou a pohyblivostí. Nesmí se to rozhodně podceňovat. Ve vestě prostě venku chodit budete. Ale ani přeceňovat. Jestli se to hodně posere, stejně vám ani vesta nepomůže. A je jedno, jestli máte chrániče krku, ramen a já nevím čeho ještě. Jde o to minimalizovat riziko. Mít ochranu, ale moci se v tom hýbat a chodit.


Přejdeme rovnou k věci. Pro současné potřeby je nejvhodnější nějaký typ taktické balistické vesty. Něco, co bude rozumně chránit, do čeho strčím (nafasovanou) měkkou a tvrdou balistiku a v čem mi nebude dělat problém jezdit ani chodit.
Takže necháme doma všechny ty lehoučký pidi nosiče plátů a vybereme vestu pro chlapy. Ač je to s podivem, tak nabídka něčeho kvalitnějšího není v tomto segmentu až tak velká, jak by člověk očekával. Nějakých "divnovest" pochybné kvality se jistě dá najít více, ale pojďme najít něco, co je už prověřené a něco to vydrží. Napadají mě tři vesty. Tedy kromě té fasované. Ta se také dá. Nosit. Tečka.


První dvě jsou od Warrioru - RICAS a Raptor. Solidní vesty klasické konstrukce za rozumnou cenu, které si už svoje místo našly u mnoha vojáků. Dovnitř dáte přesně tu balistiku, kterou potřebujete, a navenek si navěsíte sumky a pouzdra co hrdlo ráčí (ale k tomu až za chvíli).


Třetím typem je trochu kontroverzní TBV od ALP army. Zajímavá vesta, která je svou konstrukcí výrazně jiná než předchozí dvě. Systém zapínání vyžaduje přehození přes hlavu, poté se vesta obvodově utáhne pomocí pásků. Systém zajímavý a funkční, ne každému však bude po chuti. Zajímavé je, že tu vestu odsuzuje většinou ten, kdo ji na sobě nikdy neměl... Ale za zkoušku stojí.


Tyhle tři vesty jsou momentálně nejvíce používané v asymetrickém konfliktu typu Afghánistán. Jistě se najdou i jiné, a budu rád, když se o své tipy podělíte v komentářích pod článkem.


Vestu tedy máme. To je ale jen 50% toho, co potřebujete. Vestu musíme osázet sumkami a pouzdry. Bez těch by to trochu nedávalo smysl. Munici a různé vybavení potřebujete někam uložit. Je fajn alespoň trochu vědět (tušit), co budete u sebe tahat a podle toho se zařídit. Tím nechci říci, abyste měli spešl pouzdro na každou blbost (a nakonec tahali i pouzdro na pouzdro...) Také každá funkce to má trochu jiné (pouzdra na kulometné pásy maník s Brenem moc nevyužije, stejně tak admin panel vhodný pro velitele se střelci moc nehodí).


„Munici vole, vezmi víc munice." Stará hláška. Takže kolik že zásobníků si vzít na vestu? Tolik, kolik potřebuješ pro splnění úkolu (a kolik uneseš samozřejmě). Takové minimum jsou čtyři. Tahat jich víc jak deset se už může zdát přehnané. Ideální kompromis na většinu patrol je něco mezi tím. Takže na přední část vesty dám jednoduché nebo dvojité sumky a do nich zásobníky k hlavní zbrani.


Tady trochu odbočíme. Vášnivé debaty se vedou nad typem sumky. Otevřená, uzavřená, takový zapínání, makový zapínání. A jako ve všem, i tady platí "Vezmi si, co ti vyhovuje pro konkrétní akci". Pokud slaníš z mašiny a naběhneš rovnou do baráku s bad guyem, asi bude samosvorná sumka tou správnou volbou. Průzkumák ale více ocení uzavřenou sumku. Ani jeden z typů tedy není špatná volba.


I systémů zapínání je mnoho. Sucháč, spring-lock, gumicuk... Rozhodně se ale přikláním k tomu, aby sumka nějaké zajištění proti samovolnému vypadnutí zásobníků měla. Přeci jen v té vestě budete dělat psí kusy, a jeden ze zákonů pana Murphyho praví: "Může-li něco vypadnout, vypadne to".


Zpět k vestě. Máme na ní tedy sumky na hlavní zbraň, přidáme sumky k pistoli. A zapomínat byste neměli na granát (nebo dva). Doma se to většinou netahá, v misi ale ano, tak si na to nějaké místo rezervujte.


Pak je hrozně moc maličkostí, které prostě potřebujete mít u sebe a které musíte někam dát. Univerzální sumka je tím řešením. Nějaká "krabičkovitá" (low profile), na zip, s nějakou možností vnitřního uspořádání. Hodně jsou ještě vidět klasické pytlovité pouzdra na trojzubec. Ale to prostě není ono.


Máme munici a granáty, máme kam dát drobnosti a jdeme na spešl pouzdra. Jsi velitel? Zjisti si, jaký typ radiostanice budeš používat a najdi si na to pouzdro. Dobrý je vidět na displej (fólie). Umísti pouzdro na vestu tak, aby jsi se k tomu dostal, když potřebuješ zkontrolovat frekvenci, přeladit kanál atd. Dobrý je si ještě pohlídat vedení antény, aby nezavazela a byla funkční.
Admin panely máme dva základní typy. Velký a malý. Umístění na hrudi, v tom různý papíry, tužky, drobnosti, který potřebuješ po ruce. Pro většinu lidí malý plochý bohatě stačí. Hlavně velitelské funkce pak využijí i velký admin panel.


Odhazovák. Ano, hodí se. A měl by být funkční. Na vestě nebo na opasku. Každýmu vyhovuje něco jiného. Odhazováky jsou vděčný téma, který si zaslouží svůj vlastní článek. Brzy.


Máme všechno? Určitě ne, chybí jedna zásadní věc, bez které moc dlouho nevydržíte. Voda. Možností jak ji nosit je spousta. Oldschool varianta je čutora na vestě. Jenže upřímně, už na ni většinou není místo. Taky potřebujete obě ruce a trvá to. Prostě to není ono. Takže hydrovak na záda. Buď samostatný (není to špatný řešení), nebo do kapsy přidělané na záda vesty (lepší řešení). Dá se na tom nosit batoh (bacha na volbu hydrovaku, ideál pro tento účel je plochý vak od Source), a voda je stále při ruce. Pokud je kapsa integrovaná do vesty, je to ideální stav. Můj názor.


Na závěr jedno z nejdůležitějších vybavení které budete na vestě nosit. Turniket. Jeho umístění je ideálně na takovém místě, abyste se k němu dostali za jakékoliv situace, v jakékoliv poloze a jakoukoliv rukou. Jako jedna z nejlepších voleb se zdá umístit turniket do hrudní části vesty.


Turniket musí být použitelný. A reálně ho budete používat v hodně krizové a stresové situaci. Proto musí jít jednoduše z vesty sundat. Je jedno, jestli ho máte v pouzdře, přidělaný gumičkou nebo provázkem. Prostě si nadrilujte jeho rychlé sundání a použití. Oběma rukama. Bez debat. To je první rada.


No, už je toho požehnaně. A to nejsme stále u konce. Ale už se tam blížíme. Vestu totiž máme jakž tak vyřešenou a jdeme na bojový opasek. Pokud jste se tedy rozhodli ho používat. První věc je pouzdro na pistoli. To patří tedy buď na opasek, nebo se umístí na vestu. Pokud nevyhovuje ani jedna varianta, tak přichází na řadu stehenní pouzdro. Dost lidí ho nemusí, ale na kratší akce je dobrý. Nebo pistoli nenosit, však se brenda neseká...


Co dál na opasek? Vcelku logický věci. Tedy věci, který je fajn mít u sebe když sundáte vestu. Tak dvě sumky na zásobníky do dlouhé a jedna do krátké většinou stačí. K tomu nějaký pouzdro na SERE vybavení. Možná nůž (pokud není na vestě). A nejspíš IFAK (pokud není na vestě). To je asi takový základ, který má smysl tahat.


A hotovo. Vestu a opasek máme vyřešeny. Hlavně bacha na jedno. Vše na vestě má svoje místo, ke všemu se musíte dostat. Vesta s opaskem musí tvořit jeden celek. Pokud se kvůli vestě nemůžete k věcem na opasku dostat, vytáhnout to a použít, je něco špatně. Stejně tak když nemůžete cokoliv vytáhnout z vesty, protože je to špatně umístěné. A noste fakt jen to, co potřebujete. 


Druhá rada. Nenoste něco jen proto, že je to moderní a cool, i když vlastně nevíte kam a co s tím. Noste vše tak, aby to bylo funkční a použitelné. I to dělá profíka.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Marty81CZ Datum: 15.01.2019 Čas: 18:25

Zdravím, já bych volil TBV od ALPu, pokud bych volil něco s co nejlepší balistickou ochranou. Sucháče na warrioru dělají moc hluk a chytá se na ně bordel. Navíc TBVéčko si v pohodě povolím pokud potřebuji (zapínání a utahování trojzubec na hrudi), 3D síťovina je taky dobrá věc a kapsa na vak na vodu až 3L integrovaná ve vestě, prostě paráda. Vesta je modulární, můžu si dát límec, chránič třísel a ramen a pokud se nemýlím novější již měli i integrovaná kapsy na boční pláty. Jen to nasazování přes hlavu...ale co, ráno nasadím a večer sundám. No uvidíme, máme fasovat BN2013, neměl jsem ještě na sobě, ale snad oproti VOP2009 tam nějaký progres bude.:)

avatar
Voodoo Datum: 07.03.2016 Čas: 00:01

Pokud by jste chtěli najít něco opravdu high end v kategorii velkých vest, doporučuju prostudovat nabídku americké společnosti First Spear. Jsou sice pekelně drahý, ale o takový kvalitě si může nechat zdát WAS i Alp dohromady ;-)

Jinak co se týče sumek otevřená vs. zavřená. Hodně oblíbená je právě kombinace těchto dvou variant. Jedna, dvě sumky na vestě otevřené, z těch primárně tahat zásobníky. Zbytek s chlopní. Kompromisní řešením jsou taky samosvorné sumky. HSGI Taco už zdaleka nejsou jediný sumky tohoto typu na trhu (i když podle mě stále vedou). Teď je navíc nově na trhu Taco s chlopní.

avatar
mart Datum: 06.03.2016 Čas: 12:42

Tak co? Kterou vestu byste si vzali do akce vy?
A co na ni?
Podělte se s ostatními o své zkušenosti, nápady. Určitě máte něco, co by měli ostatní vědět.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava