Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Nosné systémy

Balistická vesta Warrior Raptor

Datum přidání 11.02.2016   Rubrika rubrika: Nosné systémy    komentáře 9 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Bývaly doby, kdy se ochrana vojáka neřešila. Postupem času se ale ukázalo, že výcvik vojáka je dosti nákladný, a plýtvání vojáky je tedy plýtvání penězi. Na řadu přišly různé systémy ochrany - štíty, brnění, helmice. V moderní době a s příchodem nových materiálů se v oblasti ochrany těla setkáváme s balistickými vestami. Ty jsou v porovnání s náklady na výcvik jednoho vojáka mnohonásobně levnější. Jo, a taky šetří životy.

Vesta Warrior

Foto: Warrior Raptor / SOLDATO Team

 

Tvrdá a měkká balistika

Nebudeme probírat historii vývoje taktických balistických vest, ale pár věcí si musíme uvědomit. Pokud se bavíme o ochraně trupu, nastupují nám dvě základní věci – tzv. tvrdá a měkká balistika.

Tedy pevný (a těžší) balistický plát a ohebná a relativně lehká balistická vložka. Jejich kombinací (nebo vynecháním jedné z nich) dochází k různým stupňům balistické ochrany a k procentuálnímu pokrytí těla touto ochrannou.


Pokud chceme co největší ochranu, je celá plocha trupu pokryta měkkou balistikou, doplněnou o tvrdé pláty na nejzranitelnějších místech (vpředu, vzadu, na bocích). To zní sice dobře, ale dostáváme se do stavu, kdy jsme už dost omezení na pohyblivosti, a to jak z důvodu obepnutí celého těla do „skafandru“, tak i kvůli váhovému nárůstu.


Na opačné straně je další varianta, tedy mít co nejmíň balistiky, ideálně jen tvrdé, která dokáže zastavit puškové náboje. Váhový limit je minimální, stejně tak minimální je omezení pohyblivosti. Bohužel je i velmi minimální ochrana těla, kdy zvláště v asymetrickém boji má měkká balistika svoji nezastupitelnou úlohu.


Jak je vidět, ideální řešení de facto neexistuje a na každý úkol a pro každou jednotku se může hodit něco jiného. Také různé vesty (a je nyní jedno, jestli se bavíme o taktické balistické vestě nebo nosiči plátů) umožňují různé kombinace umístění balistiky a většinu vest standardního provedení si nyní můžete doplnit o boční díly měkké i tvrdé balistiky.


Zapomínat bychom ještě neměli na jednu důležitou věc. V současnosti funguje ochranná vesta také jako nosič vybavení. Mít na sobě balistickou vestu, přes kterou si hodím nosný systém sice možné je (a někde stále praktikované), nicméně spojit tyto dvě věci v jedno vybavení je z mnoha důvodů praktičtější.

 

Vesta Warrior

Foto: Raptor není špatná vesta / SOLDATO Team


Warrior

V dnešní recenzi se podíváme na britskou firmu Warrior, kterou asi nemusíme našim čtenářům blíže představovat. Zprvu nenápadná firma, která nabízela vybavení vyznačující se výborným poměrem ceny a kvality se rozrostla ve firmu, nabízející veškeré potřebné taktické vybavení, od drobných sumek, přes několik typů batohů až po různé taktické vesty a nosné systémy. Vybavení Warrior je dlouhodobě používáno v nejrůznějších konfliktech a nejrůznějšími jednotkami na celém světě.


My se podíváme na výstroj, které vám nejspíše vyvstane na mysli, když se řekne taktická balistická vesta. Jedná se střihově o typ vesty, která splňuje požadavky na maximální balistickou ochranu, ale stále svému uživateli zachovává dostatečnou míru pohodlí a pohyblivosti.

 

Vesta Warrior

Foto: Bojový opasek (tzv. "First Line") je s vestou nekompatibilní. / SOLDATO Team 

 

Raptor, taktická balistikcá vesta od Warrior

Na první pohled se opravdu jedná o naprosto klasický střih, který známe už z dob „mar-cirasy“. Vesta se skládá ze zadního a předního dílu, které jsou spojené bočnicemi. Zapínání vesty je v přední části pomocí suchého zipu a chlopní. Téměř celá plocha vesty je pokryta MOLLE kompatibilní vazbou pro upevnění sumek a dalšího vybavení.


Vnitřní část vesty je tvořena 3D síťovinou, která je v horní části kolem otvoru pro hlavu doplněna jakýmsi semišem. Při bližším pohledu najdeme v předním i v zadním dílu kapsy, určené pro vložení jak měkké, tak i tvrdé balistiky. Při ještě bližším prozkoumání se dají najít kapsy pro vložení balistiky i v bočních dílech.


Vesta Raptor je vyrobena z 500D Cordury, která v našem případě byla v barevném provedení „Coyote Tan“. Také další materiály vypadají velmi kvalitně, ať už popruhy, suchý zip nebo již zmíněná 3D síťovina. Co se tedy týče použitých materiálů, není rozhodně důvod si na cokoliv stěžovat. Také zpracování vypadá na první pohled velmi kvalitně. Šití, lemovky, zakončení suchých zipů atd. Nikde žádný očividný problém. Takže jdeme vestu nastrojit a hurá do akce…

 

Vesta Warrior

Foto: Vesta sedí na těle dobře. / SOLDATO Team 

 

Zkušenosti z používání

První přípravy k nošení – balistika, velikost a sumky

První přichází na řadu vložení balistiky. Jak měkká, tak tvrdá balistika se vkládá do kapes tvořených síťovinou, jejichž vstupní otvory se nacházejí ve spodní části předního i zadního dílu. Kapsa pro plát je oddělena a konstruována tak, že se do ní plát v pohodě usadí a zajistí páskem suchého zipu. Dobré je, že nedochází k výrazným pohybům plátu v této kapse, což by bylo nežádoucí a nebezpečné.


Vložení standardizované III.A měkké balistiky je také bez problémů. Vstupní otvor je dostatečně široký, manipulace s balistikou v kapse je relativně snadná. Po usazení obou balistik se vstupní otvor zajistí pomocí chlopně suchého zipu. Zde byly zpočátku obavy, aby to sucháč vydržel a nepustil balistiku ven. Nic takového se ale nestalo, a jakmile jednou balistiku vložíte, samovolně se ven nedostane.


Po vložení balistické ochrany je fajn si nastavit správnou velikost. A to jak obvodovou tak i výškovou. Obvodové nastavení se provádí v zadní části, kde se pod krycím panelem nachází spojení bočnic se zadním dílem. Bočnice jsou pomocí stahovacích přezek uchyceny k poutku centrálního odhozu. Poměrně jednoduché a funkční řešení.

 

Vesta Warrior

Foto: Vnitřní část vesty. / SOLDATO Team


Na popruzích jsou našity „retardéry“, které mají zabraňovat prokluzování popruhů při nošení a nežádoucímu zvětšování obvodu. Zabraňují však i pohodlnému utahování a nastavování velikosti, které se tak při hledání správného dotahu stává trochu zábavné – buď popruh nejde utáhnout vůbec, nebo zaberete a přeskočíte víc retardérů, než chcete. No, ale dá se to nakonec zvládnout.

 

Po nastavení ramenních popruhů, kterými si naštelujete výšku vesty a které jsou také propojené s centrálním odhozem, je dobré vše pořadně překontrolovat, vyzkoušet že vše sedí a dobře zafixovat, aby se vám při nošení vesty stále něco nerozjíždělo.


Při dennodenním používání, oblékání, sundávání a přenášení se popruhy povolují, ať se výrobce snaží tomu zabránit sebevíc.


Pokud vše sedí, jdeme osázet vestu sumkami. Díky velikosti vesty je plocha pokrytá vazbou více než dostatečná (například v porovnání s DCS stejného výrobce). Vrchní část předního dílu je odsazena plochou suchého zipu, pod ním začíná klasická vazba. Ta má na přední části celkově sedm řad, z čehož spodní tři vychází na bočnice.

 

Vesta Warrior

Foto: Fixační opasek je většinou na obtíž. / SOLDATO Team

 

Trochu nešťastné se může zdát rozdělení přední části, ovlivněné systémem zapínání. Ten je tvořen dvěma středovými chlopněmi, které kryjí přichycené bočnice. Všude je samozřejmě použitý suchý zip. Díky tomu je přední plocha rozdělena na čtyři samostatné části, což se může zdát jako omezující (zvláště pro nás hračičky, kteří si chtějí dát vybavení zcela podle sebe…).

 

No, při použití selského rozumu a trošce zkušeností si určitě sami přijdete na to svoje rozložení sumek. Já jsem na přední chlopně dal dva páry otevřených sumek pro zásobníky do pušky, další sumku jsem dal vlevo vedle. Tím mám po ruce to nejdůležitější – munici. Protože jsem věděl, že k sundávání budu používat jen pravou chlopeň, v klidu jsem spojil první a druhou sumku platformou se sumkami na pistolový zásobník.

 

Vlevo pak přišlo už jen pouzdro na RDST a odhazovák. Vpravo vedle sumek je univerzální pouzdro na všechnu možnou výbavičku, která je v akci potřeba. Na hrudní část stačí malý admin panel a nějaké karabinky. Tím mám hotovo pro svoje potřeby na konkrétní misi. Jak už jsem ale říkal, je to jen jedna z možností jak vestu nastrojit.

 

Vesta Warrior

Foto: Sucháč lepí i to, co nemá. / SOLDATO Team

 

Jdeme na to – akce

Takže vesta je nastrojena, vyrážíme do akce. Vezmu vestu za poutko, které je vzadu a na přenášení vesty se vcelku hodí. Ale hned je tu problém. Při přenášení se rozlepily ramena, tedy spojení předního a zadního dílu v horní části vesty. Je zde jen malý kousek sucháče, který to hned od začátku nedává. Jasný, má to svoje opodstatnění u rychloodhozu. Ale také je to ta nejotravnější věc na celé vestě. Tedy vlastně jedna ze dvou.


No nic, před oblékáním oba konce spojím a hodím vestu na sebe. Při tom se ramena zase rozlepila, takže až na těle si vestu upravím a hezky sucháče slepím k sobě. A přichází na řadu další opruz. Než vestu „uzavřu“ pomocí hlavní chlopně se suchým zipem, musím si před tím utáhnout spodní fixační pás. Ten je také na sucháč. Jeho funkce je trochu diskutabilní, ale je tam a bez něj to nejde (myšlenku na jeho odstřihnutí hatila konstrukce vesty…).


Utáhnu tedy fixační pás, na něj padne hlavní tělo vesty a musím pomocí sucháče spojit zadní a přední díl (ano, další spojení sucháčem). Přitom musím dávat bacha na „slícování“. Konečně se dostanu k poslednímu úkonu a oblékání dokončím zajištěním boční chlopně předním dílem. Tato chlopeň má rozměrné poutku, pomocí něhož se bočnice krásně stáhne na požadovanou úroveň. Drobnost, která je hodně funkční. No, moc rychlé to není (při poplachu se musíte hodně smejkat), ale konečně je vesta na těle.


Při používání vesty Raptor se zdá vše v pořádku. Zpočátku je na břiše cítit fixační pás (pod kterým se mimochodem vždy pěkně zapotíte – jako fitness pomůcka tedy super), ale po čase ho již nevnímám. 3D polstrování funguje v rámci možností bez problémů, ale nemyslete si, že se ve vestě nezpotíte.

 

Vesta Warrior

Foto: Tohle nemá cenu řešit. / SOLDATO Team 

 

Vesta je na svoji velikost relativně pohodlná a vejde se na ni vše potřebné. Hybnost v ní je také dobrá, a celkově je nošení vesty příjemné. To je důležité zjištění, protože vestu na sobě můžete mít mnoho hodin v kuse a to, jak se v ní budete cítit a pohybovat, rozhoduje o vaší psychické pohodě v celé akci.


Hmotnost. To je to, oč to běží. Je jasné, že vesta díky většímu zastoupení měkké balistiky bude těžší než miniaturní nosič plátů. Je to ale více méně zvýšení jen o váhu balistiky, a to není tak razantní skok. Váhu vesty nejvíce dělá tvrdý plát a pak vybavení, které s sebou nosíte (a také zkušenost co nosit a co ne…) Hmotnostní rozdíl při použití měkké balistiky je ale více než vyrovnán procentuálním nárůstem ochrany těla.


Sundávání vesty je už o něco rychlejší než oblékání. Rozepnete hlavní zapínání, bočnice se rozjedou sami a pak už jen zbývá fixační pás. Při přetahování vesty přes hlavu se samozřejmě zase rozlepí sucháče na ramenou a vy pochopíte, že je nemá smysl neustále slepovat tak, aby vesta vypadala normálně… Opravdu to smysl má až na těle.


Jak je na tom vesta s odolností? Vcelku slušně. Po více než půl roku používání v ČR a Africe se na ní očividně nic nepoškodilo. Zvenku. Uvnitř kapes na pláty se začal odlupovat zátěr, který to schytal od hran balistických plátů. Je to spíše kosmetická vada, ale ten oděr je zřetelný.

 

Druhým problémem je četnost suchých zipů a jejich zašpinění. Hlavně v prostředí českých lesů musíte dávat pozor, kam vestu položíte. Jakmile je v blízkosti nějaká suchá tráva, jehličí a podobně, začnou vcelku úspěšné námluvy mezi travou a sucháčem. Nemá smysl čekat, až z toho vzniknou malé travnaté sucháčky, ale je lepší to z vesty sundat a umožnit tak její bezproblémové zapínání.

 

Vesta Warrior

Foto: Systém nastavení v zadní části.  / SOLDATO Team


Pár postřehů na závěr

Vesta Raptor je vybavena rychloodhozem. Ale zcela upřímně, pro většinu jednotek je to naprosto zbytečné. Ano, vím, že je na to řada názorů a nikdy se na tom všichni neshodneme. Každopádně rychloodhoz přináší řadu problematických konstrukčních prvků, bez kterých by byl celý systém vesty jednodušší.


Velikost vesty je na jednu stranu fajn – přiděláte si na ni spoustu matroše (i když i tady platí, že někdy je méně více…), na druhou stranu ale v něčem omezuje. To něco je bojový opasek. Pokud jste na variantu, kdy k vestě opasek s dalším vybavením (tzv. first line) nosíte, tak u Raptoru bacha.  Dost pravděpodobně to nepůjde, nebo budete díky délce vesty hodně omezeni se k tomuto opasku, respektive k věcem na něm, dostat.


Bacha na rozjíždění zadního nastavení obvodu. Už jsem to psal výše, ale je opravdu dobré si to nastavení nějak zafixovat. I přes „brzdy“ se to občas rozjede, čímž se mírně zvětší obvod vesty na těle. Není to nic hrozného a vesta na vás určitě nezačne vlát jak prapor ve větru. Přesto je trochu obtěžující to neustále kontrolovat a dotahovat. Kus „daktejpu“ a máte klid.

 

Vesta Warrior

Foto: Raptor vs. RICAS - obojí od Warrioru.SOLDATO Team 

Verdikt

Warrior Raptor je klasická taktická balistická vesta s možností přidání boční ochrany. Odolnost vesty je dobrá, stejně jako je dobré pohodlí při nošení vesty. Nabízí velkou plochu pro upevnění sumek a pouzder, a také zajišťuje velkou plochu balistické ochrany. Zapomeňte na mini nosiče plátů. Raptor je tu pro ty, kdo chtějí využít standardního rozměru III.A měkké balistiky a mít maximální ochranu při zachování dobré hybnosti a pohodlí při nošení. Jenže je tu několik ale…


…ale co to věčné rozepínání ramen? Ale co ten fixační pás, pod kterým se tak hrozně potím? Ale co to zapínání na sucháč, který musím čas od času vyčistit? To jsou věci, se kterými se buď smíříte, nebo sáhnete po jiné vestě. A tady je to hlavní zjištění.  V kategorii velkých taktických balistických vest totiž takhle kvalitně udělanou vestu v ceně kolem pěti tisíc těžko seženete.

 

Jinými slovy - záporů má tato vesta hodně, ale klady je přebíjejí. A i přes některé své nedostatky je vesta Warrior Raptor rozumnou volbou do reálné mise.

 

Klady

+

Plná balistická ochrana těla 

+

Pohodlné nošení 

+

Kvalita provedení 

Zápory

-

Rozlepování ramen 

-

Fixační opasek 

-

Rychlost oblékání 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

metál Armádních novin

metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

Warrior

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dusanko89 Datum: 18.03.2017 Čas: 19:23

Chcem poďakovať autorom za tento článok. Nájsť takto rozsiahlu, resp. vôbec nejakú recenziu na túto vestu je skoro nemožné... Ako civilný užívateľ tejto vesty som ju mal možnosť testovať iba vo "výcvikových" podmienkach. Napriek tomu sa stotožňujem s uvedenými kladmi a zápormi. Iba by som dodal, že spomínaný problém s fixačným pásom som vyriešil zasunutím dielov fixačného pásu do priestoru bočníc a zlepením v chrbtovej časti, čím odpadlo zdĺhavé zapínanie a potenie sa pod ním. Nezistil som, že by táto "úprava" nejako ovplyvnila držanie vesty na tele alebo polohu bočníc, takže aj vložená balistická ochrana by predpokladám plnila svoju funkciu... Teším sa na ďalšie skvelé recenzie.. Veľa zdaru...

avatar
mart Datum: 13.02.2017 Čas: 06:10

tomdes:
Určitě tam obojí jde. Tedy jak tvrdá, tak i měkká balistika. Standardně tam nejdříve vložíte měkkou vložku, pak panel. Obojí má svoji vlastní kapsu.

Pak jen záleží, pro jaké účely tu vestu máte. Pokud na reálné nasazení, tak bych nic nepodceňoval a dával tam jen balistiku s jasným původem.

avatar
tomdes Datum: 12.02.2017 Čas: 23:24

Umel by nekdo zkuseny poradit? Kdyz mam Raptora s mekou balistikou a chci si poridit sapi panel (prohnuty jeden dopredu a druhy dozadu) musim mekou balistiku vyndat, nebo se to tam rve oboji? Prijde mi ze na obe tam neni dost mista.

avatar
Erunamo Datum: 11.01.2017 Čas: 09:02

Zdravim,
je nejaky velky rozdil mezi Raptorem a Ricasou? Raptor se mi libi, ale odrazuji me vyse zminovane zapory. Nevi nekdo jak je na tom s pouzitelnosti a pripadnymi negativy Ricasa?
Diky za odpoved
Eru

avatar
Voodoo Datum: 06.03.2016 Čas: 23:45

Tak záhada rozluštěna. Zjistil jsem u výrobce, že WAS přešel kompletně z Cordury 1000D na 500D. Takže z jakého materiálu je konkrétně vesta, která prošla vaším testem, záleží na tom, kdy byla koupena.

avatar
Voodoo Datum: 14.02.2016 Čas: 23:04

mart:

máš pravdu, je to jak říkáš. Každopádně se ale přikládním k tý 1000D. Raptora jsem nevlastnil, ale třeba DCS nebo Centurion Chest Rig ano, a ty jsou 100% z 1000D. A co jsem měl Raptora v ruce, tak mi to přišlo jako stejný materiál. Což samozřejmě neznamená, že se nemůže plést.

Ale obecně mám pocit, že Warrior šije primárně z 1000D. Ten rozdíl v materiálu vynikne třeba velmi dobře při srovnání s výrobky od Blue Force Gear.

avatar
Left Datum: 12.02.2016 Čas: 23:54

Pěkná rezence :)

Jen tak na okraj bych měl ještě otázku:
Jaké je v Chrudimi zastoupení Raptora oproti jiným taktickým balistickým vestám? Popř. kolik lidí využívá fasované kousky?

Díky

avatar
mart Datum: 12.02.2016 Čas: 20:52

Hmm, na stránkách výrobce nebo na webu uk tactical...? Protože u výrobce je myslím 500D a na uk tactical 1000D... Ale nejsem si jistý...

avatar
Voodoo Datum: 12.02.2016 Čas: 10:01

Materiál vesty je 1000D cordura, nikoliv 500D. Je to uvedeno i na stránkách výrobce

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava