Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Batoh Mystery Ranch ASAP

Datum přidání 10.10.2016   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO team

A je to tu zase. Komínová konstrukce na batohu. Tahle nejtypičtější konstrukce je tak oblíbená, že i přes nápor nejrůznějších moderních typů batohů se tu stále drží. Není tedy s podivem, že se stále objevuje v nabídce snad všech výrobců. Její nevýhody jsou ale notoricky známé, proto se různí výrobci snaží přijít s novým zpracováním a komínové provedení batohu všemožně vylepšit. Někde se to povede, jinde méně. Až se do hry vložila jedna americká firma a představila svoje řešení.

mystery_ranch_asap

 Foto: Mystery Ranch ASAP / SOLDATO Team

 

 

Systém nazvala 3-ZIP. Bavíme se o společnosti Mystery Ranch. Toto jméno je všem vyznavačům kvalitních batohů jistě velmi známé. Byť oficiálně vznikla v roce 2000 a jedná se tak o poměrně mladou značku, její majitelé nejsou na poli výroby batohů žádnými nováčky. 


Přelom pro Mystery Ranch přišel krátce po založení, kdy byla oslovena jednotkou Navy SEAL a začala tak cesta na poli military výrobků. Zpětná vazba od vojenských a speciálních jednotek pomáhá firmě lépe pochopit, co zákazník chce a potřebuje. Jen pak mu to může nabídnout. 


Co nabídnout má také SELECTION store. Patří mezi tu hrstku armyshopů v České republice, které nabízejí nejkvalitnější vybavení předních světových výrobců. Proto asi příliš nepřekvapí, že v jejich nabídce značku Mystery Ranch naleznete. V dnešní recenzi se podíváme na nejmenší z batohů této firmy, model ASAP. 


As Soon As Possible?

Mystery Ranch ASAP se na první pohled vyznačuje zajímavým provedením, a to především v oblasti otevírání batohu. 3-ZIP provedení, kdy jsou zipy ve tvaru písmene Y, je nepřehlédnutelné. Jinak se jedná o poměrně malý, téměř 20ti litrový batoh. Pokrytí MOLLE vazbou více méně po celé ploše batohu je u vojenských modelů už standardní. Jinak není z přední části na batohu nic zajímavého a batoh působí vcelku nenápadně. 

 

zada_jsou_naprosto_jednoducha

Foto: Záda jsou naprosto jednoduchá / SOLDATO Team


Když na batoh mrknete ze zadu, uvidíte solidně propracované ramenní tráky. Nechybí ani hrudní popruh, stejně tak popruh sloužící jako bederák. Pozornosti jistě neuniknou naprosto jednoduchá záda bez jakéhokoliv náznaku odvětrávacího systému. „Hrůza" myslíte si? No, uvidíme dál při testování. 


Než k tomu však přistoupíme, u zadní části se ještě zdržíme. Ukrývá totiž něco, co není na první pohled vidět. Jedná se o systém Futura Yoke, který umožňuje poměrně jednoduché výškové nastavení batohu přesně na vaše záda. Celé nastavení je uživatelsky velmi jednoduché a zabere jen okamžik. 


Stačí ze zadní části ramenní platformy vyjmout umělohmotnou desku, která zároveň slouží jako kostra zad. Desku vsunete mezi suché zipy zadní části batohu a ramenního postroje. Pak si jen posunutím celého ramenního postroje lehce nastavíte požadovanou výšku. Nic těžkého, přesto je to funkční. Spolu s možností volby tří velikostí ramenní platformy si tak můžete přizpůsobit batoh přesně na sebe a to se cení. 

 

nastaveni_zadní_platformy

Foto: Nastavení zadní platformy / SOLDATO Team


Ještě je potřeba zmínit použité materiály, i když to není u této prémiové značky těžké odhadnout. Jako hlavní materiál je použita osvědčená 500D Cordura, které sekundují kvalitní zipy YKK a přezky Duraflex. To je sázka na jistotu. Tyto materiály a doplňky jsou léty prověřené a není třeba se jich bát. 


Po prvním letmém prozkoumání se dá říci, že ASAP je vyšší úzký batoh, který vám svou hmotností necelého kila a půl nebude na obtíž. Na výběr máte několik typicky vojenských barev. Multicam, zelená, černá a námi testovaná Coyote. Ta je v provedení Mystery Ranch trochu tmavší, přesto do podmínek Afghánistánu výborně se hodící barva. 


Zkušenosti z používání

O výškovém nastavení jsme se již zmínili. Dobré je, že když necháte umělohmotnou výztuhu venku, dá se batoh srolovat. Můžete si ho tak strčit do velkého batohu a při přeúkolování jej využít jako malý útočný batoh, kterým ostatně je. Teď se ale hlavně podíváme na využití ASAPu jako patrolovacího batohu. 


A začneme rovnou balit. Po rozepnutí dvou horních zipů se odklopí horní víko a vidíte tak klasický komín. Tmavou bezednou díru... Po položení batohu na záda a rozepnutí svislého zipu se ale rázem dostáváme do jiné dimenze. Najednou máte celý vnitřek batohu jako na dlani a pohodlnému balení (ale hlavně pak následnému vytahování) vašeho vybavení nic nebrání. 

 

klasicky_komin...

Foto: Klasický komín... / SOLDATO Team


Uvnitř si všimnete dvou postranních kapes, které slouží k lepší organizaci uloženého vybavení, což je jistě dobré vylepšení u jinak strohého komínového provedení. Obě kapsy zasahují cca do 2/3 výšky batohu a jsou dost volné, neuzavřené ani jinak zajištěné. To často vede k tomu, že se do nich trefíte, i když nechcete. Zvláště když do batohu saháte z vrchu. 


U nového modelového provedení batohu jsou kapsy vybaveny kompresním popruhem, který u námi testovaného modelu (2013) chybí. Přesto bych šel ještě dál a kapsy bych vybavil plnohodnotným zavíráním. Organizace vnitřku batohu by se tak jen zvýšila. Škoda. 


Ale i tak je organizace v batohu lepší, než u jiných komínových modelů. Kromě kapes tomu napomáhá i MOLLE vazba, uchycená na zadním panelu. Tři pásy jsou dostatečné k uchycení univerzálních kapes nebo třeba obalu RDST. Znovu tak můžete oddělit vybavení, ke kterému potřebujete rychlý přístup. 

 

...se_po_rozepnuti_3zip_stava_necim_vic...se_po_rozepnuti_3zip_stava_necim_vic

Foto: ...se po rozepnutí 3ZIP stává něčím víc / SOLDATO Team


Nepříliš dobrá je kompatibilita batohu s hydrovakem. Ten sice můžete díky poutkům v horní části do batohu umístit, ale samostatnou kapsu tam už nenajdete. Hadici hydrovaku, stejně jako třeba anténu radiostanice, můžete vyvést samostatnou horní kapsou, zapínanou na dva protichodné zipy. Nepříliš povedené nošení hydrovaku uvnitř batohu má však svoje opodstatnění. Batoh na to totiž není dle mého soudu primárně určen a je lepší nosit hydrovak mimo batoh. O tom ale více až v kapitole o nošení batohu. 


Spodní část jsme tedy s úspěchem zabalili. K dispozici máme ještě kapsu v horním víku, ve které se ukrývá malá síťovaná kapsička na opravdové drobnosti. Provedení kapsy ve víku je naprosto standardní a pro nezbytné drobné vybavení dobře využitelné. Také přístup do ní je bezproblémový. 


Při užívání batohu budete nejčastěji pracovat s mohutnými zipy YKK. Jezdec zipu je vybaven jak ocelovým táhlem, tak i kouskem parašňůry (která je mimochodem velmi precizně připevněna). Úchop je proto velmi pohodlný a jistý i v rukavicích. Přesto bych spíše zvolil jen provedení jezdec – paracord. Ocelové táhla nepříjemně cinkají a to se k vojenskému batohu opravdu nehodí. 


Pohodlné manipulaci se zipem slouží ještě jedna drobnost. Na konci každého zipu je našitý pásek, který při manipulaci se zipem intuitivně chytíte, zip tím napnete a rozepínání i zapínání je mnohem snazší. 

 

mohutne_zipy_ykk_vydrzeli

Foto: Mohutné zipy YKK vydržely / SOLDATO Team

 

Zipy jsou vybaveny silným zátěrem proti proniknutí vody. Prvotní strach z neustálého zasekávání se nedostavil. Vše funguje hladce a během používání se zip ani jednou nezasekl. To je důležité zjištění, protože přístup k vnitřku batohu je na zipech závislý. 


Batoh na patrolu, to je ASAP

Největší síla batohu Mystery Ranch ASAP je při nošení. Při použití na krátkých patrolách nebo rychlých útočných akcích. Tam batoh exceluje. Proč? Protože se prostě velmi dobře nosí. A to hlavně kvůli jedné, zprvu možná nepochopitelné a již zmíněné skutečnosti. 


Strohé provedení zádové části. Přiznejme si, že v reálném nasazení se ven ze základny bez balistiky nepodíváte. A pokud na sobě máte balistickou vestu s plátem, je vám jakýkoliv ventilační systém zadní části batohu úplně k ničemu. 

 

asap_na_veste_s_hydrovakem

Foto: ASAP na vestě s hydrovakem / SOLDATO Team


Dokonce se dá říci, že propracovaný ventilační systém je díky silnému polstrování, a tím pádem oddálení těžiště batohu dál od těla, při nošená na balistické vestě spíše na obtíž. Tak to prostě je. Naprosto jednoduchá a tenká záda batohu ASAP však na vestě sedí jako ulitá, a co je neméně důležité, těžiště je blíže k zádům. Proto se tak dobře nosí na taktické balistické vestě. 


Určitě tomu napomáhají i anatomicky tvarované ramenní tráky, které jsou ve vrchní části poměrně úzké a nesjíždějí tak z ramenních dílů vesty. Díky viditelnému vykrojení v oblasti ramen je zachována i výborná hybnost rukou, což například při míření zbraní je poměrně zásadní věc. Délka polstrované části tráků je úctyhodná a zařezávání se tenkých popruhů do podpaždí se nekoná. 


Ramenním trákům pomáhá ke správné poloze i hrudní stahovací popruh, který si můžete výškově upravit. Jinak na něm není nic zvláštního. Prostě funguje tak, jak očekáváte. Batoh má i bederní pás, či spíše bederní popruh. Naprosto jednoduchý 2,5 centimetrový pás s trojzubcovou přezkou. K velikosti batohu dostatečné řešení. Většinou ho stejně asi nevyužijete, takže možnost jej schovat do malých kapsiček jen uvítáte. U nové generace jde úplně sundat. 

 

anatomicke_ramenni_traky_jdou_dobre_povolit

Foto: Anatomické ramenní tráky jdou dobře povolit / SOLDATO Team


Při sundávání batohu oceníte ještě jednu maličkost. Znáte to, chcete si batoh povolit, ale na přezku spojující ramenní trák s popruhem těžko dosáhnete, protože na sobě máte hafo výbavy. Proto je přezka vybavena otvorem pro provlíknutí kousku paracordu, na který už pohodlně dosáhnete a batoh jednoduše povolíte. Je mi jen záhadou, proč tam není paracord už z výroby. 


Spojením zádového systému, propracovaných ramenních tráků a hrudního popruhu vznikl funkční celek, který se na taktické vestě nosí více než příjemně. Největší podíl na tom má samozřejmě strohé provedení zad a také výškové nastavení celého systému hraje velkou roli. 


Díky opravdu tenkému provedení zadní části není problém batoh nosit i na vestě opatřené hydrovakem. Vlastně je to tak lepší a při reálném nasazení asi i praktičtější (zásadou je mít vždy vodu u sebe, batoh můžete odložit...). Horší kompatibilita vnitřku batohu s hydrovakem je tedy vysvětlena. 


Jak je to ale s nošením batohu bez balistické vesty? Jednoduše řečeno, bez problému. Zde nejvíce pomáhají opravdu vynikající ramenní tráky, které svým provedením spíše odpovídají batohům o třídu vyšším. Polstrování 3D síťovinou v zádové části je pro běžné nošení dostatečné. Strohé provedení zad tak ani bez nesené balistiky nepředstavuje výrazné omezení. 

 

asap_neni_nijak_napadny_batoh

Foto: ASAP není nijak nápadný batoh / SOLDATO Team


Tohle MR umí

Celková odolnost se i po několika měsících intenzivního používání při patrolách zdá velmi dobrá. Švy drží, látka se netrhá, zpracování na nejvyšší úrovní. Tady Mystery Ranch dostál své pověsti. Ani dvojité dno nevykazuje až na běžné opotřebení žádné problémy. Jedinou viditelnou změnou oproti novému stavu je tak „zchlupatění" polstrování ramen a bederní části, vzniklé ošoupáním o taktickou vestu. 


Voděodolnost celého batohu je standardní, zátěry na zipu jistě pomůžou. Ale jako vždy platí, že dlouhodobému pobytu v lijáku neodolá žádný normální batoh. K tomu nám slouží pláštěnka batohu, na kterou však u ASAPu samostatnou kapsu nenajdete. 


Za jedno z nejdůležitějších zjištění považuji fakt, že vydržely zipy. To je vážně důležité, protože u konstrukce jakou má batoh ASAP může mít selhání zipu katastrofální následky. Přesto i tady platí, že se to stát může. Díky kvalitním zipům je ta možnost ale minimalizovaná na nejvyšší možnou úroveň. Při problému byste si pak nejspíše pomohli kouskem parašňůry a využili k sešňěrování rozbitého zipu MOLLE vazbu. Jak se říká, český voják, hotový kouzelník. 

 

mystery_ranch_asap_si_na_patroly_zamilujete

Foto: Mystery Ranch ASAP si na patroly zamilujete / SOLDATO Team


Verdikt

Mystery Ranch je jednoduchý nekompromisní batoh pro krátkodobé bojové operace. Jeho spartanské provedení ocení jak běžný voják, tak i různí specialisté. Co však jistě neoceníte, je cena. 6900,- je na 20l batoh prostě příliš a je to tak největší mínus tohoto batohu. 


Batohu, který při komínové konstrukci nabízí jak snadný přístup k vybavení, tak i vcelku zajímavé vnitřní uspořádání. Při patrole, kdy na sobě máte balistickou ochranu, oceníte jeho hlavní přednosti - strohá záda a nastavitelné anatomické ramenní tráky. ASAP se nosí velmi pohodlně a o to jde u batohu především. Myslet tak nebudete na bolavá záda a sedřená ramena, ale na to jak co nejlépe splnit úkol. K tomu vám Mystery Ranch ASAP poslouží velmi dobře. 

 

Klady

+

Výborné nošení s balistickou vestou

+

Na komín zajímavá vnitřní organizace

+

3ZIP systém

Zápory

-

Cena

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

Selection

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 14.11.2016 Čas: 14:43

Díky za komentář. Třeba se ke Camelbaku někdy dostaneme a pak uděláme srovnání.

avatar
mischicka Datum: 11.10.2016 Čas: 20:45

"Sesterský" CAMELBAK TriZip odstraňuje většinu zmíněných nedostatků MR:
- oddělená kapsa na vak na vodu přístupná zvenku
- vně batohu jsou dva (kompresní) popruhy, které poskytují jistotu pro případ selhání zipu
- vnitřní kapsy jsou řešeny jako dvě boční síťované se zavíráním na zip a zádová se stahovací tkanicí

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava