Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Batoh Tactical 30

Datum přidání 27.01.2013   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 7 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

I když v kategorii středně velkých batohů kolem 30 – 35 litrů převládají batohy označované jako 3-Day Assault Pack, stále je velký zájem i o klasickou konstrukci. Většina „oldschool“ vojáků dává raději přednost tzv. komínovému typu batohů a zřejmě k tomu mají dobré důvody.

Tactical 30lFoto: Batoh Tactical 30 v kombinaci s karimatkou / SOLDATO Team

 

Výhody a nevýhody komínové konstrukce

Jedním z těch hlavních důvodů je pravděpodobně to, že na klasických vícekomorových batozích jsou k uzavírání použity zipy. A i ty nejodolnější se mohou někdy rozbít, batoh pak nejde uzavřít a vzniká tak seriózní problém. Samozřejmě zde plně funguje Murphyho zákon, a stane se to v nejméně vhodný okamžik.

 

Toto se Vám u batohu, jenž je většinou tvořen jednou komorou uzavíratelnou nahoře pomocí víka s přezkami nestane. Komínová konstrukce má ale také svoje nevýhody. Tou nejznámější je, že se těžko dostáváte k věcem, které máte uloženy ve spodní části batohu. Předchází tomu buď velké přehrabování celého batohu, nebo vyskládání věcí uložených nahoře. Nic tak není ideální, a každý si musí vybrat dle svých požadavků.

 

Tactical 30Foto: Horním vstupem se na dno batohu s komínovou konstrukcí dostanete jen stěží / SOLDATO Team

 

Komínová klasika Tactical 30

Firma TacticalPro nedávno představila ucelenou kolekci taktických batohů. Při vývoji těchto batohů spolupracovala s uživateli a jejich zkušenosti a připomínky uplatnila v praxi. Vznikl tak i model Tactical 30 nabízející řešení, které si bere to nejlepší z obou výše zmíněných kategorií. Alespoň na první pohled.

 

TacticalPro vytvořili batoh, který vypadá jako klasický představitel komínové konstrukce. Má jednu hlavní komoru, která je uzavíratelná víkem. Toto víko je ještě výškově stavitelné, a lze tak díky němu o něco málo zvýšit objem batohu, což se určitě může hodit. Klasikou je malá kapsička ve víku, přístupná ze zadní části. Jako u všech modelů Tactical, i zde je na přední a boční ploše batohu našitá MOLLE vazba.

 

Tactical 30

 Foto: Tactical 30 a MOLLE vazba / SOLDATO Team

 

Na bočních stranách Tactical 30 jsou dále dva kompresní popruhy na připevnění dalšího materiálu či zmenšení objemu batohu. Věc naprosto standardní a většinou hojně využívaná (typicky třeba pro připevnění náhradní hlavně kulometu apod). Další popruhy jsou ve spodní části, respektive na spodní části předního dílu. Nejsem vyznavačem balení typu „vánoční stromeček“ a tak opravdu nevím, co bych si u takové velikosti batohu na jeho spodní část připnul. Popruhy s přezkami v této části mi spíše překážejí a jejich praktické využití je (alespoň pro mě) minimální. Raději bych zde uvítal MOLLE vazbu.

 

Tactical 30Foto: Batoh dobře sedí i bez použití "bederáku" / SOLDATO Team

 

Na bocích batohu se ještě nachází malé kapsičky, v jejichž horní části je všitá guma, která je tak alespoň sporadicky uzavírá. Na spodní části kapes jsou poměrně masivní poutka, usnadňující manipulaci s batohem nebo jeho přichycení k vozidlu. Tactical 30 má dobře zpracované ramenní popruhy, které svou délkou a tvarem umožňují relativně pohodlné nošení.

 

Překvapivá je však absence rychloodhozu. Pokud rychloodhazovací systém má model Tactical 20 i Tactical 35, je jeho nevyužití zde trochu nelogické. Pokud tento systém funguje, není důvod jej na batoh nepoužít. Na druhou stranu jdou utahovací přezky na Tactical 30 díky větším plochám lépe povolovat. I tak by se ale hodilo použití povolovacích tkanic, díky čemuž by se uživatelský komfort ještě zvýšil.

 

Tactical 30Foto: Ramenní popruh jde celkem dobře povolit / SOLDATO Team

 

Ramenní popruhy jsou samozřejmě vybaveny i hrudním popruhem, který je pro pohodlné nošení batohu nezbytný. Stejně tak nezbytný je i bederní pás. Ten je u modelu Tactical 30 velice jednoduchý, je samozřejmě odnímatelný a slouží spíše jako doplněk. To je ale u této velikosti batohů vcelku normální, a je otázkou, jestli by se propracovanější bederák využil.

 

Tactical 30Foto: Bederní pás je velmi jednoduchý / SOLDATO Team

 

Je zde třeba zmínit i materiálové provedení. To se nijak nevymyká od ostatních modelů kategorie Tactical. Batoh je vyroben z Cordury, která může být v provedení olive, ale i v černé, pískové a co je důležité, i v českém potisku vz.95. Na batohu jsou použity kvalitní spony Duraflex i bezproblémové zipy. Šití batohu je standardně velmi dobré. 3D síťovina je použita na vnitřních stranách ramenních popruhů a také na celé zadní části.

 

Neotřelé řešení od TacticalPro

Na druhý pohled si všimneme provedení, které není u vojenských batohů až tak obvyklé. Vlastně se dá říci, že jsme se s něčím podobným ještě nesetkali. O co jde? Celá zadní část batohu se dá totiž po celém obvodu rozepnout a otevřít! Díky tomu se přehledně dostanete ke svému vybavení a smazává se tak největší nevýhoda komínové konstrukce.

 

Tactical 30Foto: Díky otvírací zadní části je vše přehlednější... / SOLDATO Team

 

Protože toto otvírání asi nebude využíváno jako primární vstup, je poškození zipu poměrně malé. Nicméně se nedá vyloučit a poškození zipu je stále alespoň teoreticky možné, a nevýhoda kategorie 3-Day Assault Pack tak vlastně přetrvává. Nesmíme také zapomínat na hlavní zákon pana Murphyho: „Může-li se něco pokazit, pokazí se to!“ Tato možnost je ale minimalizovaná použitím opravdu kvalitního zipu, navíc s voděodolnou úpravou. A nutno podotknout, že po celou dobu testování zip vydržel veškeré naše hrubé zacházení.

 

Tactical 30Foto: ... a není problém cokoliv vyjmout / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Na celý systém se dá poměrně rychle zvyknout. K balení je stále asi lepší využívat klasický vrchní vstup. Ten lze potom stáhnout pomocí dvojice šňůr, vedoucích po obvodu tohoto vstupu, respektive po obvodu zvýšené části vstupu. Batoh pěkně drží tvar a orientace v něm je vcelku bezproblémová. Uvnitř batohu je pouze jedna kapsička, a to ve spodní části zad. Slouží primárně k umístění hydrovaku, využít ale určitě lze i jinak. Kombinace hydrovaku a otvírání zadní části však skrývá malý problém.

 

Pokud chcete z batohu vyjmout jednu konkrétní věc, je ideální využít systém otvírání zad. Že se dá otevřít právě zádová část má svůj důvod. Batoh si položíte na zem přední částí a záda tak máte stále čistá. Zadní díl lze otevřít po celém obvodu a orientace v batohu je opravdu velmi dobrá.

 

Tactical 30Foto: Tactical 30 si s hydrovakem příliš nerozumí / SOLDATO Team

 

Problém nastává právě při použití hydrovaku. Ten je totiž upnutý v horní části k batohu a spodní částí, jak už bylo řečeno, je uložen ve vnitřní zádové kapsičce. Pokud tedy otevřete zádový díl, dojde ke křížení a hydrovak vám zavazí. Při použití hydrovaku (při testování byl použit model Source WXP 3L Storm Valve) a plném zabalení batohu se také vcelku výrazně projeví vypoulení a zakulacení zádové části, způsobené právě tvarem hydrovaku. Tactical 30 není tedy pro používání nějakého systému hydratace úplně nejvhodnější.  

 

Tactical 30Foto: Zakulacení a vypoulení zad při použití hydrovaku / SOLDATO Team

 

Batoh se ale jinak nosí poměrně slušně, odvětrávání je dostatečné. Nutno počítat s celkově užším provedením zad (cca 25 cm), což je ale pro komínovou konstrukci typické. Přesto to spoustě uživatelům nemusí vyhovovat. Tactical 30 se dá nosit i v kombinaci s taktickou balistickou vestou, zde se už ale úzká záda projevují výrazněji. Batoh tak spíše využijete na průzkumné operace bez použití balistiky, nebo na denní přenášení drobnějšího materiálu.  

 

Tactical 30Foto: Objem lze zvětšit o dalších cca 5 litrů / SOLDATO Team

 

Verdikt

Pokud by batoh neměl otvírací zadní část, jednalo by se o naprosto klasický, kvalitně šitý a dobře zpracovaný batoh. Ale právě použití systému otevírání zad jej staví nad jeho konkurenty a nabízí tak dostatečný přehled i dobrý přístup k uloženému materiálu. Přitom s cenou 2529,-kč rozhodně nepatří k těm nejdražším. Pokud tedy víte, k čemu takový batoh využijete, uvědomíte si jeho nedostatky a jste zastáncem komínové konstrukce, poslouží vám Tactical 30 velmi dobře. 

 

Klady

+

Otevírací zádová část

+

Kvalita zpracování

+

Stavitelné horní víko

Zápory

-

Kombinace s hydrovakem

-

Jednoduchý bederní pás

-

Nošení v kombinaci s taktickou balistickou vestou

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

TacticalPro

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Selty(SOLDATO team) Datum: 28.05.2013 Čas: 21:00

Dobrý batoh,pořád mu nakladám(testuji ho) a zip stále drží.Jsem z jeho kvality mile překvapen.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 22.04.2013 Čas: 15:31

V prvních verzích bylo pouze poutko. Nyní tam výrobce dává pásek suchého zipu. V tomto asi doporučuji se obrátit přímo na výrobce/prodejce.

avatar
Honza Datum: 20.04.2013 Čas: 21:03

Jakým způsobem se upevňuje hydrovak v batohu? Je tam poutko nebo pásek se suchými zipy?
Díky

avatar
Jakubko mudruje Datum: 02.02.2013 Čas: 09:43

Dobrý deň a ďakujem za odpoveď. To, že to je vyrobené v Poľsku je absolútne v poriadku, stále je to EU a nemusím sa báť, že to je vyrobené deťmi v Číne.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 01.02.2013 Čas: 09:57

Jak již bylo v jedné diskuzi uvedeno, batohy jsou (pravděpodobně) vyráběny v Polsku.
Ale aniž bych se chtěl TacticalPro nějak zastávat, nevidím v tom problém. Dnes většina firem šije v Asii, a málokterá firma má svoje továrny v Evropě (jsou samozřejmě vyjímky). Trh a ceny jsou nekompromisní. Dle mého názoru vždy rozhoduje to, jak si ta která firma dokáže pohlídat výstupní kvalitu výrobků.

avatar
Jakubko Datum: 29.01.2013 Čas: 12:12

Kde sa prosím výraba tento batoh (krajina)? Ďakujem.

avatar
Mucin Datum: 28.01.2013 Čas: 17:11

Pěkná recenze, batoh vlastním a vesměs se s ní ztotožňuji...camelbak v zádové části je opravdu nedořešený nedostatek :/

PS: barvy na fotkách v recenzi jsou mnohem reálnější, než u recenzovaného batohu Tactical 35, kde jsou barvy šíleně zkreslené...

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava