Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Batoh Tactical 35

Datum přidání 06.01.2013   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 11 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Kategorie batohů o objemu kolem 35 litrů je jednou z nejžádanějších. Jsou ještě dost malé na denní nošení nebo jednodenní patroly, zároveň ale už dostatečně velké na vícedenní akce. Často se setkáváme i s tím, že se tato kategorie využívá jako větší GrabBag.

Tactical 35lFoto: Tactical 35 od firmy TacticalPro / SOLDATO Team

 

Kategorie batohů o objemu 35 litrů

Vyskytují se dvě hlavní konstrukční linie. První je tzv. komínové provedení, kdy batoh má jednu hlavní komoru přístupnou standardně z vrchní části. Druhá kategorie je mezinárodně označovaná jako „3-Day Assault Pack“ (i když vybavení na třídenní akci bez dozásobení se tam vejde jen stěží).

 

Tyto batohy se vyznačují jednou hlavní komorou, která se po celém obvodu uzavírá na zip, a několika vedlejšími kapsami různých velikostí, které se nachází většinou vpředu či po stranách a jsou rovněž uzavíratelné zipem. Díky tomuto členění jsou tyto batohy vyhledávány hlavně různými specialisty, jako je například JTAC (letecký návodčí), FO (předsunutý návodčí), RTO (spojař), CLS (bojový medik) apod. Tyhle specializace totiž většinou nesou ke svým věcem i další specifický materiál, ke kterému se potřebují rychle a bezproblémově dostat. To jim právě různě členěné batohy s mnoha samostatnými kapsami dobře umožňují.

 

„Třídeňáky“ jsou pochopitelně v hojné míře nabízeny snad všemi hlavními výrobci taktického vybavení. Je opravdu z čeho vybírat, konkurence je veliká a jednotlivé batohy se liší jen v detailech. Většinou se jedná o jiné rozměry a umístění kapes nebo provedení vnitřního prostoru batohu.

 

Tactical 35l Foto: Tactical 35 se nosí poměrně dobře / SOLDATO Team

 

Rozdíl je také v ceně a kvalitě zpracování. Do této „našlapané“ kategorie se přidala i česká firma TacticalPro se svým modelem Tactical 35. Tato firma je už u našeho týmu známá tím, že pružně reaguje na naše připomínky a svoje batohy tak neustále vylepšuje. Takový přístup se jí do budoucna může jen vyplatit.

 

Batoh Tactical 35 od firmy TacticalPro

Použitý materiál

Tactical 35 je bezrámový batoh s konstrukcí typickou pro 3-Day Assault Pack (tři-denní útočný batoh). Vyrobený je z Cordury, jsou zde použity kvalitní přezky Duraflex a zipy z vlastní produkce TacticalPro.

 

Tactical 35l Foto: Polstrování ramenních popruhů je dostatečně dlouhé / SOLDATO Team

 

Zádová část a ramenní popruhy jsou z vnitřní části tvořeny funkční 3D síťovinou, která dostatečně větrá a odvádí pot od těla. Tato síťovina je použita také u bederního pásu, který je odnímatelný. To je určitě dobře, protože ne vždy je u této velikosti batohů bederní pás nutný. Samozřejmostí je i plně nastavitelný hrudní popruh.

 

U ramenních popruhů nechybí tzv. rychlo-odhoz, který je určitě při různých incidentech využitelný a dobře funguje. Použité spony od Duraflexu, které jsou rozhodně velmi kvalitní, nejsou však zvoleny úplně nejlépe, špatně se totiž povolují. Jak nám ale bylo z TacticalPro řečeno, na dalších verzích batohů je už použitý jiný typ, který tento nedostatek odstraňuje. Příjemnou maličkostí je pak malá kapsička na spodku batohu ukrývající nepromokavý obal šedé barvy.

 

Tactical 35lFoto: Součástí batohu je i praktická pláštěnka / SOLDATO Team

 

Členění batohu a užitné vlastnosti

Hlavní komora batohu je dostatečně objemná (obsah cca 32 litrů) a díky tomu, že se dá plně rozepnout zhruba do 2/3, tak i poměrně přehledná. Zamrzí však absence vnitřních popruhů na připevnění materiálu. U batohů, které jdou skoro celé otevřít, je vhodné mít materiál uvnitř nějak uchycený. Takhle si musíte při balení dát větší pozor.

 

V zádové části hlavní komory se nachází samostatná kapsa na hydrataci, do které lze bez problému vložit většinu používaných vaků na vodu. V přední části komory se pak nad sebou nacházejí dvě další vnitřní kapsy. Obě jsou dost hluboké (konkrétně 30, respektive 38 cm), a není tak problém do nich uložit i delší věci. Spojaře určitě zamrzí, že hlavní kapsa nemá ve vrchní části vývod na anténu.

 

Tactical 35l

Foto: Hlavní komora je dostatečně velká, bohužel postrádá popruhy k upevnění nesené výbavy / SOLDATO Team

 

Na přední straně se dále nachází druhá komora. Je samozřejmě o hodně menší než ta hlavní, přesto stále dostatečně velká. V její zádové části je jen jedna vnitřní kapsička, která se hodí na uložení drobného materiálu (baterie, psací potřeby, atd.). Celkově se mi zdá právě střední komora nejméně doladěná. Pro rychlou orientaci a uložení psacích potřeb by tu mohla být kapsa na způsob admin panelu.

 

Tactical 35lFoto: Prostřední kapsa nenabízí mnoho možností / SOLDATO Team

 

Také vnitřní MOLLE vazba, která by sloužila pro připevnění různých sumek, by nebyla k zahození a každý CLS by to jistě ocenil. Možností i inspirací je spousta a je škoda, že je výrobce nezapracoval.

 

Nakonec se v přední části celého batohu nachází poslední kapsa. Je využitelná pro materiál, ke kterému se potřebujete opravdu rychle dostat, typicky náhradní zásobníky. Dalo by se tak říci, že celý batoh se skládá ze tří nezávislých komor na sobě. K tomu se ještě na bocích batohu nacházejí otevřené kapsy, které lze využít víceméně pouze k tomu, aby se do nich vsunulo nějaké delší vybavení, které bude dále připevněné bočními kompresními popruhy.

 

Tactical 35l Foto: Nejmenší kapsa je vhodná například na uložení zásobníků / SOLDATO Team

 

Na nošení menších věcí se bohužel nehodí, nejdou totiž nijak uzavřít. Pásek suchého zipu by to však vyřešil. Batoh nemá žádnou další venkovní přední ani boční kapsu. Je však po celé přední a boční straně pokrytý MOLLE vazbou, a tak si může každý připevnit další sumky dle vlastního uvážení.

 

Jak již bylo zmíněno, na bočních stranách jsou vždy dva kompresní popruhy. To je v pořádku, mají svoje opodstatnění. Popruhy jsou ale také na horní a spodní straně batohu, zde je však jejich použití mírně diskutabilní, a dle mého názoru by bylo lepší, pokud by šly oddělat. V zásadě ale nepřekážejí, a v případě že by se Vám opravdu nelíbily, jdou prostě odříznout.

 

Zpracování a komfort nošení

Batoh snese velké zatížení. Při pochodech byl zatěžován až 25 kg a vše bez újmy vydržel. I při nahazování na záda, kdy extrémně trpí uchycení ramenních popruhů, se nevyskytl žádný problém. Na tuto velikost batohů je to už možná extrémní zátěž, je nutné si ale uvědomit, co se v něm reálně nosí. Radiostanice, náhradní zdroje, munice, voda a další materiál a vybavení přece jen něco váží.

 

Tactical 35lFoto: Batoh snese velkou zátěž / SOLDATO Team

 

Kvalitní šití a celkové zpracování je tedy nutností. I přes tuto zátěž se batoh poměrně slušně nosí. Hodně tomu přispívá délka polstrování ramenních popruhů, které tak při celé délce kontaktu s tělem plní svoji funkci.

 

Dalším prvkem, který výrazně přispívá ke komfortu nesení, je bederní pás. Batohu by ale prospěla o něco pevnější zádová vložka. Sice by se zvýšila hmotnost, ale také by se zvýšil komfort nošení. Zvláště při použití hydrovaku se zadní část mírně kulatí.

 

Tactical 35l

Foto: Nošení batohu s taktickou vestou (zde TBV) je velmi komfortní / SOLDATO Team

 

To však není problém s taktickou vestou, kde máte keramický plát, a poddajnější záda jsou tak naopak výhodou. Batoh prostě zkopíruje obrys vesty. Zde je nutné zdůraznit, že právě použití společně s taktickou vestou je více než dobré, což není u každého batohu pravidlem. To, že se batoh dobře nosí právě s taktickou vestou, může být zásadní skutečností pro mnohého uživatele.

 

Při dlouhodobějším nošení jsme určitě ocenily zpracování bederního pásu, který jde právě zapnout i s nasazenou taktickou vestou. Celkově se batoh nosí opravdu velice příjemně a umožňuje správné nastavení všech popruhů tak, aby se přizpůsobil Vašim zádům.

 

Verdikt

Batoh Tactical 35 od TacticalPro se pustil do boje s mnohem zkušenějšími protivníky. A dá se říci, že nic zásadního oproti konkurenci nepřináší. Členění batohu je klasické, vnitřní uspořádání (pokud pominu přítomnost vnitřních kapes) je minimální.

 

Tactical 35lFoto: Rychlo-odhoz funguje bez problémů / SOLDATO Team

 

Po vylepšení vnitřního uspořádání, které je v této kategorii batohů zásadní, by se batoh dostal o kategorii výše. Takto se jedná o průměrný batoh v kategorii 3-Day Assault Pack. Batohu se na druhou stranu nedá upřít kvalitní zpracování, dostatečná odolnost i zvládnutí nesení velké zátěže. Také uživatelský komfort nošení lze považovat za velké plus celého batohu.

 

Pro mnohé uživatele může být rozhodující i to, že půjde zakoupit rovněž v potisku vz.95, což nabízí jen opravdu málo zahraniční konkurence. Za cenu 2 892 Kč dostanete kvalitní výrobek, který něco vydrží a na základní práci i dobře poslouží. Nic víc ale od něj nečekejte.

 

 

Klady

+

kvalita zpracování

+

dobré nošení v kombinaci s taktickou vestou

+

možnost potisku ve vz.95

Zápory

-

nedostatečné vnitřní uspořádání

-

absence odnímatelných bočních kapes

-

měkčí zádová vložka

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

TacticalPro

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 02.02.2013 Čas: 22:34

No nevím, ale www.tacticalpro.cz by měl normálně fungovat.

avatar
lubos Datum: 02.02.2013 Čas: 19:44

zdravim, kde se daji vyrobky od tacticalpro koupit? jejich webovky mi uz tka pulroku nejedou.

avatar
Red Datum: 09.01.2013 Čas: 22:47

Díky ZeZe za stručné info.

avatar
Ace Datum: 09.01.2013 Čas: 17:22

Pekna objektivni recenze, palec nahoru;-)

Pokud muzu par mojich, upozornuji subjektivnich nazoru.

K vnitrnimu cleneni - to neni na skodu, ale ackoliv jsem "zaprisahlej" obdivovatel Camelbaku, tak me jejich vnitrni "admin pouch" moc nesedi a to jsem pouze civilista a taham tam kancl picicinky na civil. V tomto ohledu bych urcite doporucil spise velcro plochu a lepit si uchyty dle sveho uvazeni.

Co se tyce malych kapes na boku - jsou proste na zasunuti veci pod popruhama, ja bych tam velcro necpal v dlouhodobem horizontu to bude nesene veci rozedirat, velcro hook je svina. Na drobnosti bych obetoval nejaky penize navic a koupil malou molle zipovku.

Kompresni poporuhy - souhlas, urcite sundavaci, plastovyho hardware je na to dneska dost, stacit hledat a naucit s tim uzivatele pracovat ;-)

avatar
ZeZe (SOLDATO Team) Datum: 09.01.2013 Čas: 17:18

Tak krátce: Tactical 20 je podle mě rozhodně dobrá koupě. Sice nenabízí nic co by se v dané kategorii dalo označit za revoluční novinku, ale mě osobně hodně přirostl k srdci. Velmi dobře se mosí a vstup do hlavního prostoru je řešený odepnutím a odklopením celého čelního dílu, což vidím jako jeho asi největší přednost. Na druhou stranu, možná bych u něj vypustil několik popruhů, které mi připadají dost zbytečné, ale třeba pro ně někdo umí najít využtí. Víc informací bych asi nechal až na recenzi.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 07.01.2013 Čas: 21:41

Red:
Kolega, který na Tactical 20 zrovna dělá, by zítra mohl pár poznatků napsat.

avatar
Red Datum: 07.01.2013 Čas: 21:20

Díky za fajnový recenze, jsem rád, že je pro nás někdo dělá! :-)

Měl bych ale na Marta jednu prosbu, pokud by to bylo možné. Testujete celou řadu těchto báglů... Bylo by, prosím, možné ve 2-3 větách shrnout dosavadní poznatky k batohu Tactical 20l? Měl jsem ho v plánu v nejbližší době koupit a když teď čtu, že ho testujete, tak bych si předtím rád vyslechl názor někoho, kdo ho má vyzkoušený. Díky.

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 07.01.2013 Čas: 19:46

:-)
Ta věta je v úvodu napsána takhle:"Jsou JEŠTĚ dost malé..." A ano. Je tím myšleno, že jsou ještě tak malé, že se dají nosit každý den (oproti např.Tactical 75, který je už přeci jen moc velký). Zároveň se už dají použít i na vícedenni akce (kde už je zase třeba malý Tactical 20 nedostatečný).
Je to tak ideální batoh pro ty, kteří nechtějí kupovat dva batohy, ale mít jen jeden univerzální.

avatar
Kuba Datum: 07.01.2013 Čas: 13:53

Jo, díky za vysvětlení, takhle to asi je myšleno... :)

avatar
ADM Datum: 07.01.2013 Čas: 13:47

Kuba: Pochopil jsem to jakože jsou dost malé (kompaktní, lehce přenositelné, nezavazejí, dobře stavěné na jednodenní záležitosti) na jednodenní nošení či jednodenní patroly ale zároveň jsou dostatečně velké aby je šlo použít na vícedenní záležitosti. Je to asi špatně stylisticky napsané, nicméně mě to problém nedělalo.

avatar
Kuba Datum: 07.01.2013 Čas: 07:24

Trosku nechapu vetu v uvodu: “jsou dost male na jednodenni noseni nebo jednodenni patroly, zaroven uz ale dostatecne velke na vicedenni akce“ Nemelo by to byt obracene? :)
Jinak supr recenze!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava