Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Proč nás zklamaly? Recenze obuvi Lowa Innox

Datum přidání 04.07.2016   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 1 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Pomalu se zdá, že velkým těžkým bagančatům, tedy vojenským botám jak je pamatujeme, odzvonilo. Mezi vojáky se v posledních letech těší největší oblibě lehké taktické boty. Výrobci na to samozřejmě reagují a dodávají na trh stále lehčí a pohodlnější boty, které odpovídají nejnovějším trendům a ve kterých jsou použity ty nejnovější technologie. Na jednu takovou novinku, kterou jsme vyzkoušeli v drsných podmínkách Afghánistánu, se nyní podíváme.

Foto: Lowa Innox. / SOLDATO Team   

 

Těžké a pevné boty tu samozřejmě stále budou s námi. Jejich úlohu v opravdu náročném terénu asi jen tak něco nenahradí. Přesto se o to lehké boty snaží a nastupují i do oblastí, které donedávna byly doménou právě těžké obuvi. Proti masivní a těžké konstrukci staví hlavně nízkou hmotnost.


Každý kdo má něco odšlapáno (a tím myslím náročné vojenské patroly v náročném terénu) ví, že se venku počítá každý gram. A pokud ten gram navíc snížíte na nohách, respektive na obuvi, tak je to sakra znát. Rozdíl při pochodu v lehké a těžké botě je pocitově obrovský.


Do hry nám samozřejmě vstupuje mnoho dalších faktorů. Ochrana a podpora nohy, pohodlí při chůzi, odolnost boty a mnoho dalších. S nástupem nových technologií a nových výrobních postupů by se mohlo zdát, že si v dalších letech budou naše nohy opravdu užívat a bude o ně dokonale postaráno. Je to ale tak?

 

Foto: Spartan Race Innox zvládl. / SOLDATO Team   


Tradiční výrobce v novém – Lowa

Novému trendu se už pár let podřizuje i tradiční výrobce obuvi, německá firma Lowa. Tato společnost už několikrát v historii ukázala, že boty opravdu umí a v celém obuvnickém odvětví patří k hlavním tahounům a inovátorům. Mezi poslední výkřik této společnosti patří lehká taktická bota Lowa Innox.


Jen pro srovnání, abyste věděli hned z kraje, o čem se bavíme. Bota ze staré školy, určená do drsných suchých hor pouštních oblastí - Lowa Desert Elite - váží asi 1550 g. Lowa Innox stejné velikosti má hmotnost cca 900 g. To je rozdíl více než půl kilogramu, který na patrole nejspíše oceníte.


K botám Lowa Innox jsme se dostali opravdu na poslední chvíli. Společnost Prosport, oficiální zástupce Lowy v České republice, nám jeden pár těchhle lehkých bot dovezla přímo z Německa a předala takříkajíc za pět minut dvanáct. Hned poté boty odletěly do Afghanistánu a byli jsme opravdu zvědaví, jak si tam obstojí.

 

Foto: Můžete je mít s membránou goretex nebo bez. / SOLDATO Team   


Lehký Innox v standardně drsných podmínkách

Lowa Innox je lehká taktická obuv s goretexovou membránou, a jak se píše na stránkách prodejce, tak je vhodná i do lehce exponovaného terénu. Vhodná by měla být pro rychlé přesuny a také v městské zástavbě by její použití mělo být ideální. Takže téměř podmínky, ve kterých její test proběhne.


Mezi specifika, ve kterých jsme botu testovali, patřila o něco vyšší teplota. Pro vyzkoušení rychlých přesunů byl mimo jiné zvolen závod Spartan Race a k tomu všemu se bota občas „vykoupala" v zavlažovacím kanálu.

 

Prostě standardní vojenské použití, kdy botu máte na noze po většinu času každého dne v misi a kdy bota musí zvládat jak chození po základně, tak i sportování a patroling.

 

Foto: Utáhnout a jde se. / SOLDATO Team   


Vybalení z krabice

Na první pohled je vidět, že se jedná o lehkou obuv. Převážnou část povrchu boty tvoří syntetická tkanina, doplněná o mikrovláknovou syntetickou useň, která tvoří vyztužení pro poutka tkaniček. Poutek je pět párů, na které ve vrchní části boty navazují dva páry tunýlků. Snadnému zavazování boty by tak nemělo nic bránit.


Špička boty stejně jako pata je ještě vyztužena kůží, kterou najdeme i na vrchní části jazyka. Celá bota je pak posazena do lité Monowrap podešve. Celkově bota vypadá opravdu velmi lehkým až atletickým dojmem. Tomu odpovídá i již zmíněná hmotnost boty, kterou opravdu oceníte a pochopíte až při prvním nazutí.


Stejně jako většina současných armádních modelů, tak i námi testovaná Lowa Innox má goretexovou membránu. Otázka, jestli to u obuvi nošené v pouštních podmínkách má smysl je na jinoudebatu. Naštěstí Lowa u někteých modelů nabízí i ne-gore-tex, a tak i Innox můžete mít bez membrány. Je jen na vás, jaká varianta je pro vás lepší.


Závěrem ještě zmíníme barevná provedení Innoxu. Testovaný model byl v provedení Coyote, což se zdá jako ideální a univerzální zbarvení jak do pouštní oblasti, tak i do českých lesů. Kdo by potřeboval botu černou, pro toho je zde varianta Black.
Innox na noze¨

 

Papučka. To je asi to první co vás napadne, když si Innox nasadíte na nohu. Vstupní otvor je příjemně široký a pohodlnému nasazení boty nic nebrání. Oproti tomu jazyk není nijak masivní a jeho záhyby jsou minimální. Již při prvním nasazení nikde nic netlačí, bota se přizpůsobí noze a je od prvního okamžiku velmi pohodlná.


Zavazování je opravdu snadné. Jen poslední textilní poutko je poměrně blízko prvnímu tunýlku, což při „křížkování" občas vede k tomu, že vezmete do rukou špatnou část tkaničky. Ideální je tak vykřížkovat jen textilní očka (ve kterých bohužel tkanička moc neklouže) a pak stačí zatáhnout za konce tkaniček, které v tunýlcích krásně kloužou a je zaručeno jak rychlé, tak i pevné dotáhnutí boty.

 

Foto: Pozor klouže. / SOLDATO Team   

 

Jistota chůze odpovídá konstrukci i určení boty. V přední části máte pocit, jako byste na noze nic neměli. Přesto v oblasti kotníku již botu cítíte a ta vytváří jakous takous oporu. Zázraky však rozhodně nečekejte, není to bota do vysokohorského terénu a naštěstí si na to ani nehraje.


Chůze v botě je pak opravdovým potěšením. Zde se teprve projevuje naplno hmotnost boty. Lowy Innox můžete mít na nohou celý den, aniž byste pocítili únavu nohy nebo ztrátu komfortu. Běžnou patrolovací činnost ve vesnické/městské zástavbě zvládá s přehledem.


Problém není ani na trochu horším terénu – kamenité cesty, pole, zavlažovací kanály. V posledně jmenovaném terénuoceníte i goretexovou membránu, která funguje tak, jak se od ní očekává. Důležitá je zde samozřejmě i péče o boty včetně impregnace.


Taktéž při sportování (myšleno samozřejmě ve vojenském stylu-Spartan race, běh v maskáčích) se s touto obuví dostáváte na úplně jinou úroveň. To je parketa, na které se Innox cítí jako ryba ve vodě a kde tato bota válcuje své těžší kolegyně.


Jen podrážka je trochu zklamáním. Na běžném povrchu funguje tak jak má. Stačí však trochu mokra a chůze na kluzkých površích (např. schody po dešti) se stává dost nejistou. Vždy hrozně moc závisí na konkrétních podmínkách, ale pocitově se dá říci, že Lowa Innox patří k více klouzavým botám.

 

Foto: Pohodlná bota i do náročnějšího terénu . / SOLDATO Team   


Vydržel Innox?

Hodně zvědaví jsme byli na to, jak si Lowa Innox poradí s afghánským prostředím, do kterého není přeci jen tak úplně určena. Tam se hodí bota o stupeň těžší. No, a bylo to velké překvapení...


Bota, respektive její podrážka, se totiž začala již po cca týdnu až dvou tak trochu rozlepovat. To se nám zdálo přeci jen trochu divné. Ano, terén byl náročnější, ale i bota tohoto typu by si s ním měla poradit. Zpočátku se jednalo o menší rozdělení podrážky, které se však začalo časem zvětšovat a objevovat se na obou botách. A to už nebylo normální. Takže jsme kontaktovali českého zástupce firmy Lowa, společnost Prosport, poslali foto a poprosili o vyjádření. Zde je:
„Problém: separace mezi jednotlivými polyuretanovými vrstvami.
Do oběhu se dostalo pouze několik desítek párů s touto vadou, což je vzhledem k rozsahu produkce naprosto zanedbatelné číslo. Vzhledem k tomu, že prodeje modelů INNOX EVO v ČR a SR jsou v samém počátku, je málo pravděpodobné, že by zde byl ještě druhý pár s touto vadou.
Vada spočívá ve špatně nastaveném teplotním režimu při vstřikování. Docházelo k tomu na počátku výrobního cyklu, kdy forma ještě nedosáhla požadované teploty v celém objemu. Vada byla zjištěna jen u bot, které byla vyrobena v daný den v dané formě jako první.
Tato chyba byla odstraněna tím, že se prodloužila doba, kdy se po spuštění linky čeká na vyrovnání teplot ve formách. U modelu INNOX EVO je chemické složení obou polyuretanů odlišnější než třeba u modelu ZEPHYR a proto se ukázalo, že dodržení předepsané teploty je mnohem důležitější pečlivě zkontrolovat.
Pokud má bota tuto vadu, projeví se to během několika dnů užívání (vada je od samého počátku a nevzniká podmínkami užívání). Vada spočívá v tom, že se jednotlivé vrstvy polyuretanu v některých místech chemicky nepropojily. Nejde o rozlep, bota není nikde lepena, jde od samého počátku o nepropojení. A to se musí projevit na povrchu po velmi krátkém užívání."

 

Foto: Co dodat... separace podrážky . / SOLDATO Team   


Takže to vypadá, že je to daň za inovaci, nové technologie a nové výrobní postupy. A jsme rádi, že zrovna jedna z těch mála bot, které tímto problémem trpí, se náhodou dostala k nám. Botu jsme i přes oddělující se podrážku dále používali asi tři měsíce.


Co se týká ostatního materiálu, tak zde musíme pochválit šití, které je opravdu precizní a nikde jsme se nesetkali s roztržením nebo přetržením nitě. Jen je toho šití na náš vkus trochu moc, což je ale zapříčiněno designem boty.


Naopak podrážka je znovu zklamáním. Že je trochu moc kluzká už víme. Navíc ale není ani příliš odolná. Ostré kameny se na ní podepsaly trochu více, než jsme očekávali. Obzvláště viditelné je to na hranách vzorkování, a také na ochraně špičky, která se velmi rychle okopala.


Vypadá to tedy, že afghánký terén je na tuto botu už příliš náročný. Otázkou i nadále zůstává celková životnost boty. Přeci jen jsou tři měsíce (i když dennodenního nošení) na test boty trochu málo a celková výdrž a odolnost se projeví až později.

 

Foto: Design boty je hodně lehký. / SOLDATO Team   


Verdikt

Sečteno a podtrženo-Lowa Innox je lehká vojenská bota určená hlavně k dlouhým patrolám v městském prostředí. Ideální k celodennímu nošení na základně či sportování. Zde všude opravdu oceníte její hlavní výhodu, totiž hmotnost. To vše za 4690,-. Jen pozor na trochu kluzkou podrážku. A i když se Lowa Innox v mírném terénu neztratí, rozhodně to není její parketa a zde bych ji k dlouhodobému používání určitě nedoporučoval.

 

Koncept jako takový se nám ale líbí, mít lehkou botu v řadě případů jistě oceníte. A protože se nám bota „rozložila" již po krátké době, bude po dohodě se společností Prosport testování Lowy Innox pokračovat v České republice. Zaměříme se ještě více na odolnost boty a její celkovou výrdž.

 

Jsme zvědaví, jak si povede v českých lesích, při CQB výcviku, na střelnici... Jaká bude její životnost? Poté vás s výsledky seznámíme v upgradu této recenze. Do té doby sbohem Lowa Innox, tady jsi neuspěla...

 

Klady

+

Nízká hmotnost

+

Pohodlné nošení 

Zápory

-

Separace podrážky 

-

Nižší odolnost podrážky 

-

Kluzká podrážka 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

Zapůjčil:

 

 Prosport

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Reset Datum: 22.06.2017 Čas: 01:02

To rozlepování je, zdá se, firemní znak. Viděl jsem už dvoje trekingy takto rozlepené. Jedny z nich má můj syn. Byly asi dva roky staré, sporadicky nošené a jinak v perfektním stavu. Tlumící vrstva mezi podešví a botou zdegradovala a rozpadla se. Spravila to výměna podrážky za jinou od firmy wibram. Od té doby je to úplně v pohodě.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava