Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Nenápadný pracant. Recenze Lowa Z6-S GTX

Datum přidání 25.10.2016   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 4 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Boty určené pro vojáky vhodné do taktického prostředí dělá dnes už kde kdo. Můžete si vybrat lehké boty na rychlé akce. A můžete mít také těžké boty vhodné spíše do náročného terénu. Co ale nějaké univerzální boty, které zastanou svoji práci v každém prostředí? Mají takové boty smysl a svoje využití? Pojďme se na to podívat v dnešní recenzi. 

Lowa Z6-S GTX

 Foto: Lowa Z6-S GTX / SOLDATO Team

 

Univerzálnější obutí jistě smysl má. Alespoň pro někoho určitě ano. Nač tahat dvoje boty a přemýšlet, kde se budu pohybovat? Zvládne rozdílné typy terénu a operací jen jedna bota? To jsou možná otázky, které si kladli lidé ve společnosti Lowa. 


Německá Lowa patří k nejstarším světovým výrobcům obuvi. V dlouholeté historii předvedla své schopnosti snad na všech typech obuvi. Ve svém portfoliu má i řadu obuvi označovanou jako Task Force. Zcela jasně je zaměřena pro členy ozbrojených složek. V této sérii najdeme celou řadu různých typů, od těžkých Combat Boot po ultra lehké Innox. 


V sérii Task Force se nachází také trochu nenápadná řada „Z". Tyto středně těžké boty se vyrábí ve dvou velikostech. Z-8 je vysoká bota, Z-6, na kterou se dnes podrobně podíváme, je střední bota se šesti dírkami, respektive očky. 


U modelů Z-6 i Z-8 ještě najdete přídavek v podobě písmena „S" nebo „N". Rozdíl je v použitém materiálu, tedy usni. Obuv s přídomkem „S" je vyrobena ze semiše, označení „N" je pak určeno pro obuv vyrobenou z nubuku. 


České zastoupení společnosti Lowa, firma Prosport, nabízí pro české uživatele celou sérii Task Force. Bylo tedy jen otázkou času, než se modelu „Z" podíváme na zoubek. Po velmi dobrých zkušenostech s Lowou Zephyr jsem byl na tuto zprvu nenápadnou botu opravdu zvědavý. 


A moji zvědavost konečně ukojil balík, který mi došel před naším odletem do Afghánistánu. Nápis „LOWA, simply more..." na krabici dával jasně najevo, co je uvnitř. Vojenské obutí Lowa Z-6S GTX. 


První pohled na nenápadnou Z-6S

Z předchozích řádků si lehce vyvodíme, že námi testovaná bota s označením Z-6S GTX je středně vysoká vojenská bota s goretexovou membránou vyrobená z hydrofobního semiše. Bota nepůsobí žádným výstředním dojmem. Spíše se jedná o oldschool provedení, které tak trochu připomíná klasické vojenské kanady. 

 

vyrazana_monowrap_podeševvyrazana_monowrap_podešev

Foto: Výrazná Monowrap podešev / SOLDATO Team


Při bližším průzkumu si jistě všimnete, že drtivou část boty pokrývá již zmíněný semiš. Ten doplňuje v horní zadní části Cordura. Ta je také použita na jazyk boty. Spodní části pak dominuje výrazná Monowrap podešev, která tak trochu narušuje a zároveň oživuje nenápadnost celé boty. Působí však i jako dobrá ochrana boční části. U tohoto modelu je podešev podle výrobce vybavena torzním stabilizátorem s vyšší tuhostí. Vnitřek boty je už ve standardní kombinaci 3D síťoviny a textilie. 


Označení GTX napovídá, že je obuv vybavena Gore-tex membránou. Pokud však máte zájem o bez membránové provedení, musíte se spokojit jen s pískovým barevným provedením Desert. Gore-texový model můžete mít jak v barvě pískové, kterou jsme měli k dispozici, tak i v barvách černá, tmavě hnědá a velmi pěkná Sage, což je nazelenalá šalvějová barva. 

 

spicka_ je_ dostatecne_chranena

Foto: Špička je dostatečně chráněná / SOLDATO Team


Jdeme do nich...

A to doslova. První nazutí a dostaví se nečekaně příjemný pocit. I když byla bota doručena bez předchozího zkoušení v obchodě, padne na nohu doslova jako ulitá. Tohle Lowa opravdu umí. Od prvního okamžiku máte pocit, jako by bota byla vyrobena právě pro vás. 


Široký vstup pocit z příjemného obouvání umocňuje. Noha vám do boty krásně zajede a stačí ji jen zavázat. Dostatečně velký jazyk není na obtíž a jeho napojení k tělu boty si ani nevšimnete. Při nazutí a zavázání tkaniček se nikde nic zbytečně nevrásní. Tohle je opravdu příjemné obutí

 

bota_neni_nijak_omezujici

Foto: Bota není nijak omezující / SOLDATO Team


Tkanička je v nártové části provlečena čtyřmi páry uzavřených kovových oček, za kterými následuje látkové poutko, umístěné blíže ke kotníku. Nahoře pokračují dva páry stejných oček jako ve spodní části. Zavazování je bezproblémové a jen výjimečně dojde při křížkování k přehmatu. Botu jste schopni poměrně rychle zavázat na trojí zatáhnutí tkaniček. 


Díky jednoduché konstrukci vás nic netlačí a botu není potřeba nijak dlouho „rozšlapávat". Snad s výjimkou horní zadní části, která zpočátku může být trochu nepříjemná v oblasti achilovky. To ale velmi rychle odeznělo. 


Pocit tvrdé podrážky, který po nazutí můžete mít, je zapříčiněn tím, že pod nohou opravdu něco máte. Podešev je tuhá, přitom však tlumivá. Vložka je naprosto jednoduchá a typicky Lowácká. I když se v ní dá chodit, pro opravdový požitek je lepší ji vyměnit za některou z anatomicky tvarovaných. Poté si chůzi v botě budete doslova užívat. 


A to jak při chůzi v horším terénu, tak i při rychlých akcích. Tady se projevují klady, ale i zápory této univerzální boty. I když je stabilita boty dobrá, není vynikající. Ve spodní části Monowrap podešev odvádí dobře svoji práci a základna boty je pevná i ve zkrutu. Nad ní ale už žádné zpevnění nenajdete a zvláště oblast kolem kotníku je hodně volná

 

horsi_je_opora_kotniku

Foto: Horší je opora kotníku / SOLDATO Team


V krizové situaci a špatném došlápnutí na kámen má bota tendenci v oblasti kotníku dost povolovat a hroutit se. Horní část boty je ale už zase v pořádku. Při správném utáhnutí není noha zaškrcena, zároveň ale víte, že tam bota je. 


I když se dle výrobce jedná o odlehčenou botu, není její váha zhruba jednoho a půl kilogramu nijak hvězdná. Ne, rozhodně to není těžká bota a rychlé přesuny v ní zvládnete, zvlášť omezující bota v běhu není. Dají se ale najít i lehčí boty. 


Povedená je drsná podrážka, která se nezalekne žádného terénu a není výrazně klouzavá. Tady bota znovu ukazuje svoji univerzálnost. Z6-S můžete používat v různém typu terénu a pokaždé s úspěchem. Je jedno, jestli jdete po asfaltu, v bahně nebo kamenech. Všude budete mít dostatečně silný záběr a pohodlí při chůzi. 

 

podrazka_po_sesti_mesicich_v_afg

Foto: Podrážka po šesti měsících v afg / SOLDATO Team


Námi testovaná Z6-S byla v neustálém zápřahu více než šest měsíců. Tím nemám na mysli to, že se jednou za týden o víkendu někde zkusila a po šesti měsících se napsala recenze. Bavíme se tady o každodenním nošení v afghánských podmínkách několik hodin denně. Jak na patrolách, tak po základně. A to by se snad už každá chyba na botě projevila. Jak je na tom tedy Lowa Z-6S s odolností? 


Jedním slovem? Bezchybně. I po tom všem, co mají boty za sebou, se nikde neprojevila žádná viditelná vada. Všechno šití drží, kůže se nikde netrhá. V horní části se v usni objevily „vypálené" pruhy vzniklé třením při zavazování tkaniček. Kůže je zde však pevná a na Cordurovém jazyku je v místě, kde se jej tkaničky dotýkají, zpevnění kůží. Takže žádný problém. 

 

odolnost_je_vyborna

Foto: Odolnost je výborná / SOLDATO Team


Viditelná je změna povrchu usně. U nových bot byla krásně hladká. Jenže tohle jsou vojenské boty. Pokud se zašpiní, vezme se voda a hrubý fasovaný kartáč. Žádné dlouhé cavyky, na to není čas. Ani chuť. To se na usni samozřejmě projeví a trochu zdrsní. Je to ale jen designová záležitost, na botu to snad nemá žádný další vliv. 


S voděodolností je to trochu horší. Gore-Texová membrána už neodvádí tak dobrou práci jako když byla bota úplně nová. Určitě se na tom hodně podepsala údržba, kdy za celou dobu používání nebyla bota ošetřena speciálním přípravkem. I díky tomu se do boty při delším stání ve vodě nějaká vlhkost dostane. Určitě tedy správnou údržbu neopomíjejte.

 

 vypalene_pruhy_od_tkanicek

Foto: Vypálené pruhy od tkaniček / SOLDATO Team


Palec nahoru si jistě zaslouží již několikrát zmíněná Monowrap podešev. Už od výroby jsou na ni, zvláště v přední části, vidět drobné vzduchové důlky zapříčiněné pravděpodobně technologií výroby. To, že jsou vidět, je taky jediné, čemu vadí. Jinak je podešev ve výborném stavu bez nějakého náznaku rozpadu. Obzvláště podrážka je po tom všem broušení na kamenech neobvykle zachovalá a její hrubý vzorek je téměř beze změny oproti novému stavu. 


Lowa Z-6S se tak stává drsným a odolným parťákem pro každodenní používání. Nechá si hodně líbit a nezklame v žádném terénu. Jednoduché provedení bez zbytečných módních výstřelků skýtá nenápadnost. Celková odolnost je příkladná a bota vydrží více než dost. To se prostě od správné vojenské boty očekává. 

 

Lowa_Z6-S_se_do_vojenskeho_prostredi_hodi

Foto: Lowa Z6-S se do vojenského prostředí hodí / SOLDATO Team


Verdikt

Vojenská bota Lowa Z-6S je univerzální obutí, které se hodí téměř na každou činnost. A je jedno, jestli budete chodit po základně, půjdete si v botách zaběhat nebo vyrazíte na patrolu. Všude tam vám tato bota za cenu 4690kč dobře poslouží. Je dobrá v těžkém terénu, ale má své omezení. Hlavně v oblasti kotníku. Dobrá je i v lehkém terénu. Přesto ani v jedné oblasti tak úplně neexceluje. 


Je to tedy typický univerzální produkt. V každé oblasti nabízí hodně, nenabízí však nejvíc a má svoje hranice. Bota je určena pro toho, kdo nechce dva páry různých vojenských bot. Nechcete kupovat jedny boty do lehkého a jedny do těžkého terénu? Máte raději jeden typ, který pak nosíte od rána do večera na každou akci? V tom případě je pro vás Lowa Z-6S ideální volbou. 

 

 

 

Klady

+

Odolnost

+

Univerzálnost

Zápory

-

Horší opora kotníku

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

 

 Prosport

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 17.11.2018 Čas: 16:12

Martin789:
Hmm, je fakt, že Z6 a Zephyry jsou si designem vcleku podobné a na nohách pro nezalé oko téměř k nerozeznání. Tyhle boty jsou více "celokožené". Pocitově bych řekl, že tohle jsou takové univerzálnější pracovní boty, Zephyr jsou spíše zástupcem moderních lehkých taktických bot.

Co se týká šířky, tak (pokud si to pamatuji) bych řekl, že Z6 jsou trochu širší než Zephyr. Ale může to být subjektivní pocit a je určitě lepší to sám odzkoušet.

avatar
Martin789 Datum: 14.11.2018 Čas: 15:30

Dobrý článek, díky :)
Chci se zeptat na jednu věc - jaký je rozdíl mezi těmito botami a Zephyr? A jsou vhodné i pro lidi co mají širší chodidla? (Spousta bot je mi úzkých..)

avatar
mart Datum: 12.02.2017 Čas: 20:04

tomdes: My děkujeme za pochvalu. To vždy potěší a nakopne k dalšímu testování a psaní.

Použití výšky bot je vcelku jasné. Teoreticky vyšší bota lépe drží stabilitu. Také se do ní nedostane tolik svinstva.

Jenže má to i svá negativa... V poslední době je moderní vše zmenšovat a odlehčovat. U obuvi tomu není jinak. Proto se stále častěji oběvují nízké boty. A pravdou je, že jsou mezi vojáky velice oblíbené. Nějaký důvod to určitě mít bude... ;-)

avatar
tomdes Datum: 12.02.2017 Čas: 08:59

Diky za skvelou recenzi. Zrovna zvazuji koupi bot, takze se hodi. Mel bych dotaz na vysku bot. V tomto pripade z-6 nebo z-8. Kde se pouziva nizsi bota a kde naopak vyssi?

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava