Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX

Datum přidání 05.03.2015   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 16 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Za léta strávená v lesích a horách, při patrolách v nehostinném prostředí či městské zástavbě jsem zjistil jednu věc. Kéž by mi toto zásadní zjištění někdo řekl, ještě když jsem byl mladý. Mohl jsem si tak trochu šetřit svoje zdraví. Nemusely mě bolet záda, klouby... To zjištění je vlastně zcela prosté – „na botách a batozích se nevyplatí šetřit". Naopak je dobré si pořídit to nejlepší, co se dá vůbec sehnat. Vaše tělo se vám za to bohatě odvděčí.

Boty Lowa ve společnosti civilnějšího modelu od Asola

Foto: Boty LOWA Zephyr GTX / SOLDATO Team  

 

Výběr vhodné obuvi

A právě výběr vhodné obuvi je pro každého pěšáka zásadní. Je nutné si uvědomit, že nohy jsou vlastně náš pracovní nástroj. Jakmile vám nohy přestanou sloužit, tak většinou musíte změnit svoji práci, kterou určitě za nic na světě měnit nechcete. Z toho vyplývá, že je třeba o nohy náležitě pečovat, starat se o ně a dopřát jim to nejlepší. Výběr obuvi vhodné právě pro vás je tedy alfou a omegou.

 

Jenže výběr obuvi je další ze zcela individuálních záležitostí, a více než kde jinde platí, že to co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Každý má nohu trochu jinou, stejně jako má jiné požadavky na užití boty. Naštěstí v dnešní době je trh zaplaven tu kvalitnějšími, tu méně kvalitními botami. Některým modelům je pak lepší se úplně vyhnout...

 

Na výběr máte různé materiály a jejich kombinace, volit můžete mezi několika výškami bot, samozřejmostí je nabídka membránových modelů. Obuv může být zateplená nebo naopak s ventilací. Dokonce si můžete vybrat i barevné variace do různých typů prostředí. Nabídka je opravdu pestrá, počet výrobců obrovský a někdy je těžké se mezi vším orientovat. Nikdy však nezapomeňte na dvě základní věci.

 

První. Musím si uvědomit, kde a k čemu budu obutí používat. Musím si jasně říci, v jakém terénu, v jakém klimatu a při jakých činnostech budu botu nejčastěji používat. Zcela normální je mít dva až tři páry obuvi, které využíváte na různé akce (těžké odolné boty do hor; lehké, ale pevné na dlouhé patroly atd.). I tady platí, že každému bude na určitou práci sedět jiný typ. A mimochodem, rovnou zapomeňte na nějaké univerzály. Ty využijete možná tak pro denní nošení po základně. Do opravdu náročných a specifických podmínek potřebujete specializovanou obuv.

 

Druhým faktorem je vhodný výběr velikosti. Velikost vaší obuvi je pro vás naprosto zásadní. Návodů na to, jak si vybrat správnou velikost již byla napsána celá řada. Takže jen rychlá rekapitulace. Vždy si berte boty o něco větší, říká se, že až o jedno číslo. Počítejte s tím, že na delších pochodech vám noha mírně nateče.

 

Větší velikost boty se poté dá kompenzovat i vhodnou vložkou, kterou doporučuji vždy koupit – originální vložky výrobců jsou většinou velmi jednoduché. Nezapomínejte také na šířku boty. Boty si určitě vždy vyzkoušejte, projděte se v nich i do kopce a z kopce, nechte je na nohou delší dobu. Jakmile se vám cokoliv jen trochu nezdá, raději zkuste jinou velikost nebo i jiný model.

 

Lowa Zephyr GTX Mid TF

 Foto: Výrazná Monowrap podešev / SOLDATO Team  

Lowa

Moje určení na novou obuv bylo jasné. Nízké a lehké obutí pro patrolovací činnost. Bota by se neměla zaleknout ani těžšího terénu, přičemž není předpoklad používání v zimě. A také by měla být od renomovaného výrobce obuvi. Po delším hledání padla volba na firmu Lowa a její vojenský model Lowa Zephyr, i když jsem původně hledal model bez membrány.

 

Zde ještě malá odbočka. Je mnoho výrobců, kteří se specializují na taktické vybavení, a aby byl jejich sortiment ucelený, nabízejí i taktickou vojenskou obuv. S výrobou obuvi však mají jen malé nebo žádné předchozí zkušenosti. A pak jsou výrobci, kteří se soustředí především na obuv, a to hlavně v civilní sféře.

 

Jsou to opravdoví specialisté a jejich boty jsou používány při nejrůznějších horských expedicích. Někteří tito výrobci pak nabízejí i obutí pro vojáky. Mezi vojáky jsou oblíbené především dvě firmy. Hanwag, a právě Lowa.

 

Historie německé firmy Lowa sahá do roku 1923 a celou dobu je spjata s výrobou specializované, především horské a lyžařské obuvi. Důležité je, že při vývoji a testování obuvi Lowa se úzce spolupracuje se špičkami na poli horolezectví i lyžování. Poznatky těch nejlepších se poté promítají do vývoje nové obuvi. Toto spojení se ukazuje jako klíčové a pro další koncové zákazníky jako velmi užitečné.

 

Lowa Zephyr GTX Mid TF

Kotníková, lehká, šestidírková taktická obuv s Gore-texovou membránou. Tak lze stručně charakterizovat Lowa Zephyr GTX Mid TF. Tato bota je vstřikována s využitím technologie podešve Monowrap. Díky tomu je nejen dobře vyztužená, ale i designově zajímavá. Svrchní část tvoří kombinace hydrofobní semiše a Cordury. Semiš zpočátku vypadá pěkně, po krátkém používání a ošetřování však ztratil svoji klasickou strukturu a výrazně se vyhladil.

 

Jak již bylo zmíněno, bota má šest párů oček. První tři jsou ploché nylonové, vrchní tři pak tunelové z lehké slitiny. Dobré je, že vrchní očka jsou uzavřená, což má dvě výhody. Prví je rychlost a pohodlí při zavazování. To, že není problém využít obuv na seskoky, je druhou výhodou uzavřených oček.

 

Lowa Zephyr GTX Mid TF

Foto: Na důkladnou očistu po akci nezapomínejte. / SOLDATO Team   

 

Zkušenosti z používání

Zmínili jsme, že zcela zásadní je vybrat si správnou velikost. Osobně jsem si vzal boty, které mi na prodejně přišly oproti druhému páru, který byl asi o půl číslo menší, pocitově velké. Po výměně vložky za kvalitnější a robustnější však bota sedla dokonale. Stále tam byla rezerva pro napuchnutí nohy při delším pochodu, ale zároveň noha v botě nijak „nelítala".

 

Spousta lidí sází na to, že se bota nošením roztáhne. U některých modelů to lze vypozorovat, u Lowa Zephyr jsem ale žádné znatelné rozšlápnutí nezaznamenal, takže se změnou velikosti raději nepočítejte. Je to dáno právě Monowrap podešví, která roztáhnutí boty zabraňuje. Zde znovu upozorňuji: procesu volbě velikosti věnujte opravdu čas a pozornost. Vyplatí se vám to.

 

Lowa Zephyr se snadno nazouvá a je velmi pohodlná. Dalo by se říci, že je to „papučový" typ, který ale zároveň vaši nohu v horším terénu podrží. Zavazování je snadné a rychlé. Podstatnou roli hraje právě provedení vrchních oček. Tkanice v nich krásně klouže a není potřeba žádné křížkování. Kdo si někdy po tmě a v rychlosti zavazoval boty s otevřenými vrchními oky, ten nedá na tunelové provedení dopustit.

 

Dobře zpracovaný je jazyk boty. Není zbytečně předimenzovaný a jeho napojení na botu je dobře řešeno. Nedochází ke kumulaci materiálu a tím tlaku na nohu. Zároveň při běžném rozvázání tkanic je dostatečně daleko od těla boty a je usnadněno nazouvání a vyzouvání boty.

 

Chůze. Tohle bude opravdu hodně individuální a pocitová záležitost. Bota je opravdu velmi lehká a na noze jsem ji vlastně ani pořádně necítil. Super pocit.

 

Když se však dostanete do krizovky (špatné došlápnutí v horším terénu), dá o sobě bota vědět. Kotník to přestává zvládat a v určité fázi ho bota podrží. Alespoň jsem to tak vždy měl. Takže i přes svoji lehkost a kotníkové provedení vás Lowa Zephyr nezradí.

 

Lowa Zephyr GTX Mid TF

Foto: Tři vrchní očka i jazyk jsou řešeny výborně. / SOLDATO Team   

 

V běžném, tedy lehkém až středně těžkém terénu, si Lowa vedla velmi sebevědomě. Zkusil jsem tedy i těžký terén. Zde si překvapivě bota vedla velmi dobře ve výšlapech do kopců a sestupech z nich. Jen podotknu, že to bylo v kamenitém či ledovém terénu, do kterého se v drtivé většině případů tento model absolutně nehodil.

 

Přesto i zde Lowa obstála se ctí. Samostatnou kapitolou bylo pak nošení v zimě a sněhu. Vzhledem k nulovému zateplení byl v botě cítit výraznější chlad. Díky Gore-texu však nedošlo k promočení boty a zvlhnutí nohy. Lowa Zephyr však není zimní bota, ale klasická třísezónní. Její používání v zimních podmínkách tak doporučit nemohu. Možná na krátkodobou, jednodenní akci. Rozhodně však ne na delší pobyt v zimě.

 

Dlouhodobý patroling

Při plnění určitých úkolů jste v terénu i delší dobu, a málo kdy máte čas se přezout nebo úplně vyzout. Takže jak je na tom Lowa Zephyr v oblasti dlouhého nošení? Mít tuto botu na noze víc jak 35 hodin v kuse není problém. Po vyzutí není noha extrémně zapařená, dokonce ani příliš zpocená. Je to díky konstrukci boty, respektive v použitých svrchních materiálech, a také díky membráně. Svou roli jistě sehrála i kvalitní, kupovaná vložka. V tomto ohledu další kladné body.

 

Pokud se dlouhodobě pohybujete v taktickém prostředí, poslední, na co máte náladu je mytí a údržba bot. I zde si vedla Lowa Zephyr více než obstojně. Dlouhodobá výdrž bez údržby v drsnějších, blátivých podmínkách zvládá s přehledem. Pokud ji čtrnáct dní neumyjete, v pohodě vám dál slouží. Je však rozhodně žádoucí udělat po každé takové akci důkladnou očistu a následnou impregnaci. Výrazně tím prodloužíte životnost této obuvi.

 

Kvalita zpracování? Co dodat. Je to Lowa, takže tak nějak automaticky očekáváte to nejlepší. Po roce intenzívního používání je Lowa Zephyr naprosto bez šrámu. Nic utrženého, nikde žádné potrhané šití, nikde se nic neodchlipuje. Ani náznak nějakého poškození. Jedinou viditelnější změnou oproti novému stavu je tak vyhlazení semišového materiálu, o kterém jsem již hovořil výše. V tomto ohledu se investované peníze vážně vyplatí a nemusíte na každou sezónu kupovat nové boty.

 

Lowa Zephyr GTX Mid TF

 Foto: Boty Lowa ve společnosti civilnějšího modelu od Asola. / SOLDATO Team   

Verdikt

Lehká a přitom odolná taktická bota, která je velmi kvalitně zpracovaná a ani po delší době na noze vám nepřestane sloužit. Těžko hledat něco negativního. Jediným (alespoň pro někoho) mínusem tak může být cena. Ale ne cena jako taková, která je aktuálně 4490,-, ale spíše cenový rozdíl mezi civilním modelem Lowa Zephyr GTX Mid a vojenským modelem Lowa Zephyr GTX Mid TF.

 

Jediný rozdíl mezi těmito dvěma modely je totiž údajně v podešvi, kdy vojenský model má, zjednodušeně řečeno, protiskluzové odolnější provedení. Jestli je to ale rozdíl za patnáct stovek, však již nechám na posouzení každého z vás.

 

Možná se zdá, že je celá recenze psaná v superlativech a že Lowu Zephyr vychvaluji až příliš. Ale ona je to dle mého názoru opravdu skvělá bota, u které jsem nenarazil na žádné negativum a kterou mohu s naprosto klidným svědomím doporučit každému. Závěrem tedy citát z úvodu: „Na botách a batozích se nevyplatí šetřit".

 

Klady

+

Odolnost

+

Kvalita zpracování 

+

Pocit při nošení 

Zápory

-

Cenový rozdíl mezi civilní a vojenskou verzí

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

 

Zapůjčil:

 

 Prosport

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
vanhouten Datum: 05.01.2022 Čas: 15:48

Uplynula nějaká doba, takže můžu přidat další zkušenosti se Zephyrama, které jsem dostal nové po reklamaci Goráče (viz komenty níže). Opět bohužel ale pozitivní nebudou. Loni se mnou na přelomu srpna a září podívaly na Triglav, kde se ukázaly další nedostatky. Zmíněné klouzání - to bylo opravdu na zabití. Nad Kredaricí nám začalo pršet/sněžit, nemít sebou feratové úvazy, tak jsem to vzdal hned ze startu, nebo se spíše zabil. Žena má ve stejné cenové relaci Hanwagy a kde ona byla schopná jít, já jsem nebyl schopný ani stát, abych nejel dolů. Budiž, nejsou to boty na vysokohorskou turistiku. Druhý daleko horší problém je, že v místě ohybu špičky mám na obou botách díry. Začalo to drobnými praklinami, akutálně do díry skoro strčím malíček. Nicméně i přesto musím pochválit Goretex, že je tam sucho. Nicméně podle toho jak rychle praskají, tak vidím životnost max ještě jednu až dvě sezóny. A to v nich opravdu chodím jen na treky, na civil nošení a běžné procházky do přírody je vůbec neberu. Lowa bohužel jde kvalitou dolů. Čím dále posouvají výrobu od Německa, tím to je horší. Já mám ještě tu slovenskou výrobu a upřímně lituju ty, kteří si koupí Zephyry vyrobené v Srbsku. Shrnutí: Zephyry mám 4 roky, po cca půl roce až roce od první koupě jsem dostal nové kusy. První boty se mnou projely Gruzii a Rumunsko. Druhé 2x Julské Alpy, Madeiru, Jeseníky, Beskydy, nějakých pár treků po pohraničí. Za ty 4 roky tři závady - u prvních naproto fatální selhání GTX, druhé po dvou letech popraskaná kůže v místě ohybu na obou botách, u obou klouzající podrážky. Od bot za skoro 5 tisíc bych čekal víc :-/ Další boty Lowy nebudou, pravděpodobně se vrátím k Belleville nebo zkusím Hanwagy nebo Meindly. Docela mě to mrzí, protože pohodlí v nich je naprosto perfektní.

avatar
mart Datum: 14.09.2021 Čas: 20:37

semtam: Souhlas. Pískání jsem nějak neregistroval, ale s klouzavostí souhlas. Zrovna včera jsem to probíral s kolegy. Zajímavý je, že někdo naprostý souhlas, co se týká klouzavosti. A někdo to nějak neregistruje... Zajímavé.

avatar
semtam Datum: 13.09.2021 Čas: 11:29

Také se podělím s mými zkušenostmi. Jako první mě překvapilo to, že podrážka pískala na dlažbě. Bude to dáno měkčí směsí, která má vliv i na životnost podrážky. Další a podstatně horší nevýhoda je to, že strašně kloužou. S žádnýma jinýma natož v této kategorii jsem se s něčím takovým nesetkal.
Boty jsou jinak pohodlné, lehké, ale podrážka je jejich velká slabina kvůli které bych již do nich nešel.

avatar
mart Datum: 13.01.2020 Čas: 17:45

vanhouten:

Jojo, to je u Zephyru trochu problém... Mají to trochu těžší s pohlídáním kvality... Naštěstí se k tomu výhradní zastoupení staví pozitivně. Ona ta bota je pohodlná a příjemná na chození. Ale Lowa to prostě nebere jako pracovní obuv. Tam má model Z6...

Belleville jsou, řekl bych, trochu jiná kategorie a těžko to srovnávat... Ale uvidíte sám.

Díky za koment.

avatar
vanhouten Datum: 10.01.2020 Čas: 13:38

mart:
byly nové, staré cca půl roku, nicméně voda se dostávala dovnitř i šlápnutím do kaluže a protékalo to zepředu. Poslal jsem to na test do prosportu a ti mi obratem poslali nové boty. Od té doby mám klid, ale pravda, že jsem v nich nějak extrémně nezmoknul. Každopádně boty super, jsou lehké, pohodlné, ale za mě prostě pořád vedou Belleville 790GTX. Ač jsou znatelně těžší, ač jsou větší, ať jsou méně pohodlné (dle mě jen opravdu o trochu), ale v těch botech se mi nestalo, že bych měl někdy mokro a to je mám už skoro 10 let. Zephyry po výměně dostanou druhou šanci, tak snad obstojí a zařadí na tu pomyslnou špici k Bellevillkám.

avatar
jirkarabka Datum: 06.12.2019 Čas: 16:02

Ahoj všem. Boty po půl roce vypadají tak, že praská kůže v ohybu, vše jsem ošetřoval origo porostředky. Podrážka značně opotřebena. Využíval jsem je jak na cvičení (AZ) tak po městě. Žádný potok nepotkali, nebo nějakej hroznej terén.
Jestli jsem je měl na noze cca 150-200km tak to je hodně… Za mě nespokojenost. Budu reklamovat a doufat že to uznají.
Ale abych nekritizoval, jsou opravdu velmi pohodlné, lehoučké a dobře se obouvají. :)

avatar
mart Datum: 14.05.2019 Čas: 18:07

vanhouten:

Hmm, tady je samozřejmě těžké takhle na dálku hodnotit. Takže jen obecně.
To, že goráč na botech odchází se tak nějak ví. Ale je to většinou až po nějaké době. Cca tak do půl roku se začnou projevovat první netěsnosti. Takže pokud byly boty nové, voda by se tam přes membránu (pravděpodobně) nedostala.

Co tedy může být příčinou? Pokud to byl opravdu silný déšť a nějakou dobu si v něm chodil, je možné, že se voda (vlhkost) dostala do boty vrchem. Ono se to nezdá, ale pokud je člověk fakt prochcaný, tak to po nohou a ponožkách do té boty proteče...

Ale jestli to byl zrovna tento případ si opravdu netroufám soudit.

Jo, a díky že nás sledujete... ;-)

avatar
vanhouten Datum: 13.05.2019 Čas: 16:40

na základě recenzí jsem si Zephyry pořídil a jsem nadmíru spokojen. Jen mě teda na třídenním treku v rumunsku zaskočilo, že ač byly pořádně naimpregnované, tak při silném dešti mi během 3 hodin kompletně promokly a to tak, že mi mezi prsty čvachtala voda a ponožka byla mokrá od prstů až po kotník. Proto se zeptám, kde jsem mohl udělat chybu, popř. čím impregnujete boty vy? Fakt nebylo příjemné být v mokrých botech 2 dny. díky

Mám Zephyr Mid GTX TF.

Díky

avatar
mart Datum: 18.03.2018 Čas: 18:02

Medvěd: Tady je rada těžká. Hledat a hledat. Dobrý mají hlavně v outdorových obchodech jako je Hudy atd...

avatar
Medvěd Datum: 10.03.2018 Čas: 17:49

Pořadí mi někdo pořádný vložky do bot? Shock Doctor jsem nikde nesehnal...jestli se už neprodávají...

avatar
arbiczech Datum: 24.09.2015 Čas: 11:44

Co jsem na kanadách vždycky oceňoval (kromě ceny :-) byla jejich výška. U lowy jsem objevil toto http://www.k3sport.cz/produkt/lowa-boty-z8-n-gtx-black/ které jak jsem pochopil jsou vlastně vyšší zephyry... Nemáte s nimi někdo zkušenost?

Jinak moc dík za super recenzi.

avatar
mart Datum: 29.03.2015 Čas: 20:51

Walter CZ
Ten výběr je poměrně velký a hodně individuální, takže těžko doporučovat. Nicméně dobrou zkušenost mám s již zmiňovanými výrobky Shock Doctor.

avatar
WalterCZ Datum: 18.03.2015 Čas: 02:38

Můžu se zeptat, jaké by jste doporučily vložky do bot? Teď používám M-Pact od Magnumu a jsem docela spokojen, výborně tlumí i na asfaltu, ani při pochodech přes 50 km se neobjevují puchýře (proti vtipným Prabosáckým, kde stačí 5 km po silnici a pak konec...).

avatar
mart Datum: 15.03.2015 Čas: 19:04

Píšu to v recenzi, rozdíl je hlavně v podrážce.
Navíc, jak nás nyní LOWA upozornila, civilní model se již asi dva roky nevyrábí a je ve výprodeji, proto ten cenový rozdíl.

avatar
kovin12 Datum: 15.03.2015 Čas: 12:19

Hm,zajímalo by mě..jestli je a zda-li vůbec nějaký rozdíl mezi civilní verzí a military...???

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava