Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Boty které klamou tělem. Recenze Salomon Quest 4D GTX

Datum přidání 27.09.2016   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 8 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Obuv je pro vojáky stále ožehavé téma. Chtějí pro svoje nohy to nejlepší a neváhají si vhodnou pracovní obuv koupit. Vědí, že se jim to vyplatí. Naštěstí je z čeho vybírat. Stále více tradičních výrobců si tu více tu méně uvědomuje specifické potřeby vojáků. Vytváří kolekce obuvi, která sice většinou vychází z civilních modelů, ale je tu a tam různě upravena tak, aby splnila náročné požadavky profesionálů.

Salomon_Quest_4D_GTX

 Foto: Salomon Quest 4D GTX / SOLDATO Team

 

Jedná se většinou o drobnosti. Nejčastější je změna barvy. Černá, hnědá nebo písková jsou přeci jen do armádního prostředí vhodnější. Dále se můžeme setkat se změnou šněrovacího systému a dalšími, většinou ne až tak patrnými rozdíly. Vždy ale podtrhují vysokou odolnost a stabilitu v náročném terénu. 


Sérii obuvi zaměřenou na ozbrojené složky už samozřejmě nabízí i tradiční francouzský výrobce obuvi, firma Salomon. Tento specialista především na zimní a lyžařské obutí nemohl nabídku military obuvi opomenout. Vznikla tak série s označením Forces, jež jasně označuje pro koho je určena. 


Forces u Marines

Forces série obuvi Salomon nemůže chybět ani v nabídce pražského armyshopu Marines shop. Pánové z této prodejny se snaží nabízet pro vojáky jen to nejlepší a celou sérii vojenského obutí Salomon tam naleznete. 


Série Salomon Forces je rozdělena na tři oblasti. Extreme cold weather jsem zavrhl hned. Tu bych v podnebí Afghanistánu opravdu nevyužil. Takže zbyla série Assault a Mountain. Nakonec to vyhrál topmodel Forces série, který se zdá nejmohutnější, nejpevnější, no, a je také nejdražší. Řeč je o Salomon Quest 4D GTX

 

Questy_je_dobre_poradne_vyzkouset

 Foto: Questy je dobre pořádně vyzkoušet / SOLDATO Team


První pohled na Salomon

Už když uvidíte Quest 4D v polici prodejny, tak se vám tato nekompromisní vojenská bota moderního pojetí asi hned zalíbí. Já to tak tedy měl. Ale jen do té doby, než jsem si je začal zkoušet. Strávil jsem v Marines shopu opravdu dlouhou dobu, vyzkoušel několik párů a stále to nebylo ono. Nešlo ani tak o velikost (která je u každého výrobce dost odlišná), ale spíše o celkový pocit z boty. Prostě mě tam stále něco tlačilo, bota úplně neseděla. 


Možná je to jen individuální zkušenost a nebude to tak mít každý. Později jsem ale měl info od kolegy, který si je také zkoušel, že měl podobný pocit. První poznatek ze Salomonu tedy je: zkoušejte je a vybírejte, ať vám opravdu padnou. Vyplatí se to. 


Nenechal jsem se ale odradit pocitem tlačícího nártu, vzal jsem jeden pár a těšil se na novou zkušenost s obuví Salomon. V duchu jsem doufal, že se to nějak rozchodí. Středně vysoká bota (dělá se jen v jedné výšce) se tvářila, že by se chtěla noze přizpůsobit. 


Jako vždy jsem nejdříve prozkoumal materiálové složení. Nejvíce zastoupená je kůže nubuk, tedy typ přírodní usně. Velmi výrazná je pogumovaná špička, která jasně chrání jednu z nejvíce namáhaných částí boty. Gumový pás se nachází také v oblasti paty. Zbytek boty a jazyk je tvořen tkaninou, kterou Salomon označuje jako Anti-debris mesh a která by měla být odolnější proti znečištění. 

 

tenhle_pohled_se_vam_bude_libit

 Foto: Tenhle pohled se vám bude líbit / SOLDATO Team


Když mrknete dovnitř, tak uvidíte v horní části 3D síťovinu a pak už klasickou textilii. Velmi příjemně mě překvapily vložky, které vypadají kvalitně, a byl jsem hned rozhodnutý je v botě ponechat. Vzhledem k provedení jsem věřil, že mi budou plně dostačovat. 


Gore-tex membrána nemůže na vojenských botách prostě v poslední době chybět. Na obuvi označené jako Mountain to jistě smysl má. A kdo si myslí, že ne, pro toho je varianta bez gora. Obě verze se dělají v černém a pískovém (Salomonem označovaném jako Navajo) provedení. U Forces série Mountain pak ještě najdete tmavě hnědou variantu Burro. 


Když si botu prohlížíte, neunikne vám propracovaná podešev. Na samotné botě naleznete i dva nápisy, které jasně určují použité technologie. 4D Chassis je označení pro speciální konstrukci podešve, Contragrip pak pro podrážku a její vzorek. Obě technologie používané firmou Salomon by měly být jistotou kvalitního tlumení i dobré přilnavosti na různých površích. 


Moderní konstrukce, materiály a složitost podešve, to vše se kromě odolnosti odráží hlavně na hmotnosti celé obuvi. A jak známo, každý gram na botě navíc se takříkajíc pronese. Pár Salomonů Quest 4D váží málo přes 1400g. To je na horskou botu tak akorát. 


Již při zkoušení v prodejně mě zarazily poměrně tlusté tkaničky. Ty jsou ve své spodní části provlíknuté čtyřmi páry kožených oček, následovaných brzdou a dvěma uzavřenými kovovými tunýlky. Celý systém by prý měl být vhodný i pro vojenské slaňování a seskoky. 

 

Topmodel_forces_serie

 Foto: Topmodel Forces série / SOLDATO Team


Zkušenosti z používání

I přes svoji poměrně masivní konstrukci vám noha do boty zajede jak... No, prostě je obouvání díky širokému vstupu pohodlné. Nebrání tomu ani poměrně masivní jazyk, který je ale ve své spodní části už hodně nařasený. 


Pak nastává zavazování, a to je, přátelé, něco... Alespoň z počátku mi to připadalo hrozivé. Při křížkování neustále přehmatáváte na jinou část tkaniček, než máte v úmyslu. Tloušťka tkaniček i rozestup oček dělá svoje. Klouzavost je dobrá až od brzdy. Na nějaké rychlé zavazování při poplachu, nedej bože po tmě, to tedy není. 

 

 zavazovani_je_teda_neco_,_vlevo_original_tkanicka

 Foto: Zavazování je teda něco, vlevo originál tkanička / SOLDATO Team


Také samotné uvázání mašličky není žádná sláva. Pokud jste zvyklí jako já dělat dva uzlíky, aby se vám bota opravdu nerozvázala, tak počítejte s trochu větším uzlem, než jste zvyklí. Ale to vše jsou jen lehce odstranitelné maličkosti. Ano, tkaničky jsem hned vyměnil za tenčí a bylo po problémech. Pravdou ale je, že po čase jsem se k originálům vrátil, dávám jim druhou šanci a zatím dobré. Je to samozřejmě i o zvyku. 


Co dobře v celém systému funguje, je nártová brzda, která tkaničku chytne a nepustí, čímž dopomáhá správnému utáhnutí celé boty. Při rozvazování pak musíte tkaničku výrazným nadzvednutím odbrzdit, jinak spodní část boty nepovolíte. 

 

dobre_fungujici_brzda_tkanicky

 Foto: Dobře fungující brzda tkaničky / SOLDATO Team


Pohodlí boty je vždy dost subjektivní záležitost. Nicméně jsou boty, které jsou na tom (především díky celkovému provedení) lépe, některé pak hůře. Již jsem popisoval své peripetie s výběrem a tlačením boty v prodejně. Jak to bylo ale dál? 


Co mě osobně tlačilo? V nártové části boty je z mého pohledu až příliš materiálu, který se pak různě vrásní. Jedno takové vrásnění vytvořilo i ostrou hranu uvnitř boty a ta je zdrojem problému. Bota na tomto místě opravdu nepříjemně tlačila. Postupem času se to však zlepšovalo a v současné době se dá říci, že to je již v pořádku. Možná si noha zvykla, možná pomohlo občasné mírnější utáhnutí, možná si bota prostě jen sedla. Nicméně to již při chůzi nevnímám tak jako zpočátku. 


Občas se můžete setkat s tlačením v oblasti napojení jazyka na hlavní tělo boty. Ale znovu je to za prvé individuální a subjektivní záležitost, kterou nemusí pociťovat každý, a za druhé si to také časem sedá. Z informací od kolegů, kteří boty používají se zdá, že drtivá většina nemá po rozšlápnutí s botou žádný problém. 


Bota je jinak na nošení v pořádku. Salomon obejme celou nohu (dost tomu pomáhá již zmíněný masivní jazyk), poskytuje opravdu výbornou oporu kotníku a nenechá vás na holičkách v žádném terénu. Dobrou stabilitu, tlumení i ostatní aspekty pohodlné chůze zaručují výše popsané systémy firmy Salomon. V této botě také není problém strávit přes deset hodin bez vyzutí. 


Zajímavé je se na botu podívat ze zadu. Tady je krásně vidět, jak se bota nejdříve zužuje, aby se poté znovu široce roztáhla v drsnou podrážku. Ne příliš obvyklé, ale funkční provedení, které dopomáhá jistotě při chůzi. Stabilita. To je to, co na botě Salomon Quest 4D určitě oceníte. 

 

zajimave_provedeni_zadni_casti

 Foto: Zajímavé provedení zadní části / SOLDATO Team


Samotná podrážka není výrazně klouzavá, v terénu má dobrý záběr. Menší problém se týká údržby. Celou podrážkou se vine poměrně úzká, ale hluboká drážka, v níž se až zarputile drží nečistoty. Humus z určitých prostředí (každý kdo chodil po afghánských vesnicích, kde vymoženost kanalizace ještě nepronikla, ví, o čem mluvím) zůstane uvízlý a moc nepomůže ani hrubé kartáčování. 


Celkově se bota hodí na nošení v celém spektru operací. I když spadá do Mountain kategorie, a je tedy vhodná spíše pro horský terén, ostudu neudělá ani při patrole v lehčím terénu nebo na rychlé akce. Přes svou masivní konstrukci je možná už na denní používání trochu těžká, ale i tady své využití najde. 

 

hodi_se_i_do_lehciho_terenu

 Foto: Quest se hodí i do lehčího terénu / SOLDATO Team


Vojenská bota musí prostě něco vydržet

Kvalita zpracování je na výbornou. Šití je precizní, napojení různých materiálů svršku a jejich opotřebení bezchybné. Tohle je opravdu výborná práce. Měl jsem možnost vidět botu, která už za sebou měla jednu misi v áčku, v druhé právě sloužila. Vše bylo ok a úměrné době používání. 


V čem vidím potencionální hrozbu, je spodek podešve, kde jsou k sobě nalepené dva různé materiály. Díky postupnému rozšiřování tu hrozí odkopnutí či odlepení kousku spodní části. Tohle riziko je vždy, když používáte více materiálů pro co nejlepší vlastnosti. 

 

 podrazka_contragrip_ma_dobry_zaber

 Foto: Podrážka Contragrip má dobrý záběr / SOLDATO Team


Membrána funguje výborně a odvod par zevnitř boty je subjektivně lepší než u jiných bot. Vzhledem k větším hranám uvnitř boty a tím pádem i k většímu tlaku a ohybu však bude její životnost možná kratší. To je ale zatím jen odhad. Zajímavé je, jak nubuk při kontaktu s vodou ztmavne. Na některých místech ztmavne í díky samotnému odpařování zevnitř boty. Po vysušení se vše vrací do normálu. 


K tomu, aby vám bota co nejdéle vydržela, patří i správné ošetření. Vysušení, vykartáčování, nasprejování vhodným přípravkem. Kromě péče o zbraň je vizitkou vojáka i péče o ostatní vybavení, boty nevyjímaje. Dobré a čisté boty jsou znamením, že majitel ví co a jak. Pokud je to navíc majitel Salomonu Quest 4D, bude ho kromě kvalitního obutí asi zdobit i úsměv na tváři. 

 

Salomon_Quest_4D_je_jedna_z_nejlepsich_vojenskych_bot

 Foto: Salomon Quest 4D je jedna z nejlepších vojenských bot / SOLDATO Team


Verdikt

Masivní bota, která tak trochu klame tělem a hodí se i na lehčí typ operací v méně náročném terénu. To je Salomon Quest 4D. Vojenské provedení této boty je skoro bezchybné. A také funkční a odolné. Pořizovací cena je vyšší. 5390,- za pracovní obuv není málo, ale v případu Salomon Quest 4D to jsou dobře investované peníze. Za kvalitu se prostě platí. 


A své kvality tato bota jistě má. Pokud si ji dobře vyzkoušíte a padne vám, nabízí hodně. Stabilitu v terénu, oporu nohy, především v oblasti kotníku, a záběr na různých površích jistě ocení každý voják. Salomon Quest 4D tak jasně kandiduje na jednu z nejlepších bot, které si nejen český voják může na svoji práci pořídit. Jejich oblíbenost v mém okolí tomu alespoň nasvědčuje. 

 

 

Klady

+

Výborná opora kotníku

+

Stabilita v terénu

+

Kvalita zpracování

Zápory

-

Šněrování originálních tkaniček

-

Napojení jazyka

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

metál Armádních novin

metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Marines shop

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Shela Datum: 06.12.2018 Čas: 08:23

Opravují příspěvek: na obou patách se rozlepuje podrážka .Fakt super u bot za 5 tisíc.

avatar
Shela Datum: 01.08.2018 Čas: 10:58

Boty mám cca rok a půl. Na chůzi asi nejlepší co jsem měl. V práci denně nachodim cca 10 km. Na 3 mistech na patě se mi odlepuje podrážka. Pod tkaničky je látka prodřená a na špičce prasknutá guma v ohybu. Od obuvy za 5 tisic bych čekal větší výdrž.

avatar
Gnollish Datum: 11.06.2017 Čas: 13:02

Tak musím říct, že jsem s botami po půl roce max spokojen a to dostaly pořádný záhul - 3 měsíce v Litvě, pak výběrka + kurz Komando a bez ztráty kytičky :) Nicméně bych potřeboval typ, přišel jsem při SERE o tkaničky, má někdo radu, kde do těchto botek sehnat nějaké kvalitní?

Děkuji :)

avatar
tomdes Datum: 21.05.2017 Čas: 14:09

Tak po trech chodicich dnech s krosnou, v lese mimo cesty nelituji ani koruny za tyto boty. Perfektni opora v kotniku, za coz muze predevsim brzda, ktera umozni volnejsi uvazani v oblasti chodidla a pevnejsi na kotnik.

Vlozka perfektni noha jako v bablnce.

Nicmene ty tkanicky jsou des. Dost se rozvazuni :)

avatar
tomdes Datum: 10.03.2017 Čas: 19:27

✅ Salomony koupeny

V sobotu je protahnu terenem. Uz se tesim. Diky za recenzi.

avatar
Hawk_eye Datum: 24.11.2016 Čas: 04:06

Rozhodně to chce zkusit. Sám mám české kanady 45/290, zephyry 46/11 a teď jsem objednal jak budou sedět tyto salomony ve velikosti 10,5 a 11. Mám širší nohu (repektive hlavně spíše kvadratický typ nohy - kratší palec). Takže na mě moc nefungují ty rady u prodejců kde jde jen o délku nohy a porovnat s tabulkou a většinou musím sáhnout kůli šířce po větších a vepředu mám pak prostor přibližně o něco větší než palec. U těchto salomonů je to stejný případ, 10,5 jsou mi u prstů těsné.

Nemáte náhodou někdo nějaký tip na obuv, která je vyloženě vhodná pro širší chodilo?

avatar
mart Datum: 21.11.2016 Čas: 07:34

Hawk_eye

Díky za zajímavý dotaz, který není od věci. V současnosti mám pocit, že si každý výrobce jede svoje a velikosti se občas dost liší. Rozbodně doporučuji si boty vždy vyzkoušet. Pokud mi třeba sedí Lowy, se Salomony stejné velikosti může být problém.

Ale abych odpověděl na otázku. Fasované kanady tuším 46, Zephyry 10.5.

mart-SOLDATO team

avatar
Hawk_eye Datum: 21.11.2016 Čas: 02:15

Pro zajímavost. Koukal jsem, že tester má velikost těchto bot UK11/46. Jakou velikost nosí fasované kanady a třeba LOWA Zephyr pokud má? Děkuji

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava