+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Budiž světlo...
09.01.2020 Přečteš za 6 min. 0 komentářů
Trochu se zamyslíme… Zjednodušeně se dá říci, že polovinu dne tvoří noc. Tudíž tma. A jak známo, člověk, a to ani voják, ve tmě nějak moc dobře nevidí. Jasně, máme nokťáky. Ale to je na specifickou činnost. Na takovou tu běžnou práci v noci je fajn mít nějakou svítilnu. Světlo se prostě hodí a vidět i ve tmě je tak nějak jistota. Častá otázka ale zní: „Jakou svítilnu si mám vybrat?“. Následující článek vám s výběrem snad trochu pomůže.
Jo, takže bez světla to prostě nejde. Hledáme tedy nějakou svítilnu. A protože je tohle blog hlavně pro vojáky, budeme se především zaměřovat na svítilny použitelné v military prostředí.
Proč vlastně potřebuje voják svítilnu? Respektive k čemu? Dá se to rozdělit na dvě základní oblasti. Pro použití v bojovém nasazení a pro běžné použití. No, a protože to, co se hodí v boji, obstojí i při běžné práci (a protože byste měli cvičit s tím, s čím bojujete), tak se nám to hezky zužuje na svítilny, které jsou reálně použitelné v akci. Tím pádem nám odpadají všelijaké vojensko - outdoorové produkty.
Začátkem asi bude fajn si říci několik zásad, nad kterými je dobré popřemýšlet před samotným výběrem.
Značka svítilny. Hele, ať je to jak je to, firmy které se věnují tak nějak všemu prostě (většinou) nemají top produkty ve své třídě. Je to jako s ostatním vybavením. Chcete dobré boty? Tak hledejte u firmy, která dělá primárně boty, ne batohy... Z toho plyne: Hledejte takové značky, které se na svítilny specializují. Z těch nejznámějších třeba SureFire, Petzl, PrincetonTec, Streamlight, Fenix...
Výkon. Ten se u svítilen většinou měří v lumenech (lm). Dá se říci, že čím víc lumenů, tím větší světlo. A větší dosvit. Ale je třeba se trochu zamyslet, jestli opravdu na určitou práci potřebujete ten největší výkon. Příklad? U čelovky, se kterou si chcete svítit jen pod ruce je 1000lm fakt zbytečných... Takže ano, výkon je údaj, který je dobrý znát a vybírat si podle něj, ale s rozumem.
Zdroj. Aby svítilna svítila, musí mít zdroj energie. Baterii. V poslední době preferuji svítilny s dobíjecí baterií. Ušetří to spoustu peněz. A největší obava - co dělat když se vybije - je většinou lichá. Protože drtivá většina dobíjecích svítilen pojme i běžný zdroj. Druhou věcí k zamyšlení u baterií je, jaký typ. Když máte u sebe více přístrojů na baterky, a každý chce jinou, tak je to opruz. Proto je vcelku fajn se to snažit sjednotit. Máte-li do kolimátoru, svítilny, DBALu atd. stejný zdroj, život je snažší...
Odolnost. Co dodat. Voják (občas) pracuje v prostředí, které není úplně přátelské. A poslední, na co by měl myslet, je to, jestli tam jeho vybavení vydrží. Nárazuvzdornost a voděodolnost je takový základ. Mít světlo, který po prvním dešti, nebo pádu na zem, přestane fungovat, znamená, že nemáte světlo. A nevidíte...
Manipulace a spínání. Tohle je údaj, který většinou zjistíte, až si produkt zakoupíte. Pak zjistíte, že vám to nevyhovuje a světlo se válí v šuplíku. Ale jde to i jinak. Než něco koupím, najdu si o tom co nejvíc informací. V téhle době existují videa snad na každou svítinu. A když nic jiného, tak si aspoň přečtu kvalitní recenzi. Snad nemusím říkat kde...
Cena. Ta je pro každého jinak uchopitelná. Někomu nedělá problém dát za svítilnu 10k, pro jiného je pětistovka moc... I když většinou bývá to nejdražsí i to nejlepší, dá se najít ve stejné kategorii produkt, který za úplně jiné peníze bude také dobře sloužit. Takže cena je na vás. I když ani tady se šetřit (většinou) nevyplácí...
Ok, pár zásad k zamyšlení tedy máme. A teď se mrkneme, kolik svítilen vlastně takový voják potřebuje. Protože jestli jste si mysleli, že vás jedna spasí, jste na omylu...
Svítilna na pistoli. Tohle není pro každého, ale specifické jednotky na specifickou práci ji potřebují. Většinou není potřeba vysoký výkon. Proč si svítit dvě stě metrů před sebe, když tam pistole nedostřelí. Důležitější je zkontrolovat, aby daný typ seděl na vaši zbraň. A uvědomit si ještě jednu věc. Když pořizuji svítilnu na pistoli, musím si k tomu pořídit i adekvátní pouzdro. Na to nezapomínejte.
Svítilna na pušku. Znovu, ne každý to potřebuje. Ale bojovníci by prostě na své primární zbrani měli mít svítilnu. Hodí se to. U svítilen na pušku je to trochu těžší. Obecně se dají rozdělit na dva typy. Puškové a univerzální. Rozlišíte je vcelku jenoduše. Puškové mají ve svém těle integrovanou montáž. Univerzální na pušku připevníte pomocí montáže, která jde ze svítilny sundat. Obojí má své výhody i nevýhody. Integrovaná montáž je opravdu pevná a nedochází k viklání světla na zbrani. Do ruky je to ale horší. Oproti tomu najít kvalitní montáž pro uni svítilnu je někdy umění. Když ale potřebujete jen svítilnu do ruky, je to lepší. Co na to profíci? Když chci světlo na zbraň, hledám světlo na zbraň.
U zbraňové svítilny je nesmírně důležité, aby jste byli schopni ji pohotově a jednoduše ovládat. Musíte se tak zamyslet nad tím, kde bude svítilna na zbrani umístěna. A jak ji budete spouštět. Zda spínačem na svítilně, nebo dálkovým ovladačem. Každému vojákovi a každé zbrani sedí trochu něco jiného. Když tak o tom můžeme pokecat v diskuzi pod článkem.
Čelovka. Ani tady to není jednoduché. I když se to nezdá. Proč? Vždyť vybrat čelovku nemůže být tak těžké. No. Proto, protože v akci má voják na hlavě blembák... A tam, kde by měla sedět čelovka, sedí nokťák. Ve finále jsou dvě možnosti. Mít čelovku, kterou pak máte pověšenou třeba na krku. Nebo mít „čelovku", kterou chytíte na rail přilby. Ani v jednom případě to není ideální a vždy jste něčím omezeni.
Ideálním řešením tak je (alespoň pro mě) mít dvě čelovky. Respektive jednu klasickou čelovku s velkým výkonem, a jednu „přilbovou čelovku", kde už neřeším výkon, ale hmotnost a velikost. A ideálně přítomnost IR světla.
Pokud to tedy shrnu. Pohledem bojovníka je ideální mít čtyři svítilny. Pistolovou, puškovou, klasickou čelovku a světlo na přilbě. Toto kombo vám zaručí, že budete mít v každé situaci to správné světlo, které budete moci reálně využít.
Bloudit ve tmě se nevyplácí. Stejně jako se nevyplácí svítit jak světluška. I když se to zdá jako banální věc, tak je dobré se i nad zdánlivými maličkostmi občas zamyslet. Možná přijdete na věci, které vás jinak nenapadnou. Vidět nebo nevidět je hranice mezi životem a smrtí. Správně zvolená svítilna vám může pomoci přežít.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz