Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Čelovka Petzl Tactikka +RGB

Datum přidání 09.06.2016   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 5 komentářů   autor autor: SOLDATO team

V každém odvětví se dají nalézt ikonické produkty. Jsou oblíbené, prověřené a s různými menšími obměnami se vyrábějí a prodávají mnoho let. Výrobci se tyto ikony snaží vylepšovat tak, aby šly s dobou a přitom si zachovaly původní koncept. Myšlenku, která jim dává duši a díky které jsou mezi uživateli tak oblíbené. Daří se jim to? Na to se mrkneme v dnešní recenzi o čelovce Petzl Tactikka +RGB. 

Petzl Tactikka +RGB

Foto: Petzl Tactikka +RGB / SOLDATO team

 

V recenzi vybavení, které mezi ikony rozhodně patří. Když vám někdo řekne čelovka, co odpovíte? Já tedy Petzl. Čelovky této francouzské firmy mě provázejí už hodně let. A není se čemu divit. Čí jiný výrobek by měl být ikonou na poli čelovek než firmy, která již v roce 1973 představila první čelovou svítilnu na světě.

 

Nic na tom nemění ani fakt, že se jedná o společnost, která se zaměřuje na speleologickou a horolezeckou výbavu a military vybavení není rozhodně její hlavní doménou.


Taktická Tikka

Proto jsem byl rád, že mi Marines shop nabídl k testu svítilnu Petzl Tactikka +RGB, jejíž první model jsem měl v ruce někdy kolem roku 2000. Aktuálně je na trhu třetí generace. Byl jsem tedy opravdu zvědavý, kam se tato mezi vojáky oblíbená čelovka posunula a jak se na ní modernizace projevila.


Model Tactikka vychází z civilní verze Tikka, která se mezi uživateli stala velice oblíbená. A jak už to tak bývá, civilní model si oblíbili i vojáci. Nebylo tedy nic jednoduššího, než civilnímu modelu dát líbivé vojenské zbarvení, před název Tikka dát kouzelné slůvko „Tac" a rázem tu máme taktickou čelovku jak vyšitou.


A protože vojákům nestačí jen klasické bílé světlo, tak Petzl v modelu +RGB přidal hned tři možnosti barevného svícení – červenou, zelenou a modrou (neboli Red, Green, Blue, tedy RGB). Na rozdíl od předchozích generací se však neděje pomocí filtru, ale změna barev je díky jedné barevné diodě. 

 

Moderní návrat ke kořenům

Ale hezky popořádku. Aktuální model se designově velmi podobá první generaci. Plastové kompaktní tělo v zeleno béžové kombinaci působí klasickým military dojmem, jaký už od Petzlu známe. Profil obráceného trojúhelníku má ve vrchní části mírně zdrsněný centrální spínač, sloužící zároveň jako přepínač barevných režimů. Na přední straně čelovky je vidět reflektor s dvojicí diod.

 

Tři generace oblíbené vojenské čelovky

Foto: Tři generace oblíbené vojenské čelovky / SOLDATO team

 

Větší bílá dioda má tři režimy svítivosti s výkonem 5, 40 a 120 lumenů. Režim Boost pak nabízí 160 lumenů. Barevná dioda má pro všechny barvy shodný výkon pěti lumenů. Hodnoty to nejsou nijak oslňující, pro použití čelové svítilny by však měly být dostatečné. Udávaná výdrž? 100 hodin na nejnižší režim. Přítomen je také režim konstantního svícení.


Rozměry svítilny jsou příjemné – cca 6×4 cm – a také profil je hezky nízký. Od hlavy je čelovka nejvýše 4 cm. Malým rozměrům odpovídá i hmotnost, která je 85 g. Jedná se tedy o opravdu malou čelovku, což pro vojáky šetřící každé místo a každý gram může být velkou výhodou.


Při bližším pohledu je krásně vidět výrazná mezera oddělující přední a zadní část těla svítilny. V horní části je malý zobáček, za který když zaberete, tak se čelovka otevře a odhalí se bateriový prostor pro tři AAA baterie. Vstup je dostatečně velký a výměna baterií je naprosto bezproblémová.


Uzavření čelovky je doprovázeno silnějším zaklapnutím zobáčku, spoj je poté poměrně spolehlivý. Při otevřené čelovce si určitě všimnete jedné věci, totiž chybějící izolaci proti vlhkosti...


Tělo čelovky je s lůžkem spojeno spodním kloubem, umožňujícím naklápění čelovky. Ze základního postavení jsou k dispozici čtyři polohy, což by mělo zajistit dostatečné úhly svícení. Síla nutná pro naklopení čelovky je tak akorát. V pohodě to zvládnete jednou rukou, přitom nedochází k samovolnému sklápění čelovky.


Elastický pásek je standardní, nastavitelný, v multicam zbarvení. Logo Petzl po obvodu samozřejmě nesmí chybět. Příjemnou inovací je možnost pásek rozepnout, což se v mnoha případech může hodit.


Zastavíme se ještě u spínání čelovky. Při zmáčknutí spínače se rozsvítí bílé světlo, a to vždy v nejslabším režimu. Po dalších stisknutích se svit zesiluje, až se znovu promačkáte do vypnutého stavu. Dvojklik při bílém světle aktivuje Boost režim. Pokud spínač podržíte déle, přepínáte mezi barvami. V barevném režimu je k dispozici také strobo mód, aktivující se dalším stiskem v každé barvě. Složité? Uvidíme v praxi.

 

Tactikka je kompaktní čelovka

Foto: Tactikka je kompaktní čelovka / SOLDATO team

 

Zkušenosti z používání

Díky malým rozměrům se čelovka vejde kamkoliv. Přenášení v sumce či v kapse není problém. Dobrým zpracováním spínače, který téměř nevystupuje nad tělo čelovky, je eliminováno samovolné spuštění čelovky. Pokud vám tedy něco malého nezatlačí přímo na spínač, čelovka se sama nezapne.

 

Pozitivní zjištění, které vám ušetří cenné baterie. Zároveň je spínač dostatečně velký a není problém ho ovládat v taktických rukavicích. K nějakému zoufalému hledání tlačítka nedochází.

 

Manipulace s čelovkou je příjemná. Pásek si nastavíte tak, jak potřebujete, a drží. Možnost rozepnutí pásku je opravdu chytrá a nabízí další možnosti uchycení. Je jen na vás, jak to využijete. Tuhost naklápění je v pořádku, a až při opravdu prudkém pohybu (trhnutí hlavy) může nechtěně dojít ke změně nastavené polohy. Nebo ke zlomení vazu...

 

Systém zapínání a vypínání jsme již zmínili, nyní se na to podíváme z praktického hlediska. V prvé řadě je nutné si na celý systém zvyknout, pak pochopíte, že je vlastně vcelku chytrý. I když zpočátku se budete čelovkou asi dost proklikávat...

 

Správná vojenská čelovka svítí červeně

Foto: Správná vojenská čelovka svítí červeně / SOLDATO team

 

Za prvé. Při jednoduchém stlačení spínače se vždy rozsvítí nejnižší režim bílého světla. Nestane se tak, že hned zaplavíte okolí maximálním jasem. Samozřejmě v situaci, kdy hned potřebujete nejvyšší jas, to moc výhodné není. Pak ale stačí třikrát zmáčknout spínač a nejvyšší výkon je tu.

 

Nebo si pomůžete boost módem. Jedním stiskem čelovku zapnete, poté rychlým dvojstiskem zapnete boost a hned máte k dispozici 160lm. Ale pozor. Jen na omezenou dobu deseti sekund.


Čelovka má také paměť na poslední barvu, takže když například vypnete čelovku v modrém módu, tak se poté také v modrém módu zapne. To se hodí.


Za druhé. Vojáci často používají červené světlo. U starších generací jste zvedli červený filtr a bylo to. U nového modelu stačí dlouze podržet spínač a svítíte červeně. Bez ohledu na to, v jakém módu jste čelovku před tím vypnuli. To je vážně chytré.

 

Bílé světlo i ovládání jsou ok

Foto: Bílé světlo i ovládání jsou ok / SOLDATO team


S čím je tedy z počátku největší problém? S krátkým a rychlým posvícením si. Znáte to, prostě si jen potřebujete bliknout. Petzl však po aktivaci světla vyžaduje cca tři sekundy, než je možné ho dalším stiskem vypnout.

 

Pokud spínač zmáčknete dříve, přepnete se do vyššího výkonu (respektive aktivujete strobo v případě barevné diody). Takže to dopadne tak, že si bliknete a pak si hezky proklikáte všechny stupně výkonu až do zhasnutí. No, nic není ideální a jinak to asi ani nejde.


A zase to světlo...

Kolik světla u čelovky opravdu potřebujeme? K čemu čelovku voják nejvíce používá? Na svícení pod ruky nebo maximálně na pár metrů (například v kill zóně léčky). Z tohoto pohledu je výkon Tactikky +RGB dostatečný, stejně jako její dosvit. Udávaných 50 metrů na nejvyšší výkon dostatečně zvládne požadavky na vojenskou čelovku. Dosvit je to plus mínus reálný a vždy bude záviset na okolních podmínkách.

 

Tactikka produkuje příjemné světlo v ideálním rozložení

Foto: Tactikka produkuje příjemné světlo v ideálním rozložení / SOLDATO team

 

Kužel světla postrádá jasný střed a krásně prosvětluje celé okolí. Svit vám pokryje téměř celé periferní vidění. Dalo by se říci, že pro čelovku ideální provedení světelného kužele. Barevné „bludičky" pak mají hezky rozprostřené světlo a prosvětlují přesně to, co potřebujete, kam se díváte.


Výdrž papírově patří k těm menším, 100 hodin v nejnižším a dvě hodiny v nejvyšším režimu nevypadají v porovnání s konkurencí jako nic moc. V reálu to jsou však dostatečné hodnoty a pro typické používání čelovky vám to vystačí i na několik dní v akci.

 

Bázlivý pracant

A jsme u odolnosti. Jedno z důležitých kritérií u vojenských čelovek. A nutno hned z počátku říci, že tady Petzl trochu zklamal. Což o to, mechanická odolnost je relativně v pořádku. Občasné pády zatím Tactikka zvládá s grácií. Plast těla není nijak zvlášť tvrdý a poměrně snadno se na něm objeví větší škrábance. Ale i když však třeba praskne, stále slouží. Čelovka je pracant, na nějaký ten šrám se nehledí. A hlavně to nevadí fungování čelovky.


Také celkové provedení je vcelku ok, tedy až na slícování předního a zadního dílu (otevírání bateriového vstupu), které je hodně špatné, milimetrová mezera je už trochu moc (dokonce i první generace byla v tomto směru lepší). Pokud by tam bylo těsnění, tak by se dalo i očko přimhouřit... Ale právě díky špatnému slícování je tu ten největší problém.


Voděodolnost. To je fakt bída. Petzl uvádí IP X4, což by měla být odolnost proti stříkající vodě z jakéhokoliv směru po dobu pěti minut. Jenže i jarní deštík trvá většinou déle. Co teprve takový vytrvalý noční slejvák. A bohužel i v takovém prostředí se pracuje, čelovku máte na blembáku a sundávat ji nechcete. Záleží na spoustě faktorů, jestli vám voda při dešti do svítilny vnikne, ale to riziko tu je. Svítit možná bude ale i tak.

 

po_desti

Foto: Tohle po dešti nechcete uvnitř vidět / SOLDATO team

 

A co když vám čelovka upadne do kaluže, nebo se brodíte? To pak máte jistotu, že v čelovce voda bude. Škoda. Drsná military čelovka by měla mít voděodolnost větší. Možná stačilo jedno těsnění. Takhle si to člověk musí hlídat a v dešti čelovku raději schovat. Nebo se schovat i s čelovkou a počkat si na lepší počasí.

 

Verdikt

Petzl se svou Tactikkou +RGB vrací k původnímu designu, do kterého zakomponoval jak bílou, tak i barevnou diodu. Pro koho jsou tři barvy světla (RGB) za 1360,- zbytečné, sáhne raději po levnější variantě jen s bílým a červeným světlem. Tak nebo tak získáte malou a lehkou čelovku, kterou prostě máte u sebe a používáte ji. Jediným prohřeškem je horší voděodolnost.

 

To této ikoně, se kterou si neuděláte ostudu v žádné military komunitě a která vám bude věrně sloužit, můžete odpustit. Nebo taky ne. Jenže ideální vojenská čelovka se hledá tak těžko...

 

Klady

+

Kompaktní provedení

+

Slušná svítivost

+

Ovládání

Zápory

-

Voděodolnost

-

Slícování těla svítilny

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin

 

Jak a proč testujeme? 

 

 

Zapůjčil:

Marines shop

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 24.06.2016 Čas: 07:14

Jameson:
Obě první verze Tactikky (jak posouvací, tak mačkací spínání) používám už hodně dlouho a i nějaký ten noční liják zvládly. S tím potápěním a plaváním bych byl opatrný, ani první modely nebyly s voděodolností moc kamarádky... Jestli vám ale vydržela (a voda se dovnitř nedostala...?), proč ne.

Nicméně aktuální model je na tom opravdu trochu hůře...

avatar
Jameson Datum: 13.06.2016 Čas: 18:18

Vodeodolnost bych byt Vami zkusil osobne. Mam ten predchozi model a prezije v pohode koupani. Poprve jsem ji omylem zapomnel vyndat z EE kapsy na opasku a 2h jsme plavali/delali blbosti s clunem. Prezila be ujmy. Pak jsem parkrat plaval s celovkou na krku, takze temer furt ponorena i na prsa a v pohode. Dest netreba zminovat.

avatar
Jameson Datum: 13.06.2016 Čas: 18:00

Nevim jak je to s oznacenim generaci, ale na prvni fotce je:

TacTikka Plus
TacTikka XP
TacTikka Plus novejsi verze.

Jinak TacTikka Plus predchazela jeste TacTikka a ta mela misto 4 LED pouze 3 a zapinaci tlacitko posuvne/analogove s jednim rezimem. Nikoliv cvakaci/digitalni. Tenhle model nedoporucuju, tlacitko je pro zlost, ostatne bezne uz se x let neprodava.


Osobne pouzivam x let TacTikka Plus, klasicka stara se 4xLED a super. Jako vykon prumernej na dnesni dobu, zase na druhou stranu na vetsi sviceni ma clovek svetlo na kveru nebo jine prostredky. Nicmene je spolehliva, vodeodolna, blbuvzdorna, co vis si prat? Jedina nevyhoda je, ze klasicke LEDky casem degraduji a zmensuje se jejich svitivost.

avatar
mart Datum: 13.06.2016 Čas: 11:12

Těžko říct jak to s těmi generacemi je, ale tohle mi napsali z Petzlu, že se jedná o třetí generaci.

Jinak pokud se bavíme o klasické vojenské čelovce, tak tam bych řekl, že jedno z podstatných kritérií je cena. Málokdo je ochotný za "obyč" čelovku dát víc jak litr, takže 1200 je už pro někoho známka exkluzivity. Dát za čelovku cca dva a půl už je pro většinu vojáků nesmysl. Samozřejmě kdo ví a chce, tak ty prachy do STRIXu vrazí.

Kromě ceny je ale u STRIXu ještě jeden rozdíl. Výkon. Má totiž "jen" 40 lumenů. Je otázkou, jestli to je pro vojenské použití dostatečné. To už si musí každý zvážit sám. Jako vždy, je to o prioritách každého soudruha ;-)

Třeba se v budoucnu STRIXU na zoubek podíváme a pak se uvidí...

avatar
Scrapy Coco 1837 Datum: 12.06.2016 Čas: 06:37

Ta genealogie (generace) asi nebude uplne presna. To co oznacujes za prvni generaci bude model Tactikka a to co za druhou je Taktikka plus. Spis nez generace jedne celovky by se to dalo nazvat dvema ruznymi modely celovek z prvni generace, ktere v druhe generaci zastavaji prave modely s jenom cervenym sveltem a +RGB. Ale to by chtelo nejspis zjistit, jak to rozlisuje primo vyrobce (coz si mozna udelal a v tom propade se mylim). To ze uplne prvni byla jednoducha Taktikka je bez diskuze.

Co se IP tyce, tak je treba zminit, ze Taktikka je povazovana za levnejsi variantu vojensky celovek PEZLu. Jejich vlajkovou lodi je STIX IR/VL (variant s IR diodou a bez), ktera ma IP67 a je misto tri AAA baterii na jednu AA. Ovsem jeji cena se pohybuje v rozmezi 2300 - 3500 Kc.

Bylo by zajimave si precist recenzi na tu vyssi tridu PETZL celovek, ktere se daji pouzivat I jako prilbove svitilny, protoze maji moznost jak uchyceni na pasek, tak na rail.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava