+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Co nosím v: Patrolovací batoh
23.07.2018
Přečteš za
7 min.
1
komentářů
Největší, nejodolnější, nejvíc namáhaný a také nejdražší. To je pár superlativů, které se vztahují k patrolovacímu batohu. Je to jedno z nejdůležitějších vybavení, které na misi máte. V tomto batohu nosíte všechno ostatní vybavení, na tento batoh se spoléháte v těch nejtvrdších podmínkách. Patří jistě do kategorie vybavení, na kterém se nevyplatí šetřit a vždy je lepší sáhnout po tom nejlepším. Co ale do takového batohu patří? Na to se podíváme v dnešním článku.
Před balením
Než si začneme balit, je třeba si uvědomit na jaký typ akce jdeme. I když by to tak možná být nemělo, je stále rozdíl mezi tím, když se balíte na cvičení nebo na ostrou bojovou akci. Také typ a délka akce hodně rozhoduje o tom, co v batohu ve finále bude.
Dobrým návykem je batoh před balením zkontrolovat - rozjetý zip, prasklý popruh, díra v batohu - to jsou problémy, které uprostřed rozjeté operace fakt nechcete řešit.
OK, jdeme balit
Výbava v batohu se dá rozdělit na několik kategorií. Věci na spaní, oblečení, voda, jídlo, munice, taktické vybavení, ostatní vybavení. Mrkneme se postupně na každou zvlášť.
Věci na spaní
Spacák, ideálně zabalený ve žďáráku (nepromokavý vak), patří do spodní komory. Samozřejmě ne v kompresním obalu, ale jak jsem již zmínil, "smuchlaný" společně se žďárákem. Tím se u většiny batohů spodní komora naplní a asi ani nemá smysl tam něco dalšího cpát. Ke spaní ještě patří karimatka. Tu podle typu buď připnete na batoh, nebo strčíte dovnitř. Jako vybavení ke spaní lze považovat i celtu, respektive pončo. To je víceúčelové a dá se z něj udělat jak pláštěnka, tak i přístřešek či podložka na spaní. Pončo nosím v kapse na víku - je tak hned po ruce.
Alternativa ke spaní: Ne vždy budete mít takový komfort, abyste měli plnohodnotný spacák. Stačit tak bude muset něco teplého přes sebe - zateplená bunda je nejčastěji používané řešení. I bez toho žďáráku se nakonec obejdete - pončo stačí. Karimatky bych se ale nevzdával, jen bych volil co nejskladnější.
Náhradní oblečení
Náhradní trenky, dva páry ponožek (dle situace i více), triko (dlouhý termo) je základ. Základ zabalený v nepromokavém vaku, který je uložen hezky na spodku hlavní komory. Je to nouzové oblečení, ke kterému se dostávám když mám čas. A když mám čas, můžu lovit v batohu.
K tomu vršek od "goráčů", ve vyjímečných případech i spodek. Ty jsou naopak více nahoře, protože se k nim potřebuji rychle dostat když začne chcá... pršet. Jsou vojáci/jednotky, kde se nosí komplet náhradní maskáče i kanady. V reálu se ale bez toho obejdete.
Alternativa v zimě: V zimě je to vždy horší. Musíte mít zásobu teplého oblečení. Takže na scénu přichází zateplená bunda, možná i zateplené kalhoty. Určitě více ponožek (teplých), spodky, rukavice, kulicha (pokud to nemáte zrovna na sobě). To vše nepromokavě zabalené a uložené v hlavní komoře batohu.
Hygiena
Jasný, tohle téma drsňáci neřeší. Ale pokud jste delší dobu někde venku, je fajn na hygienu trochu myslet. Jinak můžete špatně skončit. Zásada je minimalismus. Skládací kartáček, malá pasta, tekutá desinfekce, toaleťák, hygienické ubrousky a "microtech" ručník. Bez toho nevyjíždím. Hodí se i tyčinky na čištění uší, nějaký krém a pokud jste v akci tak 14 dní, tak se hodí i něco na nehty. Hodně dobrým návykem je vozit i něco na opruzeniny - dětský zásyp vlka likviduje přes noc. A pro ty co hodně šlapou můžu doporučit pudr na nohy. Ale dá se to i bez něj. To vše v malé taštičce. Uložení je dost individuální, ale je fajn se k tomu rychle dostat (jo, kvůli toaleťáku, kterej je ještě v nepromokavým sáčku). Mě se osvědčila taková ta vnitřní malá kapsa nahoře v hlavní komoře, kterou většina batohů má.
Pitný režim
A jdeme opravdu k tomu důležitému. Voda. Bez ní to většinou nejde. A také bohužel dost váží. O vodě jsem se už zmiňoval v jednom starším článku. Takže jen v rychlosti. Hydrovak je základ, můžete díky tomu pít i za chůze. Pak nějaký láhve s vodou do batohu, většinou někam nahoru a blízko zad. Jedná se totiž o poměrně velkou zátěž. Hodně záleží na typu a době akce, ale počítejte v průměru tak se 6ti litry tekutin. To je 6 kilo zátěže.
Alternativa k vodě: Bez vody to fakt nejde. Ale jsou i jiné možnosti jak ušetřit váhu. Využití místních vodních zdrojů. V tom případě ale mějte kvalitní filtr či/a tablety na úpravu vody. Přesto je vždy dobré mít nějaký ten litr vody u sebe.
Jídlo
Nějaké jídlo se také hodí. Tohle je na každém jak se k tomu postaví. Jídlo je většinou dobré mít někde pohromadě - jedna boční kapsa se na to hodí. Má to i výhodu, že se k tomu rychle dostanete a v pauze si můžete třeba rychle dát nějakou tu energy tyčinku. Větší "kousky" si pak zaberou místo v hlavní komoře. K jídlu patří i další věci. Lžíce, ešák, vařič. Jo, je to velký komfort, ale občas se to hodí. Když si to chcete jó užít, tak nějaký to Tabasco oceníte. A pro opravdové fajnšmejkry tu máme zrnka kávy, mlýnek a AeroPress. Zvedne to náladu, to mi věřte.
Alternativa k jídlu: Výše popsané je do komfortní zóny. V bojové zóně si musíte vystačit s mnohem menší zásobou. Na vařič a ešus rovnou zapomeňte. Dáte si do báglu pár US MRE (vykuchané o zbytečnosti), pár proteinových tyčinek, balík sušenýho masa a hotovo. Jídlo není priorita...
Munice
Zde nejvíce záleží na tom, do jaké akce se balíte. Nemusíte mít nic. Ale pokud jdete do ostré akce, s nějakou rezervní municí počítejte. Máte ji buď v zásobnících a sumkách, který jsou připevněný na batohu. A nebo v tzv. rozsypu. Kromě munice pro sebe počítejte i s tím, že potáhnete část munice do kulometu. Možná i do jiných těžkých zbraní družstva – čety. A protože se také jedná o poměrně těžkou záležitost, je munice většinou umístěna v hlavní komoře u zad. A pěkně po ruce — až ji budete potřebovat, asi nebudete mít čas se v báglu přehrabovat.
Taktické a bojové vybavení
Hodně rozsáhlá a různorodá kategorie. Asi (asi určitě) se mi tady nepodaří vypsat všechny možnosti, které u sebe můžete tahat. Vždy to záleží na typu akce. Takže to vezmu spíše obecně. Problém totiž je, že se většinou jedná o poměrně neskladné vybavení (bavíme se o minách, radiostanicích, speciálnímu náloživu, rozněcovačích atd.), které je i dost těžké. Ve většině případech je vše uloženo v hlavní komoře batohu. Menší vybavení se dá nosit v boční kapse. Ale protože už v batohu máte spoustu jiného vybavení, budete se muset rozhodnout. Je pro danou akci důležitější náloživo nebo náhradní oblečení? Je to o prioritách. A odpověď je asi jasná. Více si ale o tom ještě řekneme ke konci článku.
Ostatní vybavení
Osobně tomu říkám serepetičky. Jsou to různé drobnosti, které vám nějak pomáhají. A bez kterých se ve většině případů obejdete. Někdy se ale fakt hodí. Zase priority...
Takže o co jde? Třeba gumicuky. Čtyři. Hodí se na připevnění věcí na batohu. A také jsou fajn když stavíte přístřešek. Vcelku dobrý je mít i nějaký lano a karabinu. K čemu se to hodí si asi každý domyslí sám (proto, abyste si to "hodili" fakt ne...). Polní lopatka. V poslední době trochu opomíjená, přesto důležitá. Když už ji nemá každý, do týmu se hodí. Skládací a kvalitní. Čištění — na boty a na zbraň. Pokud jste venku déle, hodí se to. Zase to berte minimalisticky. Na zbraň by mohl stačit hadr, trochu oleje a snake. Na boty kartáč s dvěma tvrdostmi. A stačí. Myslete na hmotnost.
Co tu máme dál? Poslední dobou je voják vybaven spoustou elektronických hraček (svítilny, lasery, RDST, zaměřovače...). A všechno toto vybavení potřebuje zdroj energie. Tušíte správně. Další položkou kterou v batohu budete mít jsou záložní zdroje energie. Jejich složení (zase) závisí na typu akce a vybavení. Můžete tedy táhnout od dvou AA tužkovek (pár gramů) až po velké zdroje do RDST (nějaký to kilo...). Uložení je ideálně v boční kapse spolu s dalšími malými předměty. Velké zdroje pak musíte dát do hlavní kapsy.
Těch serepetiček, které se dají nosit, je opravdu nepočítaně a nelze je tu všechny vyjmenovat. Budu tedy opravdu rád, pokud se v diskuzi pod článkem podělíte o své zkušenosti s tím, co na své akce ještě nosíte, a můžete to doporučit i ostatním.
Poslední co ale ještě zmíním, je kus vybavení který se hodí na dlouhé patroly. Jsou to nějaké lehké otevřené boty na přezutí. Když jste v patrolovací základně (nebo kdekoliv jinde to jde), tak vám nohy po přezutí hodně poděkují. Lehké botky moc neváží, ale jsou vcelku neskladné. Přesto se pro ně v hlavní komoře ještě místo najde.
PAWPERSO
"Jak to sakra mám všechno do toho batohu dostat?!", říkáte si teď jistě. No, těžko. Ale přesto jednu radu mám. Pamatujete si, jak jsem říkal něco o prioritách? Tak tenhle odstavec je přesně o tom. Před balením si všechno vybavení, které chcete dostat do batohu, vyskládejte před sebe na celtu (snad se to tam vejde...). A teď postupujte od toho důležitého, bez čeho se opravdu neobejdete. Malou nápovědou může být akronym PAWPERSO (i když je původně určen pro trochu něco jiného...), podle kterého byste měli postupovat. Protection – Ammunition – Weapons – Personal Camouflage – Equipment – Radios – Specialist Equipment – Orders.
Buďte na sebe přísní. Ostatně to děláte pro sebe. Nikdo jiný totiž váš batoh na zádech tahat nebude. To co v něm je, a především jak je to zabalené, je jen na vás. Je to vaše vizitka. A až vám bude na akci něco chybět, můžete nadávat jen sami na sebe. Nebo naopak. Po dobře odvedené práci na sebe můžete být hrdi. Měli jste vše potřebné a unesli jste to. A vaši kolegové se na vás mohli spolehnout. To stojí za trochu té námahy při balení.
Připravení mají větší šanci
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
Dik za super clanek. Ze sve osobni zkusenosti mohu doplnit pouze 2 veci, ktere se mi vyplatili v poli (vetsinou s delkou pobytu od 48 do 60 hodin.
|
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz