Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Batoh Eberlestock X4 Hispeed

Datum přidání 02.08.2016   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Máte rádi klasickou komínovou konstrukci, ale štve vás, že se v ní musíte tak přehrabávat? Říkáte si, že by bylo fajn, aby s tím už konečně někdo něco udělal? Rozmýšlíte, jestli není lepší standardní „3D assault pack“?  Nebo jen hledáte nějaký zajímavý batoh v nejvíce oblíbené kategorii objemu 20 – 40 litrů? OK, tak pro vás máme recenzi batohu, který tak úplně nezapadá do žádné kategorie. 

Eberlestock X4 Hispeed

Foto: Eberlestock X4 Hispeed / SOLDATO Team

 

Konkrétně se jedná o batoh, který má přístup přes vrchní víko, uzavírané zipem – tedy skoro typický komín. Je tu ale i druhá možnost, a to přístup přes spodní otvor, který je samozřejmě také na zip. Máme tu tedy bágl odstraňující největší slabinu komínové konstrukce? No, uvidíme.


Specialista na batohy - Eberlestock

Každopádně šance tu je velká, protože se nejedná jen tak o nějakou značku. Výrobcem tohoto batohu je totiž americká firma Eberlestock, kterou naši vojáci velmi dobře znají a používají v zahraničních misích. Zvláště model Terminator si získal velkou oblibu, a to především u odstřelovačů, kteří oceňují možnost uložení zbraně.


Zakladatel firmy Glen Eber byl totiž biatlonista a tento sport, při kterém je uchycení zbraně při přesunu klíčové, hrál při založení společnosti v roce 1985 významnou roli. Dalším milníkem byl rok 2001 a následné zaměření se na produkty vhodné pro vojáky, a samozřejmě také na jejich zbraně. Zrodily se batohy, které umožňují přenášet jak výstroj, tak i výzbroj. To si prostě mezi příslušníky ozbrojených složek muselo získat oblibu.

 

X4 je malý velký kompaktní batoh

Foto: X4 je malý velký kompaktní batoh / SOLDATO Team


Trochu tajemný Selection

Při brouzdání nekonečnými vodami internetu jsem kdysi narazil na (pro mě do té doby neznámý) obchod s vojenským vybavením – Selection store. Trochu mě to zarazilo, měl jsem za to, že mám české armyshopy poměrně dobře zmapované. Najednou je tu shop, který má v popiscích kromě češtiny také angličtinu. To bylo první, co mě zarazilo.


Automaticky jsem se mrkl na kontakt. Vždy chci vědět, s kým mám tu čest, kdo za tím kterým projektem stojí. Tak trochu jsem očekával nějaké známé tváře z branže, bývalé vojáky. Ale to ne, na fotkách na mě koukali dva neznámí „týpci". To bylo druhé zaražení. 


Nezbývalo mi než projet nabídku shopu. A přišlo třetí zaražení. I když tady to bylo více než příjemné. Firmy jako Eberlestock, Mystery Ranch, First Spear, Elornis Industry, Spartan Blades a mnohé další a mezi profíky vyhlášené značky mi jasně řekli, že tihle „týpci" vědí co je dobrý. Fajn, tam jsem se musel stavit. 


No, nebudu to prodlužovat. Nakonec z toho byl dopolední pokec u kávy o všem možném. Při velmi příjemné návštěvě se v shopu vystřídali i velmi zajímavý lidé z různých koutů světa. Mě se líbil jejich styl, majitelům Selection-store se zase líbil projekt SOLDATO teamu, takže spolupráci nic nebránilo.


Odjížděl jsem s dobrým pocitem a (mimo jiné) s batohem Eberlestock X4 High Speed, za kterým se jeden z majitelů smutně koukal – byl to totiž jeho osobní. Po našem rozhovoru mu bylo jasné, že batoh dostane pořádně zabrat a už se s ním asi neshledá. Ve skrytu duše nejspíš doufal, že nás batoh nezklame. To jsem mu v tu chvíli ale zaručit nemohl. Jak naše testy z reálných prostředí dopadnou, je totiž vždy ve hvězdách. 


Nezvyklá konstrukce X4

Na první pohled vás tento batoh zaujme. Nezvyklé zkosení batohu, kdy se profil z vrchní části rozšiřuje, aby se pak netypicky v dolní části zužoval, je nepřehlédnutelné a pravděpodobně to pomůže celkové anatomii batohu. Také velký přední vstup, který je běžný u větších batohů, jistě zaujme. 


Čeho si dále na první pohled všimnete? Určitě pokrytí batohu PALLS vazbou, která je jak na celé přední ploše, tak i boční části batohu. Na boku jsou pak jen dvě pole, zbytek boční části zabírají dva kompresní popruhy a poměrně velké stahovatelné kapsy umístěné ve spodní části. 

 

Poměrně propracovaná zádová část

Foto: Poměrně propracovaná zádová část / SOLDATO Team

 

Při pohledu na zadní část si nelze nevšimnout další výsady spíše větších batohů, a to stavitelná záda. To se u batohů litráže jakou má X4, tedy udávaných 23 litrů (ofico rozměry jsou 56x28x19), příliš nevidí. Když už jsme u toho objemu, tak pocitově je větší, než udává výrobce. I v porovnání s batohy podobného objemu jiných výrobců se zdá X4 objemnější a věší. Hodně na tom ale dělá to zkosení, které dost mate. 


Jinak zádová část vypadá opravdu propracovaně a funkčně. V horní části určitě nepřehlídnete masivní poutko na nošení. Nechybí ani hrudní popruh a také bederák, který je odnímatelný a na relativně malý batoh příjemně masivní. Batoh nemá žádnou možnost rychloodhozu. Postrádá také integrovanou pláštěnku. 


Co se materiálu týče, tak výrobce sáhl po nylonu 420D. Materiál je to na omak příjemný, dostatečně pevný a odolný. Celková suchá váha dvou kilogramů je super. Zipy YKK jsou již u prémiových značek standardem. Barevné možnosti jsou také dostatečné. V testu jsme měli provedení Multicam, dalšími možnostmi jsou klasiky jako Black, Coyote, Military Green a další. 


Ještě se v rychlosti mrkneme dovnitř báglu. Po rozepnutí horního zipu se objeví prostor vrchní komory. Na straně poklopu je malá síťovaná kapsa na zip. V zádové části pak jakési desky a dvě gumou stažené kapsy, které zasahují až někam do spodní části. Zajímavé a uvidíme, jak se to osvědčí v praxi. 

 

Horní komora je zajímavá, přesto strohá

Foto: Horní komora je zajímavá, přesto strohá / SOLDATO Team


Možná vás zarazí, že jsme mluvili o horní komoře. On je to totiž batoh dvoukomorový. Samozřejmě jde pomocí chlopně na suchý zip upravit i na jednokomorový. Znovu je to však věc, která u tak malého batohu (stále se bavíme o batohu, který má mít 23 litrů) hodně překvapí. 

 

Spodní komora není ničím zajímavá

Foto: Spodní komora není ničím zajímavá / SOLDATO Team

 

Spodní komora, která zabírá o něco méně než 2/3 batohu je tak přístupná jak z horní části, tak i pomocí spodního vstupu. Jinak na ni není nic zvláštního a kromě již zmíněných desek, které do ní zasahují z vrchní části až do její poloviny, tam nic jiného není. Vlastně ano, na víku jsou tři pole PALLS vazby. 


Zkušenosti z používání

Nastavení velikosti zádové části je poměrně jednoduché a nepředstavuje žádný větší problém. Je dobré si zkusit krajní polohy, ale většině bude asi vyhovovat střed. Pozor taky na nošení s taktickou vestou a bez ní. 


A jdeme na balení báglu. První na co narazíte při otevírání obou komor, jsou samozřejmě zipy. Eberlestock vsadil na prověřenou kvalitu od YKK a rozhodně to byla dobrá volba. Zipy jsou masivní, protiběžné a není s nimi jediný problém. Jezdec zipu je opatřen masivním poutkem s gumičkou. Díky tomu nikde nic nezvoní a manipulace je pohodlná i v rukavicích. 


Zipy obou komor jsou chráněny výraznou chlopní, která však dost odstává. Na jednu stranu se díky tomu nezachytává do jezdců, jak je to u některých batohů běžné. Na stranu druhou však tak úplně neplní svoji krycí funkci. Horní komora je v tomto směru ještě v pohodě, ale u té spodní je to už hodně viditelné. 


U balení mě při pohledu na batoh hned napadla (určitě nepřekvapivá) myšlenka na využití členění batohu. Využiji komorové dělení. Do spodní části si uložím náhradní oblečení, měkké věci atd, ke kterým nepotřebuji úplně rychlý přístup. No, a do horní komory pak ten zbytek, všechny ty taktický vychytávky, který na patrole potřebujete. Myšlenka dobrá, ale...

 

X4 naložený na patrolu

Foto: X4 naložený na patrolu / SOLDATO Team

 

Spodní komora je ok. Tam nějaké velké členění nepotřebujete, náhradní oblečení, letní spacák atd. tam v klidu vtěsnáte. Využití najde i vazba na vnitřní straně víka. Dvě sumky na zásobníky se tam krásně vejdou a po rozepnutí jsou rychle po ruce. Ani to, že jsou dál od zad, a tedy od ideálního umístění těžkých věcí nějak nevadí. 


Horní komora by však více oddělitelných prostorů či administraci určitě zasloužila. Jakmile tam totiž všechny ty maličkosti dáte, stává se uložení mírně chaotickým a pak se v tom musíte přehrabovat. Ta jedna kapsa na víku to moc nezachrání (ale díky za ni). Malé kapsy na bočnicích či admin panel by se ještě určitě šikly.

 

Trochu chaos

Foto: Trochu chaos / SOLDATO Team


Zajímavé jsou již zmíněné desky v zadní části. Jedná se vlastně o dvě hluboké ploché kapsy, vyztužené umělohmotnou deskou, které se ideálně hodí na uložení dokumentů, tabletu a podobných plochých věcí. Také si tam budete moci (lépe řečeno budete muset) dát hydrovak. Proč budete muset? 


Protože zadní kapsa stažená gumou, která se pro tento účel standardně využívá, je rozdělena na dvě poměrně úzké části, což není úplně logické. Dáte tam sice pohodlně láhve s vodou, ale hydrovak rozhodně ne. Ale jak už jsem uvedl, hydrovak do batohu uložit lze (i když bez zavěšení), otvory pro hadičku jsou na obou bocích a kompatibilita s tímto nezbytným doplňkem je tak nějak zajištěna. 

 

Uložení hydrovaku je trochu zvláštní

Foto: Uložení hydrovaku je trochu zvláštní / SOLDATO Team

 

Příjemným překvapením je rozdělovací chlopeň mezi komorami. Trojice suchých zipů a celkové provedení je dostatečně pevné a ani při méně zaplněné spodní části nedocházelo k jejímu rozlepení. Musím přiznat, že jsem se trochu obával, aby při zaplnění horní kapsy nedocházelo k povolení chlopně. Naštěstí je vše v pořádku. 


Dobře také fungují kompresní popruhy. Pokud batoh zcela nezaplníte, drží si tvar a díky kompresákům jej efektně stáhnete a držíte tak svůj náklad v ideálním vyvážení, tedy co nejblíže k zádům. Škoda jen chybějících krotitelů popruhů a nemožnosti rozepnutí kompresáků. 


Rozhodně dobré je využít PALLS vazbu, která je na celém batohu včetně bederáku. Díky tomu si batoh můžete ověsit dalšími kapsami a materiál, ke kterému potřebujete rychlý přístup, si uložit do nich. Hodí se také na připnutí IFAKU, sumek na zásobníky atd. 


Jediná výtka je k vazbě na bocích batohu. Snaží se kopírovat tvar batohu (stejně jako kompresní popruhy) a je našita šikmo k ose. Cokoliv si tam tedy upnete, nebude směřovat kolmo k zemi. Nicméně užitná hodnota batohu se díky vazbě rozhodně zvýší, aniž by to nějak výrazně zvětšilo jeho velikost (vzpomeň na zkosení). 


Hoď to na sebe a jdeme

Zásadní u každého batohu je to, jak se nosí. To je jasné. A tady Eberlestock příjemně překvapil. Jednoduchá, ale funkční zádová část pokrytá masivní 3D síťovinou umožňuje dobrou ventilaci a zároveň dobře sedí na zádech. Bederák zádové části zdatně sekunduje. Co velmi příjemně překvapilo je to, že 3D síťovina je na rameních trácích plně průchozí, což ventilační efekt výrazně zvyšuje. 


Nošení jen tak na zádech je jedna věc, ale nebudeme si nic nalhávat. Voják nejčastěji takový batoh bude nosit na balistické vestě, a tam mu je kvalitní polstrování k prdu. Stejně tak jako bederák, který většinou sundává. Dostávají se však ke slovu jiné věci – délka ramenních tráků, možnosti nastavení a hrudní popruh. 


Začneme tím posledním. Hrudní popruh na batohu je, ale ne moc promakanej. Respektive není ideální jeho upnutí na rameních trácích. Tam je chycený na poměrně dlouhém popruhu, jehož vůle zapříčiní to, že se tento popruh sice napne, ale na ramenní tráky to až takový vliv nemá. Také se díky tomu na patrole při častém nahazování a povolování popruhu vyvléká umělohmotná přezka, která tam ramenní popruh drží. 


Ostatní je ale už lepší. Znovu musím vyzdvihnout možnost výškového nastavení, díky kterému si batoh posunete tam, kam potřebujete. Také délka, a jak spodní, tak i horní stahování ramenních tráků je velmi dobré. Díky tomu všemu sedí batoh i na balistické vestě překvapivě dobře. Eberlestock X4 tak spadá do skupiny batohů, které se na nošení s balistikou hodí.

 

Detail upnutí hrudního popruhu

Foto: Detail upnutí hrudního popruhu / SOLDATO Team


Prémiová značka = prémiová kvalita (?)

Celková kvalita zpracování se jeví na první pohled dobře. Zvolený materiál je dostatečně odolný a ani při hrubém zacházení se nikde neprodřel. Také šití vypadá dobře a na výrazně exponovaných místech je několikanásobné. Přesto (nějakým záhadným způsobem) došlo na jednom místě k třícentimetrovému roztržení nitě. Konkrétně se jedná o spojení zádové výztuhy a zadního dílu, kde to naštěstí nemá na nic zásadní vliv. 


Co však vliv mít může je nedokonalé přišití PALLS vazby. Výrazně si toho lze všimnout na přední straně v části přišití okrajů vazby. Na některých dílech je šití správně přes hranu popruhu, na některých však šití přes hranu není. Drobnost, která však překvapí. Pokud nejste zvyklí na batohu PALLS vazbu využívat, trápit vás to nemusí. V opačném případě si to raději zkontrolujte. 


Pokud bych si měl závěrem odpovědět na otázku z úvodu článku, jestli X4 odstraní největší slabinu komínových batohů, tak musím říci, že tak napůl. Díky dvojkomorovému dělení a samostatnému přístupu do každé komory odstraňuje hlavní nevýhodu komínové konstrukce, tzv. bezedný pytel. Na druhou stranu druhá nevýhoda, tedy malá možnost organizace uvnitř batohu přetrvává a klasické „třídeňáky", kdy máte několik komor na sobě, zde mohou mít výhodu. 

 

Eberlestock X 4 se s balistikou nosí dobře

Foto: Eberlestock X 4 se s balistikou nosí dobře / SOLDATO Team

 

Verdikt

Eberlestock X4 Hispeed je na první pohled určitě zajímavý batoh. Rozhodně vás zaujme svým zajímavým tvarem, stejně tak prvky, které jsou spíše doménou větších batohů. Na mysli mám hlavně výškově stavitelnou zádovou část a dvojkomorové dělení s možností samostatného vstupu do obou komor. To vše ve 23l batohu (který se však tváří, že je větší) a za cenu rovných 5ti tisíc. Vnitřní uspořádání pak ne každému musí vyhovovat a je tak na každém, aby si určil priority nošení výbavy. 


Za zkoušku batoh ale rozhodně stojí. Možná není určen pro běžného pěšáka, různí specialisté by však jeho výhod mohli plně využít. Eberlestock X4 Hispeed je batoh, který vás na patrole nenechá ve štychu a odnese vám i na balistice pohodlně to, co na krátkou akci potřebujete. 

 

 

 

 

Klady

+

Kompaktní konstrukce

+

Stavitelná záda

+

Pohodlné nošení s balistikou

Zápory

-

Nedostatečná vnitřní administrace

-

Nelogické uložení hydrovaku

-

Uchycení hrudního popruhu

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

 

 

 

Selection

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava