Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Svítilna Fenix PD35

Datum přidání 08.10.2014   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Pokud si balíte vybavení do bojové operace, zvažujete vždy několik faktorů. První otázka by měla znít: „Potřebuji právě toto vybavení?“. Pakliže si odpovíte ano, přihlížíte k dalším věcem. Hmotnost a velikost jsou poté dvě základní veličiny, které při balení musíte brát v úvahu. Určitě se také hodí, pokud má vámi vybrané taktické vybavení univerzálnější použití.

Svítilny Fenix

Foto: Svítivost u Fenix PD35 je vlemi slušná. / SOLDATO Team 

 

 

Na to, jestli potřebujete nějaký zdroj světla, si ano určitě odpovězte. Otázkou je, kolik svítilen vlastně s sebou vzít. Čelovku, něco na normální svícení v ruce, taktickou svítilnu… A zde se dostáváme k již zmínění univerzálnosti. Pokud máte k dispozici svítilnu, která zastane více funkcí a má dostatečný výkon, neměli byste váhat. Ušetříte jak na váze, tak na prostoru. To je pro vás klíčové, zůstává tak totiž více místa pro munici…

 

ARIGA a Fenix

Když nás oslovila společnost ARIGA, která provozuje obchod Kronium.cz, s nabídkou na testování svítilny Fenix PD35 druhé generace, tak jsme byli opravdu zvědaví. Se značkou Fenix, které je ARIGA výhradním dovozcem, jsme již nějakou zkušenost měli.

 

FenixLight Limited, jak zní název výrobce, si mezi uživateli vydobyl svoje jméno nejen díky dobrému poměru ceny a výkonu. Také kvalita zpracování a použití výkonných LED americké značky Cree k tomu nemalou měrou přispěly.

 

Druhá generace Fenix PD35

Tato svítilna nás na první pohled zaujala výkonem 960 lumenů, který nám k relativně malé svítilně nějak neseděl. Celá svítilna je dlouhá necelých 14 cm a má průměr 2,5cm. To vše o hmotnosti 87gramů. Průměr je po celém těle zhruba stejně velký, což přispívá ke kompaktnosti celé svítilny. Vyrobena je z tvrzeného hliníku, který je povrchově upraveným anodizací. Matně černou barvu celé svítilny narušuje jen šedý přepínač světelných režimů.

 

Foto: Nad tělo zbraně vystupuje Fenix PD35 jen o necelé 4 cm. / SOLDATO Team 

 

Vysoký výkon je dán především díky diodě LED Cree XM-L2 U2 a zesílené elektronice. K napájení slouží standardně dvě baterie CR123A, použít lze i vysokokapacitní li-ion akumulátor typu 18650. Dioda je řízena elektronicky a nabízí 5 výkonnostních režimů světla doplněnými možností stroboskopických záblesků. Při pozvolném vybíjení baterie je proud digitálně regulován a zůstává konstantní, čímž je zaručena stálá intenzita světla.

 

Jedinou nevýhodou použitého světelného zdroje je fakt, že ho nijak nelze použít jako zdroj infračerveného světla, což je určitá daň za vysokou účinnost bílých světelných diod, které svítí pouze ve viditelném spektru. To může být pro některé uživatele nepřekonatelný problém a na přisvícení svých NVG zapomeňte.

 

Ke svítilně jsme obdrželi i bohaté příslušenství - barevné filtry, taktický dálkový spínač či montáž na zbraňové lišty. Posledně jmenované vybavení jsme kromě samotné svítilny využívali asi nejvíce, protože jsme primárně PD35 využívali jako taktickou svítilnu na zbraň.

 

Celkově se nám design svítilny zamlouval a také ke zpracování jsme neměli žádnou výtku. Když PD35 vezmete do ruky, máte pocit opravdu „dospělé“ svítilny.

 

Světlo, to je oč tu běží

Co u svítilny každého zajímá především, je samozřejmě to, jak svítí. A u Fenix PD35 jsme zklamáni nebyli. Každý, kdo intenzitu světla u tak malé svítilny viděl, byl po právu překvapený. 960 lumenů a viditelný dosvit kolem 200 metrů není rozhodně málo. Navíc k velikosti svítilny. Samozřejmě si přepínačem můžete intenzitu snížit až na minimálních 14 lumenů.

 

Foto: Zadní spínač je příkladně zapuštěn. / SOLDATO Team 

 

Použitím nižších výkonů zvýšíte jednak výdrž baterie, ale hlavně omezíte zahřívání. To je totiž při nejvyšším výkonu poměrně intenzivní. Při nepřerušovaném svícení v turbo režimu se po několika minutách nejen tubus, ale i celá svítilna výrazně zahřeje. Na to naštěstí výrobce myslel, takže se vám po pěti minutách svítilna automaticky přepne do nižšího režimu. Praktické.

 

Samotný světelný kužel je příjemně široký s mírně výraznějším, ale neoslňujícím středem. Díky tomu máte před sebou osvětlený poměrně velký prostor a to vám dodává jistotu zvláště v nepřehledném prostředí. Při svitu do dálky je už světlo hodně rozptýlené, což ale není k velikosti svítilny nic překvapivého. Celkově je světelnost i svítivost velmi dobrá.

 

V sumce i na zbrani

Svítilnu Fenix PD35 jsme chtěli využít jako běžně nošený zdroj světla (který je uložen v sumce nebo v batohu), tak i jako taktickou svítilnu na útočnou pušku. K připevnění na zbraň jsme využili originální montáž Fenix ALG-01, který je s touto svítilnou kompatibilní. Tato montáž má ale jednu podstatnou nevýhodu.

 

K uchycení jak svítilny do těla držáku, tak i samotné montáže na standardizovanou zbraňovou lištu, se neobejdete bez imbus klíče. To je dost nepraktické.

 

Rychlo upínací systém by byl vhodnější. Připevnění svítilny Fenix PD35 ke zbrani ale není vázáno pouze na zmiňovanou montáž – použít můžete jakoukoliv jinou se standardním palcovým průměrem.

 

Foto: Rozdíl mezi nejvyšší a nejnizší intenzitou světla. / SOLDATO Team 

 

Takže když jsme svítilnu přenášeli v sumce, bylo to i s nasazenou montáží. Kompaktnost svítilny tak trochu utrpěla a ostré hrany montáže se sumce nezamlouvaly… Při nošení v sumce si musíte dát pozor také na nechtěné zapnutí svítilny, které je u tohoto typu svítilen vcelku častým jevem. Stačí, aby na spínač, který má při namáčknutí funkci okamžitého sepnutí, něco zatlačilo, a rázem vám vnitřek sumky zalije proud světla.

 

U PD35 je toto vcelku úspěšně eliminováno zapuštěním spínače, respektive zvýšením dvou bočnic zadní části svítilny. I tak je ale dobré svítilnu do sumky ukládat s rozumem. Zvýšené bočnice jsou mimochodem opatřeny otvory pro upevnění šňůrky na zápěstí. Nám se v nich při plazení usazovala jen hlína…

 

Po trochu zdlouhavé a nepohodlné montáži svítilny na zbraň je samotné nošení bezproblémové. Celková výška nad lištou je pouze kolem 4cm, takže vám svítilna nijak zvlášť nepřekáží. Samozřejmě záleží na pozici svítilny a úchopu zbraně. Také délka svítilny a fakt, že je po celé její délce stejný průměr, přispívá k pohodlnému nošení na zbrani.

 

Umístění si už každý zvolí tak, jak mu to nejlépe vyhovuje. Nám se osvědčilo nosit svítilnu na levé straně zbraně a spínat ji palcem. Vyhnuli jsme se tak použití dálkového spínače. Je možné ji ale samozřejmě upevnit i jinak. Každé umístění má své výhody i nevýhody.

 

Foto: Nasazovaní či sundavání je poněkud zdlouhavé. / SOLDATO Team 

 

Velmi dobře je na tom svítilna s odolností. Jak se říká, je to „poctivý kus železa“. Ani při střelbě nebyl sebemenší problém. Výhodou je použití dvou pružin uvnitř svítilny, díky čemuž nejsou nárazy baterií na tělo tak silné. Výborně si vedla i čočka, která je tvrzená a nelze jen tak snadno poškrábat. Samotné tělo se nám při použití také nijak nepoškrábalo, lehké oděrky lze najít pouze na hraně paraboly.

 

Přesto se pravděpodobně při dlouhodobějším používání určité „patině“ nevyhnete, což ale ničemu nevadí a zvyšuje to cool efekt… Ještě se sluší dodat, že vodotěsnost je zaručena dle standardu IPX-8 (2 metry na 30 minut) a nárazuvzdornost je zaručena z jednoho metru, což můžeme jen potvrdit. Právě odolnost je u svítilen, které nosíte na zbrani, velmi důležitá.

 

Při různých taktických činnostech (např. CQB), kdy máte svítilnu na zbrani umístěnou, se chtě nechtě stane, že s ní narazíte do hrany zdi, o vybavení na vestě apod. To vše musí svítilna ustát.

 

Verdikt

Svítilna Fenix PD35 není ryze vojenská svítilna. Jenže díky opravdu solidnímu světelnému výkonu, malým rozměrům a více než dobré odolnosti se přímo nabízí k vojenskému použití. Díky odolnosti a celkovému zpracování se nemusíte bát hrubšího zacházení, které je ve vojenské branži tak časté. S cenou 1899,- kč vás navíc Fenix nezrujnuje.

 

Pozor jen při volbě těch správných doplňků. Zde musíte vědět, jak budete svítilnu používat, a co k tomu budete opravdu potřebovat. Pokud se nakonec rozhodnete Fenix PD35 do své bojové výbavy zařadit, získáte univerzální svítilnu, na kterou se můžete spolehnout a která vám osvětlí přesně to, co potřebujete. Prostě kvalita za rozumnou cenu.

 

Klady

+

Velikost

+

Zpracování

+

Výkon

Zápory

-

Svícení v infračerveném spektru

-

Originální montáž na zbraň Fenix

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Svítilny Fenix


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava