Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Funkční oblečení Scutum Wear - 1.díl

Datum přidání 06.09.2016   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Funkční oblečení se již od svého vzniku zaměřovalo na lidi vyznávající aktivní životní styl. Běžci, horolezci, prostě všichni sportovně zaměření lidé v něm postupně našli zalíbení. Hlavní přednost, tedy rychlý odvod potu od těla, má pro ně smysl. Funkční prádlo neuniklo pozornosti ani vojákům, kteří tráví na patrolách mnohdy několik dní bez možnosti převlečení. Má však pro ně opravdu význam? Na to se společně zkusíme podívat v prvním dílu recenze funkčního spodního prádla. 

 

scutum_wear

 Foto: Funkční oblečení Scutum Wear / SOLDATO Team

 

 

Funkčním oblečením (nebo také termoprádlem) se běžně nazývá to prádlo, které splňuje několik podmínek. Je lehké, prodyšné, rychle odvádí pot a je vyrobeno ze speciálních vláken. Jinými slovy by se dalo říci, že funkční prádlo by mělo v zimě hřát, v létě chladit a při jakémkoliv fyzickém výkonu udržovat stabilní tělesnou teplotu a pohodu. 


Termoprádlo má však i další vlastnosti. Je pružné a při správném střihu a volbě velikosti perfektně sedí na těle, které obepíná – je kompresní. Díky již zmíněným vláknům se také velmi rychle suší. A v neposlední řadě by mělo i více odolávat zápachu. To je ale už hodně individuální záležitost. 


Funkční oblečení využívali už od jeho vzniku hlavně vyznavači zimních sportů. Právě v zimě dává funkční oblečení (za předpokladu dodržení zásad vrstveného oblékání) největší smysl. Není také bez zajímavosti, že první funkční oblečení se objevilo před čtyřiceti lety v chladném Švédsku. 


Zajímavé vlastnosti termoprádla ale začali postupem času objevovat i další sportovní odvětví. Odtud to už byl jen krůček k tomu, aby ho objevili vojáci a rychle pochopili jeho výhody. Přesto trvalo dlouho, než se začaly objevovat modelové řady určené a navržené speciálně pro členy vojenských jednotek. Jak známo, vojáci chtějí vždy něco extra a nespokojí se jen s obyčejnou produkcí. 


HQH systém a české termoprádlo

To, že vojáci potřebují oblečení, které je navrženo přímo pro ně, si uvědomili i ve společnosti HQH SYSTEM. Společnost, která se již od roku 1993 angažuje v oblasti bezpečnostního vybavení, vyslyšela požadavky některých svých zákazníků z řad policie i armády, spojila se s českou firmou zkušenou v textilním oboru a na svět tak přišlo české funkční spodní prádlo Scutum Wear


Již od začátku bylo toto prádlo navrhované hlavně pro ozbrojené složky. Co to přesně znamená, si řekneme dále v recenzi. Již teď ale zdá, že HQH SYSTEM vytvořil něco, co zdatně může konkurovat již zavedeným světovým značkám, které naši vojáci s oblibou používají. 


Takže Scutum Wear jo? Hmm

V krabici nám z HQH SYSTEM dorazilo kompletní portfolio oblečení Scutum Wear. Dlouhé triko a dlouhé spodky v barvě olivové, krátké triko a krátké boxerky v barvě černé, vše velikosti L. Samozřejmě je možná i opačná kombinace. Jiné barvy však v nabídce nenajdete, a i z toho je vidět jasné zaměření na ozbrojené složky (černou využije policie, khaki pak armáda). Nicméně alespoň béžovou variantu bychom také rádi viděli. 


Jakmile si na SW sáhnete, překvapí vás jistě jedna věc. Toto prádlo vůbec nevypadá jako „umělotina" a na omak je opravdu příjemné a spíše podobné přírodním materiálům. Důvodem je samozřejmě zvolený materiál. Na stránkách HQH SYSTEM si přečtete, že materiál se skládá z 98% polyamid supplexu a 2% lycry. 


A protože na každém kousku oblečení najdeme dva rozdílné materiály, tak si hned řekneme i složení panelů, které mají sloužit pro lepší regulaci teploty. Ty jsou vyrobeny z 92% polyesteru, 6% lycry a 2% polyamidu. Co který materiál umí, si jistě najdete na webu.

 

panel_nezasahuje_az_do_podpazdi

Foto: Panel nezasahuje až do podpaždí / SOLDATO Team

 

 Využití pro vojáky? Jak na co...

Než se ale podíváme na samotné zkušenosti z používání, je třeba si něco říct o tom, jak vojáci (alespoň z našeho pohledu) funkční prádlo používají. Pokud se totiž bavíme o taktickém prostředí, tak v drtivé většině případů se na triku nosí nějaká další vrstva oblečení (blůza, bojové triko). Snad s výjimkou některých speciálních jednotek a promo fotek. 


Termoprádlo tak máte jako základní spodní vrstvu, u které je důležité odvod potu dál od těla, na které máte další kus oblečení plus taktickou vestu, batoh. Ale nosit termoprádlo v létě pod UBACSem se nám nezdá úplně efektivní, a když, tak snad jen krátký rukáv. Z toho nám vyplývá, že termoprádlo skutečně využijete spíše v chladnějším prostředí, popřípadě ve studené noci. 


Velmi dobré je termoprádlo jako záloha do batohu. Nikdy nevíte kde a na jak dlouho skejsnete a jak se změní počasí. Mít pak v batohu dobré funkční oblečení je k nezaplacení. Změní se počasí, přijde chlad, rychle se převlečete do něčeho funkčního a jste v klidu. Dál plníte úkol. 


Ideální je pak samozřejmě termoprádlo, jak už bylo řečeno, v chladnějším podnebí. Znáte to jistě sami. Jste na patrole, chodíte, běháte, potíte se. Najednou musíte na delší dobu zastavit a hned se do vás pouští zima, což vás stojí drahocennou energii. V tomto případě mít na sobě funkční prádlo má opravdu smysl. 

 

dlouhy_rukav_pod_ubacsem_jen_v_zime

Foto: Dlouhý rukáv pod UBACS jen v chladném počasí / SOLDATO Team


Díky khaki barvě triček SW by neměl být problém nosit krátké triko i normálně pod maskáči při běžném výcviku a vyměnit ho za klasickou bavlnu. Zrychlené přesuny, výcvik boje zblízka a celkově jakýkoliv fyzicky namáhavý výcvik, kde se zapotíte. Všude tam je dobré mít na sobě něco, co vaše tělo udrží v tepelné pohodě. 


U spodků je to pak vcelku jasné. Krátké boxerky můžete nosit v podstatě neustále. Jejich plocha není tak velká, aby docházelo k přehřívání. Dlouhé spodky ale využijete jen v opravdu zimním počasí. To jsme bohužel za celou dobu našeho testování nepotkali. To, jak se nejen spodky, ale celkově termoprádlo Scutum Wear chová v zimě, se dočtete v druhém dílu této recenze po zimním testování. 


A protože nejen taktickým prostředím je voják živ, má využití termoprádla svůj smysl i při klasické fyzické přípravě – běh, posilovna, kruhový trénink. Tam všude se dá funkční oblečení Scutum Wear s úspěchem použít. Do posky by se ale určitě hodila i nabídka dalších barev. 

 

scutum_wear_je_pro_sportovni_typ_postav

Foto: Scutum Wear je ideální pro sportovní typ postav / SOLDATO Team


Zkušenosti z používání

Pojďme ale už k tomu, jaké jsou praktické zkušenosti po necelých šesti měsících nošení Scutum Wear v horkém podnebí. Jako první přichází na řadu oblékání. Poměrně úzký střih, to je něco, čeho si hned všimnete. Díky tomu vám triko (jak dlouhé tak i krátké) obepíná celé tělo a působí kompresním dojmem. Nikde se zbytečně neplandá, v podstatě celým povrchem přiléhá na tělo a díky tomu může fungovat tak jak má. 


Právě kvůli úzkému střihu se trika Scutum Wear hodí spíše na sportovnější typ postav. Ne každý voják je však prototypem atleta. Díky pružnosti se ale triko přizpůsobí téměř každé postavě. Jen prostě počítejte s tím, že úzký střih zdůrazní vaše přednosti. Ať už to je vyrýsovaná postava nebo chlapský pupíček. 


Jakmile si jakékoliv triko obléknete, hned si všimnete délky rukávů i spodní části. Zvláště u krátkého trika je to více než patrné. U trika velikosti L a výšce postavy 180cm končí spodní část v polovině hýždí. Zarážející je ale fakt, že i když jsou obě trika velikosti L, je dlouhé triko ve spodní části o nějakých 5cm kratší. To není úplně dobře, určitě by mělo být také delší, minimálně zadní část. 

 

triko_s_dlouhym_rukavem_by__melo_byt_delsi

Foto: Delší spodní část by se zde hodila / SOLDATO Team


Dlouhá spodní část je totiž pro vojáky užitečná. Ani při sebevětší námaze, šplhání, zaléhávání a vstávání se vám nestane, že vám triko vyleze z kalhot. Tedy alespoň u krátkého trika. Pokud se natáhnete v dlouhém triku, je to už na pováženou a triko se vám může nepříjemně vyhrnout. Tohle by chtělo změnit. Dost ale záleží i na vaší postavě a zvolené velikosti. 


I rukávy jsou delší, než jste zvyklí. Rukáv krátkého trika vám zabírá celou paži až do loketního ohybu. Ne každému bude tenhle střih vyhovovat, při běhu a pokrčeném lokti to může být až nepříjemné. Nám to však výrazný problém nedělalo. U dlouhého trika je pak délka rukávu s trochou nadsázky extrémní. Dochází tak k výraznému nařasení rukávu ve spodní části. Skoro se zdá, že to, co se ubralo na spodku, se přidalo na rukávu. 


S boxerkami se zdá vše v pořádku. Délka nohavic je standardní, téměř do poloviny stehna. Široká guma v pasu nikde netlačí. Celkový pocit po nasazení boxerek je více než příjemný. 


Funguje funkční oblečení?

Pohodlí a tepelný komfort je to, co dělá z funkčního prádla funkční prádlo. Z letního testování oblečení Scutum Wear se zdá, že v tomto ohledu zatím vše funguje jak má. Samozřejmě se zapotíte. Zvláště při vyšších teplotách a vyšší tělesné námaze. Ale co je hlavní, triko spolehlivě odvádí pot dál od těla. Udržuje tak vaši pokožku v relativní pohodě. 


Vcelku tomu pomáhají i panely, které jsou z trochu jiného materiálu a při bližším pohledu vám na nich neuniknou drobné dírky. A pokud se podíváte ještě lépe, zjistíte, že je zde změna a zesvětlení nitě, která tak opticky vypadá jako malá dírka. 


Jak jsou na tom trika s rozmístěním panelů? Tento průdušnější materiál je v okolí podpaždí a zdá se to jako logický krok. Panel ale začíná trochu níže a nekryje tak celou podpažní jamku. Dále vybíhá do přední i zadní části trika. V těchto nejvíce „propocených" místech tak pomáhá s lepší klimatizací. 

 

kompresni_strih_funguje

Foto: Kompresní střih funguje / SOLDATO Team


Boxerky mají tyto panely především v bederní části, hned pod širokou gumou pasu. Znovu se jedná o velmi dobré umístění panelu na nejvíce exponovaném místě. Panel najdeme i v rozkroku a přední části boxerek, tedy přesně tam, kde to chlapi potřebují. 


Tepelný pocit při nošení termoprádla Scutum Wear je spíše neutrální až teplý. Rozhodně se nezdá, že by triko chladilo. Bavíme se samozřejmě o podnebí Afghanistánu, kde jsme trika testovali, a kde je vám teplo snad ve všem. Zde mít dlouhý rukáv při denní patrole je nesmysl, uvařili byste se. V chladné noci je to už věc jiná. Krátký rukáv je pak na pováženou. Někdo je však zvyklý pod UBACSem přes den krátké termoprádlo nosit, a v tomto případě se dá krátké triko Scutum Wear s úspěchem použít. 

 

scutum wear je pro vojaky dobra volbaFoto: Scutum Wear je pro vojáky dobrá volba / SOLDATO Team

 

Verdikt

Po necelých šesti měsících nošení jsme si udělali první názor. Funkční prádlo Scutum Wear je jistě zajímavé, a to nejen tím, že je české výroby. Je navržené přímo pro vojáky a vojáci jsou schopni jeho výhod využít. Prodloužená délka (která by ale měla být u dlouhého trika větší), kompresní a dobře padnoucí střih a funkčnost použitých materiálů. To je to, co nás na těchto trikách zaujalo. Tyto výhody jistě oceníte i při jakýchkoliv sportovních aktivitách. 


Na český výrobek je cena od 650,- (boxerky) přes 950,- (krátké triko) do 1250,- (dlouhé triko) akceptovatelná. Základní nabídka barev zatím musí stačit, podle slov výrobce se ale chystá rozšíření v podobě pískového zbarvení. 


Na funkční oblečení jsme se dívali hlavně pohledem vojáka. A také jsme ho tak využívali. Bohužel jen v horkém prostředí Afghánistánu, kam se přeci jen tak úplně nehodí. Tedy ne v létě. Scutum Wear je z našeho pohledu totiž hlavně třísezónní produkt – jaro, podzim zima. Jak se bude chovat právě v tomto chladnějším období v české kotlině, to nyní nedokážeme říci. Společně si na to počkáme do druhého dílu této recenze. Do té doby však budeme aktivně prádlo Scutum Wear i nadále používat. A rádi. 

 

Klady

Příjemný materiál

+

Kompresní střih

Zápory

-

Omezená nabídka barev

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

Celkové hodnocení bude provedeno v druhém díle recenze funkčního oblečení Scutum Wear

  

Jak a proč testujeme?

 

 Zapůjčil:

 

 HQH SYSTEM

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 07.09.2016 Čas: 07:09

Laci:

Prozradil.
Mělo by to být někdy příští rok. Bohužel nic bližšího asi neřeknu...

avatar
Laci Datum: 06.09.2016 Čas: 14:02

Bomba, na tuhle recenzi jsem se hodně těšil. Jen jedna otázka.. Prozradil výrobce v jakém časovém horizontu uvede na trh písková varianta?

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava