Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Měli byste chtít Suunta do akce? Recenze Suunto Traverse Alpha

Datum přidání 19.12.2016   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 7 komentářů   autor autor: SOLDATO team

S určitostí se nedá říci, které hodinky jsou nejlepší ze všech. Můžeme však objektivně zhodnotit, které se hodí více či méně pro konkrétní skupinu lidí, úkol, nebo použití. Spousta vojáků vyznává “oldschool” styl hodinek ukazujících čas a maximálně datum. Pak tu máme vojáky nedající dopustit na moderní multifunkční styl. Přesto se setkáváme s tím, že i skalní zastánci klasiky cítí, že jim u hodinek něco chybí.

Hodinky Suunto Traverse Alpha

 Foto: Suunto Traverse Alpha / SOLDATO Team

 

Častokrát jsem při plnění úkolu zažil situaci, kdy jsem měl na jedné ruce hodinky, na druhé "džípko", v kapse buzolu nebo kompas a v batohu mobil s nastaveným budíkem.


Vědět jaký je den a kolik je hodin, to je v téhle době naprostý základ. Určitě nejen pro vojáky. Divili byste se, jak málo stačí a člověk začíná ztrácet přehled o čase. Při nasazení se pár dní pořádně nevyspíte, neodpočinete si, a už se začínají množit otázky typu: „Hele, kolikátýho vlastně je?", a „V kolik tam máme vůbec bejt?"


No, a jelikož pan Murphy vojáky přímo zbožňuje, tak se nacházíte ve stavu, kdy jste promočení, zmrzlí, nebo se potíte jak dveře od chlíva. Přidejte k tomu práci s buzolou, mapou a džípkem, vše pod časovým tlakem. V takové situaci je jen přirozené, že může docházet k chybám. 


Určitě se shodneme na tom, že používat jen jedno zařízení může být v takovémto okamžiku jednodušší a efektivnější. Máte-li možnost několik kusů výbavy skloubit do jednoho, které můžete navíc pohodlně nosit na ruce, tak se zdá život hned lehčí. V mém případě se toto zařízení jmenuje Suunto Traverse Aplha Foliage, a tak nějak jsem doufal, že mi nahradí jak mé klasické hodinky, tak i GPS přístroj, buzolu a budík. 

 

2 Prvni_pohled_je_prijemny

 Foto: Prvni pohled je příjemný / SOLDATO Team


Seveřané to umí

Finská firma SUUNTO je velmi dobře známá jak mezi příslušníky ozbrojených složek, tak mezi sportovci či outdoorovými nadšenci. Na trhu působí již od roku 1936, kdy byla založena finským vynálezcem a zeměměřičem Tuomasem Vohlonenem. 


Když slyším pojem „severské země", tak se mi, stejně jako asi většině z vás, vybaví zima a drsná příroda. Možná proto je z výrobků pocházejících z těchto končin cítit kvalita zpracování, smysl pro detail, a hlavně důraz na co největší jednoduchost, spolehlivost a trvanlivost. Ono v drsném podnebí, kde i na běžném vybavení denní potřeby může záviset vaše přežití, je to vcelku pochopitelné.


Suunto Traverse Alpha

Traversy nám k testování dorazily do Afghanistánu přímo z českého Marines-shopu. Když se totiž kluci z tohoto pražského "armiku" dozvěděli o možnosti otestovat hodinky jinde než v Čechách, neváhali ani chvíli a jeden kus k nám vypravili na výlet.


Po vybalení z originální krabice jsem začal hodinky podrobně zkoumat. Na první pohled působí Traversy robustně, a ve zbarvení foliage green i dost drsně. Zdatně tomu přispívá originální textilní řemínek podobný stylu zulu strap a zdrsněný povrch lunety.


Hodinky tím již od začátku dávají decentně najevo k jakému použití a pro koho jsou určeny. Při druhém pohledu si ale uvědomíte, že hodinky zároveň působí i příjemným a uhlazeným dojmem.


Tělo hodinek je vyrobeno z odolného kompozitu (polymeru), displej je krytý safírovým sklíčkem umístěným pod úroveň lunety. Luneta z nerezové oceli je k tělu hodinek připevněna pomocí čtyř zapuštěných šroubků.


Dodávaný řemínek je těsně u hodinek ohnutý dolů do protisměru a tím tvoří tunýlek pro klasickou stěžejku, která má 24mm. V místě překladu je důkladně prošitý, spodní konec řemínku je zataven proti otřepu. Veškeré kovové části řemínku jsou robustní a působí velice solidně. Na bezpečném zapínání se podílí tříkroužkový systém.

 

4 Prava_strana_se_tremi_tlacitky

 Foto: Pravá strana se třemi tlačítky / SOLDATO Team


Na pravé straně jsou tři ovládací tlačítka, a to spodní LIGHT, prostřední NEXT a horní START. Na levé straně hodinek se nacházejí tlačítka dvě, konkrétně spodní s nápisem VIEW a horní BACK LAP

 

5 Na_leve_strane_jsou_uz_jen_dve_tlacitka

 Foto: Na levé straně jsou už jen dvě tlačítka / SOLDATO Team


Na spodní straně hodinek je vidět perforovaný kryt senzorického zařízení, port pro připojení nabíjecího kabelu, údaje o vodotěsnosti, bluetooth konektivitě, číslo modelové řady a další technické údaje.

 

3 Spodni_strana_vcetne_senzoru_a_nabijeni

 Foto: Spodni strana včetně otvorů senzorů a konektoru nabíjení / SOLDATO Team


Jakmile jsem si hodinky důkladně ošahal, pustil jsem se krok po kroku do nezbytného nastavení základních časových údajů, měrných jednotek a kalibrace digitálního kompasu. V tomto základním nastavení si vás Traversy pěkně navedou sami, problém není ani s češtinou.


Přiložený tištěný manuál poskytuje čistě základní informace. Po nějakých 30 minutách používání hodinek, a to i bez předchozího pročtení manuálu, je schopen průměrně inteligentní vojenský výsadkář ovládat Traversy na střední uživatelské úrovni. K pokročilejšímu nastavení a ovládání se můžete samozřejmě dopracovat metodou pokus omyl (což byl můj případ), nebo si důkladně prostudovat podrobný uživatelský manuál. 


Firmware hodinek samozřejmě umožňuje rozšíření o další aplikace a to díky aplikaci Suunto Movescount. Spárování u verze pro počítač (usb kabel), nebo pro mobil (bluetooth), bylo naprosto jednoduché a bezproblémové. 


Traversy se dají označit i jako "smart watch". Umí upozornit na hovory a sms. A pokud byste chtěli využít hodinky jako sporttester, je možnost zakoupit hrudní pás pro měření tepu. Tuhle možnost jsem ale nezkoušel.

 

11 I_pres_svou_velikost_nejsou_vyrazne_omezujici

 Foto: I přes svou velikost nejsou Traversy zásadně omezující / SOLDATO Team


První pocit na ruce

Oproti klasickým hodinkám jsou Traversy s rozměry 50 x 50 x 15mm přeci jen trochu větší. Po nasazení vás ale vzhledem k robustnímu vzhledu jistě překvapí nízká hmotnost, která je 75g. Zdají se však dostatečně pohodlné jak pro silnější, tak i útlejší zápěstí a nikde výrazně neomezují.


Hodinky jsou tedy na ruce v pořádku, ale to je jen polovina úspěchu. Druhou je řemínek. A ten originální textilní není právě nejpohodlnější. Řemínek samotný je velice robustní, při prvním nasazení hodinek na ruku však můžete cítit nepříjemné tlačení a řezání spodní hrany řemínku. Nedalo mi to, a tak jsem hodinky na zkoušku zapůjčil třem kolegům na posouzení. Bohužel hlásili stejné pocity.


Jelikož jsem však „tvrďák", tak jsem dal řemínku ještě druhou šanci a světe div se. Po několika dnech se pásek vlivem používání přizpůsobil, nějak se ochodil a byl na ruce daleko příjemnější. Zůstává tak jen nevýhoda všech textilních řemínků, tedy zapáchání po delším nošení.


Zakoupil jsem také originální silikonový řemínek od firmy Suunto. Ten při srovnání se svým textilním protějškem jednoznačně vede co do pohodlnosti nošení i uživatelského komfortu. Koupí však ztrácíte jistou část onoho drsného „military vzhledu".


Samotné řemínky lze s trochou šikovnosti jednoduše prohazovat pouze s použitím klasického zavíracího nože. Já však už zůstal u silikonového. Oba řemínky jsou dostatečně dlouhé a dají se tak zapnout i přes rukáv vojenské blůzy. Navrch tady ale má ten textilní. U silikonového je to už na hraně.


Zpátky k hodinkám. Ovládací tlačítka nikde nedřou, a to ani v případě kdy dáváte zápěstí do krajních poloh. Mají velice jemný stisk s dostatečným odporem, ne však nepříjemným. Na koncích jsou zdrsněná stejně jako luneta, tudíž se nesmekají. Ovládání holými prsty, stejně jako v taktických rukavicích je bezproblémové a komfortní. Jediná změna v komfortu nastane až při ovládání v opravdu silných zimních rukavicích.

 

6 Stredni _tlacitko_si_obcas_nechtene_zmacknete

 Foto: Střední tlačítko si občas nechtěně zmáčknete / SOLDATO Team


Trochu nepříjemným překvapením bylo nechtěné stlačovaní tlačítka NEXT o hřbetní zapínání suchého zipu taktické rukavice. Zaznamenal jsem to poprvé při střelbě z pistole a následné manipulaci se zbraní. Nutno říci, že u rukavice se spodním zapínáním se svévolné zapínání minimalizuje. Naštěstí je tady možnost provést uzamčení všech ovládacích tlačítek Traversů, které je i z taktického hlediska vhodnější.


Oproti klasickým hodinkám jsou Traversy na ruce mírně vyšší, pokud však nemáte rukáv blůzy stažený opravdu hodně, tak je vše v pořádku a rukáv je bez problémů pojme. Při používání oblečení s užším rukávem se ale může stát, že se hodinky do rukávu nevejdou.


Celkově mohu konstatovat, že nošení Traversů je obzvláště se silikonovým řemínkem velice pohodlné, a po velmi krátké době jsem je na ruce už ani nevnímal.


Podívám se na displej a ...

A zjistím, že displej těchto hodinek je opravdu jednoduchý a příjemný. Svým zobrazením připomíná většinu standartních vojenských displejů. Je pouze digitální, černobílý a rozlišení činí 128 x 128 bodů. Velikost číslic, textu a grafického zobrazení je dostatečná, nemusíte nijak mhouřit oči, abyste vůbec něco viděli. Odečet času je díky velikosti základního pole opravdu dobré.

 

8 Perfektni_je_odecet_casu

 Foto: Perfektní je odečet času / SOLDATO Team


Čitelnost na slunci je bezproblémová a to i téměř v krajních polohách. Samozřejmě že záleží na jakou intenzitu je displej nastaven, mě většinou na prudkém afghánském slunci vyhovovalo nějakých 40 – 45%. Změnou kontrastu, jasu nebo invertováním displeje (ano, i tohle hodinky umožňují), můžete dodatečně upravit jeho nastavení dle svých požadavků.


Dále je k dispozici několik režimů podsvícení - normální, noční, přepínání. Vybrat si můžete mezi bílou nebo červenou barvou podsvícení. A můžu říci, že zvláště červené podsvícení je výborné pro taktické využití. Trochu spornější je však pro použití s NVG, a to z důvodu nutnosti přeostření brýlí nočního vidění.

 

9 A_take_cervene_podsviceni_ocenite

 Foto: Červené podsvícení také oceníte / SOLDATO Team


Základní zobrazení displeje je dostatečně přehledné a je uspořádáno do třech sekcí. Horní sekce zobrazuje den v týdnu a datum. Střední nám ukazuje čas v hodinách a minutách. Spodní sekce je nastavitelná a zobrazuje vámi zvolený údaj. Zobrazit si můžete procentuální stav baterie, ukazatel východu a západu slunce, vteřinový ukazatel, aktuální nadmořskou výšku, šipku ukazující zjednodušený vývoj atmosférického tlaku, krokoměr s 24hod záznamem a volitelně i druhé časové pásmo.


K základnímu displeji můžete přidružit ještě dalších šest vedlejších informačních displejů, mezi kterými jednoduše přepínáte. Zobrazit tak můžete stopky, odpočet, fáze měsíce, altimetr/barometr, digitální kompas a krokoměr.


Poměrně zajímavé zjištění bylo, že v případě ponechání hodinek v absolutním klidu došlo po 10 minutách k automatickému vypnutí displeje. V případě pozdější manipulace se displej samovolně opět aktivuje. Jestli to má nějaký vliv na výdrž baterie jsem nebyl schopen zjistit, protože hodinky jsem v průběhu testování sundával z ruky zcela výjimečně. Vlastně jen kvůli nabíjení.


Jak je to s ovládáním?

Ovládání se zdá na první zkoušku trochu složité. Jednotlivá tlačítka mají totiž různé funkce v závislosti na tom, kde se zrovna v menu nacházíte, a také rozlišují mezi krtákým a dlouhým stiskem. Nicméně se na systém ovládání dá po chvíli aktivního používání zvyknout, a dost lidí si ho naopak chválí. Začneme tedy popisem jednotlivých tlačítek.


Vpravo uprostřed se nachází NEXT. Pokud se nacházíte v základním displeji, tak krátké stisknutí slouží k listování mezi vámi navolenými vedlejšími displeji, což budete využívat asi dost často.


Dlouhým stlačením tohoto tlačítka vstoupíte do základního menu nastavení. Zde máte možnost si pohrát s navigací, obecným nastavením (čas, datum, alarmy, tóny, displej, formáty...), barometrem a připojením. Tlačítko funguje i jako enter pro potvrzení vámi zvoleného údaje.


V menu listujete tlačítkem START, a to směrem nahoru. V režimu nahrávání aktivity zároveň jeho stisknutí slouží jako tlačítko START / STOP / PAUZA. Dlouhým stisknutím v režimu nahrávání zastavíte a uložíte danou aktivitu.


Nacházíte-li se na hlavním displeji, tak stisknutím START se dostanete do podrobného nastavení navigace. A aby toho nebylo málo, tak dlouhým stiskem se rychle dostanete do výběru módu aktivity.


Spodním tlačítkem LIGHT listujete v menu směrem dolů. Vcelku očekávaně se z hlavního displeje krátkým stiskem LIGHT aktivuje podsvícení displeje, dlouhým stiskem pak zapínáte "svítilnu" bílé barvy (podsvícení čistého displeje na 100%). Mimochodem, tohle je hodně dobrá vychytávka. Není to žádný vypalovač očí, ale pro osvícení mapy bohatě stačí.


Jdeme na stranu levou, kde jsou již jen dvě tlačítka. Spodní tlačítko je VIEW. Umožňuje listovat ve spodním řádku základního displeje. Pokud se nacházíte na nějakém jiném displeji, slouží VIEW k dodatečnému zobrazení dalších funkcí aktuálního displeje.


Při dlouhém stisknutí VIEW uložíte zrychleně aktuální pozici – POI (point of interest = bod zájmu). Další z užitečných funkcí, kterou je dobré si zapamatovat. Chcete-li rychle uložit aktuální pozici, je tohle nejlepší způsob.


Horní tlačítko s nápisem BACK LAP slouží vcelku logicky jako krok zpět, a to pokud se nacházíme v nějakém menu. V režimu nahrávání aktivity funguje jako „timer" pro uložení času na 1 kolo. Dlouhým stiskem BACK LAP pak hodinky uzamknou ostatní ovládací tlačítka a na displeji se objeví malý zámek.


Jo, takhle napsané to vypadá malinko složitě. Musíte si ale hodinky osahat a chvíli si s nimi pohrát. Pak si na logiku vnitřního ovládání zvyknete.

 

7 Ovladani_je_i_v_rukavicich_ok

 Foto: Ovládání je i v rukavicích ok / SOLDATO Team


Zkušenosti z používání

Detailně popisovat všechny funkce nemá smysl, takže se teď zaměřím na zkušenosti s klíčovými vlastnostmi, které jsem využíval ve vojenském prostředí


Ukazatel času je jedna z nejdůležitějších věcí pro vojáka. Vědět například v kolik hodin začíná patrola, kdy začínají seskoky a hlavně v kolik hodin otevírají jídelnu, to je alfa a omega vojenského života.


Traversy zobrazují a měří čas jak ve 24 hodinovém, tak i ve 12 hodinovém digitálním formátu. S odečtem času není problém. Samozřejmostí je i nastavení dvou časových pásem. Čas můžeme nastavit buďto ručně, nebo automaticky s využitím GPS. O přesnosti se v případě použití GPS asi nemá cenu bavit.


K času patří i datum. Traversy umožňují nastavit zobrazení v klasickém evropském (den/měsíc/rok) nebo americkém (měsíc/den/rok) formátu.


Budíky a alramy. Suunto Traverse umožnují nastavení pouze jednoho denního budíku. Jestli je to málo nebo ne, je záležitostí osobního názoru. Někomu holt stačí jedno upozornění, a někdo kolikrát nevstane ani po pěti upozorněních. Pokud však za den chcete upozornit ve více časech, více budíků se hodí. Budík při samotném buzení máte možnost buďto zastavit, nebo ho odložit o 5 minut.


Přestože hodinky umožnují jak vibrační, tak zvukové upozornění, v případě budíku nelze zvolit jen jedno nebo druhé. Musíte se smířit s tím, že vás hodinky ráno rozvibrují v plné parádě i s melodií. Doma v posteli se to ještě dá, na patrole je to ale horší. Hlasitost zvukového signálu je vcelku silná.


Traversy nabízejí také jiné typy alarmů a upozornění, hlavně východ či západ slunce, bouřkový alarm, odpočet atd. Aby nedošlo k záměně, má každý jednotlivý alarm svou vlastní melodii. U těchto alarmů je vyzváněcí melodie pevně nastavená. Na rozdíl od budíku máte však možnost nastavit upozornění buď pouze zvukem, nebo jen vibracemi.

 

10 Na _displeji_je_vse_potrebne

 Foto: Na displeji je vše potřebné / SOLDATO Team


Digitální kompas má jednoduché a přehledné zobrazení. Tmavá šipka zobrazuje ukazatel severu. Ve středné části kompasu si můžete zvolit zobrazení stupně (mils) nebo zkratku světové strany. V závislosti na vaší volbě pak lze ve spodní části nastavit zobrazení času, světové strany nebo stupně.


Kompas také nabízí uzamknutí azimutu na určitý bod, a to jediným stisknutím tlačítka. Jednoduše namíříte „dvanáctku" na bod kam chcete jít, a zmáčknete tlačítko Back lap. Na displeji se zobrazí prázdná šipka, která ukazuje vámi zvolený směr, opětovným stiskem uzamknutí zrušíte. Výhodou je, že to funguje i v režimu nahrávání módu aktivity. Jednoduchá, rychlá a přehledná funkce.


Při navigaci na samostatnou POI se zobrazí v kompasu dvě čárky. Mezi ně pouze srovnáte prázdnou šipku, a hned jste ve správném směru postupu.


Kompas se stabilizuje rychle, ukazuje velmi dobře v různých polohách, tudíž není nutné mít předloktí přesně horizontálně. Umožňuje rovněž jednoduché nastavení opravy deklinace.


Jediné, na co je třeba dát pozor jak při samotné navigaci, tak i při kalibraci, je negativní ovlivňování kovovými předměty.


Jednou z nejvíce využívaných vlastností je navigace. Dá se říci, že hlavně kvůli tomu si vojáci podobné hodinky kupují. Jak jsou na tom tedy Traverse Alpha z tohoto pohledu?


V nastavení si můžete zvolit mezi systétm GPS a GLONASS. Při využívání hodinek jako GPS navigace jsem ve vojenském prostředí využíval v podstatě tři způsoby.


→ GPS zapnu pouze ke zjištění vlastní polohy. Tento způsob nejvíce šetří baterii a hodí se tak na vícedenní nasazení.


→ V případě potřeby v hodinkách vytvořím samostatnou POI, a nechávám se navigovat do daného bodu. Vhodné jako výpomoc k mapě ve složitém terénu.


→ GPS je aktivní po celou dobu přesunu v navoleném módu záznamu aktivity. Zaznamenává ušlou trasu, kterou můžete porovnávat s mapou. Větší spotřeba baterie však neumoňuje dlouhodobější nasazení.


Záměrně neuvádím poslední způsob navigace po předem vytvořené trase. Pro vojenské použití není příliš vhodný, protože trasu nemůžete vytvořit v samotných hodinkách. Jakékoli vytváření tras je podmíněné použitím aplikace Movescount v počítači.


Vytváření trasy je tedy vhodné spíše do civilu nebo pro sportovní využití, kdy máte pohodlný přístup k počítači a mobilu. Samotné vytváření trasy je jednoduché a vše funguje perfektně. Pokud si s tím trochu pohrajete, je následná navigace opravdu přesná.

 

12 Jednoduchy_a_funkcni_kompas

 Foto: Jednoduchý a funkční kompas / SOLDATO Team


Pro záznam navigace obsahují Traversy v základu tři módy záznamu aktivity – lov, turistika a rybaření. Další módy (výběr z cca 70ti) si můžete do hodinek dodatečně nahrát přes aplikaci Movescount. Nechybí ani možnost vytvoření svého vlastního módu. Dobře si ale rozmyslete, co do hodinek nahrajete. Jste totiž limitováni maximálně pěti módy aktivit.


U každého módu pak můžete přes Movescount navolit až 4 přehledové displeje. A na každém z nich až 7 informací týkajících se trasy. K dispozici jsou různé informace o rychlosti, vzdálenosti, výšce a další standardní navigační informace. Možností na výběr je poměrně dost a pro základní navigaci je to dostatečné.


Velkým zklamáním je ale zjištění, že v žádném módu nahrávání aktivity nelze nastavit aktuální polohu. Během režimu nahrávání aktivity tak chybí možnost na displeji hodinek jednoduše znázornit vaši současnou pozici. A to je hodně nepraktické. Znát svoji aktuální polohu je totiž pro vojáka (co se navigace týče) asi nejdůležitější informace.


Není to ale tak, že to nelze zobrazit vůbec. Samozřejmě to jde udělat, ale není to uživatelsky vůbec přívětivé. Ke zjištění vaší polohy totiž musíte opustit běžící mód nahrávání a v menu se k poloze proklikat pěti až šesti stisky tlačítek. A samozřejmě si aktuální pozici můžete zobrazit i samostatně, bez možnosti spuštění módu nahrávání aktivity. 


Zobrazení polohy lze nastavit v mnoha souřadnicových formátech. V armádě preferované formáty MGRS, UTM a WGS84 jsem bez problémů používal nejčastěji.


Při aktivní GPS máte možnost nastavení intervalu fixace na 1s, 5s, nebo 60s. Toto nastavení dramaticky ovlivňuje výdrž baterie. Je dobré na to tedy myslet a interval fixace si hlídat. Proč hlídat? 


Protože po zapnutí GPS je fixace pro tři základní módy nastavena z výroby na 1s interval. V případě, že přímo v Traversech nastavení fixace změníte, zůstává toto platné pouze po dobu nahrávání. Po ukončení aktivity se vrací zpět na 1s interval! Stabilní změnu nastavení provedete u jednotlivých módů až přes aplikaci Movescount.


Ze zkušenosti se dá říci, že 60 sekundový interval je dostatečný pro pěší přesun se zátěží a velmi pomalý přesun na vozidlech, 5ti sekundový pak pro velmi rychlou chůzi, nebo rychlejší přesun na vozidlech.


1 vteřinový interval je nejpřesnější, hodí se do těžkého terénu, nebo při běhu a rychlé jízdě, kdy neustále měníte směr. Počítejte však s tím, že vám zhruba do 10 hodin totálně vycucne baterii.


Přesnost měření ušlé nebo ujeté vzdálenosti je na nastavené přesnosti GPS také závislá. Odchylky můžou činit na delší trase i několik set metrů. 


Přesnost signálu GPS byla po celou dobu používání Traversů naprosto bezproblémová. Udržení kvality signálu jak pod rukávem blůzy, tak třeba v městské zástavbě, v lese pod hustou korunou stromů nebo i v pancéřovaných vozidlech rovněž.


Poměrně často jsem využíval i vytváření POI, již zmíněných bodů zájmu. Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o uložení nějaké pozice a přiřazení grafického symbolu. Pokud mají hodinky pozitivní GPS signál a mají načtená aktuální data vaší polohy, tak je nastavení vcelku jednoduché. 


Poněkud komplikované je ale zadávání souřadnic při vytváření nové POI v případě, že jste v budově nebo v oblasti bez GPS signálu. To je pak nastavení zbytečně zdlouhavé a ne vždy úplně logické.

 

13 U_silikonoveho_reminku_jsem_uz_zustal

 Foto: U silikonového řemínku jsem už zůstal / SOLDATO Team


Naopak velmi dobrou možností je uložení aktuální polohy, které se jednoduše provede podržením tlačítka VIEW. To vše bez nutnosti zvlášť aktivovat GPS.


Zajímavou vychytávkou je také automatická detekce výstřelu při používání módu lov. V případě výstřelu totiž traversy automaticky uloží aktuální pozici střelce jako samostatnou POI. Nefunguje to však jako klasický střelecký timer! 


Vyzkoušeno v různých rážích a u všech bylo detekování výstřelu bez problému. Pro lovce i vojáky jistě zajímavá vychytávka, která své uplatnění najde. Smůlu mají jen "tiší lovci". Ne, snipeři opravdu ne. Na mysli mám střelce z luku. 


Nabíjecí hodinky do vojenského prostředí? Proč ne.

Traversy jsou napájeny nabíjecí lithium – iontovou baterií. Nabíjecí kabel se upevňuje k tělu hodinek z levého boku pomocí samosvorného kolíčku a ukončen je USB koncovkou. Nabíjet můžete bezproblémově jak ze sítě, tak z počítače. Jen musíte mít vlastní USB adaptér. 


Z klasické evropské sítě se traversy nabijí z 1% na 50% zhruba za 80 min, na plnou kapacitu se dostanete cca do 4 hodin. Dost bude záležet také na použitém nabíjecím adaptéru. Naměřené hodnoty jsou při používání standardní Apple nabíječky.

 

14 Nabijeni_nepredstavuje_problem

 Foto: Nabíjení hodinek nepředstavuje problém / SOLDATO Team


Celková výdrž baterie je při běžném používání (budík, měření tlaku, odpočet, stopky, východ a západ slunce, občasné zjištění polohy bez navigace, nebo záznamu trasy) až 14 dnů. To je velmi pěkné zjištění a obava z neustálého nabíjení tak padá.


Jak už jsem psal, tak při aktivní GPS je výdrž značně ovlivněna nastavením intervalu fixace a celkovou dobou používání. Nesmíme také zapomenout na chladné prostředí, kdy se kapacita baterie také snižuje.


V závislosti na frekvenci používání a nastavení GPS vám hodinky vydrží tak týdenní nasazení. Samozřejmě pokud valíte na GPS nonstop, jste za den bez hodinek. Z mého pohledu je ale při rozumném použití výdrž baterie dostatečná pro vojenské použití.


Drsné hodinky do drsného prostředí.

S voděodolností si nemusíte dělat obavy. Suunto Traverse splňují dle ISO 6425 voděodolnost 100m / 300ft / 10bar. Naprosto dostatečná pro sprchování, koupání a potápění bez dýchacího přístroje. Během používání jsem nezaznamenal žádné vniknutí vlhkosti do těla hodinek. 


A co odolnost jako taková? Traversy jsou testovány pro armádní použití dle MIL-STD-810G. To je sice krásné zjištění, co to ale znamená v praxi?


V praxi to znamená, že tyto hodinky můžu s klidným svědomím doporučit jak pro vojenské nasazení, tak i civilní nebo sportovní použití.


I přesto, že tělo hodinek není vyrobeno z poctivého kusu železa, ale "jen z plastu", je jeho odolnost vůči oděru a poškrábání velmi dobrá. Během používání přežily hodinky nejeden ten pád bez úhony.


Kovové části hodinek jsou bez známek rzi a nevykazují téměř žádné znaky mechanického opotřebení. Safírové sklíčko je téměř po šesti měsících používání rovněž bez poškrábání. Velmi dobrá je také odolnost obou řemínků a jejich systémů zapínání.


Pokud se s hodinkami dostanete do bláta, dochází k zanášení zapuštěných šroubků lunety a jejího zdrsněného povrchu. Na odstranění stačí proud vody a kartáček. V blátivém prostředí také pozor na perforovaný kryt senzorického zařízení. Ten se ale nachází na spodní části hodinek a tak je nebezpečí jeho zanesení minimální.


V drsném vojenském prostředí se tedy hodinky Suunto Traverse Alpha osvědčily a vydržely veškeré zacházení beze ztráty hvězdičky. To ovšem neznamená, že jsou nezničitelné. Jen byste se museli hodně snažit (nebo mít fakt smůlu), abyste jim výrazně ublížili.

 

15 Suunto_Traverse_Alpha_se_do_vojenskeho_prostredi_hodi

 Foto: Suunto Traverse Alpha se do vojenského prostředí hodí / SOLDATO Team

 

Verdikt

Suunto Alpha Traverse, hodinky pro lovce, rybáře, sportovce, outdoorové nadšence, a teď už s klidem můžu říci, že i pro vojáky. Za cenu 12.321,- dostanete jednoduché spolehlivé hodinky, které vám budou věrně sloužit v mnoha situacích.


Hodinky mají ale i své stinné stránky. Například zdlouhavější přístup k některým z funkcí GPS či absence možnosti vytvoření a uložení trasy v samotných hodinkách. Nejvíce mi ale asi chybí možnost zobrazení aktuální pozice přímo v aktivním módu navigace.


Vím, že se na trhu dají koupit daleko nadupanější kousky, s výrazně větším množstvím funkcí a aplikací. Ale upřímně myslím, že právě jednoduchost a velmi slušná odolnost je nejsilnější stránkou hodinek Suunto Traverse Alpha. Musíte si dobře rozmyslet, co od hodinek vlastně očekáváte. Jako voják budu vzhledem ke spolehlivosti raději preferovat co nejjednodušší vybavení, zbraně, atd. Tam je možnost selhání vždy menší. Staré známé pořekadlo tvrdí, že v jednoduchosti je síla, a pro mě to platí i u těchto hodinek.

 

 

Klady

+

Odolnost a spolehlivost

+

Přesná GPS s možností rychlého uložení aktuální polohy

+

Velmi dobrý jednoduchý kompas

Zápory

-

Chybí zobrazení aktuální polohy v módu režimu nahrávání

-

Složitější zadávání souřadnic při vytváření POI

-

Originální látkový řemínek

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

  

Jak a proč testujeme?

 

 

Zapůjčil:

 

Marines Shop

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
petrspurny Datum: 02.03.2017 Čas: 14:27

Tomdes:
Fenix3 jde pouzivat i behem nabijeni, je jen potreba zmenit nastaveni USB modu z Mass storage na "Garmin".

Onix:
Fenix3 se vyrabi na Taiwanu, ale Garmin si je nenechava vyrabet. Na rozdil od rady jinych znacek vlastni Garmin svoje tovarny a nezadava vyrobu cizim dodavatelum. To je taky duvod, proc si v rade oboru drzi naskok pred konkurenci. Aktualne ma Garmin 1 vyrobni linku v USA (vyrabi se tam letecke navigace) a 35 vyrobnich linek ve trech vlastnich tovarnach na Taiwanu.

avatar
tomdes Datum: 12.02.2017 Čas: 09:16

Garniny fenix 3 jsem koupil ve statech hned, jakmile byly k dostani. Takze je uz mam druhym rokem. Predtim jsem mel Suunto Ambit. Hodinky pouzivam predevsim na vice deni akce v prirode. Primarni je pro me moznost z google maps vlozit trasi a POI. Kdyz jdu mimo civilizaci na tri az sest dni, tak s pomoci google trasu dukladne pripravuji a vkladam ruzne zachytne body (voda, vhodne misto na prespani apod) Co se software tyce, tak starsi verze me obcas hodne sekaly ted uz se ale na ne da 100% spolehnout, maji to konecne vychytane.

Na Fenixech ocenuji robustnoat a vydrz baterie. Mame je se safirovym sklickem a pouzivam silikonovy reminek. Naprosta spokojenost. Otestovano v letnich vedrech i zimnich mrazech.

Co bych vytkl, tak prvne eloxovany krouzek kolem sklicka se skrabe. Pri bouchnuti s hodinkami o kamen se v ostrych lomech poskrabe. Pritom stacilo ramecek udelat zakulaceny. To by elox drzel mnohem lepe. (kdyz se divam na ty suunta tak to bude jestehorsi )
Druha vec, ktera me mrzi je nemoznost pouzivani hodinek behem nabijeni.

Funkce jako notifikace z mobilu jsou k nicemu. Tyto hodinky jsou stvorene k tomu, ze mobil nepotrebujete, maximalne je vecer synchronizujete a to se mi libi.

Na niseni pod kosiki mam Apple Watch, ale na praci a drsne podminky Fenix.

Jo abych nezapomnel. Kdyz vam zacne zlobit starim baterka, date odevzdate stare a zaplatite garminu cca 4000kc a mate fungl nove hodinky.

avatar
tomdes Datum: 12.02.2017 Čas: 09:16

Garniny fenix 3 jsem koupil ve statech hned, jakmile byly k dostani. Takze je uz mam druhym rokem. Predtim jsem mel Suunto Ambit. Hodinky pouzivam predevsim na vice deni akce v prirode. Primarni je pro me moznost z google maps vlozit trasi a POI. Kdyz jdu mimo civilizaci na tri az sest dni, tak s pomoci google trasu dukladne pripravuji a vkladam ruzne zachytne body (voda, vhodne misto na prespani apod) Co se software tyce, tak starsi verze me obcas hodne sekaly ted uz se ale na ne da 100% spolehnout, maji to konecne vychytane.

Na Fenixech ocenuji robustnoat a vydrz baterie. Mame je se safirovym sklickem a pouzivam silikonovy reminek. Naprosta spokojenost. Otestovano v letnich vedrech i zimnich mrazech.

Co bych vytkl, tak prvne eloxovany krouzek kolem sklicka se skrabe. Pri bouchnuti s hodinkami o kamen se v ostrych lomech poskrabe. Pritom stacilo ramecek udelat zakulaceny. To by elox drzel mnohem lepe. (kdyz se divam na ty suunta tak to bude jestehorsi )
Druha vec, ktera me mrzi je nemoznost pouzivani hodinek behem nabijeni.

Funkce jako notifikace z mobilu jsou k nicemu. Tyto hodinky jsou stvorene k tomu, ze mobil nepotrebujete, maximalne je vecer synchronizujete a to se mi libi.

Na niseni pod kosiki mam Apple Watch, ale na praci a drsne podminky Fenix.

Jo abych nezapomnel. Kdyz vam zacne zlobit starim baterka, date odevzdate stare a zaplatite garminu cca 4000kc a mate fungl nove hodinky.

avatar
Alpacino36 Datum: 25.12.2016 Čas: 13:56

Mal som Garminy ale už by som si ich viac nekúpil, teraz mam suunto traverse alpha a pre mňa sú omnoho lepšie pretože GPS je presnejšie a u suunta som sa ešte nestretol s resetom hodiniek, čo u garminu sa mi resetovali väčšinou vždy ked som ich potreboval a to pri navigácií v teréne. A suunta sa tak rýchlo nepoškriabu ako garmin.

avatar
Onix Datum: 22.12.2016 Čas: 09:49

Díky za super recenzi, těšil jsem se na ní opravdu dlouho.

Trochu mě překvapilo nižší hodnocení. Hodinky vypadají suprově a asi bych je volil spíš než Fenixe. Pro mě je důležitý i fakt, že Suunta jsou vyrobené opravdu ve Finsku, zatímco Garmin si nechává vyrábět na Taiwanu. Jinak jde asi vážně o preference, pokud člověk využije všechno co nabízí Garmin, tak zvolí právě Fenix 3ku. Mě je sympatický vzhled a robustnost Suunta.

Díky a jen tak dál

avatar
mart Datum: 21.12.2016 Čas: 21:15

Gnollish:
No, to není tak úplně jednoznačné. Opravdu hrozně moc záleží na tom, co od hodinek očekáváte a chcete.

Začnu odolností - Traverse mají v základu safírové sklo, Fenix až ve vyšší, a tudíž dražší řadě.

Dál je to o kažeém uživateli. Například kolega co Traverse má, tak by je za Fenix neměnil. Prý jsou Fenix už moc přeplácané a většinu těch funkcí nevyužije. Má prostě rád jedoduché a účelné věci.

Na druhou stranu já jsem hračička a rád zkouším nové věci. Líbí se mi uživatelské možnosti nastavení, změny displeje, možnost si zvolit do nahrávání aktivit spoustu serepetiček (které pak stejně skoro nevyužívám...).

Jak Traverse, tak i Fenix jsou určitě kvalitní a odolné hodinky. O tom není pochyb. Jen bych řekl, že se nedají tak úplně srovnávat a jsou cílené na trochu jiné zákazníky.

Oba modely si také jistě své zákazníky najdou.
Já bych své Fenix 3 z ruky nedal. A kolega své Traversy jistě také ne. Pro mě jsou lepší Fenix3, pro něj Traverse Alpha. Jaké budou lepší pro vás nedokáži říct.

avatar
Gnollish Datum: 21.12.2016 Čas: 17:24

Ahoj,

díky za super recenzi, už delší dobu přemýšlím o koupi hodinek do práce, momentálně mám Casio Pathfinder, jsem s nimi spokojený, ale doba přeci jen pokročila. Po přečtení recenze na Fenix 3 a na tato Suunta předpokládám, že minimálně z těchto dvou byste na základě zkušeností volili Garminy? :)

Díky za odpověď a ať se daří :)

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava