Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Jak vás pavouk posune v plánování

Datum přidání 15.09.2016   Přečteš za... Přečteš za 4 min.   komentáře 1 komentářů   

Poslední dobou si dost často potřebuji utřídit myšlenky. Promyslet plán vojenského cvičení, nácviku taktické činnosti a v neposlední řadě i osnovu recenze či článku. Sednu si, udělám si pohodu a začnu. Začnu si kreslit. Kolega mi nedávno říkal: „Zase si děláš ty pavouky?“. Ano, myšlenková mapa vypadá jako pavouk. A je to velmi mocný nástroj, který má šanci uspět i v armádním prostředí.

MindMap

 

Co je to vlastně myšlenková mapa? Pro mě je to něco, co mi hodně pomáhá při přemýšlení nad problémem nebo při plánování vojenské akce. Civilnější pohled o „majndmapách" najdete například v článku Lukáše Bajera na webu Mít vše hotovo


Myšlenková mapa je, zjednodušeně řečeno, grafické znázornění určitého tématu pomocí klíčových slov a jejich vzájemných souvislostí. Uprostřed mapy je zvolené téma, od kterého se pak paprskovitě rozbíhají další a další podtémata (a díky tomu připomíná pavouka). Vše přehledně na jednom listu papíru. 


Nebo na jedné obrazovce. Myšlenkové mapy jdou totiž kreslit i v různých aplikacích na digitálních zařízeních. Každý přístup má své výhody. Osobně používám specializovaný papírový blok Clever Minds na hluboké přemýšlení. V iPadu pak mám aplikaci iMindMap HD, kterou využívám pro osnovy recenzí či vytváření map pro dlouhodobější použití. Jednou z výhod digitálních map je sdílení mezi více lidmi. Ty papírové zas mají kouzlo, které lze jen těžko popsat. 


V obou případech vidíte ve výsledku všechny myšlenky a nápady pohromadě, dáte si do souvislosti věci, které by vás možná jinak ani nenapadly nebo byste je „neviděli". Získáte na věc jiný pohled. A dle mého názoru podporují i nekonvenční myšlení. Odtud je to už jen krůček k tomu, aby si své místo našly v armádním plánování. 


Každý dobrý velitel či plánovač již jistě slyšel o METT-TC (a pokud ne, tak je něco špatně a je třeba to změnit). Při plánování jakékoliv operace je vhodné tento akronym použít a podrobně si tak zanalyzovat situaci. Analýza vstupních informací je totiž důležitá nejen v civilním sektoru. 


A teď si zkuste na hodnocení situace dle METT-TC využít myšlenkovou mapu. Vidíte vše na jednom listu, propojujete si souvislosti, nacházíte nové možnosti, objevují se nečekané skutečnosti. Výsledkem může být mnohem ucelenější pohled na situaci a tím pádem i dokonalejší plán, který by měl následovat. 


Rozvrh zaměstnání jistě znáte. Zkuste si rozvrh plánovaného cvičení přenést do myšlenkové mapy. Získáte velmi přehledný časový plán činnosti. Můžete si tam znázornit jednotlivé fáze, časy střídání na pracovištích, poznámky, podpůrné prvky... A znovu vše vidíte na jednom listu, vše si můžete propojit do jednoho celku. Nezdá se vám to geniální? 


To ale stále není všechno. Myšlenkové mapy můžou mít samozřejmě mnohem větší využití. Ať již plánujete týdenní cvičení, střelecký nácvik, nácvik taktické situace nebo vyhodnocujete nějaké zaměstnání. V podstatě všude, kde dochází k procesu myšlení a plánování se myšlenkové mapy dají využít. A je jedno, jestli jste velitel družstva, čety nebo roty. Armáda je o plánování, a díky myšlenkovým mapám může být toto plánování mnohem efektivnější. 


Například celý plán chrudimského DIVu (doplňující intenzívní výcvik) vyrostl na myšlenkové mapě. Každá jeho operace v závěrečné fázi má v myšlenkové mapě oporu. Také plán výběrového řízení k 43.vpr Chrudim a jeho jednotlivé disciplíny jsem si nejdříve „nakreslil" do myšlenkové mapy. 


Vytvořit vlastní myšlenkovou mapu není těžké. Stačí papír a pár barevných popisovačů. Doprostřed si napište ústřední téma a pak jen nechte plynout myšlenky. Prostě si jen čmárejte. Netlačte na pilu a dejte tomu čas. Možná vás samotné výsledek překvapí. Stačí to zkusit. 


Pár let už myšlenkové mapy používám a mohu s klidem prohlásit, že je to efektivní nástroj. Stále je to však jen nástroj, který pouze přináší odpovědi. Ani myšlenková mapa není všespásná. To, jak výsledek z myšlenkové mapy dále zpracujete, jak ho využijete k další činnosti je jen a jen na vás. Na vašich dalších schopnostech a vizích. Šance, že se posunete dál a vaše akce budou dokonalejší, je ale díky myšlenkovým mapám zase o něco větší. 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 15.09.2016 Čas: 18:08

Jak podotkl Daniel Gamrot z Mitvsehotovo.cz, myšlenkové mapy jsou hlavně o vizualizaci. Takže více myšlenkových map chystám do samostatného alba na https://www.facebook.com/soldatoteam/.

A samozřejmě budu rád, pokud mi nějaký svůj výtvor, se kterým se chcete pochlubit, pošlete. Rád ho do alba zařadím.

Máte v plánu zkusit zařadit myšlenkovou mapu do svého plánovacího procesu? Napište mi svoje zkušenosti.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava