Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Recenze Kit Bag Original: Jaké to je mít baťůžek na prsou?

Datum přidání 16.02.2018   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 3 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Také u sebe taháte spoustu maličkostí? To máte: nůž, buzolu, vysílačku, zapalovač, píšťalku, poznámkový blok s tužkou, mobil, svítilnu, čelovku, parašňůru, zdravotní vybavení, nějaký to rychlý jídlo… Každý má své nezbytně důležité maličkosti, které u sebe prostě potřebuje mít. Otázka ovšem je, kam to všechno dát. A zároveň mít k těmto maličkostem rychlý přístup. Pojďte se spolu s námi mrknout na jedno zajímavé řešení, které se u nás zas až tak často nevidí.

Kit Bag Original Hill People Gear v recenzi SOLDATO team

Foto: Kit Bag Original / SOLDATO Team

 

Oraganizace drobného vybavení je něco, s čím se potýká snad každý, kdo chodí do přírody. Nechcete nic ponechat náhodě a proto si s sebou berete spoustu věcí, třeba jen pro "Strýčka Náhodu". Chcete je mít u sebe a chcete k nim mít rychlý přístup. Takže je dáte do kapes. Tam se ale vejde jen omezené množství a také to není přílš komfortní. Co uložit tyto věci do batohu? Pokud má kvalitní organizér, je to super. Až na to neustálé sundávání batohu ze zad. Prostě nemáte své vybavení okamžitě po ruce. Když nad tím tak přemýšlím, vysmívaná ledvinka z "devadesátek" nebyl zas až tak blbej koncept. A prý slaví comeback...

 

Nám se ale do rukou dostalo trochu jiné vybavení. Řeší jak umístění spousty maličkostí, tak i rychlý a pohodlný přístup k nim. A pochází z Ameriky. Konkrétně z firmy Hill People Gear. Pokud si něco o této společnosti přečtete a pochopíte její filozofii, zjistíte, že jejich výrobky pocházejí z bohatých a dlouholetých osobních zkušeností. Jsou vyrobeny proto, aby fungovaly a vydržely drsné zacházení v drsné divočině. Pokud se podíváte na nabídku HPG, zjistíte také, že jejich produkty jsou designově jiné, než mainstreamová produkce. Když k tomu ještě připočteme fakt, že jeden ze členů týmu HPG je bývalý Mariňák, bylo jasné, že je jen otázkou času, než se nám nějaký jejich výrobek dostane do rukou. 

 

A stalo se tak na prodejně Selection store. Při jedné návštěvě majitelům zřejmě neuniklo moje pošilhávání po vystavené "hrudní kapse". Můj zádumčivý pohled, kdy mě hlavou běžely myšlenky jak tetno kus vybavení vyřeší mé nesnáze s množstvím vybavení, které u sebe jako instruktor neustále tahám, je pak asi přesvědčil, že bych zrovna tento kousek rád otestoval. Na otázku "Chcete Kit Bag do testu?" tedy byla odpověď jasná. Ano, chci Kit Bag Original otestovat. 

 

KIT BAG český test

Foto: Nízký profil je fajn / SOLDATO Team 

"Co je to Kit Bag?"

ptají se mě kolegové, když jim nový přírustek k testování ukazuji. "To je vám takový malý baťůžek, který se ale nosí na prsou" vysvětluji jim. "A vypadáš v tom směšně" ušklíbají se nade mnou oni...
A možná mají pravdu. Tohle vybavení není u nás příliš rozšířené, a jak známo, co je nové a neznámé, nepochopeno bývá... 

 

Teoreticky by ale hrudní batoh mohl mít své výhody a měl by vyřešit problém s nošením drobného vybavení a rychlému přístupu k němu. Objem 4,5l a obdélníkové rozměry zhruba 30x20x5 cm naznačují, že se do něj vejde dost. Také hmotnost 0,45kg se zdá být vzhledem k velikosti a použitým materiálům přiměřená. Cordura 500D je standardní a prověřený materiál, stejně tak přezky ITW Nexus. Trojice zipů se zdá také v pořádku. Na to, že tento kousek už pár let nosil jeden z majitelů SELECTION store, vypadá stále jako nový. Nu, uvidíme. Testovaný kousek je v pěkné kojotí hnědé barvě. Jo, a na výběr ještě máte Ranger a Foliage Green. 

 

Jaký je Kit Bag original?

Foto: Zadní část je jednoduchá / SOLDATO Team

Zkušenosti z používání

Než začnu Kit Bag pořádně zkoumat, musím si odpovědět na jednu otázku. Je tohle vybavení vhodné pro vojáky? Má svoje využití v military prostředí? Chtěl jsem si prostě tenhle kus vybavení odůvodnit. Po chvíli přemýšlení jsem si odpověděl. Ano. Opravdu si myslím, že pro určité specifické funkce má tohle vybavení smysl. Dívám se na to svým pohledem. Jako instruktor na výcviku dokáži ocenit, že mám vše potřebné neustále a pohodlně po ruce - zápisník, vysílačku, píšťalku... Už to nemusím tahtat po kapsách v Guerille. Kdo další takové vybavení využije již nechám na vašich úvahách. 

 

Jakmile jsem měl tedy Kit Bag Original v rukou, okamžitě jsem začal zkoumat vnitřní uspořádání. To mě, vcelku logicky, zajímalo ze všeho nejvíc. V hlavě mi běželo kam co dám, jaký k tomu bude přístup a co vlastně u sebe opravdu potřebuji.

 

Kit Bag obsahuje celkem tři kapsy, všechny zavírané zipem. Dvě kapsy jsou přístupné z horní části, třetí pak zepředu. A hned na začátek musím přiznat, že se tady dostavilo jisté zklamání. Čekal jsem promakanou organizaci, kde každá věc bude mít své místo, poutko, kapsičku. Že vnitřní prostor bude variabilní a umožní mi si ho přizpůsobit k obrazu svému. Realita je taková, že první kapsa obsahuje proužek sucháče a poutko, prostřední dmá vě otevřené kapsičky a dvě poutka, přední kapsa má taktéž dvě kapsičky a k poutkům jsou připevněny umělohmotné přezky. Celkově se mi to zdá dost chudé. No, posuďte sami. 

 

Vnitřní vybavení Kit Bag

Foto: První a nejmenší kapsa / SOLDATO Team

 

KIT BAG česká recenze

Foto: Prostřední kapsa lze celá rozepnout / SOLDATO Team

 

Jak vyúadá Kit Bag od Hill People Gear

Foto: Poslední kapsa je úplně prázdná / SOLDATO Team

 

Malá variabilita vnitřního prostoru mě prostě zklamala. Ale je to jak to je, a člověk se musí umět přizpůsobit. Zkusím se na to dívat jako na minimalistické řešení, a třeba se díky tomu zbavím nošení věcí, které opravdu nepotřebuji. Říká se přeci, že v jednoduchosti je síla... 

 

Takže jsem do jednotlivých přihrádek začal dávat věci, které mi v mé práci pomáhají a které mi dávají smysl. Ukládal jsem je do kapsiček, přivazoval na poutka. A pořád se mi na Kit Bagu něco nezdálo. Něco mi na něm podvědomě chybělo. Přišel jsem na to, až když jsem si chtěl na tělo Kit Bagu (zcela automaticky) přidělat sumku se zásobníkem. Sakra, vždyť tady není ani kousíček MOLLE vazby! Na celém Kit Bagu original prostě není vazba. A to mi v military prostředí hodně vadí. I když samozřejmě chápu a beru v potaz i názor druhé strany, že je vazba zbytečná. Tak jako tak, na Kit Bag Original chybí. Je ale na téměř identickém výrobku, a to je Kit Bag Recon.

 

Vnitřní uspořádání Kit Bag

Foto: Nakonec se do hlavní kapsy vešlo vše potřebné / SOLDATO Team

 

Ale pojďme zpět k provedení Original. Nakonec se tam vše potřebné tak nějak vešlo, hlavně za využití kapsiček. U nich se však ukázal jeden menší problém. Otevřené kapsy jsou všechny našity na spojovacím díle prostředního a předního prostoru, takže pokud do nich dáte objemnější a tvrdší vybavení, navzájem si tak trochu zavazejí. Je to sice detail, ale v dobrém organizéru hrají právě detaily největší prim. 

 

Orientace je v Kit Bagu pohodová. Dvoucestný zip do hlavní, tedy prostřední kapsy jde rozepnout až do spodní části a je tak jen na vás, jak široký vstup potřebujete. Díky dvojcestnému zipu ani nic nevypadává. Zabránění ztrátě věcí samozřejmě dopomáhá i to, že si citlivější vybavení můžete přivázat na již zmíněná poutka. 

 

Přední kapsa je přístupná o něco hůře. Je ale také o něco menší než její kolegyně a ani tady není s orientací v ní nijak výrazný problém. Umělohmotné přezky uvnitř jsou zajímavým, reálně ale jen málo využívaným příslušenstvím. Manipulace s nimi je taková neohrabaná. Samozřejmě si je můžete vyměnit za jakékoliv jiné. 

 

Kam dát vybavení?

Foto: I do první kapsy je pohodový přístup / SOLDATO Team

 

Překvapilo vás, že v zadní kapse není v podstatě žádný administrační systém? Má to svůj důvod. Tato kapsa je totiž primárně určena k uschování a přenášení pistole. Ideálně zabezpečené pomocí doplňku zvaného Triggerguard. I ten nám pánové ze Selection store ochotně zapůjčili, konkrétně od Dale Frickle. Do kapsy se samozřejmě v pohodně vejdou kompaktní pistole, problém není ani se standardní velikostí. Jinými slovy se tam vejde jak devatenáctka, tak i sedmnáctka Glock. 

 

Skryté nošení pistole

Foto: G17 se tam vejde napohodu / SOLDATO Team

 

Super vyřešený je systém otvírání, kdy (pokud si tedy dáte jezdce zipů do správné polohy) se dá kapsa otevřít jednou rukou, přičemž druhá už sahá po zbrani. Pokud trochu potrénujete, jedná se o poměrně rychlý způsob tasení pistole. Netřeba asi podotýkat, že se moc neosvědčilo dávat do kapsy k pistoli ještě cokoliv jiného. Jiná věc nastává, pokud pistoli u sebe nemáte. V tom případě se zadní kapsa hodí na objemnější věci. Vejde se tam nějaké náhradní oblečení, poncho, své místo tam může najít nouzové jídlo. Na drobné věci se díky absenci vnitřních organizérů tato kapsa ale opravdu nehodí. 

 

"Proč nosíš ten batoh vepředu?"

Kromě vnitřního uzspůsobení mě dále (vcelku logicky) zajímalo, jak se Kit Bag vlastně nosí. A jak se obléká. Tím bych asi začal. Brašna má dva ramenní tráky a dva boční popruhy, vše plně nastavitelné pomocí přezek. Celý tento systém popruhů je v zadní části spojen síťovinou o rozměru cca 26x27cm, kterou pak máte na zádech. Rozepínací trojzubec se nachází na pravé dolní přezce. Je dobré si celý systém před ostrým nošením přizpůsobit na své tělesné proporce. A ideálně volné konce popruhů zajistit třeba lepící páskou. Ano, na popruzích jsou gumové pásky na "zkrocení" volných konců, ale občas ujedou a neplní tak svoji funkci. Na velký problém jsem při oblékání narazil při utahování popruhu s trojzubcem. Utahování se provádí směrem dozadu, a vyžaduje téměř akrobatické schopnosti. Pocit vykloubení ramena pro lepší utáhnutí popruhu byl velmi intenzivní... 

 

Nošení Kit Bagu

Foto: Takhle utáhnout to fakt nejde / SOLDATO Team

 

Pokud si ale vše dopředu správně nastavíte a připravíte, je následné nošení Kit Bagu vlastně velmi příjemné. Dost tomu napomáhá jemné polstrování na straně přiléhající k tělu. Ani při rychlejších pohybech nedochází k přílišnému posunu brašny a na těle sedí tak, jak má. Taktéž v kombinaci s batohem je nošení bezproblémové. Ramenní tráky nemají žádné polstrování a jejich nízký profil pod tráky batohu ani nevnímáte. Kit Bag a batoh si tedy rozumí velmi dobře a to je pozitivní zjištění. Navzájem se totiž ideálně doplňují. Stejně tak dobře se doplňuje i s hydrovakem, který máte jen v obalu nazádech. Užitečné a funkční. 

 

Teoreticky jde Kit Bag nosit i s vestou. Respektive na vestě. No, ale tak nějak to není ono. K tomu přeci jen není Kit Bag předurčen a nedává to prostě smysl.

 

Skryté nošení zbraně v ČR

Foto: Skryté nošení pistole zaručeno / SOLDATO Team

 

Jak skrýt zbraň

Foto: Jde to i poměrně rychle / SOLDATO Team

Odolná kapsička je ten Kit Bag

Jak popsat odolnost? Stručně řečeno - vynikající. Po těch letech co tenhle Kit Bag nosili v Selection store všude možně a po pár měsících, kdy jsem ho testoval v SOLDATO teamu, na něm není stopy poškození. Žádné prodření, veškeré stehy jsou v pořádku, zipy fungují tak jak mají, přezky jsou bez problémů. Je pravdou, že při běžném nošení Kit Bag nedostává nějak zásadně zabrat. I tak si celkové zpracování a odolnost zaslouží velkou hvězdičku. Takhle by se mělo šít každé vybavení. 

 

Kit Bag v armádě

Foto: Kit Bag Original je dobrý, ale k dokonalosti něco chybí / SOLDATO Team

Verdikt

Občas si na závěr recenze trochu zapřemýšlím. Obvykle je to u vybavení, které se prostě něčím vymyká. A přesně takový Kit Bag Original je. Neobvyklý a jiný. Je to vybavení, které se u nás příliš nevidí. A rozhodně není pro každého. Z mnoha důvodů. Tak to prostě je a za tím si stojím. Pokud mu ale přijdete na chuť a budete ochotni za něj utratit 3990,- (což fakt není málo), bohatě se vám odvděčí. Především tím, že se pohodlně dostanete ke svému vybavení, které už nemusíte tahat po kapsách či v batohu na zádech. 

 

Na otázku jestli se hodí do armádního prostředí jsme si už odpověděli na začátku. Po testování to vidím trochu jinak. Koncept jako takový určitě ano, s provedením Original už to je horší. Skýtá totiž určitá omezení. Pokud se vám ale batoh na hrudi líbí a chcete jej do army, sáhněte spíše po provedení Recon. To si totiž bude více rozumět i s vašim dalším vybavením a více zapadá do military prostředí.

 

 

 

Klady

+

Kvalitní zpracování

+

Rychlý přístup k vybavení

+

Dobře sedí na těle

Zápory

-

Nedostatečná vnitřní organizace

-

Chybějící MOLLE vazba

-

Systém utahování na těle

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

 

 

 

Selection

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 18.03.2018 Čas: 18:05

Jameson:
Souhlas. To tam není. Zdálo se mi to tak jasné, že jsem to ani do textu nedal... Co se týká využitéí pro vojáky, tak je to tak. Ale kromě instruktorů si dokáži představit i pár jiných profesí, které by ho mohli využít. Nicméně jak píšete - pro běžného vojcla je to víceméně k prdu.

avatar
Jameson Datum: 17.02.2018 Čas: 13:51

Docela me v recenzi chybi fakt, ze Kit Bag primarne vznikl prave pro noseni v kombinaci s velkym batohem, kdy kvuli bederaku nemuzete mit pistoli na opasku. Jinak ve vojenskem prostredi je to imho jak pisete dobre leda pro instruktory, kteri nemusi drzet dress-code a chtej mit nejaky drobny vybaveni po ruce, jinak je to pro vojaky k hovnu a je to vec ciste do turistickeho/loveckeho prostredi.

avatar
Kadlik Datum: 16.02.2018 Čas: 21:02

A co otestovat podobný výrobek firmy JUBÖ?

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava