+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Outdoorové vybavení
Jakou sílu má medvěd? Powerbanka OutdoorTech Kodiak Plus
29.01.2017
rubrika:
Outdoorové vybavení
1
komentářů
autor:
SOLDATO team
Bez energie to nejde. Energii v akci potřebuje vaše tělo. Něčím se naládujete a fungujete dál. Energii však potřebuje i vaše vybavení. Zkuste se teď zamyslet. Spočítejte si, co vše taháte na akci a potřebuje to nabíjet. Ne, zbraň teď nemám na mysli. Jinak toho ale není málo, co? S energií pro toto vybavení je to horší. Prodlužku za sebou netáhnete, zásuvky se po lesích také moc nevyskytují. Co je tedy řešením?
Foto: Powerbanka OutdoorTech Kodiak Plus 10000 / SOLDATO Team
Odpověď v této době není nijak složitá. Řešením je externí zdroj energie neboli powerbanka. Zkusme se teď znovu společně zamyslet nad tím, co vše by mohl voják potřebovat nabíjet. Přeskočme mobil i tablet. Co voják u sebe ještě tahá? Osobně mám nabíjecí hodinky a taktickou svítilnu. Jo, a ještě foťák.To jsou věci, které se dají nabíjet přímo přes USB. Pak tu ale máme spoustu vybavení, do kterého se dávají baterie. Kolimátor, noční vidění, D-Ball, GPS, střelecká sluchátka, čelovka... Pokud máte baterie nabíjecí, k tomu vhodnou nabíječku, tak powerbanka je dalším logickým kouskem skládačky.
Do města i do přírody
Powerbanku využijete všude. V akci, na cvičení, ve městě i v přírodě. Poslední dvě jmenované destinace jsou i v úvodním obrázku shopu, který nám testovanou powerbanku zapůjčil. Jedná se o začínající e-shop Nejen do přírody. Již z názvu vyplývá, že specializací tohoto obchůdku je drobné vybavení, které je fajn mít neustále u sebe, ať už jdete kamkoliv.
Kdysi jsem si na našem FB posteskl, že těch elektronických vychytávek je už nějak moc. Že by to chtělo k testu nějakou tu powerbanku. No, a majitel shopu Nejen do přírody hned přispěchal na pomoc. K testu nám poskytl powerbanku, o které se domníval, že by nám mohla vyhovovat. Tak nějak tušil, že naše požadavky budou (jak jinak...) trochu specifické. Proto nám zapůjčil Kodiaka. Strefil se?
Foto: Kodiak není velký, ale hmotnost pocítíte / SOLDATO Team
Medvěd z ameriky
Ne, nebojte se. Medvěda nám neposlal. Kodiak je totiž název řady powerbank amerického výrobce Outdoor Tech. Tato kalifornská partička se zaměřuje na propojení moderních technologií a přírody. I oni si uvědomují, že "moderní" člověk chce fungovat v přírodě. Zároveň ale nechce přijít o své oblíbené technologie. Powerbanky jsou, zdá se, právě tím propojením.
Než se ale podíváme na Kodiaka z blízka, je třeba si říci jednu věc. Tohle není technická recenze. Tohle je recenze z pohledu běžného uživatele. Ten má (to beru podle sebe...) jen základní představu o tom, co znamená mAh, V nebo A. Co je to vstupní a výstupní proud, kapacita atd. A jen málo tuší něco o ztrátách při nabíjení, či o vztahu mezi kapacitou a napětím. Přesto je fajn o tom mít alespoň nějaké povědomí. Takže pokud vás to zajímá více do hloubky, hledejte na netu. Je tam toho více než dost. Zatím nám bude stačit vědět, že je dobré mít u powerbanky velkou kapacitu, dostatečné napětí na výstupu a přijatelnou hmotnost.
Námi testovaný model má označení Kodiak Plus a již na krabičce je jasně vidět, proč by nám mohla právě tato powerbanka vyhovovat. Kapacita 10000 mAh patří mezi ty větší. Pro nás zajímavější je ale označení "Waterproof", které jasně ukazuje, že se s powerbankou nemusíme bát ani nějaké té nepohody.
Vytahuji tedy Kodiaka na světlo boží. K dispozici máme elegantní černé provedení, které je asi nejuniverzálnější. Škoda, že jsme nedostali provedení camo, které se k naší práci přeci jen více hodí. Na výběr kromě toho máte ještě i červenou, zelenou či modrou barvu.
Hned jak jsem vytáhl Kodiaka z obalu, zaujaly mě dvě věci. Zajímavý design je tou první. Jestli je něco pěkné nebo ne, je vždy otázkou osobního vkusu. Mě se ale "diamantový" povrch a zkosené hrany Kodiaka líbí. Druhou věcí je hmotnost. Jakmile máte Kodiaka poprvé v ruce, asi vás vcelku překvapí, že relativně malá krabička o rozměrech 13x8x2 cm bude tak těžká. Hmotnost 308 gramů je v ruce znát.
Foto: Úzký profil a zkosené hrany jsou pěkné / SOLDATO Team
Powerbanka Kodiak Plus patří mezi odolné modely. Co se týká voděodolnosti a prachuodolnosti, splňuje specifikaci IP67. Také by měla být odolná proti pádům a otřesům. Povrch powerbanky totiž tvoří silikon. Silikonová je samozřejmě i otevírací krytka, chráníci jedno čelo. Pod ní se ukrývají dva USB výstupy, microUSB vstup na dobíjení, tlačítko na zjištění kapacity a čtveřice diod. Odklopení krytky je dílem okamžiku. Není totiž nijak speciálně jištěná, drží pouze přes hranu. Uvidíme, jestli se nebude otevírat samovolně.
Jak je na tom powerbanka Kodiak Plus papírově? Mrkněte se sami:
Foto: Specifikace powerbanky Kodiak Plus / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Jako první je potřeba powerbanku nabít do plna. Hledám a hledám, ale USB adaptér v balení není. Zdá se, že i Outdoor Tech spoléhá na to, že už nějakou nabíječku doma máte. Alespoň že microUSB kabel v balení je. Ale ta délka. Nějakých dvacet cenťáků je dost bída. Výhoda je, že takhle krátký a plochý kabel se vám nezašmodrchá. Na druhou stranu ale budete při nabíjení powerbanky v některých situacích dost omezeni.
V návodu se dočtu, že by USB adaptér měl mít parametry 5V/2A. Co to jako je? Prostě beru do ruky nabíječku z iPadu, strčím do ní ten krátkej kabílek a nabíjím. Co bych si s tím lámal hlavu, no ne?
Stejně ale trochu popátrám a zjišťuji, že Kodiak má vstupní proud 2A. To už je prý velmi dobrá hodnota. Rychlost nabíjení tak hodně závisí na použité nabíječce. A to právě může být problém. Máte doma takovou, která odpovídá doporučení? Pokud takovou použijete, dostanete se k času nabíjení něco přes pět hodin. Já postupem času zjišťuji, že k plnému nabití Kodiaka potřebuji v průměru tak pět a půl hodinky. To není vůbec špatné. Pokud ale použijete nabíječku s menším výstupem, dostanete se na úplně jiné časy. Ale i s nabíječkou z iPhonu se Kodiak přes noc nabil.
Foto: Kratší microUSB kabel může dělat problémy / SOLDATO Team
Jak moc je Kodiak nabitý nebo vybitý zjistíte lehce díky čtyřem zeleným diodám. Stačí zmáčknout tlačítko vedle nich a hned víte, jak na tom Kodiak je. Svítí-li všechny čtyři, je vše ok. Jedna svítící dioda je už na pováženou. Máte tak 25%. Problém máte, když po vsunutí USB kabelu nebo zmáčknutí tlačítka dioda zabliká. Znamená to méně než 5% kapacity a nenabijete už nic. Kodiak potřebuje nový přísun energie.
Příjemné je, že stav kapacity lze zjistit i přes zavřený kryt. Aktivační tlačítko lze přes krytku pohodlně namáčknout a také svit diod je dostatečný k prosvícení silikonové krytky. Ona je totiž v místě diod hodně ztenčena.
Kodiak je tedy nabitý a čeká na svůj úkol. Mezi tím se mnou cestuje všude možně. Jde z batohu do batohu, leží v šuplíku, vozí se v autě. Nikde nezabírá příliš místa. A co ta hmotnost? Jasně, mohla by být menší. Vzhledem ke kapacitě a celkově odolnému provedení se ale dá tolerovat. Každopádně se jedná o takový váhový střed. Najít lze jak těžší, tak i lehčí powerbanky stejné kapacity.
Líbí se mi, že nemusím řešit žádné samostatné pouzdro. Silikonový povrch je dostatečně odolný. Také zkosené hrany nejsou jen designový výstřelek, ale vcelku chytré řešení. Hrany powerbanky mají díky tomu kolem sebe více silikonového materiálu a jsou více chráněny. Pády tedy Kodiak ustojí.
Během používání powerbanky jsem nezaznamenal, že by se krytka konektorů samovolně otevřela. Tím samozřejmě nelze říci, že se to stát nemůže. Jen to není příliš pravděpodobné. Přesto zůstává tato část z pohledu odolnosti asi nejvíce problematická. Uzavření krytu je dobré občas zkontrolovat. Jakmile by totiž byl kryt otevřený, dostáváte se z deklarované voděodolnosti IPX7 (hloubka 1m až na 30 minut) na IPX5. A to je "jen" odolnost proti stříkající vodě. I tak je to lepší než nic.
Foto: Kodiaka jsem bral všude s sebou / SOLDATO Team
U krytky se ukázal ještě jeden malý problém. Její jedna strana je samozřejmě spojena se zbytkem silikonového těla. A zrovna v tom místě se silikonový obal trochu odchlipuje od těla powerbanky. Na vině je nepříliš dobré přilepení. Ničemu to nevadí, protože se to projeví až když za krytku trochu zaberete. Jinak je provedení i celková odolnost powerbanky Kodiak více než dobrá.
Kodiak na scénu, prosím
Konečně se dostávám k tomu, že si potřebuji něco dobít. Nabíjím hlavně mobil. Zkouším tablet, svítilnu, hodinky... Vše bez problému. Můj iPhone SE nabije Kodiak v klidu čtyřikrát. Ostatně tak je to uvedeno i na obalu a výrobce očividně nekecá. Také nabíjení ostatního vybavení je bez problému. Nenašel jsem nic, na co by síla Kodiaka nestačila.
Ani časy nabíjení nejsou vůbec špatné. iPhone potřeboval na nabití v průměru tak 2:20h. Ani ostatní vybavení nepotřebovalo zásadně odlišné časy oproti běžnému nabíjení. Takže z čistě laického pohledu je powerbanka Kodiak na nabíjení v podstatě čehokoliv naprosto dostatečná.
Na výběr jsou dva USB výstupy. V drtivé většině případů jsem ale používal USB výstup s označením OUT2,4A. Tedy ten s větším výstupním proudem. Neviděl jsem sebemenší důvod používat OUT1A. Díky dvěma USB výstupům mohu nabíjet dvě zařízení současně a pouze v tomto případě jsem využíval i 1A výstup. Dával jsem do něj zařízení, o kterém jsem předpokládal, že má "menší" baterii.
Foto: Když bylo potřeba, nabil Kodiak co bylo potřeba / SOLDATO Team
Nijak zvlášť jsem neřešil kapacitu powerbanky, ani kapacitu baterií svých zařízení. Chtěl jsme jen nabíjet. A to mi Kodiak v klidu umožňoval. I na třídenní akci mi poskytl dost energie a nabil vše, co jsem tam nabít potřeboval. Zásadní úbytek kapacity jsem v zimě nepozoroval. Pravděpodobně v chladném prostředí k nějaké ztrátě dochází, není to ale nic drastického a pozorovateného.
Prostě pohoda. Oceňuji, že si Kodiak Plus nehraje na něco, co není. Naštěstí v sobě nemá žádnou svítilnu nebo jiné serepetičky. Je to powerbanka. Nechci aby to svítilo. Na to mám svítilnu. Powerbanku mám na stav, kdy nemám zásuvku a potřebuji něco nabít. A k tomu mi vždy Kodiak Plus posloužil výborně.
Foto: Kodiak mi občas spadl do kaluže / SOLDATO Team
Verdikt
Odolná powerbanka s výbornou kapacitou 10000 mAh. V pěkném designu a za cenu 2059,-. Nic víc, nic míň. Powerbanka nabila vše co jsem chtěl. Zvládla to několikrát za sebou. Nemá problém s nabitím dvou zařízení. Navíc ji není třeba pořizovat žádné speciální pouzdro, je odolná sama o sobě. Marně přemýšlím nad zásadním negativem. S nepřítomností USB nabíječky se smířím, krátký kabel můžu vyměnit. Samotná powerbanka funguje přesně tak, jak jsem si představoval. Tady není co řešit. Kodiak do mě zasekl dráp a už mě asi neopustí.
Klady |
|
+ |
Odolné provedení |
+ |
Kapacita |
Zápory |
|
- |
Není USB nabíječka |
- |
Kratší dobíjecí microUSB kabel |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
Děkuji za článek. Hodí se mít informace předtím než si člověk vybere. Pokud chcete ještě jede zajímavý článek, podívejte se sem: https://www.novinky.cz/vanoce/386969-powerbanka-jako-sikovny-pomocnik-i-prakticky-darek.html. Mají tam různé tipy. A ještě by mě zajímalo, co říkáte třeba ještě na tuhle: https://www.motomaniac.cz/index.php?stoken=42FEFA40&lang=2¤cy=0&cl=search&searchparam=powerbanka&searchmanufacturer=. Líbí se mi, že je to vlastně 2v1, což se mi fakt hodí. Když cestuji, je fajn mít i svítilnu. |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz