Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Kombinovaná sumka HSGI TACO

Datum přidání 17.11.2013   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Mít u sebe zbraň je sice fajn (obzvlášť v nepřátelském prostředí…), ale pokud k ní nemáte zásobníky s municí, tak vám je vcelku k ničemu. Počet zásobníků, který u sebe voják nosí, většinou závisí na typu operace. Jako takové minimum se považují čtyři zásobníky. Vzhledem k tomu, že většina vojáků má i zbraň záložní, objevují se u něj dva různé typy zásobníků - puškové a pistolové. Odpověď na otázku, kterou si každý z vás jistě položí je jasná. Ano, tyto zásobníky musí mít voják u sebe uloženy, a ano, ideální je na to zásobníková sumka. 

HSGI TACOFoto: Vyjmutí puškového zásobníku je velmi rychlé. / SOLDATO Team

 

Různých sumek na puškové nebo pistolové zásobníky je na trhu obrovské množství. Některé jsou určené pro konkrétní typ zásobníků, jiné jsou univerzální. Nesmíme zapomenout ještě na jedno zásadní rozdělení. Sumky mohou být otevřené (kdy je velká část zásobníku viditelná), a nebo jsou sumky uzavřené (zásobník je celý ukryt v sumce). Tak jako u většiny vybavení mají i zde obě varianty svoje klady i zápory. Znovu tak záleží na preferencích a osobních nárocích každého uživatele.

 

HSGI

V dnešní recenzi se podíváme na otevřený typ sumky. Tato sumka je zajímavá nejen tím, že je určená pro nošení jak puškového, tak i pistolového zásobníku, ale hlavně tím, že je samosvorná. Jedná se o sumku TACO americké firmy HSGI - High Speed Gear. Tato americká firma vyrábí nejrůznější taktické vybavení ve vysoké kvalitě. Známá je také svými inovacemi. A to, že s nimi spolupracuje například Chris Costa, také o něčem svědčí…

 

HSGI TACO

Foto: Univerzální sumka HSGI TACO. / SOLDATO Team

 

MESS GEAR

HSGI není v České republice tak masově rozšířená jako jiné firmy (i když i to se pomalu mění), ale její výrobky jsou mezi profesionály velmi oblíbené a vyhledávané. Taková firma přesně zapadá do portfolia českého prodejce taktického vybavení MESS GEAR. Tento internetový armyshop se specializuje na u nás ne příliš známé, ale o to kvalitnější firmy, jejichž výrobky jsou jinak dost těžko k sehnání (alespoň co se České republiky týká).

 

Univerzální TACO sumky

Sumka TACO je samosvorná univerzální sumka, kterou lze použít na celou škálu rozdílných puškových zásobníků, ale i jiného vybavení. Není problém tak do jedné sumky dát jak standardní M4 zásobník, tak i větší AK zásobníky či některé granáty.HSGI nabízí i různé kombinace, kdy můžete mít sumku úplně samostatně, mít dvě puškové na sobě, nebo mít kombinaci puškové a pistolové sumky. I tato variabilita je určitě pro mnohé uživatele zajímavá. My jsme měli k testování sumku s označením Double Decker TACO, tedy kombinaci puškové a pistolové sumky.

 

Samotná sumka je kvalitně zpracovaná. Šití je dvojité, na exponovaných místech je několikanásobné prošití. Základní materiál jeCordura, která je doplněna kydexovým bočním vedením. Tyto dva materiály jsou ve spodní části snýtované. Celý korpus je pak sešněrován pružným paracord lankem a stahovacím jezdcem od Duraflexu. Díky tomuto řešení je umožněno nastavit si sílu sevření uloženého zásobníku.

 

HSGI TACOFoto: Uložení zásobníku je třeba trochu nacvičit. / SOLDATO Team

 

 

Pár výtek ke zpracování se přesto najde. Ve vrchní části je korpus sumky ukončen zatavením, které působí velmi nehezky a celé to vypadá nedodělaně. Druhým větším neduhem je to, že se kraje sumky různě odchlipují. Pokud je to jen na okrajích, není to až takový problém. Problémem to je však uvnitř pistolové sumky, kde odchlipující se materiál občas brání pohodlnému uložení zásobníku.

 

Zkušenosti z používání TACO sumky

TACO sumky se na výstroj upínají pomocí přiložených Malice klipů. Toto řešení sice zajistí dobré spojení s výstrojí, na druhou stranu samotné upínání je uživatelsky velmi nepřívětivé. Vyžaduje velkou dávku trpělivosti i trochu zručnosti. Mimochodem, bez kleští se prakticky neobejdete. Pro toho, kdo často mění svoji výbavu se tak Malice klipy na TACO sumkách můžou stát předmětem bezesných nocí…

 

Díky konstrukci sumek, jejich uchycení a celkově minimalistickému řešení jsou TACO sumky výrazně nízko profilové. Nikde nic zbytečně nepřekáží a jediné, co trochu kazí čistý design sumky je přebývající konec paracordu. Nízký profil oceníte hlavně při použití na taktické vestě. Samozřejmě i použití na taktickém opasku je velmi příjemné.

 

HSGI TACO

Foto: Vyjmutí pistolového zásobniku je bezproblémové. / SOLDATO Team

 

Co od zásobníkových sumek hlavně očekáváme, je bezpečné uložení zásobníků a jejich rychlé a snadné vyjmutí. Testovali jsme sumku na dva typy puškových zásobníků (CZ805 a PMAG) a jeden typ pistolového (Glock 17). Ve všech případech drželi zásobníky v sumce velmi dobře. Nebyl problém s nežádoucím pohybem v sumce a zásobníky samovolně nevypadávaly při žádné taktické činnosti.

 

Pokud byste přesto samosvoru úplně nevěřili, můžete do poutek v horní části sumky navázat shockcord a tím zásobník zajistit i klasickým řešením. A pokud by vám ani tohle nestačilo, nabízí TACO další pojistku - pásky suchého zipu uvnitř sumky. Na zásobník si můžete nalepit čtvereček protikusu a vytvořit tak už opravdu pevné spojení. Tohle řešení je ale už trochu předimenzované a znesnadníte si tím jak ukládání, tak i vytahování zásobníku.

 

Teprve při vytahování totiž pochopíte oblíbenost těchto sumek a až zde TACO ukazují svoji sílu. Firma HSGI dobře ví, proč má ve svém názvu Speed. Rychlost vyjmutí je totiž bezkonkurenční. Nemusíte nic otvírat, nic rozepínat. Prostě jen nahmátnete zásobník a vytáhnete ho. Rychlost vytáhnutí zásobníku je rozhodně největší deviza TACO sumky, a jen těžko budete hledat ještě rychlejší řešení.

 

HSGI TACO

Foto: Horní část vypadá nedodělaně. / SOLDATO Team

 

O trochu horší je to s uložením zásobníku. I když je jasné, že v reálné situaci se primárně bude využívat odhazovák. Přesto se určitě hodí, aby šly zásobníky i snadno vložit. Zde pak hodně závisí na typu zásobníku. Se standardními zásobníky typu M4 až takový problém mít nebudete. Horší to mají čeští vojáci, kteří musí používat zásobníky CZ805. Zde je ale na vině hlavně konstrukce zásobníku, ne až tolik konstrukce sumky. Tak jako tak by ale určitě výrazně pomohly náběhové hrany v horní části sumky. Ty jsou jen na kydexovém bočním vedení. Na přední a zadní straně jsou už výše zmíněná poutka na shockcord, která občas vkládání zásobníku překáží.

 

Ještě horší je to u pistolové části. Tam je díky konstrukci sumky část Cordury, za kterou se občas můžete zachytit zásobníkem. To je u jinak kvalitní sumky škoda a této části mohla být věnována větší pozornost. Časem určitě přijdete na grif, kdy sumku zásobníkem roztáhnete a vkládání si tím výrazně ulehčíte. Je to ale jen jedna z možností. Na vkládání zásobníků do TACO sumek je dobré si najít vlastní styl a ten si trochu nadrilovat. Pak problémy mít nebudete. Problémům se také vyhnete při použití zásobníků typu M4 (samozřejmě pokud tu možnost máte…), pro které je sumka TACO ideální.

 

Verdikt

Sumka TACO od HSGI rozhodně patří mezi špičku mezi otevřenými sumkami. Díky samosvorné funkci a absenci jakékoliv jiné pojistky je vyjmutí zásobníku velmi, velmi rychlé. Zároveň je uložení dostatečně bezpečné a nestalo se nám, že by zásobníky samovolně vypadly. Škoda jen trochu horšího zpracování horní části sumky, které vložení zásobníkům moc nenapomáhá. Pro české vojáky jsou zde dvě negativa – sumka si ne moc dobře rozumí se zásobníky CZ805 a HSGI ji samozřejmě nevyrábí v potisku vz.95. Pokud ale netrváte na českém potisku a nemusíte používat české zásobníky (a pokud jste ochotni zaplatit 1080,-kč…), tak koupí sumek HSGI TACO dodávané MESS GEAR rozhodně neprohloupíte a zvýšíte tím rychlost svých střeleckých dovedností.

 

Klady

+

Rychlost vytahování zásobníku

+

Samosvorná funkce

+

Univerzálnost

Zápory

-

Upínání na výstroj

-

Cena

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin    metál Armádních novin    metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

Šarže Kvality

Zapůjčil:

Mess Gear

 


Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Officer Datum: 19.11.2013 Čas: 20:44

Mám zkušenosti, oproti TACO má měkčí stěny což je nesporně mínus.
Jako plusy bych ale vypíchnul:
Stahovací prvek je pod pouzdrem (jak u velké tak malé) což je lepší když se pouzdra vrství, navíc má dva sloupce vazby na velkém pouzdru.
Zevnitř jsou pokryty protiskluznou gumou.

Úspěšně je používám na zásobníky BREN a vz.58,malá pouzdra na CZ75 SP-01 Phantom a Glock 19.

avatar
hharo Datum: 18.11.2013 Čas: 17:43

Neměl by někdo osobní zkušenosti se sumkami od firmy TacticalPro?
http://www.tacticalpro.cz/cz/katalog/sumky/univerzalni-samosvorne-sumky/univerzalni-samosvorna-puskova-sumka/

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava