Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Kus poctivýho železa: Recenze lopatky Gerber E-Tool

Datum přidání 09.11.2017   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Každý chce být esefko. Dělat čistou prácičku, moc se nezašpinit. Špinavá práce, chcete-li „záděr“, ale není jaksi v módě. Plazit se? Ani náhodou, ještě bych si roztrhal své super tacticool kalhoty. Zakopat se? A proč? Vždyť vypadám tak dobře, tak proč se schovávat. Bavíme se ale o základních dovednostech, které bohužel postupně upadají. Přitom k vykopání okopu není třeba mnoho. Trochu cviku a pořádnou polní lopatku. Na jednu takovou se dnes můžete podívat s námi.

 

Test a Recenze polní lopatky Gerber

 Foto: Gerber E-Tool / SOLDATO Team

 

Polní lopatka by měla patřit k základní výbavě každého vojáka. Stejně jako budování okopu by mělo patřit k základním dovednostem každého vojáka. Jasně, už slyším ty hlasy: „Hele, tohle se dělávalo. Teď už je jiná doba..." Vážně? Dovolte, abych vás vyvedl z omylu. Vykopat si okop, pozorovatelnu, opytlovat se... Tohle jsou věci, které se dělají i v reálném nasazení. Třeba v áčku. 


Po letech opět dvojice Gerber a Armed 

Proto, když mně zavolal majitel armyshopu Armed s nabídkou otestovat skládací lopatku Gerber E-Tool, tak jsem dlouho neváhal. Mrknout se na něco jiného, než co má voják běžně k dispozici, nikdy neuškodí. Zvláště, pokud jde o tak prověřenou stálici na trhu, jako je právě americká firma Gerber. Vždyť tato firma působí už od roku 1939. A jestli si pamatujete, tak i jedna z našich prvních recenzí byla na produkt od Gerberu, který nám zapůjčil právě Armed. Takže bylo rozhodnuto a lopatka na cestě. 

 

Skládací lopatka Gerber

 Foto: Lopatka Gerber E-Tool je skládací lopatka / SOLDATO Team


Dorazil balík, těžší než obvykle. A v něm kus železa, který teda lopatku moc nepřipomínal. Jasně, lopatka je to polní skládací, takže složená musí být kompaktní, ať v báglu nezabírá moc místa. Rozměry složené lopatky jsou 235x152mm. Pokud ji rozložíte, má na délku 603mm a jedná se o téměř plnohodnotný kopací nástroj. Téměř. Pro trpaslíka. 


Lopatka se skládá ze tří hlavních dílů, navzájem spojených klouby a šrouby. Tedy díly jsou tu vlastně čtyři, protože lopatka má kromě pracovní části, spojovací trubky a držadla, ještě jakýsi zobák, který by měl nahrazovat krumpáč. Zajímavé. A do jisté míry exkluzivní. V téhle konfiguraci se totiž lopatka E-Tool do Evropy běžně nevozí. Ale pokud jich budete chtít více, Armed ji je schopný sehnat. 


Další pozornosti jistě neunikne ani zoubkování, které se nachází na levé hraně pracovní plochy lopatky. Pracovní část lopatky je vyrobena z kované oceli. Rukojeť pak z materiálu Fibercom, což je nylon se skelnými vlákny. Tyhle dvě hlavní části jsou spojeny násadou z materiálu 7075 Aluminium. Hmotnost celé lopatky je pěkných 1,05kg. Což je mimochodem malinko méně, než standardní výsadkářská lopatka. Takže první plus. 

 

Skládací lopatka Gerber E-Tool

 Foto: Tři hlavní díly jsou spojeny klouby / SOLDATO Team


Zkušenosti z používání 

Jakmile jsem vytahoval lopatku z krabice, tak mě hned napadlo „Sakra, kde je obal? Takhle to přeci nemůžu v báglu nosit. Však to má zuby..." A opravdu, lopatka Gerber se prodává bez obalu. Prostě si musíte nějak poradit a najít si obal třetí strany. I na Armedu mají jeden pěkný plastový. Ok, obal je prkotina, testujeme lopatku. Takže pokračujeme. 


Začal jsem lopatku podrobněji zkoumat. Zprvu jsem se trochu ztrácel v tom, co mám povolit, abych lopatku rozložil. Slouží k tomu obvodový prstenec na spojovací trubce. Murphyho zákony zafungovali jako vždy. Když jsem chtěl lopatku rozevřít, šroub jsem utahoval. A když pak utáhnout, tak jsem zase povoloval. No prostě nějaká šipka by se šikla. Problém taky byl, jak moc to povolit. Když to uděláte málo, sklopíte jen lopatku, rukojeť už ne. Takže zase povolovat, ale vlastně utahuju. „Musíš točit na druhou stranu", uchechtává se pan Murphy... 

 

Jak rozložit lopatku Gerber

 Foto: Obvodový prstenec by si nějakou šipku zasloužil / SOLDATO Team


No, po nějaké době jsem si zvykl. Skoro. Občas s tím stále točím jako s něčím...No, jako s něčím, s čím se točit dá. 


Jo, ještě jedna maličkost se při utahování/povolování ukázala. Pokud je na lopatce již zmíněný zobáko-krumpáč, je manipulace s jistícím prstencem dost špatná. Chytnete lopatku do ruky, chcete otočit tím, čím máte, ale svíráte zobák a tím tlačíte na celý prstenec. Začínám si pohrávat s myšlenkou, že ten zobák tam asi nechci. Že chci jen tu lopatku. Půjde sundat? Uvidíme. 


Fajn. Překonal jsem porodní bolesti vyplývající se seznamováním s novým nástrojem. Nakonec jsme si na sebe zvykli. A šli jsme společně do toho, pro co je lopatka určená. Ke kopání. (teď se na to tak dívám, proč se to nejmenuje kopatka...?) 


Dost vtípků. Teď vážně. Práce s lopatkou Gerber je velice příjemná. Jestli se to takhle dá u této manuálně namáhavé činnosti vůbec říci. Úchop levačkou je jistý (za předpokladu že jste sundali zobák) a trojúhelníkové držadlo je něco, na co si rychle a rádi zvyknete. Sbohem ty koule na konci výsadkářské lopatky. Už tě v dlani nechci.

 

Polní lopatka Gerber v akci 

Foto: S lopatkou se pracuje perfektně / SOLDATO Team


Jediné co trochu kazí dojem, jsou ostré hrany na rýhování jistícího prstence. Ty dokáží dlaň trochu potrápit a je určitě lepší makat v rukavicích. Pracovních, ne taktických. Ty jsou na taktiku. Pracovní jsou na hrubou práci. 


Výborný úchop je při kopáčském způsobu práce. Tzn., že lopatku složíte do pravého úhlu a používáte ji jako motyku. V tomto případě je nejlepší chytit obouruč ramena držadla. Je to velmi návykové a účelné. Ale znovu pozor na zobák. Raději sundat nebo sklopit, jinak se až nebezpečně přibližuje při každém nápřahu k hlavě. 

 

Polní lopatka Gerber v ruou profesionálů

 Foto: Bez kopáčku se obejdete / SOLDATO Team


Takže co s tím zobákem? Protože k čemu tam vlastně je? Při kopání jsem se bez něj zatím vždy obešel. Jasný, jsou situace, kdy by se asi hodil. Ale negativa převažují. Znesnadňuje držení. Špatně se kvůli němu manipuluje s jistícím šroubem. A je to kus železa, který něco váží. Přesněji 0.30kg. 


Přestože jsem už téměř rozhodnut tento zobák sundat, musím ho přeci jen ještě pořádně vyzkoušet. Jde vlastně o malý krumpáček, a ten se občas hodí. A svou práci kupodivu zvládá dobře. Jen je dobré mít při práci vyklopen jen ten zub, lopatku raději sklopit. A přesně tady se definitivně rozhoduji pro sundání. Protože dotáhnout šroub pod plochou lopatky je fakt vopruz. Takže to, že se E-Tool s krumpáčkem do Evropy nevozí, vlastně vůbec nevadí. 

 

Speciální kopáčská lopatka Gerber

Foto: I když se občas hodí / SOLDATO Team


Co zoubky na boku lopatky? Ano, jsou tam a jsou použitelné. Samozřejmě to není plnohodnotná náhrada pily. To ne. Ale na nějaký ten skrytý kořen, na který v zemi narazíte a nejde přeseknout, to použitelné je. Takže doplněk, který svým způsobem nepřekáží a dokáže pomoci. 


Lopatka není zbíječka 

Pořádná kopatka by měla něco vydržet. Co ta od Gerberu? Pokud narazíte na „středně kopnou zeminu", je vše v pořádku. Vlastně skoro každá kopatelná zemina není pro tuto lopatku překážkou. Ano, hrany kopné části se časem obrousí až na ocel, černění zmizí. Ale to je normální a dá se to očekávat. Jinak si lopatka v zemi vede dobře. 

 

Lopatka Gerber v akci

Foto: I zoubkovaná část své využití najde / SOLDATO Team


Jenže to nám nestačilo a hledali jsme limity. Ty jsme našli při zběsilém kopání makadamové cesty (zakopat minu není jen tak...). Tady se ukázalo, že i při kopání se musí používat hlava a ne jen zběsile bušit do země. Dobré ale je, že se lopatka nezlomila, nepraskla nebo se v ní nevykousl zub. „Pouze" se ohnula špice. Další práci to dost omezilo. A bohužel pevnost materiálu nedovolí opravu jen tak na koleně. Nakonec byla potřeba kovadlina a pořádné kladivo. A hrubá síla. I tak dalo ale rovnání za studena pěkně zabrat. 


Plastové díly sice nesou nějaké ty známky opotřebení, ale není to nic hroznéího. Běžné opotřebení pracovního nástroje, které rozhodně nebrání v další a další práci. Pohyblivé klouby lopatky se zdají v pořádku. Tady problém není. 


Časem (ale opravdu až časem a po několika dnech používání) došlo k povolení (a málem ztracení) jednoho ze šroubů v kloubu. Naštěstí jsem si všiml, jak padal, a nemusel jsem pracně hledat náhradu. Ale je to poučení, že šrouby je třeba kontrolovat a popřípadě dotáhnout. 

 

Demontáž lopatky Gerber

 Foto: Stačí pořadně dotáhnout, pak se nerozpadne / SOLDATO Team


Pokud tedy použijete hlavu, při kopání používáte správné techniky a o lopatku se staráte tak, jak byste o svoje vybavení vždy měli, tak na limity Gerberu jen těžko narazíte. A pokud přeci jen ano, lopatku to nerozhodí a dovolí vám opravu. 

 

Gerber E-tool from Armed

 Foto: Tuhle lopatku bych si do akce vzal / SOLDATO Team


Verdikt

Kus poctivého železa, které se dá po troše cviku jednoduše rozložit i složit. To je skládací polní lopatka Gerber, kterou aktuálně seženete za 1427,-. A to ji řadí mezi nejdražší lopatky na trhu. Tolik prostě stojí kvalitní vybavení, které sice není „módní" tahat, ale je rozhodně dobré ho mít. Protože když to na vás spustí, rádi budete mít po ruce něco, čím se zakopete. A lopatka Gerber vám tuto špinavou práci hodně usnadní. Jejím pořízením tak určitě neprohloupíte.

 

 

Klady

+

Kompaktní při složení

+

Jistý úchop

+

Odolnost

Zápory

-

Zbytečný zobák

-

Chybí obal v základu

-

Cena

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 Jak a proč testujeme?

 

 

 SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

 

 

Co je to Šarže kvality Armádních novin a SODATO teamu


Zapůjčil:

Armyshop Armed je na trhu 10 let

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava