+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Máš všech pět pohromadě? Aneb jak si chránit ruce
22.08.2018 Přečteš za 5 min. 0 komentářů
Vojáci pracují v extrémně rizikovém prostředí. To je už snad všem jasné a netřeba se o to přít. Proto musí být velmi obezřetní při volbě ochranných pomůcek, které jim chrání život a zdraví. Pokud by to neudělali, ohrožují sami sebe. Ale co je horší, ohrozili by i zbytek svého týmu, a to je něco, co nikdo nechce. Na řadu tak přichází především balistická ochrana. To ale rozhodně není vše. Co dále by si voják měl chránit a jakému vybavení věnovat svoji pozornost?
Kromě balistické ochrany (vesta a přilba), která chrání vitální zóny těla, musí věnovat svoji pozornost i dalším částem těla, které pro svoji práci potřebuje. O ochraně očí jsem už mluvil v jednom starším příspěvku. Ano, bez zraku se v akci opravdu neobejdete a kvalitní balistické brýle jsou velmi důležité. Další část těla, kterou voják vlastně neustále používá, jsou ruce. Jak ty se dají chránit? Samozřejmě používáním vhodných rukavic.
Při čem všem nás mohou rukavice chránit? Těch situací, kdy je oceníte, je jistě více. Primárně je to samozřejmě proti fyzickému poškození rukou. Při různých pádech nebo při plazení není o nějakou tu odřeninu nouzi. Rukavice proti tomu mohou vcelku účinně pomoci. Další situací, kdy budete za rukavice opravdu vděční, jsou střelby. Už jste si někdy šáhli na žhavou hlaveň zbraně. Asi už ano. Nebo vás to teprve čeká... Pokud máte rukavice, riziko popálenin se výrazně minimalizuje. Poslední situací která mě napadá, je ochrana proti různým přenosným nemocem. Pokud (typicky na misi) přicházíte do fyzického kontaktu s místním obyvatelstvem, je nošení rukavic jedním z prostředků, jak se různým přenosným nemocem vyhnout.
Jenže nejsou rukavice jako rukavice. My se bavíme o taktických rukavicích, lépe řečeno o rukavicích určených do taktických podmínek. A to není jen tak. Vojáci jsou zvláštní sorta lidí a stále si něco vymýšlejí. Takže chtějí, aby je rukavice chránily. Ale zároveň mají požadavek, aby jim dobře padly a měli v nich cit. A to se navzájem (logicky) tak trochu vylučuje...
Buď máte rukavice silné, co něco vydrží, ale na cit v nich rovnou zapomeňte. Nebo máte rukavice tenké, ve kterých jste schopni dělat jakoukoliv jemnou práci, ale asi už tolik nevydrží. Takže je to o kompromisu. A to ideální vyvážení všichni výrobci taktických rukavic neustále hledají.
Jsou tu i takové detaily, jako třeba barva. Nejčastěji jsou tyto rukavice černé, hnědé nebo v různých kamuflážích. Každý si tak může vybrat podle prostředí, ve kterém bude pracovat. V tomto tedy problém není.
V čem tedy problémy být mohou a co je dobré si při pořizování taktických rukavic pohlídat? Předně to je určitě velikost. Rukavice nám musí padnout, jak se tak říká, jak prdel na hrnec. Ideální je, aby se konečky prstů těsně dotýkaly rukavice, čímž si zajistíte maximální cit. Nesmí to ale být obtěžující. Rukavice je zcela určitě dobré si vždy vyzkoušet na živo. Jo, ještě jedna věc. Rukavice jsou buď dlouhé nebo krátké. Rozhodně doporučuji ty krátké, je to bez debat praktičtější. Chránit si potřebujete ruce po zápěstí, ne předloktí...
Dalším prvkem je celkové provedení rukavic. Většinou na první pohled poznáte, jestli je to šunt, nebo kvalitní rukavice od renomované a prověřené firmy. Určitě je dobré, aby rukavice měla co nejméně šití. Šev je totiž asi nejproblematičtější místo celé rukavice. Takže čím méně švů, tím lépe. Různé designové výstřelky ať si nechají výrobci pro jinou skupinu uživatelů.
Poutko. To je velmi vhodný doplněk rukavice. K čemu slouží je asi nasnadě. Je to praktická věc, bez které se u rukavic už asi neobejdu. A pokud mám nedejbože rukavici bez poutka, nelituji té námahy a kus parašňůry si tam přišiji. Bez toho to už fakt nejde.
Stahování rukavic kolem zápěstí. Tady se nejčastěji objevuje suchý zip. A také je to část, která nejdříve odchází. Sucháč není špatné řešení, to určitě ne. Ale musí být hodně kvalitní. Jeho výměna je sice možná, ale je to opruz. Jestli je zapínání umístěno v dolní nebo horní části rukavice je téměř jedno, obě řešení má své výhody i nevýhody. Většinou mám rukavice se zapínáním dole, horní zapínání bude možná praktičtější. Zkuste a uvidíte sami. A dejte pak vědět v diskuzi.
Ne tak časté je gumové stahování. Tam se sice nemá skoro co pokazit, pro někoho to ale nemusí být úplně praktické. Nebo jsou rukavice navrhnuty tak, že v zápěstí žádné stahování nemají. No, taky možnost, ale podle mě to není tak úplně ono.
Ventilace. U některých modelů to výrobci různě zkouší a dělají na rukavicích všelijaké kulišárny. Je to ale spíš designová záležitost. Většinou to až tak moc nefunguje. Pokud máte rukavice a jste v horkém prostředí, tak se prostě potíte. Tak to je. Ventilace v kombinaci s vhodným materiálem přesto fungovat (třeba pocitově) může a pokud na rukavicích nějaká ta dírka je, není důvod se jim vyhýbat.
Ochrana kloubů. Další mírně diskutabilní prvek. Myšlenka to není úplně špatná. Problém je, že se to málokdy povede tak, aby to nebylo obtěžující. Různě to tlačí, neustále ty plastové či kevlarové výztuhy cítíte. Znovu ale platí — pokud je to správně provedeno, sedí vám to, není důvod se takovým rukavicím vyhýbat.
Zesílení. To je rozhodně dobrý prvek, který se na rukavici hodí. Silnější nebo dvojitý materiál na dlani oceníte, jakmile začnete při pádu brousit zem. Jinam to asi nemá cenu dávat.
Pak je tady pár specifických záležitostí. Například tzv. bezprsťáky. Jako proč ne, pokud to někomu vyhovuje a ví, že zrovna nedělá nic, kde by mohl přijít k úrazu, ať si to nosí. Je to taková stylovka. Taky jsem je kdysi míval na rukou v podstatě pořád. Tedy až do té doby, kdy jsem při jednom běhu v plné polní zakopl a při brždění v štěrku si málem ubrousil malíček. Věřím, že kdybych měl plnohodnotné prsťáky, bylo by to lepší. Alternativou pak je třeba jen holý ukazovák kvůli střelbě.
Pravda je taková, že se to většinou dělá u oblíbených rukavic, které se ve vrcholku prstů protrhaly a vy se jich ještě nechcete zbavit. Tak jim ty konečky prstů šmiknete...
Samostatnou kapitolou jsou pak taktické rukavice na zimu. To ale asi až jindy.
Ještě se trochu zastavím u té odolnosti. Kdysi dávno jsem četl nějakou recenzi na jedny známé taktické rukavice. Recenzent si tam stěžoval, že si je vzal na nějakou hrubší práci a rukavice se časem zničili... A co že to je za vojenské rukavice, když nic nevydrží... To je typické nepochopení určení taktických rukavic. Jak jsem říkal v úvodu – výrobci musí najít kompromis mezi odolností a citem v rukavicích. Když bojuji, mám taktické rukavice. Vím, že mě nějak ochrání a dokážu v nich přebíjet, opravit zbraň... Pokud jdu třeba pytlovat, vezmu si pracovní rukavice. Jasně, můžu si vzít i taktické. Ale pak prostě musím počítat s tím, že nejspíš tolik nevydrží. Nejsou k tomu určeny. Když jdu jezdit rally, taky si nevezmu monopost F1...
Také je dobré přijmout fakt, že rukavice jsou prostě spotřebák. Nevydrží věčně. Ale občas se najdou modely, které toho vydrží víc než jiné. Jestli takové máte, budu rád, když se v diskuzi pod článkem pochlubíte.
Ochranu rukou bych rozhodně nepodceňoval a nošení taktických rukavic by mělo patřit k základním návykům každého správného vojáka. Není to ani nijak drahá záležitost. Stále je to ale trochu podceňovaný aspekt a najde se dost vojáků, kteří při taktických činnostech rukavice nepoužívají. Schválně se na to někdy při projíždění fotek na webu zaměřte a uvidíte sami. Já si myslím, že nosit rukavice je velmi dobrý návyk. A všem upřímně doporučuji si na nošení taktických rukavic zvyknout. Čím dřív, tím líp. Ušetříte si do budoucna dost bolesti.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz