Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Na čem spím v akci a proč?

Datum přidání 02.09.2018   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 0 komentářů   

Pro spaní v přírodě je karimatka téměř nezbytná. Jasně, jde to i bez ní a asi to nějak zvládnete. Pokud ale venku fungujete více dní a potřebujete být svěží, bez kvalitního (i když pravděpodobně velmi krátkého) odpočinku to nejde. A karimatka vám komfort při spaní zcela jistě zlepší. Aktuálně používám tři modely karimatek. To mě vedlo k zamyšlení, jestli to není tak trochu zbytečné. K čemu tři? Nestačí mi jedna? Navzájem jsem je porovnal v různých kategoriích. Našel jsem jednoznačného vítěze?

Tři karimatky pro vojáky

 

 

Pojďmě se na to společně mrknout a srovnat si tři karimatky, které se podlě mě hodí do taktického prostředí (i když je každá jiná...). Jedná se o karimatky Original Bundeswehr (BW), Therm-A-Rest Z-lite (TAR) a Klymit Static V Recon (KS). Podíval jsem se na tyto karimatky v různých kategoriích, jenž jsou dle mého názoru pro vojáky důležité. Jo, a více srovnávacích fotografií naleznete v samostatném albu na facebooku SOLDATO teamu. Takže...

 

Cena:

model č. 1: Original Bundeswehr (BW): Cena cca 250,-.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite (TAR): Cena cca 1000,-.
model č. 3: Klymit Static V Recon (KS): Cena cca 1900,-.

 

V prvním srovnání je vidět to, co nejvíce lidí většinou zajímá (i když to je podle mě hodně irelevantní)... Cena. Z ní jasně vyplývá, že BW je nedostižná. Pro někoho opravdu může být dávat za karimatku kolem 2000kč nesmysl. Proč? Protože venku nespí tak často a karimatka pro něj není priorita. Pokud bychom tedy hledali vítěze podle ceny, je to jednoznačně BW.

 

Hmotnost:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: Hmotnost 401g.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: Hmotnost 382g.
model č. 3: Klymit Static V Recon: Hmotnost 577g.

 

V druhém srovnání se podíváme na hmotnost. Karimatku taháte na/v báglu a ten na zádech. Nic těžkého si brát nechcete. Karimatky jsou váženy tak, jak je v batohu mám. Zde, pro mě trochu překvapivě, zvítězil TAR. Sice těsně, ale lehčí je. Vítězem v hmotnosti se tedy stává TAR.

 

Rozměry složené karimatky:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: 38x28x4; "Placka".
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: 52x13x12; "Cihla".
model č. 3: Klymit Static V Recon: 22x10; "Válec".

 

Zde se to zdá jasné. Při vzájemném porovnání je vidět, že KS je při sbalení nejmenší a nejkompaktnější. BW je sice při sbalení velká, ale placatá, takže s jejím umístěním do batohu (k zádům) problém není. TAR je katastrofa. Neohrabaná a blbě skladná. Nosit lze asi jen připnutá na batohu. To nechcete. Ve sbaleném stavu je tedy vítěz KS.

 

Doba potřebná k rozložení:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: 5s.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: 4s.
model č. 3: Klymit Static V Recon: 39s.

 

Harmonikově složená TAR se rozhodí a hotovo. BW je na tom velmi podobně. No, u KS se ten čas dal očekvávat. Je to prostě nafukovačka. Vítěz je tedy TAR.

 

Rozměry rozložených karimatek:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: 190x55x0,5cm.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: 185x52x1,5cm.
model č. 3: Klymit Static V Recon: 183x59x6,4cm.

 

Otázkou je, jestli zde jako vítěze určit toho, kdo je největší, nebo toho, kdo nejmenší... Takže vzhledem k tomu, že jsou karimatky víceméně rozměrově stejné a průměrná postava se na ně vejde, necháme tuhle kategorii bez vítěze. Něco jiného je ale tloušťka karimatky, která bude hrát podstatnou roli v další kategorii.

 

Komfort spaní a izolace:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: Velmi nízký, R = ?.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: Střední. R=2,2.
model č. 3: Klymit Static V Recon: Spíše vyšší. R=1,3.

 

Zde je zcela jasně nejhorší BW. Jak izolace, tak i pohodlí jsou velmi nízké, je to prostě nouzovka. O první místo byl sveden tvrdý boj. Tepelný odpor má sice vyšší TAR, na KS se ale pocitově spí lépe. A s izolací to také není nejhorší. Pokud bych si měl tedy vybrat, na čem bych chtěl spát na betonu, jdu do KS. Na pohodlné spaní vítězí KS.

 

Doba potřebná ke složení:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: 5s.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: 6s.
model č. 3: Klymit Static V Recon: 115s.

 

BW a TAR znovu velmi podobné. KS, jak se dalo čekat, nejhorší. Ta doba se trochu dá zkrátit, pokud byste KS jen tak zmuchlali do batohu společně se spacákem. Přesto je čas balení nesrovnatelně delší než u její konkurence. Před TAR těsně vítězí BW.

 

Možnost poškození, údržba:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: Téměř nulová.

model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: Téměř nulová.
model č. 3: Klymit Static V Recon: Vyšší.

 

První dvě karimatky jsou v podstatě nezničitlné. U poslední nafukovačky se samozřejmě mohou objevit problémy. Ať už to je možnost propíchnutí, nebo problémy s nafukovacím ventilem. Poraženou je tedy KS. A vítěz? Pokud beru v potaz jen možnost poškození, jsou na tom BW i TAR v podstatě shodně. Ale jakmile se podívám i na nějakou tu údržbu, je vítěz jasný. TAR je díky svým "ďolíkům" přeci jen trochu problematičtější. Vítězí tedy bezúdržbová BW.

 

Taktický subjektivní pohled:

model č. 1: Original Bundeswehr BW: Vhodná.
model č. 2: Therm-A-Rest Z-lite: Méně vhodná.
model č. 3: Klymit Static V Recon: Spíše vhodná.

 

Tohle je asi to nejtěžší rozhodování, které bere v potaz vlastně všechny předchozí kategorie. Přesto (alespoň u mě) mezi hlavní parametry patří hmotnost, rozměry sbalené karimatky a její umístění v batohu, rychlost složení a pohodlí při spaní. A tady se ukazuje, že tyto jednotlivé parametry se tak trochu navzájem bijí. Která karimatka se venku pro vojáka hodí nejvíce? Vezmu to od zadu.


TAR je sice lehká, má velmi dobré izolační schopnosti, jde rychle sbalit a dobře se na ni spí. Díky své konstrukci je ale hrozně neskladná. Do batohu ji nedostanete a nosit ji připnutou na batohu mě prostě nebere. Všude mě zavazí, dělá batoh větší... Tohle se mě do akce moc nehodí.


KS je super na spaní. Ten komfort je doslova cítit. Spí se na ní jak v postýlce. A taky vcelku izoluje. Je perfektní, jak je malá a vejde se krásně do batohu, kde moc nezavazí. Trochu ale zamrzí hmotnost. No, a problém je samozřejmě při balení. Prostě to trvá. Záleží tedy na akci, kam byste si ji vzali. Chtě nechtě mi v hlavě hlodá i červík, který mi něco říká o odolnosti...


BW. Nejhorší co se týká komfortu a izolace. Ve všem ostatním je ale perfektní. Lehká, dobře se nosí v batohu, rychle se rozloží i složí. Nezničitelná. Jo, tohle je to, co na ostré akci většinou mám. Jako fakt. Stejně spím v noci jen pár hodin, tak co... . Z mého vojenského pohledu tedy vítězí BW.

 

Verdikt:

A je to tu. Vyhlášení vítězů. Po sečtení všech bodů z jednotlivých kategorií je vítězem mezi vojenskými karimatkami karimatka Original Bundeswehr BW...

 

...jenže nic není tak jednoznačné jak by se mohlo zdát. Každý má trochu jiné preference, jiné požadavky, jiné mise... Nakonec je tedy zase jen na vás, jakou karimatku si do akce zvolíte. Všechny mají své klady a zápory, výhody i nevýhody. 

 

Takže jaká je ta nejlepší vojenská karimatka? Přeci ta, kterou máte u sebe, v noci se na ni vyspíte a ráno jste v pohodě. 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava