Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Nebojte se dobít

Datum přidání 01.10.2023   Přečteš za... Přečteš za 3 min.   komentáře 0 komentářů   

Nedávno jsem měl zajímavý rozhovor na téma čelovek. Tam jsem se dozvěděl, že kupovat dobíjecí čelovku do military prostředí nedává smysl. To mi trochu vrtalo hlavou, protože má zkušenost je přesně opačná. Nedalo mi to a udělal jsem malý výzkum na Facebooku SOLDATO teamu. I tam spousta lidí psalo, že dobíjecí čelovky nedávají v našem prostředí smysl. Zkusím tedy napsat svůj názor, a celou situaci trochu osvětlit.

Hodí se dobíjecí čelovka do military prostředí?

Foto: Nebojte se dobíjecích svítilen / SOLDATO Team

 

To, že se čelovka do military prostředí hodí není asi třeba zdůrazňovat. Mít volné ruce a moci si při jakékoliv práci svítit je někdy k nezaplacení. Malý úvod do světa svítilen si můžete přečíst i na blogu SOLDATO teamu. Nebudu tu teď ale řešit, co by taková vojenská čelovka měla splňovat. Podíváme se opravdu jen na rozdíl mezi "normální" a dobíjecí čelovkou.

 

Nejprve se ale mrkneme na nejčastější názor, proč se dobíjecí čelovka do army prostředí nehodí. Názor je to na první pohled vcelku logický... "Když mi v akci dojde baterie, nemám prostor si čelovku dobít". Ok, to dává smysl. Pokud ale budete číst dál, zjistíte, že to je trochu jinak. Rozebereme si modelovou situaci při používání čelovky a podíváme se na to, jak to je s normální svítilnou, a jak to je se svítilnou dobíjecí.

 

Normální čelovka

Před akcí (dosaďte si ostré nasazení, cvičení, výlet...) si vždy kontroluji vybavení. Takže se mrknu i na čelovku. Sice ještě svítí, ale nevím, jak na tom zdroje jsou. Jsou "čerstvé" nebo už před smrtí?Takže je pro jistotu vyměním za nové. Jistota je jistota. Náhradní zdroje samozřejmě balím také. V průběhu akce, kdy si svítím dle potřeby, se mi čelovka vybije. Není problém, vyměním zdroje (nejčastěji se jedná o jednu až dvě baterie AA, AAA nebo CR123A) a vesele si svítím dál. Dle použití světla a délky akce mám i zásobu zdrojů. Takže pokud mi znovu dojdou, mohu je znovu vyměnit. Po akci čelovku odkládám a čeká na další použití. Jak na tom jsou zdroje si ale málokdy zapamatuji. Takže před další akcí to buď risknu, nebo baterie znovu vyměním za nové. Když si to sečtete, není spotřeba baterií zrovna malá. Stejně jako finanční záležitost celé věci. Výhodou je, že si zdroje mohu měnit dle potřeby.

 

Zdroje do svítilen

Foto: Spotřeba baterií u běžných čelovek není zrovna malá / SOLDATO Team

 

Dobíjecí čelovka

Celou situaci budu demonstrovat na mé aktuálně používané čelovce, což je Fenix HM61R. Začátek je stejný. Kontroluji vybavení. U mé dobíjecí čelovky lze zjistit, jak na tom zdroj je. Když vidím, že už je kapacita nízká, tak ji dobiji na 100%. Náhradní zdroje samozřejmě balím tak jako tak, nemají využití jen do čelovky. V průběhu akce si svítím stejně jako s normální čelovkou. Moje dobíjecí čelovka má ale zdroj o kapacitě 3500mAh. Vydrží tedy mnohem déle než běžně používané baterie. Vybít čelovku tak trvá o dost déle.

 

Pokud se to přesto povede, úplně v klidu vyměním tento zdroj za dva monočlánky CR123A. Svítilna si s tím hravě poradí. To se děje hlavně v lese, kdy nemám možnost svítilnu dobíjet. Mám ale i jiné možnosti. Když můžu (a většinou můžu), tak si čelovku přes den nabiju. Ať už ze zásuvky, nebo přes powerbanku. U HM61R mám navíc možnost dobíjet buď čelovkou jako takovou, nebo mohu dobíjet skrze mikro USB jen baterii, která nemusí být ve svítilně. Baterii tedy můžu dobíjet a čelovku nadále používat (ať už s "běžnými" bateriemi, nebo ideálně s náhradním dobíjecím zdrojem).

 

Má smysl dobíjecí čelovka?

Foto: Většina dobíjecích čelovek schroustá i běžné baterie / SOLDATO Team

 

Ve finále tak točím dva dobíjecí zdroje. Pokud to situace vyžaduje, úplně v klidu je nahradím za dvě CR123A baterie. Ale to se děje opravdu jen výjimečně. Ano, počáteční investice je o něco větší. Ale úspora baterií je opravdu velká a velmi brzy se to finančně vrátí. Jediné co tedy musím mít navíc je dobíjecí kabel. Ale pokud jedu na cvičení, tak s sebou sadu kabeláže vozím tak jako tak. Samozřejmě je ještě potřeba elektřina, ale to většinou také nebývá problém. Po akci čelovku odkládám. Vím jak na tom zdroj je a když je potřeba, tak ho v klidu dobiji.

 

Dobíjení čelovky

Foto: Dobíjet můžu jen baterii, nebo celou svítilnu / SOLDATO Team

 

Takhle jednoduché to je. Není potřeba se bát nových technologií. Existují dobíjecí svítilny, které opravdu dávají smysl i do military prostředí. Jen je potřeba při výběru trochu přemýšlet a zjistit si, jak dobíjecí svítilny fungují. Názor, že dobíjecí čelovka nemá ve vojenském prostředí smysl je naprosto lichý. Když na to přijde, vyměním si zdroj jako u normální čelovky. Navíc mám ale několik jiných možností, které mi ve finále ušetří nemálo peněz. Zkuste to a uvidíte sami, kolik dokážete ušetřit.

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava