+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Outdoorové vybavení
Německá kvalita za rozumnou cenu. Termoska Esbit VF1000ML-OG
05.03.2017
rubrika:
Outdoorové vybavení
0
komentářů
autor:
SOLDATO team
Hydratace je důležitá. To asi není třeba zdůrazňovat ani obhajovat. Prostě se na tom shodneme. V létě je to snadné. Nalgenka v batohu, camelbag na zádech. Vcelku osvědčené řešení. Jenže co když musíte pracovat venku v zimě? Pokud jste nasazení několik desítek hodin a teploty jsou stále pod bodem mrazu, tak vám veškeré tekutiny dříve nebo později asi zmrznou. Ruku na srdce, kdo to nezažil, že?! Takže co s tím?
Foto: Termoska Esbit VF1000ML-OG / SOLDATO Team
Řešením je vše, v čem mám nějaké to pitivo, izolovat. Možností je několik. A občas to i funguje. Sázkou na jistotu je ale použití termosky. Tedy samostatné izolační nádoby, která svým materiálem a konstrukcí udržuje uvnitř stabilní teplotu. Jasně, má to své nevýhody. Na delší dobu jedna termoska nestačí a tahat jich více není reálné. Na jednodenní akci to ale může být dostatečné řešení. Výhodou termosky pak je použití jak v zimě, tak i v létě. Například při nasazení v Mali jsem měl během pár hodin z veškeré vody jen těžko poživatelnou velmi horkou tekutinu. Termoska by to vyřešila.
Hlavní devizou termosky ale zůstává zimní období. Zde si myslím, že má na určitý druh nasazení své nezastupitelné místo. A protože zima letos byla opravdu vypečená, bylo otestování nějaké termosky nasnadě. Spojili jsme se proto s lidmi z Top-armyshop, a společně vybrali nějakou pro vojáky zajímavou. Nebylo to až tak složité. Ve vedení tohoto armyshopu jsou totiž bývalí vojáci, a tak hned tušili, co asi hledáme. Zadání bylo jednoduché. Objem 1 litr, nerezové vakuové provedení, military vzhled a příznivá cena. Volba nakonec padla na legendární značku Esbit.
Německá kvalita
Proč legendární? Počátek úspěchu firmy Esbit souvisí s vynálezcem suchého lihu Erichem Schummem. Následoval kapesní vařič na suchý líh a další produkty pro pobyt v přírodě. Termoska v portfoliu této německé firmy samozřejmě nemohla chybět. Společně jsme pak s lidmy z Top-armyshop vybrali model VF1000ML-OG. Proč?
Jedním z důvodů byl military vzhled. Většina termosek zůstává v barvě nerezové oceli. To může být demaskující a vojáci si pak oblepují termosky maskovací páskou, stříkají maskovací barvou či schovávají do ponožek. U olivově zeleného zbarvení tohoto modelu od Esbitu (které je navíc příjemně drsné) toto všechno odpadá.
Foto: Výběr je na vás / SOLDATO Team
I v dalších požadavcích tento model obstál. Vakuové nerezové provedení je samozřejmostí. Objem jednoho litru je také k mání. Na cenu se podíváme ve verdiktu. Jaké jsou další parametry? Důležitá je celková velikost a samozřejmě hmotnost. VF1000ML je vysoká 27 cm, průměr má 9. Jde tedy o kompaktní válec. Suchá hmotnost je nějakých 537g a to je výborná hodnota.
Příjemným věcem ale není konec. Co mě osobně hodně potěšilo, je přítomnost dvou provedení uzávěrů. V současné době jsou standardem dva základní typy. Šroubovací a zaklapávací. Každý má svoje příznivce i odpůrce, klady i zápory. Esbit proto dodává k termosce oba dva typy a každý si tak vybere dle svých preferencí. Určitě palec nahoru. Příjemnou tečkou je pak druhý kalíšek na pití. Termoska se tedy jeví na první pohled opravdu velmi slušně a je na čase ji vytáhnout ven. Nezklame tam?
Zkušenosti z používání
Jako první je potřeba sejmout vrchní kalíšek, který funguje jako víko termosky. Ten je, stejně jako zbytek termosky, příjemně (ale opravdu jen jemně) zdrsněný. Je to dáno technikou nanášení barvy. S otvíráním není sebemenší problém. Závit je krátký, stačí tedy jen jednou otočit a je otevřeno. Hned se na mě vysypává druhý kalíšek. Ten je do hlavního víčka jen tak vložen. Představa, že po každém otevření budu muset dělat nějaký pohyb na víc (tedy nějak manipulovat s druhým kalíškem), se mi nelíbí. Po zralé úvaze tak druhý kalíšek dávám do šuplíku a věřím, že to jen s jedním zvládnu.
Foto: Dva kalíšky se k pití občas hodí / SOLDATO Team
Po sejmutí hlavního uzávěru přichází na řadu vnitřní těsnící uzávěr. Jak již bylo řečeno, máte na výběr ze dvou typů. Z praxe mě nejvíce zajímá jejich drážkování. „Mačkací" uzávěr má drážkování po celém obvodu. Zdá se poměrně nevýrazné. Druhý uzávěr se mi v tomto směru jeví o něco lépe. Má sice jen tři drážky, které jsou vždy po 90°. Jejich hrany jsou ale ostřejší a pro jistý úchop vhodnější. Nicméně ani v jednom případě není s povolováním či utahováním problém.
Hrdlo termosky má průměr 5cm, takže nalévání tekutin je na pohodu. Stejně tak následné dochucování či vymývání vnitřku termosky. Zde je vše jak má být. Při uzavírání termosky si všímám ještě těsnění obou víček. Dobře dosedají na plochu v termosce a utěsnění je velmi dobré. Také je výhodou, že je těsnění odnímatelné. Výhodou hlavně při umývání či opotřebení. Když už jsme u těsnění, v průběhu testování se nestalo, že by nějaké víčko špatně doléhalo, netěsnilo nebo nějakým jiným způsobem propouštělo tekutinu. Prostě pocit sucha a bezpečí.
Foto: Díky své velikosti nijak zásadně nepřekáží / SOLDATO Team
Velikost termosky Esbit je tak akorát. Je cca o 3cm menší, než má současná termoska, přičemž nárůst průměru je neznatelný. Esbit se tak vleze bez problémů jak do hlavní komory batohu, tak i do většiny bočních kapes. Jinými slovy, velikost termosky není nijak zásadně omezující a vzhledem k objemu nepřekáží.
Konečně nastává to, na co se těším nejvíc. Nalévám si horký čaj. Obě víčka lze bez problému ovládat i v rukavicích. Jen u toho zaklapávacího budete mít problém se zmáčkutím. Prst v silné rukavici tlačítko Open prostě nezmáčkne. Ono se vůbec toto víčko hodí spíše na léto. V zimě hrozí zamrznutí zaklapávacího mechanismu. Druhé, obyčejné točící víčko, je z mého pohledu více univerzální. Nemá se na něm co zničit, zdá se celkově odolnější. Osobně tedy používám jen toto víčko. Je to ale každého volba a vybrat si prostě můžete.
Nejdůležitější u každé termosky je samozřejmě schopnost izolace a udržení co nejvyšší (nebo naopak nejnižší) teploty. Do ruky tedy přicházejí stopky, ponorný teploměr a pár účelových testů. První je schopnost termosky udržet teplotu v zimě. Dle slov firmy Esbit musí být termoska předehřátá, poté znovu naplněná vařící kapalinou. Slibují, že po 24 hodinách bude teplota 60°C. Mě to vyšlo nějakých 58°C. Bez předehřátí. V okolní teplotě kolem nuly. Takže se dá říci, že nekecali...
Foto: Po několika nalití a 24 hodinách / SOLDATO Team
Praktičtější test je ale při pravidelném otevírání termosky. Chcete se napít, čaj ubývá, je nahrazován chladným vzduchem z okolí. Jak si v této situaci litrovka od Esbit vedla? Dopoledne jsem připravil čaj a vyrazil. Po dvou hodinách jsem si nalil a teplota v kalíšku byla 88°C. Pít se samozřejmě nedala. Po pěti hodinách od startu ten samý proces. Teplota 79°C. Po osmi hodinách třetí pití z termosky. Teplota příjemných 66°C. V termosce už toho moc nezbývá, takže to nechávám na ráno. Po 24hodinách tedy přichází čtvrté nalévání. Teploměr už neukázal více než 28°C. A to je už hodně vlažný čaj. Na druhou stranu. 24h, poloprázdná termoska a okolní teploty kolem nuly. Špatný výsledek to myslím není.
Foto: Následek jednoho z nemnohých pádů na tvrdou zem / SOLDATO Team
Nakonec se jako vždy podíváme na celkovou odolnost. Termosku jsme testovali něco málo přes měsíc. Za tu dobu se její krásně zbarvený khaki povrch místy odřel. S tím prostě musíte počítat. Naštěstí to na užitné vlastnosti nemá vliv. Mírné pády v pohodě. Nějaký drsný pád se nekonal, tester není nemehlo. Vzhledem k absenci čehokoliv křehkého uvnitř ale předpokládám, že i to termoska ustojí. Jinak veškeré těsnění i závity nevykazují známku opotřebení. Samozřejmě se uvidí po delším čase užívání. Kvalitní zpracování však nenaznačuje, že by měl být nějaký problém.
Foto: Termoska Esbit se do military prostředí hodí / SOLDATO Team
Verdikt
Termoska od renomované němeské firmy za rozumnou cenu 729,- . Už to by mohlo stačit. Když k tomu přidáte ideální objem jednoho litru, příjemný rozměr a military zbarvení, není nic moc co řešit. Termoska prostě funguje. A nutno říci, že u některého vybavení ani víc nechceme. Bohužel, jsou produkty, které nezvládají ani tohle. To však není problém termosky Esbit. Ta dělá na 100% to, k čemu je určena. Aby vám nabída teplý nápoj v nepříznivém počasí a potěšila vás tak při vaší akci.
Klady |
|
+ |
Vynikající izolační vlastnosti |
+ |
Military vzhled |
+ |
Bezproblémové otevírání |
Zápory |
|
- |
Méně odolný povrch |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz