Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Obuv

Nepromarněná šance. Recenze Lowa Innox podruhé

Datum přidání 31.05.2017   Rubrika rubrika: Obuv    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

A jsou tu zase. Lowa Innox GTX. V prvním testu, který probíhal v krajně nehostinném prostředí, se Innox moc nevytáhl. No, vlastně byl problém “jen” s podešví, která se po pár dnech začala sama odlepovat. Bota jako taková byla vlastně docela fajn. Ale tu podešev jsme ji prostě nemohli odpustit. Společnost Lowa uznala chybu, a nabídla nám k testu nový pár. Zajímá vás, jak si tahle lehká bota poradila s českým prostředím a co vše nakonec zvládla?

Lowa Innox v praktickém testu a recenzi

Foto: Lowa Innox GTX MID TF Black / SOLDATO Team

 

První test si můžete připomenout zde. Pro ty, co nechtějí číst původní recenzi, je tu krátké shrnutí v podobě verdiktu z prvního testu: 

 

Sečteno a podtrženo-Lowa Innox je lehká vojenská bota určená hlavně k dlouhým patrolám v městském prostředí. Ideální k celodennímu nošení na základně či sportování. Zde všude opravdu oceníte její hlavní výhodu, totiž hmotnost. To vše za 4690,-. Jen pozor na trochu kluzkou podrážku. A i když se Lowa Innox v mírném terénu neztratí, rozhodně to není její parketa a zde bych ji k dlouhodobému používání určitě nedoporučoval. 

 

Koncept jako takový se nám ale líbí, mít lehkou botu v řadě případů jistě oceníte. A protože se nám bota „rozložila" již po krátké době, bude po dohodě se společností Prosport testování Lowy Innox pokračovat v České republice. Zaměříme se ještě více na odolnost boty a její celkovou výrdž. 

 

Jsme zvědaví, jak si povede v českých lesích, při CQB výcviku, na střelnici... Jaká bude její životnost? Poté vás s výsledky seznámíme v upgradu této recenze. Do té doby sbohem Lowa Innox, tady jsi neuspěla... 

 

Už tehdy jsme se tedy zavázali, že botu proklepneme opravdu důkladně. Podzim, zima, jaro. To bylo období, kdy byla Lowa Innox v takřka neustálém zápřahu. Nyní tedy, po více jak půl roce, nastal čas na zhodnocení této pohodlné taktické papučky. 

 

Lehká outdoorová obuv v praxi

Foto: Do mírného kopce to ještě jde / SOLDATO Team

 

Lowa Innox podruhé 

První pár boty testoval kolega. Jasně, že jsem si botu také zkusil. Ale delší zkušenost jsem s ní neměl. Když mi tedy počátkem loňského listopadu Innoxy dorazily, upřímně jsem se na ně těšil. Před tím ještě proběhl se společností Prosport, která značku Lowa v České republice zastupuje, dohovor o tom, jaký model bude ideání. V barvě jsem měl jasno, černá klasika. Takže jsem teď hlavně zvažoval, jestli vzít verzi s membránou nebo bez. Což je mimochodem poslední dobou u výběru vojenské obuvi čím dál tím větší dilema. Nakonec ale, vzhledem k zimním podmínkám testování, jsem zvolil verzi GTX

 

Má smysl gore-tex obuv?

Foto: Membrána funguje spolehlivě / SOLDATO Team

 

Zadání bylo jasné. Proklepnout botu v každém prostředí, se kterým se český voják může setkat. Mokro, bláto, sníh... Podzimní a zimní (ne)čas dával více než dost příležitostí k pořádnému vyzkoušení boty. A můžu s klidem říci, že jsem si rozhodně nebral servítky. Schválně jsem vyhledával co největší humus, do kterého jsem mohl vstoupit... 

 

Zkušenosti z testování 

Teď se možná bude pár věcí opakovat z předešlé recenze. Berte to ale prosím jako další názor další osoby na tuto botu. 

 

Hned při nazouvání jsem si uvědomil, jak je bota pohodlná. Opravdová papučka. Celá konstrukce boty je jednoduchá a účelná. Nikde nic netlačí, vše sedí. Krásný pocit na noze, který nabídne jen málokterá vojenská bota. 

 

Jaké boty nosí vojáci

Foto: Humus není problém / SOLDATO Team

 

Innox ale klame tělem. Rozhodně se nebojí drsnějšího prostředí, do kterého byste v papučkách rozhodně jít nechtěli. Drsnějším terénem teď ale myslím bláto, rozbředlé cesty, potoky atd. Zkrátka ten "humus". Na horské prostředí Innox opravdu není. Nohu sice podrží dostatečně. Ale dostatečně pro menší kopce. Žádné velké šutry, žádné prudké svahy. Na to fakt stavěná není. 

 

Vím, že kolega zmiňoval klouzavější podrážku. Osobně mi to přijde vcelku v pohodě. Boty jsem hodně používal při CQB, kde jsem skvěle využíval jejich lehkost. Ale ani tam mi nepřišlo, že bych byl jak na ledu. Co se tedy týká klouzavosti, označil bych to za takový (možná malinko slabší) střed. 

 

Jaké vybrat vojenské boty

Foto: No dobře, možná jsou trochu nudné / SOLDATO Team

 

Celoročka? Jen pro mírnější zimu. 

Dlouho jsem přemýšlel, jestli Innox označit za čtyř sezónní obutí. Říkal jsem si, že v klidu. Pravdou ale je, že do drsnější zimy a na více denní akce to není ta správná bota. Ale na jednodenní akce, kde není moc sněhu a teploty jsou tak kolem nuly, to jo. To se dá. Za předpokladu, že zvolíte dobré ponožky. 

 

A pak samozřejmě záleží na tom, jeslti zvolíte gora verzi nebo ne. Pokud ano, a váš Innox má označení GTX, budete mít zajištěný jakýž takýž komfort v zimě. Podzim a jaro, s deštěm, blátem a mokrou trávou, vás také nerozhází. Na druhou stranu - suché léto nic moc. Noha se trochu paří. Tak to prostě je. 

 

Jak se starat o obuv

Foto: Důležité je se o boty pečlivě starat / SOLDATO Team

 

V druhém případě, tedy ve verzi bez membrány, budete v nepříznivých klimatických podmínkách asi dost promočení. Zato v létě si budete pískat a také v barácích vám bude fajn. Prostě obě varianty mají něco do sebe. Innox má jak ve verzi GTX, tak i v normálním provedení co nabídnout. Jen musíte vědět co chcete. A podle toho si vybrat. 

 

Jak se starat o vojenskou obuv

Foto: Pak vydrží dlouho jako nové / SOLDATO Team

 

Vydržel Innox všechno to dovádění? 

Jednoduše. Ano. Dá se říci, že beze ztráty hvězdičky. Vše po tom více jak půl roce vypadá až podezřele zachovale. Při podrobnějším zkoumání ale nalezneme dva detaily. Prvním je vypadnutí jednoho stehu na pravé boční straně špičky pravé boty. Steh je tu dvojitý, takže je to pojištěno ještě jednou nití. Upřímně nevím, kde a jak se to stalo. Možná jsem se někde o něco zachytil, možná jiný důvod. 

 

Co vydrží outdoorová bota

Foto: Jeden steh vypadl, druhá řada to jistí / SOLDATO Team

 

U druhého detailu mám ale naprosto jasno. To jsem se tak na jedné akci prodíral maliním. Však víte, co ty malé ostré trny dokážou. Spolehlivá likvidace každé boty. No, a přesně to se stalo. Pár těch trnů mi "načechralo" špičku pravé boty. Ale je to pozorovatelné jen při bedlivém zkoumání. A ničemu to nevadí. Membrána to (zdá se) neodnesla. 

 

Trhání Lowa Innox

Foto: Maliní je spolehlivý likvidátor / SOLDATO Team

 

Jinak jsou obě boty naprosto v pořádku. Materiál nikde nedegraduje. Membrána stále funguje (zde je nutnou podotknout, že jsem boty pravidelně a pečlivě udržoval a čistil, včetně použití Lowa spreje na gora). Podrážka nejeví sebemenší stopu rozlepování, a tak můžeme předešlému tvrzení firmy Lowa o špatně nastavené teplotě pece v klidu věřit. Navíc je právě podrážka, respektive její odolnost, pro mě největším překvapením. Normálně už bývá po takové době viditelně ošoupaná. Tady nic... Ale co bych se tu rozepisoval. Na fotkách si můžete sami prohlédnout, jak vlastně boty po tom všem divočení vypadají. 

 

Praktický test Obuvi Lowa

Foto: Podrážka je jako nová / SOLDATO Team

 

Odolnost vojenské obuvi

Foto: A to jak zezadu... / SOLDATO Team

 

Výdrž vojesnké obuvi

Foto: Tak i zepředu / SOLDATO Team

 

Innox vs. Zephyr. Kdo je lepší? 

Ať chci nebo ne, srovnání s Lowa Zephyr se prostě nevyhnu. Takže kterou vzít radši? Která je lepší? 

 

Srovnání Lowa Zephyr a Innox

Foto: Tak co? Innox nebo Zephyr / SOLDATO Team


Tak to fakt nevím. Mám dlouhodobou zkušenost s oběma modely a oba jsou skvělé. Přesto je jasné, že Innox je subjektivně pohodlnější. A lehčí. Konkrétně o nějakých 220g. Na noze je to znát. Zephyr je zase stabilnější a více nohu podrží. Alespoň z toho ten pocit mám. Rozhodně je také více univerzálnější. A o něco málo levnější. 

 

Jsou to ale důkazy toho, že Zephyr je tak oblíbený? Pokud někomu řeknete vojenská Lowa, automaticky odpoví Zephyr. Innox? Co to je? 

 

Jak větší univerzálnost, tak i cena na tom jistě mají svoji zásluhu. Ale pravý důvod je podle mě trochu jinde. Zephyr je prostě naprosto tacticool. Vypadá fakt dobře a lidem (i vojákům) se líbí. Oproti tomu je Innox trochu... No, asi nudný je to správné slovo. Myslete si co chcete, ale už i hezký design hraje na poli vojenského obutí svou roli. Přesto si myslím, že to není jen o tom, jak co vypadá. Ano, Innox je trochu nudného designu. Ale o to více je ta bota funkční a nemá se tam více méně co pokazit. A to se u Lowy Innox cení. 

 

Jaká je obuv lowa

Foto: Nenápadné a odolné boty - Lowa Innox  / SOLDATO Team

 

Verdikt 

Druhý test stejné boty. Přesto s naprosto rozdílným hodnocením. Problém s názvem "separace mezi jednotlivými polyuretanovými vrstvami" byl opravdu ojedinělý a u nově testovaného modelu se nepotvrdil. Naopak se ukázala opravdu výborná celková odolnost a všestrannost boty Lowa Innox. Hledáte-li nenápadnou a pohodlnou lehkou botu, která není tak profláklá a nemá ji každý? V tom případě je Innox přesně tím, co vaše noha potřebuje. A poděkuje vám za to. Jen vás to bude stát 4690kč. Taktická papučka, která se jen tak něčeho nezalekne. Takhle vidím Lowu Innox. 

 

 

Klady

+

Odolnost obuvi

+

Třísezónní použití

+

 Nenápadnost

Zápory

-

Nudnější design

-

Cena 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

metál Armádních novin

metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

 

 

Zapůjčil:

 

 Prosport

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava