Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Nové batohy TacticalPro

Datum přidání 13.12.2012   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 14 komentářů   autor autor: Soldato team

I když se to nezdá, batohy jsou jednou z nejvíce používaných součástí výbavy většiny z nás. Osobně mám nějaký batoh v ruce každý den. Batohy se vyrábějí v různých velikostech, barvách, způsobu použití a samozřejmě i v různých kvalitách a tím pádem i cenách.

TacticalProFoto:75l batoh od firmy TacticalPro v akci / Soldato team

 

Pro vojáky a horolezce

Co od batohu očekáváme? I když je to dost individuální, lze se shodnout na několika základních požadavcích. Asi nejdůležitější je, jak se batoh nosí. S tím je spojeno provedení nejen zádové části, ale i nosných ramenních popruhů a bederního pásu.

 

Dále by nás měla zajímat kvalita zpracování. Zde bude mít jiné nároky školák, který nosí v batohu pár učebnic a svačinu, a jiné nároky voják, který batoh extrémně zatěžuje (při několikadenních pěších patrolách může jít až o 25kg zátěže, někdy i více) v náročných klimatických podmínkách.

 

V neposlední řadě se budeme zajímat o velikost a členění batohu. Měli bychom vědět, k čemu batoh budeme používat, co v něm budeme nosit atd. Můžeme se ještě bavit o designu a barvě, ale to jsou opravdu už hodně subjektivní položky, u kterých bude mít každý konkrétní uživatel jiná přání.

 

Jsou dvě odvětví, kde jsou na batohy kladeny trochu větší požadavky než jinde. Vysokohorská turistika a armáda. Špičkový horolezec podnikající expedici na osmitisícovku, i voják odjíždějící do války, si bude vždy vybírat jen to nejlepší. Oba vědí, že se na svůj batoh musí spolehnout v nejnáročnějších klimatických podmínkách, kde není o hrubé zacházení nouze. A každé selhání jimi vybraného batohu může mít fatální následky pro celou akci.

 

Firma TacticalPro

Dalo by se říci, že trh batohů je nasycen a každý zájemce si je schopen najít ten svůj model, který bude přesně vyhovovat jeho požadavkům. Trh také decimují levné batohy z Číny, které svou cenou zaujmou nejednoho člověka. Svou kvalitou se však většinou hodí jen na velmi málo náročné činnosti.

 

TacticalProFoto: Batohy TacticalPro - 20l, 30l, 35l, 45l a 75l / Soldato team

 

Je proto s podivem, že se najde výrobce, který uvádí ucelenou sérii batohů, které jsou určeny zejména pro vojáky a militari nadšence. Jedná se o firmu TacticalPro. Tato poměrně mladá firma (na českém trhu působí třetím rokem) se zabývá především vývojem, výrobou a prodejem taktické výstroje.

 

Vedou ji lidé, kteří sami mají zkušenosti jak z oblasti survivalu či střelby, tak i se zkušenostmi z různých outdoorových aktivit a tyto zkušenosti se snaží aplikovat při vývoji nových součástek taktické výbavy. Přínosné je také to, že se nespoléhají jen na vlastní zkušenosti, ale využívají i zpětné vazby jak od profesionálních uživatelů, tak i od ostatních militari nadšenců.

 

Jak se jim jejich práce daří, se přesvědčíme právě na jejich novém počinu – sérií batohů řady Tactical. Na tyto batohy se budeme dívat očima vojáka, to ale neznamená, že se nedají využít na výlety do hor nebo jiné akce. Pokud budou vyhovovat našim tvrdým nárokům, Vás rozhodně nezklamou.

 

Představení série Tactical. Vybere si každý

Celá série vypadá na první pohled velmi dobře. Je vidět, že batohy jsou dělány hlavou a na jejich designu se podíleli lidé s praxí. TacticalPro nabízí batohy o obsahu 20, 30, 35, 45 a 75 litrů. Vybere si tedy určitě každý, neboť celá série pokrývá všechny nejpoužívanější velikosti.

 

Každý batoh TacticalPro se hodí na něco jiného. Tactical 20 je typický „GrabBag. Dá se také použít jako menší útočný batoh. Je malý, přehledný s dvěma komorami a dvěma vnitřními kapsami. Tactical 30 patří do nejvíce používané kategorie. Tento typ batohů se hodí na každodenní činnost či jednodenní operace. Má tzv. komínový tvar s jednou hlavní komorou přístupnou z vrchní části.

 

TacticalProFoto: Batohy TacticalPro - 20l, 30l, 35l, 45l a 75l / Soldato team

 

Tactical 35 má naopak dvě nezávislé komory uzavíratelné zipem a objemnou kapsu na přední části. Potěší také množství vnitřních kapes. Je to tak ideální batoh pro různé specialisty (zdravotník, spojař, JTAC), kteří ocení jeho členění. Dá se použít také jako větší „GrabBag“.

 

Tactical 45 je představitelem tzv. „PatrolBag“. Hodí se na vícedenní patrolování, maximálně však pojme výbavu tak na tři dny. Má komínový tvar se dvěma komorami, přičemž do té dolní se dá dostat spodním samostatným vstupem. Vlajkovou lodí celé série je Tactical 75. Je to typický velký patrolovací batoh, který využijete jak při dlouhodobém patrolingu, tak při odjezdu na různé akce, kdy potřebujete větší transportní batoh. Jak je vidět, nabídka opravdu pokrývá veškerou myslitelnou činnost.

 

Provedení. Na tom opravdu záleží

Všechny batohy jsou vyrobeny z kvalitní Cordury. Ne na všech batozích je však použita stejná gramáž. Materiál je příjemný, drží tvar a přitom není nějak tvrdý a nepoddajný. Zaručuje i určitou míru voděodolnosti. Jak je na tom s odolností na oděr a hrubé zacházení nevíme, ale naše další testování to snad zjistí.

 

Všechny batohy jsou momentálně v olivově zelené, ale dle slov prodejního manažera TacticalPro budou v nabídce i batohy v potisku vz.95 nebo Multicam. Nejdůležitějším faktorem kvality batohů je bezesporu šití. Na batozích TacticalPro vypadá kvalitně, většinou jsou použity dvojité švy, které jsou vhodné pro velmi namáhané části. Při základních zátěžových testech zatím všechno drží tak jak má.

 

Jednou z nejporuchovějších součástek batohů jsou zipy. Za kvalitu většinou nemůže výrobce batohů, ale dodavatel zipů. Výrobce batohů si však může tohoto dodavatele vybrat. V TacticalPro se rozhodli jít vlastní cestou a na všech batozích tak nalezneme zipy z produkce TacticalPro, které jim dodává renomovaný výrobce.

 

TacticalProFoto: Batohy rozhodně nešetříme. Za pár týdnů Vám přineseme výsledky zátěžových testů / Soldato team

 

Další součástky, se kterými na batozích bývá problém, jsou umělohmotné spony a přezky. Jejich kvalita je nesporně důležitá, zvláště proto, že všechny batohy série, až na jeden, mají systém rychloodhozu. V tomto bodě jsou spony namáhány opravdu silně. U batohů TacticalPro jsou použity spony Duraflex, ITW Nexus a YKK. Zatím se zdá, že v odolnosti problém není.

 

Narazili jsme však na problém jiný. Spony Duraflex, které jsou použity na rychloodhozu nosných rameních popruhů, jdou špatně povolovat. Vinou je malá plocha spony, která se dá prsty jen špatně uchopit.

 

Detaily. Základ úspěchu

Jak už bylo řečeno, je vidět že u vývoje batohů TacticalPro někdo přemýšlel. Batohy mají několik zajímavých detailů. Například s otvíratelnou zádovou částí batohu Tactical 30 se u vojenských batohů tak často nesetkáváme.

 

Netypickým detailem je i provedení zádové části dvou největších batohů, které je pohyblivé. Systém vypadá opravdu zajímavě, na konečný verdikt si ale počkáme až po delším testování. Když už jsme u zádové části, musíme říci, že u všech batohů je tvořena jinak, přesto funkčně. Batohy se příjemně nosí, a to i na taktické vestě. Standardem u vojenských batohů je pak MOLLE vazba, která pokrývá jak boční, tak i přední část batohů.

 

Na druhou stranu je zde i několik nešvarů. Většinou se však jedná o detaily, které nemají na použitelnost batohu až tak výrazný vliv. První věcí, která mě hned po převzetí batohů zaujala, bylo množství pomocných popruhů na některých typech. Samozřejmě chápu jejich využití, ale někdy se popruhy stávají nepřehledné a obtěžují při činnosti s batohem.

 

TacticalProFoto: Značka TacticalPro zdobí většinu batohů / Soldato team

 

Naštěstí jdou některé popruhy odejmout. Je však škoda, že jich není oddělávacích více, aby si tak každý uživatel upravil batoh dle svého vkusu. Někomu popruhy vyhovují a využije je, někdo je nevyužívá a upřednostní čistší design.

 

Další věcí, po které jsem hned pátral, je připravenost batohů na hydratační systém. Musím pochválit, že všechny batohy jsou vybaveny otvorem pro hadičku hydratace a sponou pro fixaci hadičky na ramením popruhu. Co se mi ale nezamlouvá, je styl uchycení hydrovaku. Toto je řešeno poutkem uvnitř batohu. Myšlenka zřejmě dobrá pro vaky Camelbak. Problém je, že některé systémy (např. Source) mají právě také jen poutko nebo otvor. Uživatel musí pak vše spojit buď provázkem, očkem suchého zipu nebo karabinou.

 

Verdikt. Příjemné překvapení

Série batohů TacticalPro nás opravdu příjemně překvapila. V současnosti bych neočekával, že na trh přijde relativně nový český výrobce s kolekcí kvalitních batohů za rozumnou cenu. Batohy jsou kvalitně šité, se spoustou zajímavých detailů. Těch pár maličkostí nemá na první pohled na užívání batohu větší vliv.

 

Náš tým má na batohy trochu větší požadavky než běžný uživatel, a všímáme si tak i detailů, které nemusí někomu vůbec vadit. Po týdenním základním testování můžeme batohy doporučit. A jestli hledáte vhodný dárek na Vánoce, batohy TacticalPro jsou rozhodně dobrý tip.

 

 

Klady

+

ucelená série pokrývající základní velikosti

+

kvalitní zpracování

+

zajímavé detaily

Zápory

-

možná zbytečné množství popruhů

-

uchycení hydrovaku

-

špatné povolování přezek u ramenních popruhů

 


Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

TacticalPro

Související články

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 07.03.2015 Čas: 12:11

Pro Vladimir21:
Dobrý den,
nenapsal jste jaký batoh. Když si projdete naše stránky, najdete samostatnou recenzi na každý z těchto batohů. Věřím, že na základě nich si jistě vyberete ten, který vám bude vyhovovat. Kdyby byl nějaký další dotaz, klidně napište a rád vám poradím.

avatar
Vladimir21 Datum: 05.03.2015 Čas: 17:26

Dobrý den. Chci se zeptat zda by měl batoh využití pro často se přesouvajícího se rybáře, který by v něm, popř. na něm, přenášel menší stan, karimatku, spacák + prut, lehčí vybavení a potraviny??? Jsem muškař a spojuji lov s delším pobytem v přírodě a hledám nový batoh, který by odpovídal mým představám, s možnostmi připnout na něj různé kapsy a další vybavení dle mých potřeb a aby se pohodlně nosil při delších pochodech.. Děkuji Sládek

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 13.04.2013 Čas: 13:39

OL:
Jestli myslíte fotky batohů Tactical Pro, tak ty jsme bohužel v afg neměli.
Jestli myslíte batohy obecně, tak je to na zváženou (a bylo by potřeba trochu dovysvětlit, co by jste si představoval).

avatar
Ondřej Lacina Datum: 13.04.2013 Čas: 11:49

Budou někde nějaké fotky Vašich batohů z Afghánistánu? :)

avatar
mart (SOLDATO team) Datum: 12.04.2013 Čas: 19:51

Doporučuji si v prvé řadě ujasnit, k čemu batoh budete používat a kolik do něj chcete investovat. Vše ostatní se od toho bude odvíjet.
Určitě zde můžete svoje představy napsat a společně si to rozebereme. A jsem si jistý, že se k Vašemu ideálnímu batohu dobereme.

avatar
Veronika Dočkalová Datum: 12.04.2013 Čas: 14:12

Takže byste nedoporučili? Z reakcí mám poměrně rozporuplné názory, resp. vypadá to, že jsou tu i silné negativní ohlasy...
My používali klasické topgaly doteď a stačilo nám to s manželem na delší túry - http://www.sevt.cz/obchod/skolni-potreby-a-pomucky/skolni-aktovky-a-batohy/batohy-topgal/ - nic moc, ale batohy vydržely dlouho.
Na druhou stranu nyní jezdíme i na týdenní a delší výlety a potřebujeme něco, co vydrží celou tu dobu, nepotí se v tom záda a dobře se v tom chodí (komfort) a upřímně moc nevím, jak vybírat. Na outdoor fóru jsem našla hodně rad, ale zajímal by mě i názor jiných lidí.
Děkuju Veronika

avatar
Mike Datum: 19.01.2013 Čas: 20:57

2kajman: Lidi z TacticalPro znám osobně a to, že se jejich produkty vyrábí v Polsku není žádné tajemství :-)
Z toho co vím, tak spolupracují s lidma z různých ozbrojených složek AČR a PČR a produkty upravují dle jejich připomínek a právě na batozích teď dělají změn dost. Třeba na Tactical75 se chystá nová kapsa, která se bude upevňovat na přední část batohu, byl jsem jedním z těch, kdo tu kapsu chtěl :-P

avatar
kajman Datum: 19.01.2013 Čas: 17:34

Male rozhreseni puvodu barohu "Tactical Pro"

http://wisport.com.pl/militarne%20i%20surwiwalowe-15,1,gr,shop.html

Vyrobeno v Polsku, Tactical Pro je pouze reseller. Stejny dojem mam i z ostatni produkce teto firmy.

avatar
Ace Datum: 29.12.2012 Čas: 23:10

Duraflex je IMHO asi nejlepsi vyrobce na sponky na svete - opravdu hodne odolne, dle meho subjektivniho nazoru odolnejsi nez ITW Nexus, ale krome erogonomictejsiho designu neprichazi firma Duraflex s tolika inovacemi jako treba ITW. Pokud to nefunguje s odhozem, zrejme je na vine spatna volba sponky vyrobcem batohu a ne vyrobce sponky (trochu to tak v clanku vyznelo, tak bych to rad uvedl na pravou miru;-) ) Doporucil bych pouzit priste pro tento druh ITW Nexus sponky s pruvlekem na rychlopovolovaci tkanici ;-)

avatar
Soldato Datum: 18.12.2012 Čas: 21:50

Jak už bylo řečeno, momentálně testujeme jednotlivé batohy. Dočkáte se tedy jednotlivých recenzí na každý batoh, včetně porce fotografií.

avatar
Jirka Datum: 18.12.2012 Čas: 12:56

Moc pěkné! Pokud si mohu vymýšlet, rád bych tu viděl fotogalerii, nejlépe všechny batohy postupně rozepínané a s ukázkou uložení materiálu v nich, případně způsob rychlého odhození.
Děkuji.

avatar
Soldato Datum: 16.12.2012 Čas: 17:07

No, k tomu lze říci jen jedno. Uvidíme, jestli firma ALP bude mít zájem o nějaké testování. Pevně věříme že ano, a už teď se na její produkty těšíme.

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.12.2012 Čas: 22:32

Dobrý večer, ano budou přibývat, ale ne takovým tempem jako články na Armádních novinách. Přeci jen recenze a novinový článek je něco jiného.
Kromě podrobných recenzí na jednotlivé batohy TacticalPro, můžeme čtenářům přislíbit na příští týden recenzi na univerzální nůž značky Gerber.

avatar
WalterCZ Datum: 14.12.2012 Čas: 22:22

Velmi zajímavý článek, snad jich bude časem hojně přibívat!
Zajímaly by mě například objektivní recenze na batohy našich dvou nejznámějších firem, ALP a SPM a jejich vzájemné porovnání. Osobně bych si totiž rád do budoucna (otázka 2-3 měsíců) pořídil větší přepravní batoh s objeme kolem 75l a zatím je mým favoritem TL 98 vylepšený díky ASR o UV.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava