+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Oblečení
Recenze trika Brynje Super Thermo: Oblečený, neoblečený
Jak dlouho tu je termoprádlo? Chcete-li, funkční prádlo? Myslíte si, že je to otázka posledních pár roků? No, je to už trochu déle… Funkčního oblečení pro různé podmínky je na trhu více než dost. Některé je však spíše nefunkční. Lze ale nalézt i takové, které opravdu funkční je. A funkčnost by asi mělo jít především. Je mi jedno, z jakého materiálu to je vyrobené. Jaký to má střih, barvu, jak v tom vypadám. Chci, aby termoprádlo opravdu fungovalo. Na mém těle a v podmínkách, v jakých pracuji. Takové vybrat už chce trochu toho hledání. Vyplatí se to?
Foto: Brynje Super Thermo / SOLDATO Team
Jako voják mohu v klidu prohlásit, že ano. Nekonečné hledání toho správného a funkčního termoprádla se pro naši práci rozhodně vyplatí. Nebo myslíte, že není termoprádlo pro vojáky vhodné? Všude se dočtete, že funkční prádlo je určené pro lidi vyznávající aktivní styl života a milující outdoorové aktivity. Hmm, málo která profese tohle splňuje tak, jako povolání vojáka na bojové jednotce. Takže ano, funkční prádlo je pro vojáky vhodné. Je to jejich druhá kůže. Třetí kůže je pak bojová vesta...
Brynje of Norway
No jo, ale které prádlo si tedy jako voják mám vybrat? Na to je opravdu těžká odpověď, protože to, jestli je funkční prádlo opravdu funkční, by si měl ideálně každý odzkoušet sám na sobě. Tím bychom to mohli uzavřít a veškeré testování a recenze SOLDATO teamu zrušit. A to určitě nechcete. Podíváme se tedy na jedno funkční prádlo a řekneme vám pár našich zkušeností s ním. Jedná se o poměrně zajímavou norskou značku, u které se dá najít spousta zajímavostí. Co třeba?
Toto termoprádlo testovali už v 50. letech minulého století norští vojáci. Při jeho vývoji se na něm tedy vojáci podíleli a to je (z našeho pohledu) určitě dobře. Mezi další zajímavost patří fakt, že termoprádlo téhle norské společnosti bylo jako první na nejvyšší hoře světa. Už víte? Je to Brynje of Norway.
Foto: S dlouhým rukávem to má svoje opodstatnění / SOLDATO Team
Neznáte? To asi nebudete sami. Je to s podivem, ale toto termoprádlo, které i dnes používají norští vojáci, je v české military komunitě (až na pár vyjímek, jako třeba průzkumáci ze 102, kteří mi jej doporučili - díky chlapi) téměř neznámé. A přesto si pozornost minimálně zaslouží. Protože je prostě jiné, než všechno ostatní. Jak jiné? No, takové díravé. Zajímavé že? Později to trochu vysvětlím.
Hledal jsem, jestli má Brynje v ČR své zastoupení, a hned na mě vyskočila společnost Norge.cz, respektive jejich shop norske-termopradlo.cz. Fajn, takže Brynje v čechách je. Ne tedy tak dlouho, jako v Norsku (historie Brynje se datuje do roku 1887), ale je tu. Takže už stačil jen telefonát, domluvení na konkrétních produktech k testu, a pak jsem už jen čekal na balík. Ne, takhle jednoduché to většinou SOLDATO team s domlouváním testování nemá. U Norge.cz to ale šlo opravdu hladce. Military test jejich prádla totiž ještě nikdo u nás nedělal.
Pak přišel balík. A v něm...
Brynje Super Thermo
Už při vytahování z krabice jsem tušil, že tu mám něco opravdu hodně specifického. Cítil jsem se jako rybář, který vytahuje svoji síť. Ano, přesně takto Brynje Super Thermo totiž vypadá. Jako síť. Délka strany čtvercových dírek je něco kolem čtyř milimetrů, a to není málo. Proč tomu tak je, si můžete přečíst jinde na webu, takže jen ve stručnosti. Jedním z nejlepších izolantů je vzduch. Pokud se tedy v "dírkách" na triku drží vzduch, měl by to být ideální izolant. Tolik teorie. Funguje to tak ale i v praxi? Uvidíme.
V balíku byla dvě trika - krátký a dlouhý rukáv - a ponožky s čepicí. Ano, ze stejného materiálu jako triko. Přesto trochu jiné. O nich někdy později na naši FB stránce. Nyní se hlavně podíváme na trika.
Z nabídky Brynje jsme zvolili pro vojáky ideální zelenou barvu. Není to sice klasická khaki, ale zelené to je a ve vojenském prostředí to nebudí rozruch. Tedy co se barvy týče...
Foto: Takové mále a tak funkční / SOLDATO Team
Materiál trika je 100% polypropylen a jeho gramáž je dle výrobce 140g/m2. Hmotnost celého trika s krátkým rukávem velikosti L je pak 115 gramů, a zbalíte ho do opravdu malé ruličky. V podstatě se vejde do dlaně. Prostě síťovina se vším všudy... Pokud mrknete na shop, tak zjistíte, že Brynje dělá ještě téměř totožné triko s názvem Wool Thermo, kde je 80% Merina a 20% polyamidu. Ale to jen tak pro zajímavost.
Triko vypadá opravdu zajímavě. První věcí co jsem na něm však udělal, bylo odstranění nášivky "Brynje" z přední části trika. Ne že by se mi značka nelíbila, ale prostě se mi to do armádního prostředí moc nehodilo. Pak už mi nezbývalo nic jiného, než si triko poprvé obléci.
Zkušenosti z používaní
A hned při prvním oblečení jsem si znovu uvědomil, že to je opravdu něco jiného, než jsem doposud viděl. Znáte tu pohádku O princezně koloběžce? Tak přesně tak jsem se cítil - oblečený, neoblečený. A to jsem se ještě neviděl. Pohledy kolegů byly však více než výmluvné...
Při pohledu do zrcadla jsem pochopil a uvědomil si, že v tom triku člověk vypadá opravdu divně. Obzvláště, pokud nemáte ideální super postavu. Triko totiž nic neskryje. V armádním prostředí se tak pravděpodobně dočkáte posměchu. A to je možná ten důvod, proč se toto triko v military komunitě, kde se hrozně dbá na to, jak člověk vypadá, zatím moc neujalo...
Foto: Triko je pro každého, ale ne každý v tom vypadá dobře / SOLDATO Team
Teď ale vážně. Při prvním oblečení jsem byl pocitově v pohodě. Triko příjemně obepíná celé tělo a zprvu nikde netlačí ani neškrábe. Z odstupem času ale mohu říci, že bych si asi příště vzal triko o číslo menší. Normálně mám velikost L a tu jsem si také oblékl. Časem se ale triko trochu vytahalo a po pár měsících nošení mi přijde trochu volné. To "emko" by po vytahání teď bylo asi akorát. Možná je to trochu zapříčiněno i střihem. Triko se zdá už od výroby ve spodní části dost volné a úplně tak nerespektuje přirozenou anatomii těla. Také elasticita je minimální.
Triko je příjemně dlouhé. Alespoň co se týká mého elka s krátkým rukávem. Kolega, co v Mali testoval dlouhý rukáv, si naopak stěžoval, že se mu zdá triko krátké. Hodně to samozřejmě závisí na celkové postavě. Kolega je trochu čahoun... Jak jsem říkal, u mě s délkou spokojenost a delší spodní část beru vždy jako výhodu. Protože si triko zakasáte do kalhot a ani při větší pohybové aktivitě se vám nevytáhne a neodhalí tak spodek zad. To je zvláště v zimě poměrně důležité.
Na triko je nutná nějaká další vrstva. A to nejen kvůli tomu, aby člověk nevypadal divně. Hlavní důvod je ten, aby triko správně fungovalo. Mezi první a druhou vrstvou (která by také ideálně neměla být přílš volná) vzniknou v dírkách síťoviny ony vzduchové bubliny. A mělo by to fungovat.
Je tomu opravdu tak? Osobně můžu říci, že ano. A stejný názor mají i další testeři. Triko udržuje vnitřní mikroklima a ať už při větším pohybu, nebo naopak při statické činnosti, udržuje jakž takž tělo v suchu a stálé teplotě. V přímém porovnání, kdy jsem měl při stejných činnostech (a +- stejných teplotách) různá trika, jsem se pocitově v Brynje cítil asi opravdu nejlépe.
Foto: 10km kolem nuly, tři vrstvy a super pocit / SOLDATO Team
Termoregulace tu prostě funguje perfektně. Při pohybu se vzduchové kapsy z dírek sítě "vyvětrávají" a nepřehříváte se. Jakmile ale zastavíte, vzduch se znovu usadí v dírkách a tričko, repektive vzduch v okách sítě, vás znovu chrání před prochladnutím. A to je přesně to, co jsem na triku Brynje Superthermo ocenil asi nejvíce. Není problém ho na sobě nechat ani po fyzické aktivitě, kdy prochladnutí hrozí nejvíce. Tohle je opravdu super pocit. Zatímco se kolegové převlékali do něčeho suchého, já jsem se v klidu mohl věnovat jiné práci. Chlad jsem necítil a triko na mě zároveň dost rychle usychalo.
Zajímavý je teplotní rozsah, do kterého je tohle triko z řady Superthermo určeno. Podle výrobce se hodí do teplot od -30 do +20. Zkoušel jsem ho nosit i v těch vyšších teplotách, pod vojenským bavlněným trikem. Na nějaké to postávání to jde, při větší aktivitě to už ale je až moc teplé. V teplotách nad 15°C už toto triko v českých podmínkách asi moc nosit nebudete. Pokud se ale jen mírně ochladí, přijde večer, pak Super Thermo oceníte i pod bavlnou. Zvláště pokud je to v prostředí, jako je africké Mali, kde je obrovský teplotní rozdíl mezi dnem a nocí. Pak se hodí i v teplotách kolem 17°C. Přesto je hlavní doména Brynje v nižších teplotách. V kombinaci s kvalitní druhou vrstvou ukáže svoji sílu a opravdu ho oceníte. Norští vojáci v jejich zimě asi dobře vědí, proč ho nosí.
Foto: Když si na něj zvyknete, chcete ho už ve výbavě mít vždy / SOLDATO Team
Nošení jako takové je bezproblémové. Triko si ve většině případů na sobě ani neuvědomujete. Faktem ale je, že pokud určitou partii trochu zatížíte (typicky ramena trákem batohu), můžete krátkodobě cítit nepříjemný tlak. Jednotlivé pletence jsou poměrně silné a na těle to prostě trochu pocítíte. Naštěstí je triko šito tak, že šev (tedy jakési hlavní spojovací linie mezi jednotlivými poli ok) neprochází přes vrchol ramene. To by bylo asi už dost nepříjemné, protože tyto spojnice mezi jednotlivými poli ok jsou na omak dost cítit. Pokud si přesto myslíte, že to problém je, můžete sáhnout po modelu s vypodloženými rameny. Tam by to mělo být ok. Bohužel se tento model zatím nedělá v zelené. Ale chystá se.
Mírný pocit nepohodlí si také občas můžete krátkodobě (a po delší době nošení) uvědomit v podpaží. Není to však nic dramatického. Poslední problémovou partií jsou bradavky. Při běhu se mohou dostávat do jednotlivých ok a triko může v těchto partiích dřít. Je to dost individuální.
Když si chcete triko vysvléci, jde to velmi snadno. Určitě znáte ten pocit, kdy na sobě máte nějaké propocené termo, které se na vás lepí a nemůžete ho zaboha sundat. Tohle se mi u Brynje nestalo. Ne, není naprosto suché, to ne. Ale díky síťované konstrukci je kontakt s tělem jen minimální a tak snadnému vysvlečení v postatě nic nebrání. Tělo pod trikem je relativně suché, ale tady opravdu už záleží jak na typu aktivity, tak i na osobní termoregulaci, kterou má prostě každý jinou.
Po vysvléknutí vás možná trochu znérvózní vaše kůže. Může být čtverečkovaná. U určitého typu kůže se to může projevovat i dost výrazně. Po čase to ale samozřejmě zmizí. Musíte tak jen odhánět kolegy, kteří mají tendenci si na vás zahrát piškvorky...
Po vysvléknutí Brynje se projeví další jeho výrazné pozitivum. Velmi, ale opravdu velmi rychle, se suší. Stačí ho párkrát protřepat ve vzduchu, přehodit přes bidlo a po pár desítkách minut se můžete znovu obléci do suchého. Ze zkušeností mohu říci, že je to asi nejrychleji schnoucí triko, které jsem zatím měl možnost nosit.
Foto: Triko vydrží hodně, přesto... / SOLDATO Team
Brynje = Brnění
Brynje norsky znamená brnění. Je tím ale spíše myšlena vikingská drátěná košile. Je tedy Brynje Super Thermo stejně odolné jako vikingské brnění? Až na mírné vytahání, které jsem zmínil na počátku, se zdá triko bez problémů. Přesto se při detailním průzkumu objeví jedna věc. Na pár místech došlo k "rozbití" spoje mezi jednotlivými oky. Je to ale jen na místech, kde se oka napojují na hlavní šev. A protože je síťovina pletená dvojitě, nehrozí ani další párání. V samotném poli ok jsem na tento problém nenarazil. On to ale vlastně problém ani není. Máte některá oka prostě jen o trochu větší. Přes více jak dvě oka jsem žádnou trhlinu nenašel.
Velkým zabijákem je (stejně jako pro většinu termoprádla) suchý zip. Na triko se dost lepí a při rychlém odtrhnutí načechrává jednotlivé nitě. Na funkci trika to nemá očividný vliv a ani nedochází k trhání jednotlivých ok. Odolnost tedy není vůbec špatná.
Údržba je také v pořádku. Triku trvá poměrně dlouho, než "zasmrádne". Stačí pak rychlé přeprání a vše je zase v pořádku. A triko si nechá líbit i dost nešetrné praní. Celkově se dá říci, že triko je poměrně "vojákuvzdorné" a hodí se i pro dlouhodobé nasazení mimo civilizaci.
Foto: Za nás super prádlo, které se do military prostředí určitě hodí / SOLDATO Team
Verdikt
Na první pohled jiné termoprádlo. Síťovina, která se nosí jako základní vrstva oblečení. Triko Brynje Super Thermo, za které zaplatíte 1090,- respektive 1290,- za dlouhý rukáv, se prostě musí zkusit. A nic nedejte na udivené pohledy kolegů. Pokud máte rádi pod bavlněným trikem nějakou další vrstvu, nebo pokud jste už přišli na výhody vrstvení oblečení, není o čem přemýšlet. Jako základní vrstva na tělo je triko s funkční termoregulací perfektní. S klidem můžu říci, že Brynje patří do kategorie funkčního oblečení, které opravdu funguje. Pro mě jako pro vojáka se Brynje Super Thermo stalo brněním, které už nesundávám.
Klady |
|
+ |
Je opravdu funkční |
+ |
Perfektní termoregulace |
+ |
Rychle schne |
Zápory |
|
- |
"Divný" vzhled |
- |
Může být nepříjemné na tělo |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
Pornotriko... |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz