Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Od postrojáků k vestě a zase zpátky

Datum přidání 23.02.2016   Přečteš za... Přečteš za 7 min.   komentáře 4 komentářů   

Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjí vojenské nosné systémy. Začalo to klasickými „postrojáky“, pokračovalo přes lehké taktické vesty, různé bandalíry,  chestrigy, nosiče plátů až po taktické balistické vesty. Nyní je trend znovu vše odlehčovat a tak se objevují stále nové kombinace různých provedení. No, je z čeho vybírat. Co je co v nosných systémech a na co se co hodí?

Vesty

 

Nosné řemení

Nosné řemení, postrojáky, háčka, ypsilony, emenesa. Pod všemi těmito názvy se skrývá totéž. V podstatě se jedná o taktický bojový opasek, na který jsou kvůli lepšímu rozložení váhy připevněny ramenní popruhy. Toto řešení je jedno z nejstarších, přesto stále velmi oblíbené.

 

Využití tohoto nosného systému je hlavně při zelené taktice. Pro operace CQB se příliš nehodí. Pokud máte vhodný batoh (tzn. ne moc dlouhý, ideální jsou tzv. 3-Day Assault Pack), je jeho nošení s postrojáky vcelku pohodlné. Snad jen skoro nemožné použití bederního pásu může být pro někoho omezující. 

 

Na bojovém opasku můžete mít připnuto mnoho sumek a kapes v podstatě po celém obvodu. Z toho vyplývají dvě zásadní skutečnosti celého systému. První je, že se v postrojácích dobře leží. Na druhou stranu, protože je většina pouzder v zadní části, je velmi nepohodlné sezení v autě. Druhá zásadní věc je, že se k obsahu pouzder, které máte umístěné v zadních kapsách, sami dost těžko dostanete. Proto musíte dobře zvážit, kam které vybavení umístit.

 

I v této době, přesycené balistickými vestami, má nošení nosného řemení své opodstatnění. Jen si musíte uvědomit jeho klady a zápory, pak vám bude sloužit stále dobře. Pakliže se pro tento systém nošení osobní výbavy rozhodnete, nezapomeňte na jednu zásadu. U postrojáků je totiž nezbytně nutné, abyste si je přizpůsobily své postavě tak, aby byly skutečně funkční, dobře vám seděly a zároveň neomezovaly v pohybu. Není nic horšího, než se dívat na „rádobyvojáky", kteří mají opasek na šikmo, na koulích, pod zadkem nebo podobné hrůzy. Je dobré si s nastavením pohrát a věnovat tomu trochu času. Určitě se vám to pak v lese vyplatí. A také budete lépe vypadat na fotkách... 

 

Taktické vesty

Lehké taktické vesty jsou dalším, velmi oblíbeným nosným systémem. Jedná se o vestu, na níž jsou hlavně na přední ploše a bocích různé sumky a pouzdra. Setkat se můžeme se dvěma základními typy. První má všechny kapsy přišité napevno k vestě. Druhý typ má po celé své ploše našitou nějakou vazbu (MOLLE, UV atd) a vy tak máte absolutně volnou ruku ve výběru vhodných sumek a v jejich umístění. 

 

Dá se říci, že taktické vesty jsou asi nejvíce univerzální. Hodí se v podstatě na jakýkoliv druh operací. Ať už při patrolingu, nebo na akcích v městské zástavbě využijete její univerzálnost, snadný přístup k veškerému vybavení i pohodlnému nošení v kombinaci s batohem (zde není ani problém zapnout bederní pás a tak nosit velkou zátěž na dlouhé pochody).

 

Jak už bylo řečeno, taktické vesty nabízí větší využití přední plochy k osázení různými sumkami. To na jednu stranu trochu znesnadňuje ležení na břiše (ale ne nějak drasticky, protože většina vest se v přední části zapíná, a tak se sem žádná sumka nedá umístit), na druhou stranu se k těmto sumkám, respektive k jejich obsahu, snadno dostanete.

 

U některých uživatelů se vyskytují dva nešvary. Někteří uživatelé společně s vestou ještě rádi nosí bojový opasek. Vůbec jim nevadí, že ho mají hned pod vestou, a když ze sumek tohoto opasku chtějí něco vytáhnout, tak zjistí, že se tam přes vestu nedostanou. Navíc tam nosí spoustu zbytečného vybavení jen proto, aby tam něco měli. Druhým nešvarem je, že jim všude plandají různé utahovací popruhy, které jsou součástí vesty. Murphyho zákony jsou neúprosné. Můžete si tak být jisti, že se zachytíte za kliku dveří zrovna ve chvíli, když budete vbíhat do místnosti s protivníkem...


Chest Rig

Jednoduchý prsní bandalír, který vám na přední části těla umožňuje nosit potřebné vybavení. Jedná se o minimalistické řešení, v zadní části jsou jen popruhy, které se většinou kříží. Díky tomu je ChestRig lehký a malý, což rádi využívají příslušníci SF. Není problém ho zkombinovat s nosičem plátů. 

 

Hodí se všude tam, kde potřebujete mít veškeré vybavení na sobě a zároveň se obejdete bez balistiky. Vybavení je v přední a boční části a je tak snadné se k němu dostat. Vzhledem k absenci balistiky (a díky tomu nízkému provedení) je oblíbené vrstvení sumek. Tím se zvyšuje užitná hodnota a na relativně malou plochu narvete vše potřebné.

 

Velmi dobrý je „čestr" v kombinaci s batohem, a to díky v podstatě volným zádům. Z toho vyplývá i pohodlné použití v autě. Pokud se používá v prostředí, do kterého se hodí, nemá ChestRig zásadní nevýhody.

 

Při sestavování „čestru" pozor na jednu věc. Pokud se na něj snažíte dostat všechno vybavení, které se vám zdá potřebné, můžete ho snadno přeplácat. Nejen že se pak k některému vybavení hůř dostáváte, ale hlavně zlikvidujete jeho hlavní výhodu. Už z něj nebude malý a lehký nosný systém, který se dobře nosí. A to by bylo škoda.

 

Plate Carrier

Nosič plátů (Plate Carrier) je evolucí ChestRigu. V návaznosti na vývoj konfliktů vznikala potřeba nosit balistické pláty. Ty se začali strkat do přední kapsy ChestRigu a odtud byl jen krůček k tomu, udělat i zadní část, kam se také dá vložit tvrdá balistika. A nosič plátů byl na světě.

 

Je to jednoduchý nosný systém, na kterém je nějaký typ vazby (MOLLE, UV) pro připnutí celého spektra sumek. Plocha pro připnutí sumek se nachází jak v přední části nosiče, tak i po jeho stranách. Nutností u nosičů plátů je možnost obvodového i výškového nastavení tak, aby se nosič dal dobře přizpůsobit vaší postavě.

 

Plate Carrier byly primárně vyvinuty do oblastí, kde byla zvýšená potřeba balistické ochrany proti puškovému střelivu. Na druhou stranu byl požadavek operátorů SF a kontraktorů na co nejmenší váhu a minimální omezení pohyblivosti. PC jsou ideální pro rychlé, útočné operace typu CQB. Výhodou systému je i to, že většina batohů se v kombinaci s PC nosí velmi dobře.

 

Rozhodně největším plusem celého systému je relativně nízká hmotnost při dostatečné ochraně vitálních částí těla (zde hodně závisí na použitém balistickém plátu...). Stejně jako u taktických vest je i zde většina sumek v přední části, z čehož vyplývá, že v PC se ne úplně dobře leží na břiše. U některých modelů se můžeme setkat s tím, že si PC prakticky neoblečete, respektive nezapnete bez cizí pomoci. Na vině ale není ani tak samotný systém, jako spíše nevhodné konstrukční řešení různých výrobců.

 

Největší nešvar, který můžete u uživatelů PC vidět, je špatné nastavení PC na těle. Následně dochází k tomu, že je přední plát příliš nízko a nekryje tak vrchní část hrudníku, čímž se zbytečně zvyšuje riziko zásahu této části těla. O tom, že někteří uživatelé nosí Plate Carrier opačně, se snad ani nebudu rozepisovat...

 

Taktické balistické vesty

Jak se zvyšovalo riziko střepinového poranění, vyvstávala nutnost používat kromě balistických plátů i balistiku měkkou. Ta pokrývá mnohem větší část těla, ale nemá už takový zastavovací účinek. Nicméně proti střepinám či odraženým projektilům je ideální. Celobalistická taktická vesta (dále jen vesta) je logickým spojením nosiče plátů a protistřepinové vesty. Má pokrytí nosnou vazbou kolem celého obvodu, měkkou balistickou vložku i tvrdé balistické pláty (u některých modelů i boční). To vše se někde musí projevit, a není až tak překvapivé kde. Ano, hmotnost a pohyblivost není u většiny celobalistických vest příliš dobrá. Nezřídka je hmotnost takové vesty kolem 25kg, což už je na hranici (když vezmeme v úvahu hmotnost batohu, zbraně a další výbavy...) nositelnosti.

 

Celobalistické vesty najdou svoje uplatnění všude tam, kde je zvýšené riziko střepinového poranění. V asymetrickém boji typickém IED útoky se proto opravdu hodí. Vesty jsou ale velmi univerzální, a tak není problém je použít při patrolingu nebo klasické zelené taktice. Velmi vhodné jsou také pro TopGunnery, kteří ocení i možnost připnutí přídavné balistiky na krku a ramenou (u některých modelů). Co se týká kombinace nošení s batohem, tak to není úplně ideální, přesto mám reálně prověřeno, že to jde (velká zátěž na velké vzdálenosti). Jen to prostě víc bolí...

 

Tyto vesty jsou mezi vojáky velice oblíbené. Dokonce je většinou nosí i tam, kde není reálně potřeba až tak silná balistická ochrana. Vzhledem k množství různých vest je dobré se s nabídkou trochu seznámit a vybírat pečlivě. Pozor dejte hlavně na kompatibilitu se sumkami. Nutná je také možnost obvodového i výškového nastavení vesty. Závěrem je potřeba si dát pozor na jednu věc. Přetěžování. Opravdu si dvakrát rozmyslete, co pro splnění úkolu opravdu potřebujete. Tahat s sebou věci, které rozhodně neupotřebíte, vás stojí drahocennou sílu. A ta vám pak může citelně chybět jinde...

 

Co tedy vzít?


Je z čeho vybírat, to je jasné. A co je tedy nejlepší? To, co vám pro konkrétní akci nejvíce vyhovuje. V tomto směru asi neexistuje univerzální řešení. Proč bych měl tahat nosič plátů, když balistiku reálně nepotřebuji? Že je to moderní a líp to vypadá na fotkách? No prosím, jak je libo, ale „čestr" udělá tu samou práci a váží o hodně míň. Potřebuji balistiku včetně ochrany před střepinami? Tak šáhnu po taktické balistické vestě. I postrojáky stále mají své místo. Jasně, nejsu s nimi tak cool, ale pokud je mám správně nastrojené, udělám víc parády než s čímkoliv jiným. Navíc vypadáte jako oldschool paras.

 

Je důležité, jak vypadáte. To je bez debat. Ale není důležitější splnit úkol? A vrátit se z něj s celou jednotkou? Volba je jako vždy na vás. Já mám jasno.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
seanhopkirk Datum: 07.02.2017 Čas: 08:21

15 let nazpět jsem řešil podobný problém, jak mít u sebe vybavení, když sundám batoh.

Bederní pás batohu znemožňuje mít něco na opasku a o existenci plate carrier jsem tenkrát vůbec nevěděl.

Nakonec jsem to vyřešil stehenním pouzdrem na hasící sprej, ten měl dostatečnou velikost, aby se tam vlezla alespoň lékárnička, něco na rozdělání ohně a survival blanket. Na pravé noze stehenní pouzdro na nůž (tedy samozřejmě s nožem). Zásobníky a munici jsem jako civil neřešil.

V dnešní době je na trhu k mání řešení v podobě stehenních panelů s MOLLE vazbou (např. TacticalPro), takže si člověk může docela komfortně navolit, co tam chce nosit.

Má to i nevýhody, člověk si na to musí zvyknout, při dlouhých túrách to může docela vadit.

avatar
Voodoo Datum: 29.02.2016 Čas: 07:32

Je to nezbytný módní doplněk :-) Ale sranda stranou. Samozřejmě záleží na osobních preferencích, typu práce, atd. Určitě se dá bez warbeltu obejít. Já jsem k němu dospěl nějakou vlastní evolucí. Oceňuji na něm několik benefitů.

První je možnost fungování samostatně bez vesty. Jsou situace, kdy člověk nutně nepotřebuje mít balistickou ochranu, ale je výhodné u sebe mít několik zásobníků do primární zbraně a záložní zbraně, záložní zbraň, ifak, atd. Pro mě osobně je určitě pohodlnější v tu chvíli shodit PC a nechat si pouze belt.

Další je rychlost shození a nastrojení. V případě nutnosti jste během několika vteřin bojeschopný. Hodíte na sebe belt, případně PC a jste ready. Žádné zdlouhavé nastrojování.

Je pro mě taky pohodlnější primárně tasit náhradní zásobníku z beltu, než z PC. I díky tomu si setup na PC udržuju poměrně minimalistický.

Obrovskou roli samozřejmě hraje, jaký belt máte. Já jsem si pořídil nejspíš to nejlepší, co se dá na trhu sehnat. Padded Belt od HSGI. S kvalitním vnitřním opaskem se sice dostáváte na cenu např. Raptoru od WAS, ale rozhodně to za to stojí.

avatar
mart Datum: 27.02.2016 Čas: 23:47

Hmm, takhle jsem se na to nedíval. Evoluce postrojáků. Ale proč ne. Dobrý námět na další článek. Uvidíme.

Jinak myslíte, že jsou bojové opasky opravdu nezbytné?
Nebo je to jen módní doplněk k plate carrier?

avatar
Voodoo Datum: 26.02.2016 Čas: 23:11

Hezký čtení. Jenom bych v článku uvítal obsáhlejší zmínku o warbeltu, který je v podstatě evolucí nosného řemení.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava