Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Odpadkáč na opasku

Datum přidání 22.06.2016   Přečteš za... Přečteš za 3 min.   komentáře 0 komentářů   

Dump pouch, neboli hezky česky odhazovák, je kapsa určená primárně k rychlému odkládání prázdných zásobníků, popřípadě věcí, které při bojovém úkolu „ukořistíte“. Liší se mezi sebou hlavně svoji velikostí, možností složení, tvarem a zabezpečením vstupního otvoru a v neposlední řadě v systému upnutí na výstroj. Tolik suchá teorie. Ale co dál?

Odhazovák

 

Teď se na to mrkneme trochu jinak. Předně si můžeme říci, že je funkce odhazováku možná trochu přeceňována. Jakoby ten, kdo neměl odhazovák nebyl dostatečně cool. Bohužel pak vidíte, jak se v odhazováku nosí ešus, pet flaška s vodou nebo svačinka. Jeho funkce pak trochu postrádá smysl. Sranda je také sledovat někoho, komu trvá strčení zásobníku do odhazováku déle, než kdyby ho dal zpět do sumky... Úplně nejlepší však je, když po střelbě u vojáka vidíte na zemi hafo prázdných zásobníků a u pasu prázdný vak. Tak k čemu to sakra tahá... No, hlavně že se mu u pasu houpá další kapsa...

 

Přesto však zůstává pravdou, že pokud si navyknete odhazovák správně používat (a máte i vhodný model), tak je určitě vhodným doplňkem k vaší výstroji. Nejdřív si ale zkuste jedno – při přebíjení si zkuste dát prázdný zásobník zpět do sumky (zvláště u otevřených sumek to jde fakt rychle). Je to rychlejší než jej strkat do odhazováku? (Nebo o kolik je to pomalejší?!) A pohodlnější? Jestli si odpovíte ano, nemá pro vás odhazovák tak úplně smysl. Pokud je pro vás ale vracení zásobníků zpět do sumek pomalejší (a jste líní to nadrilovat...), pak po odhazováku sáhněte.

 

V prvé řadě si vyberte vhodný model. V současnosti je jich opravdu velké množství (samozřejmě různé kvality i ceny) a někdy je trochu těžké se v tom vyznat. Dost často se jako odhazovák používá i kapsa ne přímo k tomu určená. Ideální je si vše přímo vyzkoušet někde na prodejně (bacha jestli tam půjdete ve „fulgýru" i s kvérem...).

 

Mrkněte na celkovou velikost (hlavně hloubku), na velikost vstupního otvoru i na velikost ve složeném, tedy nepoužívaném stavu (jestli to tedy ten model umožňuje). Když už jste u toho, tak se i mrkněte, jak snadno jde odhazovák rozložit do použitelného stavu. Určitě je vhodné, aby se dal vstupní otvor nějak regulovat, popřípadě byl elastický - zabráníte tak vypadnutí zásobníků při nějaké „aktivnější" činnosti (a že se to stává často). Dobré je také zkusit, kolik vašich zásobníků se do vaku vejde.

 

Způsob připevnění. Další věc, na kterou byste se měli mrknout a kterou musíte vzít v potaz (samozřejmě vzhledem k vaší výstroji). Sice je v současné době více méně většina vybavení napříč všemi výrobci plně kompatibilní, ale znáte to, pan Murphy nikdy nespí. Pokud vám tedy bude systém připnutí odhazováku sedět na všechny opasky a vesty co jich na prodejně bude, tak na ten váš (na zakázku vyrobený) opasek ho doma nedostanete...

 

Fajn, máme vybraný ten správný model a dokonce je kompatibilní i s naší ostatní výbavou (a aby bylo učiněno módě zadost, je dokonce i ve správné kamufláži...). Otázkou tak nyní zůstává, kam odhazovák připnout. Na výběr máme v podstatě tři možnosti. Je lepší odhazovák připnout přímo na opasek kalhot? Nebo o stupeň výše a dáme ho tedy na střelecký/bojový opasek? Anebo je to lepší přímo na bok balistické vesty? A teď babo raď. Přitom to není tak složité. Správná varianta totiž je...

 

...že je to vlastně vcelku jedno. Hlavní je, aby vám to vyhovovalo a sedělo s dalším vybavením. A pak stačí dodržet pár zásad. Prvně by měl být vstupní otvor dobře přístupný v každé střelecké či taktické poloze a měli byste na něj dosáhnout slabou rukou. Neměl by také být zakryt nějakou jinou sumkou. Za druhé je fajn si odhazovák před akcí připravit, tedy změnit polohu „přepravní" na polohu „bojovou". V průběhu „fajtu" budete asi řešit jiné problémy než si rozkládat odhazovák.

 

Takže si zkuste všechny varianty připevnění. A v každé si zkuste pár přebití v různých polohách. Věnujte tomu trochu času, vrátí se vám to. Až najdete to správné umístění, které vám nebude zavazet při různých činnostech, nebude vám blokovat další vybavení (nebo další vybavení nebude blokovat jej) a budete do něj mít čistý přístup, tak si zkuste dalších pár přebití. Asi týden sušení by mohl stačit. Pak vám umístění odhazováku přejde do krve a vy jej při každém přebíjení nebudete zoufale nahmatávat a marně se snažit tam zásobník „odhodit".

 

Pro většinu zkušených není tento článek ničím novým. Přesto se dnes a denně setkávám s podivnostmi, které jsou opravdu zábavné. Rada na závěr?! Netahejte s sebou nic, co pak reálně nepoužíváte. Využití každé části vašeho vybavení pečlivě zvažte, vyzkoušejte, a pokud uznáte za vhodné, tak i používejte. Ale nenoste odhazovák, protože je to dobrý na fotkách. Noste jej, aby vám sloužil.

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava