Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Podceňovaný i přeceňovaný. Takový je opasek u vojáků

Datum přidání 22.06.2018   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 2 komentářů   

Opasek by vám měl především držet kalhoty, aby vám nepadaly. Pro vojáka má však ještě jiné, neméně praktické využití. Je to další část vybavení, na kterou se dá něco navěsit. A tak někteří věší a věší, přes jedno se nedostanou k druhému, všechno zavazí, nic nefunguje. Schválně se kolem sebe rozhlídněte. Jiní zase nechávají toto místo bohapustě nevyužité. Někdy je to tak možná dobře. Ale většinou se dá opasek velmi dobře využít ke zvýšení vašich bojových schopností. Jen je třeba vědět jak. 

Jak je to s využitím taktického-bojového-střeleckého opasku u vojáků?

 

Není ale opasek jako opasek. Na trhu je již obrovské množství různých provedení, zásadní rozdíly se různě překrývají a orientace v nich je trochu (zvláště pro nováčky) problematická. Nechci tu řešit přesné názvosloví jednotlivých variant. Vyjádřím jen svůj názor na tuto problematiku a řeknu vám, jak to vidím. 


Osobně a velmi jednoduše rozděluji opasky do dvou, respektive tří kategorií. Na opasek střelecký, bojový/taktický a balistický. I když má každá kategorie spoustu zástupců (a možná i podkategorií), je to velmi jednoduché a poměrně logické členění. 


Střelecký opasek. V podstatě se jedná o základní opasek ke kalhotám. Tzn, že je protažený poutky kalhot. To se ale ukázalo jako ne příliš efektivní a tak se objevila varianta dvou opasků spojených suchým zipem. Jeden máte v kalhotách, druhý dle potřeby „přilepíte". Opasek to není přehnaně široký, je ale pevný. A má na sobě základní pole MOLLE vazby.


Díky tomu není problém na něj dát sumky se zásobníky do krátké a dlouhé zbraně. V dosahu nestřelecké ruky. Na druhou stranu pak patří pouzdro s pistolí. O těchto pouzdrech zas někdy jindy, teď jen jednu zásadu. Pistole musí jít pohodlně vytáhnout v každé poloze. Další co na tento opasek patří je odhazovák. Pokud jej tedy využijete. A to je na střeleckém opasku v podstatě vše. Jde o to, že tento opasek je/měl by být opravdu „miniaturní", nízkoprofilový a je škoda ho „přetěžovat". A když už, tak jen nezbytnými maličkostmi. Pouzdro s multitoolem, pouzdro na turniket, miniaturní IFAK.


Bojový opasek, též nazývaný taktický. Nebo taky first line. Dá se říci, že tento opasek pochází z dob, kdy se ještě tak masivně nenosily taktické vesty. A ač se to zdá k nevíře, není to zas až tak dávno, kdy postrojáky byly jediným nosným systémem. Někteří z nás tu dobu ještě pamatují... Ale dost nostalgie, zpět k bojovému opasku. Analogii si můžete přečíst ve starším článku.


Ať je to jak chce, bojový opasek dokáže velmi efektivně doplnit bojovou vestu. Ne každou. A ne s každou si rozumí. Velké balistiky typu TBV, na které máte dost místa na vybavení, si s opaskem moc nerozumí. Ale současné nosiče plátů, na kterých abyste kousek volného molečka pohledali, to je jiná. Tam dokáží bojové opasky převzít značnou část vybavení, které by jinak mělo být na vestě. Kromě věcí, které jsou i na střeleckém opasku (sumky, pouzdro pistole a odhazovák), se tak na bojový opasek umisťuje především granátová sumka, plnohodnotný IFAK, univerzální sumka na různé drobnosti, pouzdro s nožem, čutora. Víc asi už nic.


Oproti střeleckému opasku je bojový opasek mohutnější, samozřejmostí je MOLLE vazba. Bývá většinou polstrovaný, zapínaný na klasickou trojzubcovou přezku nebo Cobra sponu. Vzhledem k většímu zatížení se objevují i varianty s kšandami. Anatomicky propracované modely s kvalitním „antiskluzem" se však dají používat i bez nich.


Poslední kategorií je balistický opasek. Jedná se typově o naprosto stejné provedení jako předchozí provedení s tím rozdílem, že je v něm vložena měkká balistika. Díky tomu rozšiřuje balistické pokrytí těla, samozřejmě pokud je vhodně zkombinován s nosičem plátů (ideálně kompatibilním – stejný výrobce). Je jasné, že tato kategorie je hodně specifická, využívána především v reálném nasazení. Razím ale heslo „S čím cvičím, s tím i bojuji". Spojení bojového a balistického opasku je proto logické a máme tu tak vlastně jednu kategorii – bojový balistický opasek.


Jednoduché dělení, že? Ptát se ale jaký opasek je tedy ten správný, je nesmysl. Vždy je potřeba zvážit typ operace, do které se chystám. A podle toho volit vhodné vybavení. Tedy i opasek. Osobně to řeším tak, že mám v kalhotách opasek se suchým zipem. Tento základní opasek mi drží kalhoty. Na něj si dle potřeby dám buď kompatibilní střelecký opasek (s protikusem sucháče) nebo bojový balistický opasek. Každý z opasků mám nastrojený dle popisu výše, bojový opasek se snažím mít nalehko (nemám tam například čutoru...). A kšandy nepoužívám. Tohle řešení se mi zatím maximálně osvědčilo.


Nezapomínejte ale jako vždy na jednu věc. I opasek je vaše vybavení a jako takové by vám mělo především sloužit. Nesmíte se stát jeho otrokem. Nosit opasek jen proto, že ho mají i borci okolo, a přitom na něm mít jen blbosti, je fakt nesmysl. A pokud cítíte, že vám to tak nesedí, nebo k tomu nemáte vhodnou vestu, raději se na jeho nošení fakt vyprdněte. S obyčejným opaskem v kalhotách a správně nastrojenou vestou uděláte parády více než dost.


Pokud se už ale pro střelecký/bojový opasek rozhodnete, zvolte si kvalitní kousek. A s jeho nastrojením si dejte trochu (dobře, tak trochu víc) práce. Vše má svoje místo, ke všemu se musíte dostat v každé poloze, vesta nesmí opasku zavazet (a naopak). Dobrý bojový opasek s tou správnou výbavou je totiž super pomocník v bojové činnosti. I když to jde i bez něj...

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 12.07.2018 Čas: 19:54

Tak o tom nic nevím...

avatar
Laci Datum: 10.07.2018 Čas: 16:54

Chrudim má prej jistý bojový opasky fasovat, je to pravda? Případně kdy?

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava