+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Přebíjím! Kryju!
17.10.2016 Přečteš za 4 min. 2 komentářů
Pokud jde voják do akce, má s sebou opravdu hodně výbavy. Různé důležité i méně důležité věci pak nosí na opasku, vestě či v batohu. Míra výstroje a výzbroje hodně závisí na osobních zkušenostech každého vojáka a na povaze úkolu. Je ale pár věcí, bez kterých to prostě nejde a které k vojákovi neodmyslitelně patří. Jeho osobní zbraň a …
„...munici vole. Vem více munice" jak říká jeden Rangers v dnes již kultovním filmu Black Hawk Down. Ano, beze zbraně a munice prostě voják není voják. Munici do zbraně ládujete pomocí zásobníků. A zásobníky nosíte v sumce. Ale v jaké sumce? A která je lepší?
Základní rozdělení sumek bych zjednodušil na tři kategorie. Uzavřené, otevřené a samosvorné. To, že každá z těchto kategorií se dá ještě různě dělit, není nyní důležité. Také fakt, že se sumky vyrábí i na platformách po několika sumkách či sumky vrstvené nechme stranou.
Důležité je, že sumky potřebujete připevnit na opasek či vestu. Zajímat by vás tak měl způsob a spolehlivost připnutí na vaši výstroj. Většina sumek v dnešní době je MOLLE kompatibilní a není tak velký problém kombinovat různé výrobce. Ale raději si to vyzkoušejte, než něco koupíte.
Co je pak naprosto zásadní u každé sumky? Dvě vlastnosti. Rychlost vyjmutí a ochrana zásobníku před ztrátou. Tyto dvě skutečnosti se ale tak trochu vzájemně vylučují. Buď mám perfektně zbezpečený zásobník, ale trvá, než se k němu dostanu. Nebo jsem schopný velmi rychle přebít, ale stále hrozí ztráta zásobníku. Dilema, které snad na konci článku rozlouskneme.
Uzavřená sumka je oldschoolový typ sumky, která, zdá se, je trochu na ústupu před všemi možnými moderními koncepty sumek. Trochu neoprávněně, protože tato sumka skýtá jak perfektní ochranu před ztrátou, tak i před zašpiněním zásobníku.
Rychlost vyjmutí také není špatná a nejvíce záleží na způsobu uzavírání sumky. Druk, sucháč, spring-lock a další systémy ovlivňují konečnou kvalitu uzavřené sumky. Provedení uzavírání je totiž na tomto typu sumky klíčové. Vše ostatní se od toho odvíjí.
Otevřenou sumku poznáte podle odhaleného zásobníku. Zásobník je v ní strčen většinou buď do ½ nebo ¾. Zajištění zásobníku je v drtivé většině provedeno gumicukem, který vede přes horní část zásobníku a tím ho dostatečně jistí.
Pro vyjmutí zásobníku postačí rychlým pohybem gumicuk sejmout, zásobník vytáhnout a přebíjet. Riziko ztráty je při správném napnutí gumicuku minimální. Horší to je ale při ležení či plazení. Tam je riziko ztráty už o něco větší, a hlavně se vám do sumky mohou dostat různé nečistoty. Mimochodem, nosit zásobník v této sumce náboji nahoru je opravdu špatně.
Samosvorná sumka představuje poměrně nový způsob uložení zásobníku a k vojákům se dostala spíše ze sportovní střelby IPSC. Fakt, že odhalený zásobník je v sumce zajištěn jen tlakem sumky a pro jeho vyjmutí nemusíte nic otevřít ani sejmout, předurčuje tuto sumku k bezkonkurenční rychlosti v přebíjení.
Problém je samozřejmě s ochranou zásobníku před ztrátou. Pokud jen stojíte na střelnici, problém se nekoná. Při různých psích kusech, které děláte při taktické operaci už je ale ztráta zásobníku poměrně velká. Hodně tak záleží na kvalitě a umístění sumky.
Tak kterou teda sakra vzít? Jak již bylo řečeno na začátku, je to vždy o kompromisu. Rychlost vs. Zabezpečení. Konečná volba vaší sumky bude tak nejspíše ovlivněna odpovědí na dvě otázky: Jaká je povaha mojí práce? Jaký typ vojenské operace budu provádět? Obecně tam, kde se hodně plazíte, skrýváte a moc nestřílíte, se více hodí uzavřené sumky. Pro rychlé operace typu CQB se jako ideální jeví samosvorné sumky. Otevřené sumky jsou pak dobré na většinu akcí.
Určitě dobrým nápadem je kombinace různých typů sumek. Mít na vestě ve přední části uzavřené sumky a na boku samosvor není úplně blbý nápad. Stejně tak kombinace uzavřených sumek na vestě a otevřených sumek na bojovém opasku má smysl. Je to tedy jen na vás.
Ale ať už zvolíte jakýkoliv typ, nezapomeňte na jedno. Sumka, stejně jako veškeré vaše vybavení, vám má sloužit a pomáhat. Proto ji pořizujte s rozmyslem, a nad jejím umístěním trochu zapřemýšlejte. I samotné přebíjení si pořádně nadrilujte. Až půjde do tuhého, už nebude čas nad ničím přemýšlet. Budete jen střílet přebíjet. A rychlost přebití vám může zachránit i život. Dobrá sumka na tom bude mít svůj malý podíl.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
mart Datum: 20.05.2017 Čas: 20:29 |
Díky za koment. Jasně, fantazii se meze nekladou... ;-) |
|
0 0 |
Dusanko89 Datum: 18.03.2017 Čas: 19:33 |
Od jednej nemenovanej Britskej firmy som si kúpil samosvornú sumku (niekoľko) a ejhle... ku každej priložený gumicuk... Takže je možné ju použiť ako samosvornú a v prípade potreby "poistiť" :) |
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz