Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Čelovka Princeton Tec Remix

Datum přidání 16.06.2015   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO Team

Čelovka má pro vojáka mnoho využití. Většinu času sice tráví v sumce či v batohu, ale když přijde její chvíle, chce se na ni její majitel 100% spolehnout. Chce, aby mu svítila, když je potřeba. Aby vydržela svítit po celou dobu plnění úkolu. Aby byla kompaktní, malá, skladná, lehká a přesto maximálně odolná. Aby manipulace s ní byla přátelská. Aby svítila nenápadně, ale když bude potřeba, aby to uměla rozpálit. Aby to prostě byla ONA!

Princeton Tec RemixFoto: Princeton Tec Remix  / SOLDATO Team  

 

Čelová svítilna je pomocník, po kterém toho chceme opravdu hodně. Samozřejmě ne každá nám vše splní. Ideální je, pokud výrobci svítilen (a že jich je...) směřují své modely přímo do military sféry a nabízejí výrobky, které jsou přímo pro vojenské zaměření konstruované. Nechceme toho příliš. Úvodní odstavec je dosti výmluvný.

 

Princeton Tec od Marines shopu

Jak jistě víte, tak se naše recenze zaměřují především na vybavení, které je určené právě pro military prostředí. Také jste již jistě poznali, že nejčastěji spolupracujeme s lidmi, kteří vědí, co military nadšencům nabídnout. Portfolio pražského Marines-shopu je plné značkového vybavení, které se lidem jako my prostě musí líbit. Některých známých značek je tento army shop také výhradním dovozcem. Při výběru vojenské čelovky bylo jasno poměrně rychle, a volba padla na Princeton Tec.

 

Od roku 1975 se americká firma Princeton Tec specializuje na světlo. Měli by tedy o tom jak svítit něco vědět. I v Princeton Tec si ale uvědomili, že požadavky armádních specialistů mohou být odlišné od všeho ostatního. Jedním ze směrů, kterým se tedy vydali je i nabídka svítilen do military prostředí. Modelových řad nabízí tento americký výrobce několik, v naší recenzi se podíváme na model Princeton Tec Remix.

 

Princeton Tec RemixFoto: Velikost se ukázala jako OK.  / SOLDATO Team  

 

Čelovka Remix

První pohled - trochu větší tělo s výraznou optikou. Hlavový pásek naprosto standardní. Svítilna se dělá v několika barevných variantách, my měli k dispozici pískové „Tan" provedení. Ve výrazné optické přední části si můžete všimnout jedné velké LED diody (Lumileds Maxbright) a shluku tří menších diod, starajících se o červené světlo (Ultrabright LED). Udávaný výkon čelovky je 125 lumenů.

 

První pohled odhalil trochu větší rozměry, takže si vše proměříme a máme tu tyto hodnoty: délka je 6 cm, výška pak 3 cm. Šířka je 4,5 cm. Takto vypadají hodnoty skvěle, ale subjektivně je zvláště šířka trochu výraznější. Ještě je třeba dodat údaj o hmotnosti. Ten je včetně tří AAA baterií 83 g.

 

Před vložením baterií je potřeba otevřít krytku, která se nachází na pravé boční straně těla svítilny (z čehož vyplývá, že baterie jsou přímo v těle svítilny - pro naše účely ideální řešení). Otevření jde trochu stuha, přes zobáček, ale jde to. Trochu nejistě se tváří jen plastový kloub tohoto krytu, který vypadá, že toho moc nevydrží. Údajně se má pro otevření použít přezka z pásku, ale s tou nám to moc (vůbec...) nešlo. Palcem je to lepší. Každopádně při otevírání bateriové části bacha! Samotné vkládání baterií je díky velkému vstupu pohodové.

 

Princeton Tec RemixFoto: Trochu širší profil čelovky.  / SOLDATO Team  

 

Celá svítilna je z tvrdého plastu a měla by něco vydržet. Čirý kryt optiky je chráněn převisy těla svítilny, takže se snižuje možnost ho poškrábat. Praktické. Horší to ale bude s odolností proti vodě. Tu výrobce udává jako Level 1 (IPX4 dle mezinárodních standardů) Jinak řečeno - Princeton Tec Remix je odolný jen proti stříkající vodě a krátkému (spíše náhodnému) ponoření. U vojenské čelovky bychom čekali lepší odolnost...

 

Při pohledu z přední strany si všimnete ještě jedné věci – poměrně lesklé a velké plochy optiky. To je v kombinaci s čirým krytem optiky trochu demaskující a občas to „hodí" na slunci nežádoucí odlesk. Takže ve dne je lepší čelovku pěkně uklidit do báglu.

 

Princeton Tec RemixFoto: Tato možnost nám dává smysl  / SOLDATO Team  

 

Budiž světlo...

Sepnutí svítilny se provádí lichoběžníkovým spínačem umístěným na horní části svítilny. Spínač je „zdrsněn" třemi proužky, které spíše slouží k identifikaci spínače. Svítilna má dvě barevné varianty světla – červenou a bílou. Super. Ideální pro military prostředí, kde se červené světlo využívá velmi často (nejen proto, že se po jeho použití oči lépe adaptují na tmu).

 

Každé barvě je přisouzen vysoký a nízký režim výkonu. Možná se vám může zdát, že dva režimy pro každou barvu jsou málo, ale reálně asi stejně více nevyužijete (snad jen režim „strobo" by využití našel). Rozdíl mezi režimy v lumenech se nám nepodařilo zjistit. U červené barvy je rozdíl mezi oběma režimy viditelný, u bílé je intenzita obou téměř stejná.

 

Princeton Tec RemixFoto: Červené světlo zapnete vždy jako první. / SOLDATO Team  

 

Univerzálně kombinovaný světelný kužel svítí jak bodově do dálky, tak i ve vaší blízkosti do šířky. Je zde patrný širší výraznější střed, který vám poslouží právě při bodovém svícení. Zároveň je dostatečně světelně pokryto i širší okolí. Světlo se viditelně ztrácí až na hranici periferního vidění. U červeného světla je střed subjektivně ještě výraznější na úkor osvitu okolí.

 

Výdrž je udávána v nejnižším červeném režimu 200 h, na nejvyšší výkon bílého světla pak zvládnete 28 h, což jsou výborné (a podle zkušeností i reálné) hodnoty. Jako u každé svítilny i zde platí, že hrozně záleží na tom, jaké máte baterie, v jaké teplotě svítilnu používáte, v jakém poměru svítíte... A samozřejmě je zásada mít vždy náhradní zdroje (a to nejen do svítilny...).

 

Princeton Tec RemixFoto: Dostatečně velký spínač zapnete i v rukavicích. / SOLDATO Team  

 

Zkušenosti z používání

Vložili jsme baterie (a neurvali přitom dvířka) a můžeme začít Princeton Tec Remix používat. Velikost svítilny jsme již zmínili, reálně to zas tak špatné není. Po omotání obvodovým páskem se vám čelovka Princeton Tec Remix vejde do dlaně, a ani v sumce až tolik místa nezabere. Také na hlavě si na ni poměrně rychle zvyknete.

 

Pásek jde krásně nastavit na požadovanou velikost a nemá tendenci se povolovat. Je příjemný na omak. Super je, že lze celá svítilna z pásku poměrně snadno a rychle sundat, a díky integrovanému klipu lze použít na PALS vazbě (např. u taktické vesty). Ne úplně obvyklé provedení, které má spoustu využití a určitě si najde své příznivce.

 

Spínač je pogumovaný, mírně zapuštěný a dostatečně velký, snadno ovladatelný i v rukavicích. Tlak potřebný k sepnutí je tak akorát. Při jeho sepnutí cítíte, že něco mačkáte, ale odpor není těžké překonat. Díky tomu je vcelku úspěšně eliminováno samovolné zapnutí v sumce či kapse. Sepnutí jedoprovázené slabým cvaknutím.

 

Princeton Tec RemixFoto: Rozdíl mezi slabým a velkým výkonem je viditelný. / SOLDATO Team  

 

A teď přichází něco, na co je potřeba si trochu zvyknout. Při zmáčknutí se vždy rozsvítíčervené světlo. Čelovka je tak vojáku vzdorná a už se vám nestane, že omylem sepnete v taktickém prostředí bílé světlo. To u čelovky Remix aktivujete delším (vteřinovým) podržením spínače. V obou případech se vždy zapne nízký výkon.

 

Pokud chcete výkon vyšší, musíte znovu zmáčknout spínač. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak to musíte stihnout do cca 2 vteřin po rozsvícení. Pokud to uděláte později, tak čelovku zhasnete a musíte se znovu problikat až do vámi požadovaného výkonu. To není příliš praktické. Jedete na nízký výkon, potřebujete si rychle přisvítit vysokým a následuje trojí mačkání – zhasnout-nízký-vysoký.

 

Čelovka tedy drží na hlavě a svítí. Jak je to s další důležitou funkcí, tedy naklápění čelovky v horizontální rovině?! Chod v kloubu je dosti tuhý, a na čelovku musíte buď dost zatlačit (a to není moc příjemné) nebo ovládat oběma rukama (a to zas není moc praktické). Časem se však mechanismus mírně ochodí a ovládání je tak nepatrně lehčí. Tužší provedení zaručuje, že se nikde nic neviklá a nedochází k samovolnému pohybu ani při větší pohybové aktivitě. Úhly naklápění jsou v pořádku, jen ten spodní by mohl být o fous větší.

 

Princeton Tec RemixFoto: Tohle je bohužel zevnitř. / SOLDATO Team  

 

A co odolnost? Občasné pády čelovka přežila bez očividné úhony. Horší to bylo s voděodolností. Princeton Tec Remix sloužil při jednom dešti, poté fungoval celou noc. No, a ráno jsou na vnitřní ploše krytu optiky vysrážené kapičky vody. S vlhkým prostředím si tedy čelovka moc nerozumí. Sice nadále svítí, ale není to ono... Naštěstí se po pár hodinách na slunci vrací vše zpět do normálu a čelovka funguje jako by se nic nestalo.

 

Verdikt

Princeton Tec Remix je military čelovka plná kompromisů. Na jednu stranu zde máme dostatečný výkon, výbornou výdrž a možnost umístit čelovku i na vestu. Dobré je i prvotní sepnutí, kdy vám vždy svítí červené diody. Na stranu druhou je tu však horší ovládání (naklápění či změna režimu) a slabá voděodolnost. A právě odolnost proti vodě je asi největší nedostatek této jinak opravdu povedené čelovky, za kterou dáte aktuálně na Marines-shopu 1150 Kč. Slušná cena.

 

Princeton Tec RemixFoto: Detail bateriového krytu. / SOLDATO Team  

 

Pokud tedy nyní víte nedostatky této čelovky a budete si na ně při akci dávat pozor (prostě bacha na vodu), tak koupí Princeton Tec Remix velkou chybu neuděláte. Získáte slušnou čelovou svítilnu military vzhledu, dobré světlo a perfektní výdrž.

 

Klady

+

Výdrž baterií

+

Připnutí na vestu

+

Provedení spínače

Zápory

-

Voděodolnost

-

Kryt bateriového otvoru

-

Naklápění

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

Marines Shop

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 20.06.2015 Čas: 12:02

elite:
Zdravím a díky za pochvalu. Jsem opravdu rád, že se recenze líbí.

K vašim výtkám. Tento komentář "není sice dobrá pro vojáky, ale rozhodně neuděláte chybu" v recenzi není. Naopak je tam: "...koupí Princeton Tec Remix velkou chybu neuděláte. Získáte slušnou čelovou svítilnu military vzhledu, dobré světlo a perfektní výdrž."

A tak to prostě je. Není to špatná čelovka. Má svoje mouchy, ale co nemá... Ano, při brutálním slejváku a následném celonočním svícení se dovnitř dostala vlhkost (a čelovka dále svítila). Kdokoliv má s tímto problém (a díky naší recenzi o tom ví), tak zvolí jiný model. Pokud to někomu nevadí (ví, že v takovém prostředí nebude čelovku používat), tak po ní může šáhnout.

Jak sám píšete: "ta čelovka je sice z 90% dobrá, ale je tu 10%, díky kterým se jednoznačně rozhodnu pro jiné kousky". Jinými slovy se dá říci, že pro 90% lidí ta čelovka je vhodná a použitelná, pro zbylých 10% vhodná není a ti pak asi zvolí něco jiného.

Kdyby ta čelovka byla opravdu špatná, tak mi věřte, že ty koule na to to říct máme. Ale tak to v tomto případě fakt není. Každý prodejce, který si u nás nechá cokoliv testovat je srozuměn s tím, že ta recenze nemusí být pozitivní. V našich recenzích se prostě objektivně (a samozřejmě i subjetkivně) snažíme popsat dané vybavení. Snad se nám to i daří...

Ještě jednou díky za komentář, vážím si toho.

avatar
elite Datum: 19.06.2015 Čas: 20:54

Takže do této čelovky teče, máte k ní výhrady, ale na konci ji opět doporučíte? Přijde mi to jako případ Fenix HL-50 - "není sice dobrá pro vojáky, ale rozhodně neuděláte chybu". To fakt nemáte koule na to říct, že ta čelovka je sice z 90% dobrá, ale je tu 10%, díky kterým se jednoznačně rozhodnu pro jiné kousky?

Samotná recenze je dobrá (až na pár infantilních vtípků ze začátku), jen mi přijde, že prostě váháte, zda říct to, co všichni ví, úplně na rovinu. Chápu, že by se pravda nemusel líbit tomu, kdo zboží prodává, ale třeba by zkusil najít nové, lepší a pro nás spotřebitele by byl ten trh opět růžovější.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava