Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Recenze bundy MFH Scorpion vz. 95. První a jediná

Datum přidání 04.12.2017   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 7 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Kvalitní oblečení je pro vojáky, zvláště v nepříznivém počasí, životně důležité. Vojáci vědí, že pokud mají správně splnit úkol, musí mít nejen kvalitní zbraň, vestu a další taktické vybavení, ale také to správné oblečení. Naštěstí je toho k mání v posledních letech více než dost. Moderní i klasické materiály si už našly svoje místo ve vojenském šatníku, vojáci se naučili je správně vrstvit. Ideální stav, chtělo by se říci. Ale je tu jeden problém. Tušíte jaký?

MFH konečně v testu SOLDATO teamu 

Foto: MFH Scorpion vz. 95 / SOLDATO Team

 

Nejde o spodní vrstvy oblečení. Tam si každý vybere to, co mu sedí a vyhovuje. Problém je s poslední, svrchní vrstvou. Ne že by nebylo z čeho vybírat, různých membránových a softshellových bund v různé cenové relaci je přehršel. Ale vybrat si svrchní bundu v tom správném potisku, tedy v potisku vz. 95, to už je oříšek. Takových už příliš není. 


A přesto je jak hardshell (Gore-tex či podobná membrána), tak i softshell bunda na určitý typ práce pro vojáky více než vhodná volba. Faktem je, že oba typy bund čeští vojáci fasují. Ale víte, jak to chodí... Snad v každé armádě světa, a ta naše není výjimkou, nevyhovuje všechno všem. Vždy se najde něco, co je lepší, hezčí, novější... Pokud je vaším národním vzorem třeba multicam, máte z čeho vybírat. Pokud se ale potřebujete maskovat ve vz. 95, máte více méně smůlu. Naši i zahraniční výrobci prostě svrchní moderní bundu v našem potisku tak trochu ignorují. Až donedávna... 


MFH Scorpion v reálném testu profíků

Foto: Jo, je to vz. 95, o tom není pochyb / SOLDATO Team


Super zpráva z Military Range

To mi takhle jednou přišel mail z českého armyshopu Military-Range, a v něm jen krátká větička: „Dobrý den, rád bych se domluvil na recenzi bundy softshell Scorpion vz. 95". Military Range znám jako solidní podnik, který na našem trhu už nějaký ten pátek funguje. Navíc jsme s nimi už v minulosti spolupracovali. Takže o vtípek očividně nešlo. Apríl taky nebyl. Takže opravdu? Opravdu konečně existuje softšelka v pětadevítce? Tu prostě musím mít. 


A začal jsem se pídit po podrobnostech. Výrobce? MFH. Sakra. Mé prvotní nadšení rázem opadlo. Tato německá firma je v kategorii firem, které jsem nikdy nechtěl testovat. Ale to bylo před 5 lety, kdy SOLDATO team vznikl. Třeba se za tu dobu něco změnilo. 


Nebudu zastírat, že se mi v hlavě začali hádat dva permoníci: „Neber to, je to MFH." „No jo, ale je to softšelka ve vz. 95." „Na to kašli, zkazíš si reputaci". „No jo, ale je to první softšelka ve vz. 95." „Je to MFH, fanoušci tě odsoudí" „No jo, ale je to jediná softšelka ve vz. 95" „É, je to MFH..." „Kdo jiný by českým vojákům měl tuto bundu otestovat, než SOLDATO team?" „É, SOLDATO team..." 


Takže bylo rozhodnuto. Do testu a recenze softshellové bundy MFH Scorpion vz. 95 jdeme. I s vědomím nesouhlasných komentářů na sociálních sítích. Nešlo to ani jinak, mít v testu první a jedinou softshell bundu ve vz. 95 jsme prostě nemohli odmítnout. 


Je vhodná pro vojáky?

Určitě jste zaregistrovali náš článek na Armywebu, kde jsme se prvním zkušenostem s bundou trochu věnovali. Takže než se pustíme do samotné recenze z testování, zkusím trochu rozebrat otázku, jestli má taková bunda pro naše vojáky vůbec smysl. 


MFH Scorpion se pro vojáky hodí

Foto: Sucháče na bocích ok / SOLDATO Team

 


Z pohledu volby materiálu zcela určitě. Softshellová bunda má ve výbavě každého outdoorového nadšence své místo a vojáci by neměli zůstávat pozadu. Své nesporné výhody tento materiál prostě má. Co je ale důležité – na Scorpionu od MFH je použit originál Shield+ Teflon. A to by mělo být zárukou kvality. 


Z pohledu potisku jsme si už odpověděli na začátku. Vz. 95 je český národní potisk a bylo by fajn mít oblečení v něm. Je normální, že si vojáci snad všude na světě kupují vlastní oblečení, takže díky této bundě mají ti naši o další možnost volby navíc. Bude ale samozřejmě záviset na konkrétních okolnostech... 


Dalším pohledem je začlenění do armádního „standardu". Tím mám teď na mysli umístění jmenovky, hodnosti, příslušnosti k útvaru a státní vlajky. Posledně dvě jmenované položky problémem nejsou. Na obou rukávech je na tom správném místě velcro panel. Problém je právě se jmenovkou a hodností. Tu na to správné místo nedáte. Musíte si tedy pomoci a velcro panel na to správné místo našít. 


No, a nakonec tu máme otázku, jestli je bunda MFH Scorpion vhodná pro vojáky z pohledu střihu a celkového provedení. A na to se mrkneme v dalších řádcích této recenze. 


První pohled na Škorpióna

Konečně přišel z Military Range tak očekávaný balík, a vněm uloženy hned tři Škorpióni. Dva v „L", jeden v „XL". Nejsme tedy závislí jen na jednom kusu a máme jich více na srovnání. To je vždy lepší. 


Při prvním vyjmutí z krabice zaujme materiál. Ano, je to softsell. Ano, je v tom správném potisku. Ale vz. 95 na tomto materiálu vypadá trochu jinak, než jsme zvyklí z (většiny) standardních maskáčů. Světle zelená je trochu více agresivní, než by asi měla být. Přesto to není nic hrozného a skutečnost, že se jedná o „pětadevítku" lze zcela jistě a bez problémů identifikovat. 


Celá bunda má hmotnost 1,05 kg a rozdíl ve váze mezi námi testovanými velikostmi byl minimální. Poté co jsem jednu bundu vytáhl a rozhodil ji na zemi, zaujalo mě rozložení kapes. Chvíli jsem přemýšlel, kde už jsem to tak viděl. Dal jsem si to dohromady s celkovým vzhledem a v tom mi to docvaklo. Tohle je Helikon Gunfighter. Tedy jeho střih... Nechci teď zabíhat do debaty o kopírování atd., takže to prostě přijmeme jako holý fakt a budeme pokračovat dále. 


Recenze softshellové bundy MFH

Foto: Tohle prostě neobkecáte / SOLDATO Team


Je čas na detailnější pohled, takže bundu pořádně prozkoumám. A už mě nic nenechává na pochybách, že kvalita MFH se za ta léta vůbec nezměnila. Šití je prostě příšerné. Nejde ani tak o množství čouhajících nití, které mě už dávno nechávají chladným. Normální voják si je prostě uřízne a neřeší to. I když v tomto případě se nařežete víc než normálně. 


Příšerné je to množství švů, které jdou mimo hlavní šití, aby se poté vypáraly a pokračovaly tou správnou, i když trochu klikatou cestou. Také zarovnání konce látky není zrovna učebnicové. Všechny tři kusy vykazují nějaké takové anomálie. Nejmarkantnější je to na límci, ale i na rukávech se dají takové slepé uličky najít. Prostě mazec. Úplně chybějící šití v kapse jedné bundy jen dokreslují skutečnost, že MFH prostě šije v jiné kvalitě, než jakou normálně očekáváme. 


Zkouším bundy zapnout. Hlavní zip je překvapivě YKK a manipulace s ním je ok. Přesto jedna bunda vykazuje v oblasti zipu problém. Nejde zapnout. A ejhle, nit přes zip brání jezdci v dalším pohybu. Chybička, která se vyskytne jistě jen jednou za 100 let... Silnější škubnutí a bunda je zapnutá. 

 

Přesto přese všechno mě první pohled neodradil a s kolegy jsme se zvesela pustili do testování. Vždyť máme první a jedinou softšelku v pětadevídce. No není to super? 


Zkušenosti z používání

Začneme prvním oblečením a volbou velikosti. Tady dochází trochu k nesnázím. Testeři, kteří běžně nosí velikost XL měli na svoji velikost trochu krátké rukávy. Po změření nám oproti tabulce chybí cca 0,5cm, ale rukávy by si určitě zasloužily o nějaký ten centimetr navíc. Další rozměry vcelku sedí s tabulkou výrobce, přesto doporučuji si bundu osobně vyzkoušet, je to vždy lepší. 


Při prvním obléknutí a zapnutí bundy si hned všimnete poměrně velkého límce, který vám obepne krk. To asi ne každému bude vyhovovat. Jinak je první pocit v bundě poměrně příjemný a micro-fleecová podšívka tomu dosti napomáhá. Zdá se, že je vše tak, jak má být. 


Softshellová bunda pro vojáky

Foto: Softshell se hodí, o tom není pochyb / SOLDATO Team


A to se víceméně potvrzuje i při dalším běžném nošení této softshellové bundy. Pokud vyberete správnou velikost, bunda dobře sedí na těle (individuální záležitost) a na nošení je opravdu příjemná. Na první pohled bez výrazného problému. S povděkem jsem kvitoval decentně prodlouženou zadní část, díky které se neodhalují záda při ohýbání. Také systém stahování, který je však jen ve spodní části bundy, napomáhá správnému nošení bundy. Tedy až na jednu z testovaných bund, kde soudružky šičky udělaly trochu chybu a stahovací šňůru přišily natvrdo hned u otvoru... Vytrhnuté kovové obkroužení otvoru je už fakt detail, který nepřekvapí. 


Přetrvává trochu svíravý pocit v oblasti krku, který je zapříčiněn opravdu masivním límcem. Masivní je díky srolované kapuci, která se v něm ukrývá. V duchu jsem ji proklínal, ale to jsem ještě netušil, jaký poklad se v límci ukrývá... Trochu pomůže, pokud si při balení kapuce dáte opravdu záležet, ale svíravý pocit kolem krku přetrvává. A znásobuje se, pokud máte pod bundou například standardní „dvojkové termo". To se pak dusivému pocitu jen těžko ubráníte. 


První větší problém se projevuje až po nějaké době, konkrétně cca po 14ti dnech. V podstatě u všech tří testovaných bund odešel pásek suchého zipu, kterým se zapínají konce rukávů. Malá nepříjemnost, chce se říci. Ale je to pěkně otravná nepříjemnost, která neustále zavazí a která lze jen stěží odstranit. Problém totiž není u „mechu", který je na bundě, ale u plastových „háčků", které jsou na pásku z plastu. Tohle se opravdu nepovedlo a náprava je náročná. 


Co se MFH nepovedlo

Foto: Nefunkční pásky rukávu začnou časem hodně štvát / SOLDATO Team


Jdeme na kapsy. Jejich zapínání je stejně jako to hlavní pomocí YKK zipů. Zipy jsou vybaveny blokantem a kouskem parašňůry pro lepší manipulaci, třeba i v rukavicích. Kde se kapsy nacházejí? Vždy jedna kapsa je na rukávu, poté jsou dvě kapsy v přední horní části bundy, jedna na levém předloktí a plejádu kapes uzavírá velká kapsa v zadní části bundy, která je přístupná z obou stran. 


Rukávové kapsy jsou standardního provedení, bez nějakého vnitřního organizéru. Nachází se v nich průchod pro kabel sluchátek. V horní části lze ještě nalézt gumové poutko s plastovým okem pro upnutí čehokoliv. Vstup do kapsy má příjemných 12 cm a není problém tam nosit například blok. Kapsa není nabíraná a celkově je docela povedená. 


SOLDATO team a MFH

Foto: Boční kapsy mají svoje využití / SOLDATO Team


Dost komentářů jsem slyšel na umístění předních kapes. Ty jsou umístěny v horní části bundy a jejich umístění se zdá nelogické. Opak je však pravdou. Díky tomuto umístění se do kapsy dostanete, i když máte zapnutý bederák batohu nebo máte na sobě bojový opasek. Za mě je umístění předních kapes naprosto v pořádku. Tyto kapsy v sobě mají dvě malé kapsičky, jedna určená na propisku, druhá na nějaké drobnosti. Tyto vnitřní kapsičky mohly být o něco hlubší, ale i tak se dají využít. I v předních kapsách naleznete poutko a otvor pro kabeláž. Navíc se zde nachází paracord na utahování kapuce. Jediný problém těchto kapes, které také nejsou nabírané, je ten, že jakmile tam dáte něco objemnějšího (větší bloček, mobil atd.), je to hned vidět na obrysu bundy. Jinak dobrý. 


Malá kapsa na levém předloktí je, hmm, je tam. Dle mého názoru je naprosto zbytečná, ale třeba někdo její využití najde. Je bez jakéhokoliv vnitřního členění.


Poslední kapsa přístupná z vnějšku je v zadní části. Je hodně velká a má dva vstupy. Její použití je trochu diskutabilní, ale využití si najde. Například na odložení baracudy, čepice či rukavic je ideální. A také si do ní můžete strčit ruce při dlouhém stání v pohovu. Kapsa nezavazí, když ji chcete využít, můžete. Takže vlastně také v pořádku.


Bunda od MFH má ještě jednu kapsu, která se dá označit za klasickou. Je to vnitřní náprsní kapsa, která se uzavírá kouskem sucháče. Jednoduchá a funkční pro toho, kdo ví co do ní. 


Co se na MFH Scorpion povedlo

Foto: Jedna z věcí, která se povedla, je kapuce / SOLDATO Team


Při běžném nošení si tedy MFH Scorpion nevedla vůbec špatně. Jak je to ale s nošením v trochu horších podmínkách a při náročnějších činnostech? Začneme větrným počasím, kterého jsme si na jedné podzimní akci užili opravdu dosyta. Mít na sobě tuto softšelku ale práci dost usnadnilo. Přesto ji silnější vítr profoukne. V kombinaci s lehkou a tenkou windstoperkou je to ale super a člověk se stále necítí jak panáček Michellin. 


V silném větru jsem poprvé vytáhl i kapuci. A tady jsem byl opravdu velmi příjemně překvapen. Perfektně sedí na hlavě, dá se stáhnout na těch správných místech a nebrání perifernímu vidění. Prostě paráda, která v nepříznivém počasí opravdu pomůže a trochu ospravedlňuje i masivní límec. Jediná výtka tak padá na zapínání vstupu do límce, který je řešen zipem s dvěma jezdci. Zip už není YKK a možná proto je s ním problém. Ten se projevuje ve vypadnutí paracordu z jezdce. Ale je to maličkost, která lze poměrně rychle napravit. A pravdou také je, že mít na krku dvě poutka paracordu není úplně fajn a je tak vlastně lepší je oddělat, a zip pak rozepínat jen tlakem na jezdce. 


Kapuce samozřejmě najde své uplatnění i v dešti. Tady už ale trochu ztrácí, stejně jako celá bunda. I když údaj 8000mm vodního sloupce není vůbec špatná hodnota. A bunda se v dešti opravdu snaží. V takovém tom běžném občasném dešti je to pohoda a jste v suchu. Dlouhotrvající slejvák je už ale přeci jen příliš a bunda chtě nechtě kapituluje. I tak jsem ale neměl úplně pocit toho klasického proch...močení. Nepříjemné ale bylo, že bunda vodu nasákla a výrazně ztěžkla. Lze svědomitě říci, že do nepříznivých podmínek se tato softshellová bunda pro vojáky hodí. Je jedině dobře, že MFH u Scorpionu vsadil na prověřený a originální materiál. 


Softshell v reálném testu

Foto: S normálním deštěm si bunda poradí / SOLDATO Team


Teď trochu z jiného soudku. Běh, zrychlené přesuny atd. Udávaná paropropustnost je 5000mm. To také není úplně špatné. I ve větší zimě se tak dá v bundě běhat a zároveň se neuvařit. Bunda je samozřejmě vybavena i odvětráním v podpaží, které je 22 cm široké a znovu zapínané YKK zipem. Odvětrávání je opravdu funkční a při zrychlených přesunech či delších pochodech se dá s úspěchem použít. V tomto směru tedy použití bundy nic nebrání. 


Je bunda vhodná do reálného nasazení? Zde se nejvíce objevují komentáře na její viditelnost v infraspektru. Pominu teď debatu o této problematice, kdy spousta „zasvěcených" nekompromisně požaduje vše v IR maskování a pak se ověsí glint tapy s vlajkou, krevní skupinou a nevím čím ještě... Prostě problematika maskování v IR spektru je na jinou debatu. Ale bundu jsme samozřejmě nokťákem zkoukli. Dle mého názoru není v běžném režimu svítivá více, než ostatní používané bundy tohoto typu. Pokud na ni bliknete IR světlem, tak se „rozsvítí" více. To je samozřejmě dáno použitým materiálem. Musíte tedy vědět, jak to s IR problematikou v reálné akci je a podle toho se adekvátně rozhodnout. 


Problematika IR maskování

Foto: Škorpión v nokťáku / SOLDATO Team


Trochu problematičtější se jeví nošení Scorpiona s bojovou vestou. Na vině je samozřejmě velký a masivní límec, který si trochu nerozumí s otvorem pro hlavu většiny vest. A i když se tam už tak nějak nasoukáte, není pohyb v tom nic moc. Samozřejmě pomůže nezapínat límec až nahoru. Ale zase, tohle je dost individuální záležitost, a co někomu bude vadit, jinému nemusí činit problémy. 


A co tedy Scorpion vydrží?

Kvalitu šití, stehy atd. asi nemá smysl řešit a platí to, co bylo řečeno na začátku. Tohle je prostě MFH a tak to je. Buď se s tím smíříte, nebo si hledejte jinou bundu. Jiná rada asi není. Co je ale z mého pohledu zajímavé, je to, že se u žádné bundy žádný steh nevypáral nebo se bunda v těchto inkriminovaných místech netrhá. Šlo samozřejmě o test v trvání cca dvou měsíců a těžko předjímat, jak bunda bude vypadat po půl roce, roce. Zatím prostě drží. 


Odolnost použitého materiálu se zdá také v pořádku. Co se mi hodně líbilo, je odolnost proti vysokým teplotám. Tam jsem byl opravdu překvapen. Jistě víte, jak je rozpálená hlaveň po vystřílení pár zásobníků. Sáhnout byste si na ni nechtěli (i když se to některým už určitě stalo...;-)). V rámci testu jsem přiložil takhle žhavou hlaveň na bundu a... A nic. V podstatě žádná reakce materiálu. Že je hlaveň opravdu žhavá, mě utvrdilo až palčivé pálení na ruce pod bundou, které se po chvíli dostavilo. Velké překvapení. Něco jiného je ale otevřený oheň. Tam je to jiná situace a dochází ke spečení materiálu. 

 

Lze využít softsehll pro vojáky?

Foto: Boční ventilace také funguje / SOLDATO Team

Recenzentovo zamyšlení

Závěrem této recenze si neodpustím malé zamyšlení. Jak to tedy s touto bundou je? Pro mě je to naplnění očekávání nad nevalnou kvalitou, ale zároveň i trochu překvapení. Překvapení nad tím, že je to použitelná bunda. Že softshellová bunda své využití u vojáků najde, to jsem už říkal. A tohle je softshellová bunda, použitý materiál nenechává na pochybách. I střih je v pořádku, prověřený od jiného výrobce. Pokud by byla bunda kvalitně zpracovaná, nebylo by se o čem bavit. Ale tohle není kvalitně zpracovaná bunda. Je to bunda, která se dá nosit. Má však své větší či menší mouchy. Je to ale (minimálně pro většinu z nás) pracovní bunda. Jsou to vlastně takové vojenské montérky. Nevadí mi, že si ji tamhle roztrhnu, tuhle zašpiním. Vydrží jen jednu sezónu? Ok, za ty prachy si napřesrok koupím novou. Do té doby svoji práci zastane, to už vím. Na takové to „běžné vojáčtění" dostačuje. Užitná hodnota je za ty peníze v pořádku. 


A tady se dostáváme k otázce peněz (kterou většinou v recenzích moc neřeším). Hodně mě překvapily názory, že ty dva a půl tácu jsou fakt moc... Moc v porovnání s čím? Bundy od renomovaných výrobců jsou řádově o tisíce jinde. A mít v lese bundu za dva a půl nebo osm a půl je sakra rozdíl... Ale finance vnímáme každý jinak. Tady (bohužel) platí, že cena odpovídá kvalitě. 


Verdikt SOLDATO teamu na MFH Scorpion

Foto: Čeští vojáci dokáží softshell ocenit / SOLDATO Team


Verdikt

MFH Scorpion vz. 95 je softshellová bunda, která stojí 2620kč. Kvalita zpracování je na nízké úrovni, přesto bunda vydržela a nerozpadla se. Největším problémem tak zůstává u zapínání rukávů, které prostě nefunguje. Za co bunda získala plusové body? Jasně, za použitý materiál a potisk. Znovu opakuji, MFH Scorpion je aktuálně jediná softšelka v pětadevítce. Dokud nebude konkurence, není se o čem bavit. Buď ji chcete a překousnete ty problémy, nebo je nepřekousnete a softšelku vz. 95 prostě mít nebudete. Žádnou. Z pohledu kvality zpracování tuhle bundu nemohu doporučit. Ale klidně si ji koupím a budu ji nosit. Svoji práci totiž zvládne.

 

 

Klady

+

Svrchní materiál

+

Vz. 95

+

Kapuce

Zápory

-

Kvalita zpracování

-

Ukončení rukávů

-

Absence velcra pro jmenovku a hodnost 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

Zapůjčil:

Armyshop Military Range

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jameson Datum: 20.12.2017 Čas: 11:53

mart: to jste asi spatne pochopil nebo ktera cast vam prijde, ze se navzajem vylucuje? Jakoze by "zimni maskace" mely byt zateplene? A co kdyz nebude uplne zima, jen vlko nedejboze budete valit s tezkym baglem do kopce? Ventilacky udychaji? Nebyl bych si tam jist.

avatar
mart Datum: 12.12.2017 Čas: 17:50

Tak jsem se konečně dostal k odpovědím na Vaše komentáře, za které samozřejmě děkuji.

Reccol: Ideál to asi není, ale nemá to nahrazovat klasickou membránovku. V praxi se ukázalo, že ten materiál není špatný. "Základní" stupeň deště to vydrží a běhat se v tom dá. Ten materiál je prostě v oukeji. Zpracování je věc jiná...

Jameson: Máte pravdu - jsou to maskáče do zimního počasí a rozhodně nemají nahradit gore. Proto se mi trochu zdá, že se váš komentář navzájem vylučuje... Nebo jsem to možná jen špatně pochopil.

honzase: Díky ;-) Co se týká vybavení, není to asi ideální, ale zase není pravda, že není vůbec nic. A co se kamufláže týká... To je prostě běh na dlouhou trať a těch faktorů co to ovlivňuje je až příliš...

Hyena: Tak to se asi nestane... A jestli je nejlepší a nejmodernější camo to slovenské, to je také asi na jinou debatu... ;-)

svejky: Díky za zajímavý postřeh. Logicky to tak asi bude, v praxi jsem s tím problém neměl.

Těším se na vaše reakce a další komentáře. Díky že nás sledujete.

avatar
svejky Datum: 07.12.2017 Čas: 19:18

Se suchým zipem na zápěstí mám zcela stejné zkušenosti. Co jsem ale zaregistroval je chyba u kapuce. Ta vychází totiž přímo z kapsy na límci a tudíž když voda stéká po kapuci tak zatéká právě do té kapsy. Tam měli kapuci připevnit síťovinou aby šla celá vyrolovat z kapsy a spodním okrajem by pak mohla překrývat zip kapsy, tudíž by voda stékala dál na záda. Jinak je super.

avatar
Hyena Datum: 05.12.2017 Čas: 21:39

Alebo by mohla byt snaha V4 o zjednotenie maskacov ako je to pri Nordic Combat Uniform. Ale to by Cesi a spol museli uznat, ze z V4 ma najmodernejsie a najlepsie camo Slovensko, navyse za dobry peniaz a aj s IR krytim.

avatar
honzase Datum: 05.12.2017 Čas: 19:51

Ahoj. Skvělá recenze jako vždy. Nevěřícně na to hledím jako laik a nechápu tuto pozici vojáka-chudáka v 21. st, Proč naše armáda nezačne okamžitě používat Multicam a přestat vyvíjet píčoviny. I kdyby nakupovala uniformy s příplatkem za Copyright. Myslím, že stávající uniformy ve velkých nákupech jsou stejně tak drahé jako Multicam v jednom kuse v shopu. Ušetřilo by se tak na jednotné uniformě pro poušť. A voják by konečně měl na výběr a mohl si nakupovat z nepřeberné nabídky, tak jako civil v Hudáči. A argument vz 95 lépe maskuje český les fakt neberu :))) Mělo by se prostě v tak malé armádě, upustit od jednotných nákupů a nechat rozhodnutí a nákup nechat na veliteli útvaru. Např. Chrudim a další bojové prapory bych už dávno nechal nakupovat si o co chtějí, třeba Multicam atp.

avatar
Jameson Datum: 04.12.2017 Čas: 18:22

Nechapu tuhle modu tlustejch softshellek s membranou, to je tak na prochazku se psem ci na nakup do mesta. Ve vojenskych podminkach leda tak na buzerak.

Softshellka ma bejt z nejakeho lehkeho idealne encapsulated (micro)fiber materialu. Aby byl co nejvic dychala, neprofoukla, rychle schla a vydrzela trochu vody. Je treba si uvedomit, k cemu softshellka slouzi. Neni to zadny vselek a nenahrazuje v zadnem pripade gore ci plastenku. Jsou to zjednodusene receno zimni maskace, respektive maskace do chladnejsiho vlhkeho pocasi, kdy se nehodi standartni tkanina ze smesi bavlny, ktera drzi vodu a jeji pouziti je ve vlkem a chladnem pocasi nepohodlne az nebezpecne.

avatar
Reccol Datum: 04.12.2017 Čas: 14:48

Paropropustnost 5000mm se v době dnešních outdoor materiálů řadí někam na úroveň děravého igelitu.
Což je v zásadě můj největší problém s touhle a jí podobnými SS bundami - je to nacpané mizernou membránou, která sice zaručeně proteče, ale za to nedýchá.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava