Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Recenze batohu Savotta Jääkäri M: Batoh ze staré školy

Datum přidání 09.03.2018   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 4 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Asi se všichni shodneme na tom, že kvalitní batoh je jednou z nejdůležitějších součástí, které v akci máte. Táhnete v něm důležitou výbavu, máte ho dlouhé hodiny na zádech. Je to nepostradatelný kus výstroje, který prostě využívate velmi často. Volba batohu by tedy měla mít vaši plnou pozornost a vybírat byste měli sakra pečlivě. Už z toho důvodu, že různých modelů je v současné době opravdu nepřeberné množství. I proto je dobré si před koupí batohu přečíst nějakou tu kvalitní recenzi z reálného prostředí. A jednu takovou vám právě teď přinášíme. Recenzi na klasický batoh, jehož výrobce u nás není až tak známý.

Savotta Jääkäri M

 Foto: Savotta Jääkäri M / SOLDATO Team

 

Jak jsem již předeslal, různých modelů batohů je opravdu hodně. Liší se jak provedením, tak i cenou a kvalitou. Asi nejdůležitější je si uvědomit, jaký batoh vlastně potřebujete a k čemu bude sloužit. Od toho se pak odvíjí jak objem a velikost batohu, tak i jeho provedení. Jaké si položit otázky před koupí vojenského batohu, jsem popsal v jednom svém článku na blogu.

 

Pokud vám po všem tom přemýšlení vyšlo, že potřebujete asi 30ti litrový jednoduchý batoh, je tato recenze přesně pro vás. Chcete-li jednoduchý batoh, logicky se naskýtá klasická komínová konstrukce, na které není téměř co pokazit. No, je ale fakt, že i pár takových batohů už mi rukama prošlo...

 

No nic. Komínová konstrukce, jak již bylo mnohokrát řečeno, má své nesporné výhody. A také nevýhody. Jestli si myslíte, že je zastaralá a nemá už na trhu místo, musím vás vyvést z omylu. Nabídky většiny firem z oboru nějaký takový batoh obsahují a je tak zřejmé, že tato konstrukce je stále žádaná.

 

Problém komínové konstrukce

 Foto: Plusy i mínusy komínové konstrukce jsou zřejmé / SOLDATO Team

 

A žádaná je právě lidmi, kteří kašlou na všechny ty serepetičky ultramoderních batohů, ale chtějí klasiku, na které se nemá co pokazit a která jim bude sloužit po dlouhá léta. Patříte mezi ně i vy? Jste zastáncem hesla "V jednoduchosti je síla"? Pak jste se s pojmem komínová konstrukce a nějakým batohem tohoto typu zcela jistě již setkali. Přestože (nebo možná protože...) jde ale vývoj neustále dopředu, neodmítáme tuto kategorií batohů testovat.

 

Finsko nám do čech přivezl Vintagewear

Začátek byl, jak už to tak u našich testů bývá, poměrně jedoduchý. Napsala nám firma Vintagewear s tím, že se stali oficiálním zastoupením finské značky Savotta v České republice, a jestli nechceme otestovat nějaký jejich batoh. "Jasně, Savottu rádi otestujeme, to není problém", povídám hned. A v hlavě jsem si říkal, co že to ta Savotta sakra vlastně je... Troufám si tvrdit, že drtivá většina vojáků o této značce nic neslyšela.

 

Začal jsem tedy pátrat na webu a byl jsem příjemně překvapen. Tato finská společnost vyrábí batohy už nějaký ten pátek a dlouhodobě spolupracuje s finskými ozbrojenými složkami. To je pro mě vždy dobré znamení, protože jen spoluprací s koncovými uživateli - vojáky - je možné vyrobit kvalitní vojenské vybavení. Líbilo se mi také to, že Savotta má poměrně ucelenou nabídku batohů různých objemů. Pro někoho může být ještě zajímavá i informace, že batohy firma šije ve Finsku nebo Estonsku. Zároveň každý batoh prochází výstupní kontrolou, která je stvrzena podpisem přímo na visačce batohu. Zas tolik firem na světě tohle nedělá.

 

Už tedy vím, že Savotta není žádná "noname" značka a že její batohy by měly za něco stát. Nyní tedy stačilo zavolat zpět do Vintagewear a domluvit konkrétní model k testu. Volba nakonec padla na "eMkovou" variantu batohu Jääkäri. Zajímavý název je pro našince těžko vyslovitelný. Batoh je to ale přesně takový, jaký se vyznavačům oldschool vybavení líbí. Jak řekl kolega, tohle je poctivej bágl. Naše první dojmy si můžete přečíst v článku na Armywebu.

 

Savotta Jääkäri M je malý velký batoh

Alespoň to napovídá první pohled na batoh. Vojenská zeleň a množství MOLLE vazby vás nenechá ani chvíli na pochybách, pro koho je tento batoh určen. Vojenské vzezření z něj přímo čiší. Příjemným bonusem je pak suchý zip na víku, který je dostatečně široký i pro umístění české jmenovky.

 

Savotta Jääkäri originál kapsy

 Foto: Jääkäri M s kapsami je už dospělý batoh / SOLDATO Team

 

Rozmlsán nejrůznějšími moderními batohy jsem byl ze vzhledu Savotty však trochu zklamán. Ale na téhle konstrukci prostě nic moc zajímavého nevymyslíte. Batoh se vám tedy na první pohled nemusí líbit. Materiál Cordura 1000D je na omak trochu, hmm, asi hrubá je to správné slovo. Batoh se zdá takový nepoddajný. Ale o to více asi vydrží. A hmotnost pod dvě kila (přesně 1,75kg) je v pořádku.

 

Základní udávaný objem 22 litrů a rozměry 52 x 25 x 17 cm sice nenapovídají, že se jedná o velký batoh, ale zdání klame. Při prvním pohledu jsem jej odhadoval na nějakých 30 litrů. Vleze se tam vše potřebné i na vícedenní akci. Pokud k tomu navíc připočtete přídavné kapsy (které nám po krátké domluvě shop Vintagewear zaslal) máte již batoh, který vás posouvá úplně někam jinam. Ne, že by Jääkäri bez kapes nestačil, ale teprve s nimi to má ty správný grády.

 

Zkušenosti z používání

Nebudeme se zdržovat a jdeme balit. První pocit z nepoddajnosti materiálu sice přetrvává, ale batoh (nejen) díky tomu dobře drží svůj tvar a nikde se nebortí. Rozepnutí dvojice přezek (že se jedná o ITW Nexus asi netřeba zmiňovat, tak nějak se to očekává...) je dílem okamžiku a po odklopení víka máte jen otvor zajištěný stahováním. Ne žádným provázkem, ale pořádnou šňůrou, která něco vydrží. Po jejím ne úplně snadném povolení (jistící spona má hodně úzký obdélníkový tvar a klouže v rukou) se objeví dostatečně široký otvor do hlavní a jediné komory batohu.

 

Zapínání batohu

 Foto: Šňůra dobrá, přezka moc ne - klouže / SOLDATO Team

 

Co mi u rozepínání, respektive následném zapínání batohu trochu vadí je fakt, že hlavní zapínací popruhy nemají v horní části batohu žádné uchycení, a tak je při každém zapínání lovíte někde dole. To není úplně pohodlné a dost to zdržuje.

 

Balení je pohodové, pokud tedy víte jak na to. Tím chci říci, že při balení jedné velké komory prostě nemůžete věci do batohu naházet jak chete. Zkoušel jsem při balení využít i trochu schovaný boční vstup. Ukázalo se ale, že při balení nemá tento vstup až takové využití. Hodit se spíše bude při vytahování věcí z batohu v akci...

 

Savotta batoh test

 Foto: Boční vstup využijete spíše při vytahování věcí / SOLDATO Team

 

Uvnitř batohu naleznete jednu jedinou kapsu. Jedná se o standardní vnitřní zadní kapsu, která sahá asi do 2/3 výšky batohu a je volně přístupná, stáhnutá gumou. Jasně, ideální na hydrovak, který tam jde dobře vložit. Vývody pro hadici jsou po obou stranách, kryté gumovou chlopní. Jen poutko pro uchycení hydrovaku mohlo být řešeno trochu lépe. Jinak kapsa najde využití pro uložení různých dokumentů i dalšího plochého vybavení. Trochu nešikovné je ale to, že vstup do této kapsy je překryt chlopní, která při vytáhnutí rozšiřuje základní objem batohu. Chlopeň je opravdu velká (25 cm), je však ze slabšího materiálu a pokud je volně složena do komory batohu, tak kromě vstupu do kapsy nijak zásadně nepřekáží.

 

Hydrovak Source batoh

 Foto: Jak připevnit hydrovak? Poraďte si nějak... / SOLDATO Team

 

Své využití pak chlopeň nalezne když do batohu potřebujete dát trochu více materiálu. Jednoduše ji vytáhnete a rozšíříte tím základní objem o dalších 6 litrů. Dobré je, že víko batohu je plně stavitelné a ani s plně nabaleným batohem (po vytáhnutí chlopně) nemá víko s překrytím zásadní problém. Ale k takovému extrému se většinou ani nedostanete, je to spíše nouzové řešení.

 

Balení batohu na akci

Foto: Víko je výškově stavitelné / SOLDATO Team

 

Problémem může být organizace uvnitř batohu. Uložení různých drobností ke kterým potřebujete rychlý přístup je omezeno množstvím kapes batohu. A kromě zádové kapsy vám už zbývá jen kapsa na víko. A to pouze jedna, z vnitřní strany víka. Tolik oblíbená vnější kapsa na víku prostě není. A to je trochu škoda.

 

Byl jsem proto opravdu rád, že Savotta k batohu nabízí originální kompatibilní kapsy, do kterých se dá uložit drobnější, ale i větší materiál. Dvojice bočních kapes má celkový objem 12 litrů, k tomu máme ještě k dispozici menší přední kapsu o objemu téměř dvou litrů. Při pohledu na takhle nastrojený batoh jsem trochu zavzpomínal na svoji starou Alici...

 

Po správném zabalení si batoh doladíte kompresními popruhy, které jsou standardně umístěny vždy po dvou na každé straně. Kompresáky samozřejmě využijete i při nenaplněném batohu k jeho stažení. Popruhy jsou stejné jako ty zapínací, a všechny mají své krotitele v podobě obyčejné gumy, do které se dají volné konce srolovat. Osvědčené, jednoduché a funkční řešení. I když by to šlo udělat i lépe.

 

Na jeden z největších problémů komínové konstrukce narazíte samozřejmě ve chvíli, kdy z batohu potřebujete něco vytáhnout. Pak koukáte dovnitř a doufáte, že to, co zrovna hledáte, není až na dně... Tohle je ale všeobecně známý fakt a u typově podobných batohů s tím prostě počítáte, takže to těžko považovat za negativum. Přesto se různí výrobci snaží tento nešvar odstranit. Ani Savotta není výjimkou a udělala na batohu Jääkäri boční vstup. Ten je však dost úzký a je to spíše nouzové řešení, kdy potřebujete z batohu vytáhnout nějakou maličkost. I přes to, že při vstupu do boční kapsy musíte odepnout dva kompresáky, se jedná o nepoměrně rychlejejší řešení, než jít přes vrchní vstup. Pro vytáhnutí ponča, termosky a podobných věcí se tak boční vstup osvědčil a napomáhá alespoň mírně odstranit nešvar komínové konstrukce.

 

Vojenský batoh armáda

 Foto: I když je to komín, vytáhnout věci lze / SOLDATO Team

 

Jak se nosí?

Jasně, tohle je důležitá kapitola. Není to až tolik překvapivé, ale batoh Jääkäri se nosí velmi dobře. Největší vliv na to má samozřejmě kombinace ramenních tráků a zádového systému. Tráky nejsou kupodivu nijak brutálně polstrované, jsou jen trochu měkčené. Důležité ale je, že jsou dostatečně široké. Také jejich anatomické tvarování celé věci dost prospívá. Díky tomu všemu se váha batohu na ramenech ideálně rozloží a tráky vás neřežou. Zajímavé je, že ramenní tráky postrádají horní dotahování, které je u této kategorie poměrně běžné.

 

Jak správně vybrat batoh

 Foto: Na zádech sedí opravdu perfektně / SOLDATO Team

 

Zmíněný zádový systém na první pohled také nevypadá nic moc. Dva svislé polstry a hotovo. A kupodivu to stačí. Uvnitř se pak skrývá odolná etylénová deska, která drží tvar batohu. Na zádech mě dost překvapil bederák. Ten má Jääkäri až nezvykle masivní. Masivní a velmi funkční. To samozřejmě také přispívá k celkovému pohodlí při nošení. Ne vždy je ovšem bederák potřeba a tak jde sundat. Bederák je trochu netypický i v tom, že se skládá ze dvou kusů. Ze samotné bederní opěrky a ze stahovacího pásu, který je opěrkou provlečen. Právě ta opěrka navazuje pocit mohutnosti. Pás je stejného provedení jako ramenní tráky, lze utahovat oběma směry a vybaven je standardní jednoduchou přezkou.

 

Celý systém tráků a bederáku doplňuje ještě prsní popruh. Znovu řešen naprosto jednoduše, žádné velké složitosti. Dokonce postrádá i vcelku standardně používaný gumový pásek, který (prý...) usnadňuje dýchání. Prsák se dá výškově posunovat a je tak na vás, kde si jej na ramenních trácích umístíte. Když jsme ještě u těch tráků. Ony jsou velmi jednoduše řešeny i ze své svrchní strany. Jednoduchá řada MOLLE vazby vám umožní ještě tak posunout výškově prsák, nebo přichytit žabku radiostanice. Přichycení hadice hydrovaku je už ale trochu oříšek, běžný náustek okem neprotáhnete a musíte si poradit jinak. Žádné gumové oko na trácích nenajdete. Nepraktické.

 

Hydrovak a batoh kompatibilita

 Foto: Pokud tohle neumí váš hydrovak, máte smůlu / SOLDATO Team

 

Není úplně pravidlem, aby batoh dobře seděl i na balistickém nosiči či taktické vestě. Jääkäri ale patří do té malé skupiny batohů, které si s balistikou rozumí. I když tady je to samozřejmě trochu individuální a dost záleží na tom, jakou vestu právě taháte. Tak jako tak je samozřejmě vždy lepší se nespoléhat jen na recenzi, a batoh si někde zkusit. I s vestou. Nám ale seděl fakt dobře.

 

A dobrá je i chůze s batohem. Při patrole s ním nemyslíte na rozedřená ramena, což je určitě pro vašeho velitele dobrá zpráva. A je jedno, jestli máte vestu nebo jdete na lehko. Na zádech je prostě Jääkäri velmi příjemný a nevadí mu ani větší zatížení. Respektive to nevadí vaším zádům.

 

K celému zádovému systému a trákům mám ale i přes jejich funkčnost a sladěnost dvě negativní poznámky. První je absence rychloodhozu. Je jasné, že se de-facto jedná o bojový batoh a při kontaktu byste si ho asi nechávali na zádech. Přesto si myslím, že rychloodhoz má spoustu výhod a batoh by ho měl mít. Druhou věcí je ta nepříjemnost, že popruhy ramenních tráků nemají na svém konci zapošití. Takže při povolování batohu se občas stane, že z přezky celý popruh vyklouzne. Na kasinu je to pohoda, ale když se to stane v lese, je to otrava. Fakt že jo. Když se nad tím ale zpětně trochu zamyslím, tak kombinací těchto dvou věcí vznikne rychloodhoz, který jakž takž funguje. Takže vlastně bez negativních poznámek...

 

Zádový systém batohu

Foto: Jednoduchý ale účelný. Takový je zádový systém / SOLDATO Team 

 

Neskutečná odolnost

Na tohle jsem se hrozně těšil. Mám rád vybavení, který se chlubí tím, co všechno vydrží. Podle mě vždy propaganda, která je trochu mimo realitu. Viděli jste co ukazuje Savotta? To mě dost nahlodalo a chtěl jsem si s batohem malinko "pohrát". A i když většinou záměrné ničení vybavení neděláme (protože víme, že zničit jde všechno...), tady jsme nemohli odolat. Když už se tím Savotta tak chlubí, proč to nezkusit. No ne?

 

Odolnost batohu Savotta

Foto: Materiál vydržel psí tesáky / SOLDATO Team

 

Došlo tedy na házení z výšek, shybování na popruzích, tahání za autem, bobování na batohu, psí zuby, dětské hry a já nevím co ještě. Jo, nakonec jsme jej zničili. Teda trochu zničili. Vlastně odřeli... Při broušení o asfalt se malinko otřepil jeden ramenní trák, a na funkčnost batohu to nemá absolutně žádný vliv.

 

Výdrž a odolnost batohů

 Foto: Jääkäri vydrží neskutečné věci... / SOLDATO Team

 

Dobře, Savotta vyhrála...

 

Ne, při normálním nošení na limity odolnosti batohu Savotta Jääkäri prostě nenarazíte. Tím jsem si téměř jistý. Na tom batohu se nemá vlastně ani co pokazit nebo rozbít. Materiál je fakt hodně odolný, popruhy i šněrování vydrží, přezky jsou kvalitní, zipy masivní. Co dál? Kvalita provedení je také bez debat. Šití je precizní, stehy pečlivé. Tady prostě není co řešit. Staří vojáci (a snad už i ti mladí) dobře vědí, proč takový batoh chtějí. Jak bylo řečeno na začátku, takový batoh vás při akci nezradí a můžete se na něj 100% spolehnout. A to není zrovna málo.

 

Savotta military test and review

 Foto: Savotta Jääkäri M je batoh, na který se můžete plně spolehnout / SOLDATO Team

 

Verdikt

Jednoduchý, komínový a na první pohled vojenský batoh Savotta Jääkäri není pro každého. A také se nehodí na každou práci. Důsledná organizace drobného vybavení je mu cizí. Exceluje ale v v tom, jak vám přenést základní vybavení v jakýchkoliv podmínkách. A také v odolnosti je mistr. S originálním příslušenstvím jsou pak jeho možnosti posunuty o stupeň výše. Savotta si to ale také nechá zaplatit, konkrétně 4990,-. Za tyhle prachy však máte batoh, na který se můžete kdykoliv a kdekoliv spolehnout, nenechá vás nikde na holičkách. Ne, není kdo ví jak krásný. Ale je funkční. Pokud jste podobný batoh nikdy neměli, těžko to pochopíte. Tohle je totiž batoh ze staré školy, který tady stále má své místo.

 

 

 

Klady

+

Odolnost

+

Pohodlné nošení

+

Originální příslušenství

Zápory

-

Kompatibilita s hydrovakem

-

Chybějící vnější kapsička na víku

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

 

Zapůjčil:

 

 

 

Vintagewear

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 11.04.2018 Čas: 19:48

AZ kulomeťák:
Nevím jestli je to úpně vhodný námět na článek na blog... V reálu je to tak, že si s veškerým fasovaným vybavením člověk vystačí. Jsem přesvědčen o tom, že s tím co člověk od zaměstnavatele dostane se dá fungovat. Pokud ale chcete něco lepšího, je nutné zainvestovat. Moje rada tedy zní: Počkejte co nafasujete, párkrát si s tím "zablbněte" a pak uvidíte. Buď vám to bude vyhovovat, nebo si koupíte něco jiného.

avatar
AZ kulomeťák Datum: 27.03.2018 Čas: 23:29

Ahoj, Nebyla by možnost třeba i jen v blogu sepsat zkušenosti s "fasovanými" batohy TL98, TL60 a TL30. Vystačí si s nimi voják, nebo to jsou vyhozené peníze, cena totiž také není nejnižší.
Díky

avatar
mart Datum: 18.03.2018 Čas: 18:01

Torong:
Jednaní s dodavatelem batohů Savotta je na dobré cestě, takže to vypadá, že se nějaké té recenze Savotty dočkáte ;-)

avatar
Torong Datum: 12.03.2018 Čas: 19:21

Zdravím, nemáte v plánu otestovat některý z větších brášků? Jakari L slibuje funční řešení variability objemu 40-60 litrů rolovacím komínem a Jakari XL je zase ne moc často vídaná krosna s vnějším rámem...

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava