+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Batohy
Recenze batohu Wisport Crafter 55: Střední třída útočí
Když jedu na jednodenní akci, vezmu si malý batoh. Tím myslím něco do pětatřiceti litrů. No, a na vícedenní operace se hodí batohy nad 65 litrů. Nic objevného. A je to vlastně i vcelku logické. Proč ale výrobci nabízejí i něco mezi tím? Přemýšleli jste nad tím někdy? Jsou to středně velké batohy o objemu v rozmezí 35-55 litrů. Jaké je jejich využití jsme se snažili zjistit i v recenzi jednoho ze zástupců této kategorie.
Foto: Wisport Crafter 55 / SOLDATO Team
Kategorie, která je (možná by se chtělo říci kupodivu) vcelku hodně oblíbená. Střední velikost batohu má ale jednu velkou výhodu, která z této kategorie dělá to, co je. Na rčení „Zlatá střední cesta" bude v tomto případě něco pravdy. Pokud se totiž nemůžete rozhodnout jak velký batoh je pro vás vhodný (a do dvou různě velkých se vám nechce investovat), je pořízení středního batohu vcelku rozumný kompromis. Na jednodenní akce nebude tak naplněn, navíc zbyde prostor na nenadálé vybavení (no prostě budete mít volné místo...). Na delší akce se budete muset trochu (možná trochu více) uskromnit, ale zas nepotáhnete zbytečnosti jen proto, abyste ten velký batoh zaplnili.
Foto: Ani velký, ani malý... / SOLDATO Team
Takže se dá říci, že je to takový univerzální batoh. Jasně, i tady s trochou nadsázky stále platí, že univerzální vybavení nebude v ničem dokonalé. Střední batoh nebude nikdy tak malý a lehký jako GrabBagy, ani tak pohodlný a prostorný jako expediční batohy. Přesto si své zájemce určitě najde.
To si samozřejmě uvědomují i výrobci. Když se podíváte na nabídku většiny z nich, nějaký ten střední batoh tam najdete. A střední batoh najdete i u polské firmy Wisport. Co o této společnosti víme? Její vznik se datuje do roku 1984 a od svého začátku se profiluje jako výrobce batohů. Ve své nabídce toho má už nyní ale více. Takový je prostě trend a Wisport se mu přizpůsobuje. Trendem také je, aby výrobci své produkty navrhovali za pomoci svých koncových uživatelů, v našem případě vojáků. A co máme informace, tak i v tomto směru nezůstává Wisport pozadu. S různými vojenskými či policejními jednotkami jsou designéři Wisportu v kontaktu a snaží se udělat vše pro to, aby jejich produkty plnili to, co jejich uživatelé chtějí. Jestli se jim to daří, zjistíme dál v recenzi SOLDATO teamu.
Foto: Wisport je outdoor, ale tíhne k military / SOLDATO Team
Pojďme se už konečně podívat na to, co jsme vlastně testovali. S výběrem finálního produktu k testu to naštěstí bylo v tomto případě jednoduché. Pánové z Top-ArmyShop, kteří nám batoh zapůjčili, měli jasno. „Rádi bychom nechali otestovat batoh Wisport Crafter 55" stálo v mailu. Rychle jsem si otevřel jejich stránky a bezmyšlenkovitě se proklikal na položku „Střední batohy". A tam jsem tento model nenašel... Fajn, tady máme střední batohy do 5Oti litrů. No, co by ne. Takže mrkneme výš a tam jsem model Crafter v záplavě dalších batohů našel.
Jo, menší střední batoh, komínové konstrukce o udávaném objemu 55 litrů. Sice komínové konstrukce, ale pojaté moderním způsobem. „Proč ne" řekl jsem si, je to zajímavý koncept. Zároveň se jedná o jeden z novějších produktů, tak proč ho neproklepnout. Na test jsem přistoupil. Spolupráce s Top-ArmyShop probíhá historicky velmi dobře (aby také ne, ve vedení firmy jsou bývalí vojáci, a ti vědí moc dobře co a jak), a tak se batoh velmi rychle objevil v balíku u mě doma. Jak jsem již říkal, vedení Top-ArmyShop ví co a jak, takže moc dobře chápali, že test a recenze batohu se nedá udělat za měsíc. Teda asi dá, ale poznáte prd... Test tohoto batohu probíhal více než rok, takže snad o něm už něco víme...
Foto: Něco jsme se s ním nachodili... / SOLDATO Team
První pohled
Proč si myslím, že je to moderní pojetí klasické komínové konstrukce? V horní části totiž není standardně používaná chlopeň, ale „komín" je zakončen víkem na zip. A největší slabinu (pro někoho oldschoolového) komínového provedení, řeší elegantně velkým předním vstupem. Sbohem prohrabávání celého obsahu při hledání věcí na dně báglu...
Foto: Buď můžete vrchem... / SOLDATO Team
Foto: ...anebo předkem. Volba je na vás / SOLDATO Team
Čeho si všímám dál? Molle vazba. V přední a boční části. Což je super, přesně na tyto místa bych si totiž logicky dával přídavné kapsy. A kde není vazba, tedy na horní a spodní části batohu, tam jsou D kroužky pro uchycení popruhů a přidělání třeba karimatky. Fajn, to se zdá v pohodě.
Foto: Pokrytí molečkem je zdánlivě v pořádku / SOLDATO Team
Nechybí fixační a kompresní popruhy. Stejně tak jsou tu nezbytné rukojeti pro lepší manipulaci. Mrknu ještě po nějakých kapsách, které mi většinou u těchto batohů dost chybí. Dvě se nachází ve víku, a jsou to jediné kapsy přístupné z venku. Uvnitř jsem pak našel ještě tři. Jedna je v zádové části, po jedné pak v předním a horním víku.
Automaticky pošilhávám po zádové části zvenku a ramenních trácích. Jedné z opravdu důležitých částí všech batohů. U Craftu použil Wisport svůj systém, který nazývá FAS plus. Zajímavé řešení, u kterého je mi ale jasné, že ne každému bude vyhovovat. Tolik k prvnímu pohledu.
Foto: Zádovému systému musíte přijít na chuť / SOLDATO Team
Testovaný batoh je v zelené olivě, ale vybrat si můžete i jiné barvy a potisky. A není jich málo, celkem je Crafter v devíti barevných variantách. Ne, ve vz. 95 se nedělá... Možná škoda... Materiálové složení už patří tak nějak ke standardu u značkových batohů. Pojmy jako Cordura, ITW Nexus, Duraflex jsou prostě standardem, a není třeba to nějak obkecávat. Zipy jsou pak „vlastní výroby" od Wisport.
Finální TTD: Batoh o udávaném objemu 55 litrů má cca 60 cm na výšku s šířkou zádové části 25 cm. Hloubka vstupního otvoru je nějakých 21 cm. To vše při udávané mrtvé váze 2,5 kg.
Foto: Přední vstup je opravdu dostatečný / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Zádová část patří asi k nejkontroverznějším částem tohoto batohu. Začneme tedy u ní. Myšlenka je jednoduchá. Horní polstrování společně s ramenními tráky jsou pohyblivé, umístěné na dvou hliníkových lyžinách. Díky tomu si můžete nastavit ideální vzdálenost mezi horním a spodním polstrováním. Rozdíl mezi nejzazšími polohami je necelých 5 cm. Jakmile si najdete ideální rozložení, dotáhnete spodní fixační popruhy a tím si nastavenou výšku zad zafixujete. Gravitace pak dodělá zbytek. Tolik teorie.
Praxe je taková, že vzhledem k absenci nějaké fixace v horní části dochází k jejímu pohybu. To se projevuje především tehdy, když máte batoh sundaný. Výsledkem je pak samovolné povolování spodních fixačních popruhů. Které, jak časem sami zjistíte, je tak lepší natvrdo zafixovat páskou. K pohybu dochází i při používání na zádech. Zde záleží na dvou faktorech - hmotnosti obsahu a způsobu pohybu. Při lehkém zatížení a běhu se vám tak batoh na zádech ne moc příjemně natřásá. Jinak se nosí docela příjemně a na zádech sedí.
Foto: Bez vesty má odvětrávání smysl / SOLDATO Team
Jenže při nošení se projeví ještě jedno negativum. Jdete si tak po lese, snažíte se jít tiše a naslouchat okolí. Ale stále ze svých zad slyšíte vtíravé vrzání. A to není moc dobré. Zádový systém a jeho jednotlivé pohyblivé části se totiž při pohybu mezi sebou „třou", a to vydává ne úplně příjemné a tiché zvuky. Na chvíli pomůže potření lyžin nějakým mazivem, ale dlouho to nevydrží. Naštěstí se to při nošení s vestou a větší zátěži projevuje o dost méně, takže při patrolingu to zas tak hrozné není.
Celý systém je jistě zajímavý a – dá se říci – použitelný. V odolnosti není problém. Vše stále drží jak má. Jen si nejsem jistý, jestli kvůli těm pěti centrimetrům má smysl vymýšlet takovéhle složitosti, které se samozřejmě projevují na výsledné hmotnosti. Pokud si na to ale zvyknete, proč ne. Kromě lepšího přizpůsobení velikosti zad tu je i další bonus. A to je odvětrávání, které je díky konstrukci zádové části velmi dobré. Při nošení batohu bez balistické ochrany to jistě oceníte...
Foto: S vestou zas kupodivu vcelku dobře sedí / SOLDATO Team
Ale pokud to má být batoh do bojových podmínek, budete ho nosit s balistikou. Tak to prostě je. A tady je odvětrávání k ničemu. Jinak ale na vestě sedí až kupodivu dobře a dá se s úspěchem používat. Jen je vidět, jak batoh díky svému zádovému systému už odstává od zad. Samozřejmě záleží na typu vesty. Tak jako tak tu poměrně zdatně pomáhají vcelku dlouhé anatomicky tvarované ramenní popruhy, které tloušťku vesty kompenzují. Jediné co mi bylo trochu nepříjemné, byly přezky ramenních tráků, které mi končily přímo v podpaží. Tohle je znovu dost individuání záležitost a opravdu záleží na typu vesty a celkově usazení batohu. Doporučuji vyzkoušet, pokud samozřejmě máte tu možnost.
Foto: Tráky jsou dlouhé, přezku v podpaží ale nechcete / SOLDATO Team
Naštěstí na trácích nechybí ani jednoduchý rychloodhoz. Co tu naopak chybí jsou popruhy na rychlé povolení tráků. Pokud máte full gear, musíte být trochu gymnasti, aby ste si do podpaží dosáhli a tráky povolili.
Foto: Jednoduchý rychloodhoz funguje / SOLDATO Team
Při bojovém patrolování oceníte poměrně úzký profil celého batohu. I přes svou výšku však nijak zásadně nezavazí ani při zalehnutí. A to jak bez přilby, tak i s přilbou.
Foto: Při zalehnutí se zdá ok / SOLDATO Team
Zádový systém by nebyl úplný bez bederáku a prsáku. Bederák je odnímatelný, což je jedině dobře. Jinak je dobře zpracovaný, na objem batohu možná až moc předimenzovaný. Většinu času jsem to dával bez něj. Ale jinak sedí dobře i s vestou. Jen škoda, že tu chybí nějaké gumičky na zkrocení popruhů. Takhle si musíte popruhy po utáhnutí nějak zamaskovat sami. Na bederáku je i malé pole MOLLE vazby, takže jde doplnit o nějakou tu kapsičku. To je vcelku fajn.
Foto: Bederák je k velikosti batohu opravdu masivní / SOLDATO Team
Prsák je také standardní, možná až moc dlouhý. Je potřeba si s ním pohrát, pokrátit. Problém mám ale s jeho výškovou fixací, kdy je připevněn jen kolem ramenního tráku. Díky tomutu řešení dochází buď k výškové nestabilitě (při mírné fixaci) nebo k deformaci ramenního tráku (při silné fixaci). Trochu může pomoci kooperace se sponou – držákem hadičky hydrovaku. To ale funguje jen do doby, než tuto sponu ztratíte nebo zničíte... Dalším negativním prvkem je fakt, že je prsák veden přes 3D polstrování tráku, což není úplně příjemné.
Foto: S prsákem si musíte pohrát / SOLDATO Team
Před akcí...
Jdeme do tohoto jednokomorového batohu uložit vybavení. K tomu jsem primárně využíval horní vstup. Ne že by to nešlo i přední částí, víko je dostatečně velké a vlastně otvírá celou přední část. Ale před otevřením je potřeba uvolnit dvě přezky. A to je pár sekund navíc. Jinak samozřejmě balení z přední strany nic nebrání a pokud jste na to zvyklí, směle vpřed. Já zůstávám u balení z vrchu a tak otvírám víko, které jistí protisměrný zip. Tím si vlastně otvírám starý známý komín s veškerými klady a zápory tohoto řešení.
Foto: Kdo má rád komíny, tady se najde / SOLDATO Team
Při plnění je u tototo modelu potřeba myslet ještě na jednu věc. Tím je ono víko. Je dobré zabalit opravdu jen do úrovně hrany horního okraje. Zapomeňte na zvýšený okraj či plovoucí víko. Tady jste jasně omezeni a nic moc navíc do batohu nenarvete. Není to chyba, jen je potřeba si to uvědomit. Zapnutí je pak dílem okamžiku.
Foto: Při balení to nesmíte přehánět / SOLDATO Team
Při balení jsem zjistil pár věcí. Prvně je uvnitř v zádové části klasická kapsa, která zabírá téměř 3/4 plochy. Na nějaké placaté věci ok. Prvotně je ale samozřejmě určena na hydrovak. Ten se dá poté nahoře uchytit do poutka (spojku si ale musíte sehnat sami) a hadička provléci středním otvorem, který má vyvedení jak vlevo, tak i vpravo. Vše vcelku nenápadné a funkční. Druhou věcí v zádové části jsou dva fixační popruhy. Ty se dají využít pro zajištění věcí, u kterých nechcete, aby vám v batohu moc lítaly. Popřípadě abyste je oddělily od ostatního vybavení. Dobře je, že jdou popruhy sundat a pak vám v batohu zbydou jen dva páry přezek.
Foto: Vnitřní popruhy jsou užitečné / SOLDATO Team
Když jsem plnil batoh vybavením, stále mi nějak neseděl udávaný objem. "Opravdu má Crafter 55 litrů?" Pocitově se mi to nezdálo. Takže nezbývalo nic jiného, než provést malý a jednoduchý test. Do batohu jsem vložil pytel a naplnil ho po okraj vodou. Kolik se tam vešlo? Moje instinkty nezklamaly. Do batohu jsem nalil 32 litrů vody. Pro jistotu jsem ještě raději spočítal objem dle základního vzorečku V=abc. No, vycházelo to také. Takže Wisport by měl svůj batoh spíše označovat Crafter 40... (počítám ještě něco do těch kapes ve víku).
Foto: Objem vody = 32 litrů / SOLDATO Team
Teď nějaké to negativum. V horní části vnitřku zad je dost standardní kapsička na drobnosti. A doporučuji ji využít opravdu jen na drobnosti. Jakmile ji trochu narvete, dost omezí vstup do batohu, který je díky víku vcelku jasně vyhraničen. Takže je u balení potřeba trochu přemýšlet. S vloženým hydrovakem se celá situace ještě zhoršuje.
Foto: Tahle kapsa dokáže pozlobit / SOLDATO Team
Jinak se na drobnosti hodí hlavně vnitřní kapsy, kopírující obě víka. Jsou síťované, takže je dobře vidět obsah kapes. Materiál i rozestupy ok jsou v pořádku, stejně tak zapínání na zip. Kapsa v horním víku je využitelná velmi dobře, je do ní totiž snadný přístup. S přední kapsou je to už horší. Při naplněném batohu se do ní z vrchní části dostanete jen s obtížemi. Takže nezbývá nic jiného, než se do ní dostat otevřením přední chlopně. A to je trochu zdlouhavé. Ale je dobře, že tam kapsa je. Pro delší a ploché vybavení, které chcete mít oddělené, je ideální. A když ji nevyužijete, nezavazí.
Foto: Vnitřní kapsa předního vstupu je dostatečně velká / SOLDATO Team
Na drobnosti, ke kterým chcete mít rychlý přístup, jsou naprosto ideální dvě vnější kapsy v horním víku. Ta spodní je opravdu dostatečně velká a pojme dostatek vybavení, včetně třeba goráčové bundy. To není vůběc špané a hodí se to. Menší, umístěná výše, je... Prostě menší. U obou těchto kapes se projevuje výhoda víka na zip. Ani při větším zaplnění není problém batoh pohodlně uzavřít.
Foto: Velká je i kapsa na víku / SOLDATO Team
Komu by k administraci vybavení nestačily všechny tyto integrované kapsy, může využít MOLLE vazbu. Na ní si můžete navěsit jakékoliv kompatibilní kapsy dle svých potřeb. Při zvolení nějakých větších bočních kapes si poměrně zásadně zvýšíte kapacitu batohu, což se u tohoto batohu může hodit.
Vazba se nenachází na spodní ani horní části batohu. Přesto je řada vojáků, kteří si na tato místa různou výstroj (typicky karimatku) chtějí připnout. Pro tyto účely jsou v horní i spodní části batohu umístěné vždy čtyři D-kroužky na popruhy. Když se nad tím zamyslíte, je to vlastně dobré řešení. Je ale jedna situace, kdy bych vazbu alespoň v horní části uvítal. Tou je maskování. Jak přírodní, tak i umělý maskovací materiál, je vcelku problematické na horní část umístit. Možnou alternativou tak nejspíš zůstává maskovací přehoz celého batohu.
Foto: Tady by MOLLE vazba našla využití / SOLDATO Team
V přední části se ještě nachází propletený pružný paracord, stahovatelný brzdou. Využití pro rychlé odložení třeba bundy tu je. A komu to nevyhovuje, může jej sundat. A místo toho třeba využít dalších šest D-kroužků, díky kterým si do přední části připnete tři fixační popruhy.
Foto: Takhle to vojáci nenosí. Ale jinak ok / SOLDATO Team
Pokud batoh budete transportovat jinak než na zádech, máte také možností více než dost. Standardní je poutko v zadní horní části. Méně častá, ale také oblíbená, jsou poutka v zadní střední části. Ty jsou, možná trochu zbytečně, pogumovaná. Díky tomu ale dobře drží tvar a dají se rychle nahmátnout. Další dvě poutka jsou v přední části, jak nahoře, tak i dole. Ty už se mi ale zdají trochu nadbytečná. To spodní určitě. No, extrémisti na hmotnost je prostě fiknou a je klid. Ostatní je buď využijí, nebo se s nimi smíří. Nijak zásadně nepřekáží.
Na bocích batohu jsou ve spodní části další dvě oka, která ale nejsou již primárně určena na transport. Jejich úkolem je fixace vybavení, které máte připnuté na boku. Pro někoho to dává smysl, mě ne. Jo, a boční kapsičky, které vidíme u většiny batohů této kategorie, tu nejsou.
Foto: Boční držáky jsou fajn... / SOLDATO Team
Když se na to tak podíváte, tenhle batoh opravdu nabízí velkou variabilitu. Zároveň je fajn, že je na vás, co použijete a co odděláte. To se mi opravdu líbí. Na druhou stranu je tu dost popruhů, které mi úplně smysl nedávají. Jak to celé využijete nebo nevyužijete je pak jen na vás, a vašich konkrétních potřebách.
Foto: Batoh dvou tváří... Tady více outdoorová / SOLDATO Team
Překvapení u odolnosti...
Málem bych zapomněl ještě na jednu kapsu. Proč to ale zmiňuji až u odolnosti? Hned vysvětlím. Jedná se o kapsu umístěnou ve dně batohu a zapínaná je na sucháč. Standardně ukrývá pláštěnku. Pláštěnka je v pohodě, poradí si i s batohem obehnaným kapsami. Při jejím použití jsem si ale všiml, že je tak trochu perforovaná. A vůbec ne málo, těch dírek tam je vcelku dost.
Foto: Dno by mělo být silnější / SOLDATO Team
Nejdřív mě napadlo, že se jedná o špatný kus z výroby. Pravda je ale jinde. Při prozkoumání dna batohu jsem si všiml, že drobné trhlinky jsou i tady. A záhada je vysvětlena. Při prodření dna batohu došlo i k protrhnutí pláštěnky. Jen upřímně nevím, při jaké činnosti se to stalo. Nejspíše něco ostrého v lese, možná drobné kamínky, možná nějaké trní. Žádné psí kusy, jako třeba tahání za autem, jsme ale s batohem neprováděli. Z toho tedy vyplívá, že spodní část batohu, která je dost namáhaná, by měla být ze silnějšího materiálu. Poslední, co totiž v dešti chcete, je protrhaná pláštěnka. To vám pokazí náladu...
Foto: Ty dírky vznikly v kapse... / SOLDATO Team
Ostatní části batohu, které nejsou tak vystavované prodření, jsou v pořádku. Šití je na velmi dobré úrovni. Nikde nic nepovolilo, vše příkladně drží. Kde je potřeba, objevuje se vícenásobné prošití. U tohoto typu jsou velmi důležité zipy. Jejich selhání by bylo poměrně zásadním problémem, zvláště v poli. Jsou však v pořádku a za celou dobu testování se u nich nevyskytl žádný problém. Batoh po tom roce testování nevypadá vůbec špatně.
Foto: Pokud mu dáte šanci, ani v military prostředí vyloženě ostudu neudělá / SOLDATO Team
Verdikt
Středně velký batoh poměrně úzkého profilu se zajímavě řešenou komínovou konstrukcí. Pokud přemýšlíte o jednom uni batohu, který nahradí jak velký tak malý bágl, může být Crafter zajímavá volba. Počítejte ale s tím, že pro větší akce jej budete muset dovybavit bočními kapsami. A pokud má nahradit dva batohy, dá se obhájit i cena 4999,-, která je už startovní u některých velkých expedičních batohů. Batoh je to dost variabilní a vlastně se mi koncepčně i líbí. Umožňuje vstup jak z vrchní části, tak i z přední, nabízí vcelku dost kapsiček, vše doplněno vnitřními popruhy a MOLLE vazbou. To z něj dělá i zajímavého kandidáta na vojenský batoh. Ale k opravdu bojovému batohu mu však něco chybí. Jak ho vnímám já, tak je Wisport Crafter super batoh do civilu, který se dá nosit i v práci. Ideální volba pro ty, kteří chtějí jeden batoh na vše.
Líbí se nám: |
|
+ |
Dobře odvětrávaná záda |
+ |
Netradičně řešený komín |
+ |
Velká kapsa ve víku |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Slabší dno batohu |
- |
Systém uchycení prsního popruhu |
- |
Větší hmotnost |
Hodnocení SOLDATO teamu
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz