Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Recenze boxu Plano Molding: Není bedna jako bedna

Datum přidání 11.08.2018   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Každý to jistě zná. Jedete na dovolenou, vytáhnete kufr a začínáte balit... Jak to ale mají vojáci, kteří také odlétají na “dovolenou”? Kufr je sice fajn, ale ve vojenském prostředí se moc neujal. Batoh je také dobrý, ale pokud se balíte na “dovolenou”, která trvá třeba půl roku, je to trochu málo. Na řadu přicházejí jiná řešení. Ptáte se jaká? Jednou z nich je například přepravní box. Jestli jste o přepravních boxech, chcete-li bednách, ještě neslyšeli, můžete se na jednu takovou mrknout v dnešní recenzi.

Přepravní box Plano Molding Sportsman's Trunk Large 

Foto: Přepravní box Plano Molding Sportsman's Trunk Large / SOLDATO Team

 

V mých mladých letech se používaly i jiné možnosti. Různé velké tašky, ale především tzv. invazák. Vcelku se to dalo. Pak, po zkušenostech v zahraničních operacích, jsme poznali něco jiného. Pro nás nového. Ano, již zmíněné přepravní bedny. Myšlenka přepravních beden je však starší. Vzpomeňte na bedny, které používali naši pradědové ve světové válce. Současné přepravní bedny jsou vlastně pokračovatelé této tradice s jasným úkolem – přepravit osobní materiál vojáka s možností dlouhodobého uložení.

 

Nebudeme dlouho chodit kolem horké kaše. Každý kdo byl někdy venku, tak jistě zná Gorillu. Tato, dnes již legendární bedna, se (nejen) u českých vojáků stala bestsellerem. Aby ne, taková bedna skýtá oproti jiným řešením řadu výhod. Má jasně ohraničený, vcelku pevný prostor. Bedny se dobře skládají na sebe. Relativně dobře se s nimi manipuluje a dají se zamknout. Ale třeba zrovna Gorilla má však i jeden zásadní problém. V ČR je trochu těžší ji sehnat. Pokud však nějakou tu přepravní bednu opravdu chcete, lze nalézt i alternativy.

 

Bedna Gorilla a její alternativy

Foto: Plano vs. Gorilla / SOLDATO Team

 

A jednu takovou nám k testování poskytl Top-ArmyShop. Nebudu si hrát na všeználka a hned přiznám, že i když se v military prostředí pohybuji poměrně dlouho, tak jsem ji neznal. Řeč je o přepravním boxu Plano Molding Sportsman's Trunk Large. No, když něco neznám, tak začnu studovat a hledat dostupné informace. A ty jsem našel poměrně snadno. Ona totiž společnost Plano není žádná noname firmička, ale solidní americký výrobce, jež první box uvedl na trh již v roce 1952. Takže by o problematice přepravních boxů měli už něco vědět...

 

Již podle prvních fotografií mi byl box jakoby důvěrně známý. Léta strávená s Gorillou se nezapřou. Přesto při bližším zkoumání fotografií narážím na několik odlišností. Upřímně se tedy těším, až budu mít bednu doma a pořádně ji otestuji. Než se tak ale stane, mrknu na základní TTD. Vnější rozměry přepravního boxu Plano Molding (PM) jsou 96x35,5x46cm. Ty vnitřní pak o jeden až osm cenťáků menší. Hmotnost prázdného boxu je 4,5 kg. Barvu k testování jsem si schválně vybral zelenou. K dispozici je samozřejmě i obligátní černá.

 

Přepravní box na misi.

Foto: Bedna Plano se do military ubytování pěkně hodí / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Konečně došel velký, ale fakt velký balík. Jakmile jsem bednu vytáhl z krabice, pustil jsem se do podrobného zkoumání. Bedna působí velmi pevným a odolným dojmem. Určitě to je použitým materiálem, který se jeví opravdu solidně. Těžko říct, jaký to je přesně plast, nicméně na stránkách výrobce se lze dočíst, že bedna je vyrobená z "high-impact plastic". Fajn, uvidíme jak odolná bude celá bedna v reálném nasazení...

 

Zkoumám dál. Vybrání (uši) pro držení bedny je na obou stranách tam, kde se očekává. I kolečka jsou na správném místě. Jejich odolnost mě bude ještě velmi zajímat. Nyní je ale čas bednu poprvé otevřít. Z boku bedny odklopím dvě západky a chystám se otevřít víko. Ale nějak to nejde... Problém vidím vzápětí. Další dvě západky jsou i na druhé straně. Musí se tedy otevřít všechny čtyři a víko se pak sundává celé. Zajímavé řešení, na které si asi budu muset zvykat. Jeho pozitiva i negativa jistě ukáže až čas.

 

Jak využít přepravní box.

Foto: Umělohmotné západky – další pár je na druhé straně / SOLDATO Team

 

A jdeme balit. Vnitřní prostor se mi subjektivně zdá o něco menší, než u mé staré bedny. Při vzájemném poměření se ukazuje, že to je pravda, ale rozdíly jsou zanedbatelné. V podstatě jde maximálně o pár centimetrů. Na výšku jsou pak obě bedny téměř identické. Rozdíl je trochu ve vnitřních výstupcích. No, člověk musí pracovat s tím co má, a ne s tím, na co je zvyklý. Nakonec tedy nemám výrazný problém se do přepravního boxu PM zabalit. Je jedno, na jak dlouho vyrážíte. Máte jasně ohraničený prostor a do něj se prostě musíte vejít.

 

Při balení jsem konečně začal vnímat již zmíněnou skutečnost. Celá ta bedna je opravdu dost bytelná. Máte zkušenosti s balením Gorilly? Tak si jistě pamatujete na prohýbání stran bedny, když jste do ní rvali matroš. To se u PM děje v mnohem menší míře. Nicméně úplné neprohýbání stran nečekejte. Pokud budete balit bez rozumu, tak se vám bedna také "nafoukne". A tím pádem budete mít tak trochu problém s nasazením víka.

 

Jak se balí vojáci do mise.

Foto: Jasně daný prostor, do kterého se musíte zabalit / SOLDATO Team

 

Pokud ale zabalíte bednu tak, jak se má, je nasazení víka až překvapivě snadné. Po celém jeho obvodu je drážka, která krásně zapadá na hranu bedny. Až mě to trochu překvapilo jak to jde snadno. Tak nějak jsem očekával, že vzhledem k tomu, že se sundává celé víko, bude jeho zpětné nasazení opruz. Naštěstí to není úplně pravda.

 

Když už jsme tedy u toho víka, zkusím popsat pár subjektivních pohledů na něj. Jak již bylo řečeno, víko je jištěné čtyřmi západkami, vždy po dvou na každé (delší) straně bedny, a po odjištění se celé sundává. Pravdou však je, že pro otevření víka stačí odjistit pouze dvě západky, které máte zrovna pod rukama. Víko se pak klasicky zvedá až do polohy, kdy neotevřené západky povolí, trochu v nich lupne, a otevřou se. Nevím tedy, jestli jim to dělá úplně dobře, ale zatím fungují. Takže pro otevření bedny není třeba povolovat všechny čtyři západky, což je jistě dobré zjištění.

 

Jak to vypadá na vojenském cvičení.

Foto: Občas se to povede otevřít i takhle / SOLDATO Team

 

Nicméně "problém" odnímatelnosti celého víka přetrvává. Po otevření tak manipulujete s víkem a musíte ho někam odložit. Zastrčení mezi zeď a bednu je takové vhodné a logické místo. Časem jsem ale zjistil, že při troše šikovnosti může víko zůstat na bedně – opřeno o dvě plošky nacházející se vedle západek. Ne vždy se to ale povede na první dobrou a celé víko pak sklouzne za bednu. Takže ano, manipulace s víkem je trochu horší a klasické panty jsou v tomto směru asi lepší.

 

Ale celé to řešení má i svá pozitiva. Dvě... Za prvé, panty jsou náchylné na poškození, jejich absencí tak na PM odpadá jedna problematická část. Pak je tu ale ještě i praktičtější věc. Jistě to znáte – ve stanu vám bedna slouží také jako odkládací stoleček. Máte na ní, respektive na jejím víku, spoustu věciček denní potřeby, oblečení atd. . Pokud se pak do ní potřebujete dostat, musíte z víka vše sundat. U bedny PM však sundáte celé víko, včetně věcí, které jsou na ní, a vše si odložíte. Třeba na postel. To je opravdu praktické a pro mnoho lidí to může být zajímavé. Jestli to však dokáže vyvážit jinak problematičtější manipulaci s víkem, si již každý musí vyhodnotit sám.

 

Přepravní box Plano Molding v reálu.

Foto: Ale většinou musíte oddělat celé víko / SOLDATO Team

 

Manipulace s bednou, ať už plnou nebo prázdnou, je standardní. Vybrání (zapuštěné uši) pro držení je dostatečně široké i hluboké, takže se bedna dobře nese, aniž by vám nějak moc likvidovala prsty. Také požadované rozpětí paží 90cm není pro běžné postavy nijak limitující.

 

Jak vypadá přepravní box.

Foto: S bednou se dobře manipuluje jak takhle... / SOLDATO Team

 

Bednu můžete přepravit i pomocí koleček. Na jejich odolnost se podíváme závěrem recenze. Teď si jen řekneme jednu skutečnost, která se koleček tak trochu dotýká. Situace – máte bednu na zemi a chystáte se ji odtáhnout do auta. Máte výběr pade na pade za které ucho ji uchopíte. A protože pan Murphy je stále s námi, můžete se vsadit, že bednu uchopíte přesně na té straně, kde jsou kolečka. Tedy přesně na opačné straně, než byste potřebovali. Ano, nějaké označení kde bednu správně uchopit pro manipulaci s kolečkami prostě chybí. No nic, beru fix a dělám si šipku. "Uchopit zde".

 

Jak se vozí přepravní box.

Foto: ...tak i takhle. Vybrání na držení je v pořádku SOLDATO Team

 

Dobré je, že štosování bedny Plano Molding je kompatibilní s Gorillou (která mezi vojáky prostě převažuje). Při skládání více beden na náklaďák tak nezpůsobíte žádný problém a řidič vám nebude nadávat, že takovou divnou bednu si máte tahat sami... Stejně to je i s uložením bedny / beden do zadní části lanďáku. V klidu se tam na délku vejde vedle Gorilly, nebo ji můžete dát i na šířku. S povděkem kvituji zvolenou zelenou barvu. Bedna se tak krásně odliší a vy ji hned v záplavě uniformovaně černých Gorill ihned rozpoznáte. Šetříte čas...

 

Gorilla box ano či ne?

Foto: Hezky vedle sebe / SOLDATO Team

 

Bedna lze samozřejmě uzamčít. Abyste ji ale uzamčeli pořádně, potřebujete dle výrobce nejspíše čtyři zámky. Přesně tolik otvorů se totiž na bedně nachází. Jsou umístěny vždy vedle západek. To je samozřejmě mírně nepraktické. Čtyři zámky nikdo tahat nechce. Bez dvou se ale prostě neobejdete. Vzhledem k odnímatelnosti celého víka musíte zajistit obě jeho strany, ideálně do diagonály. Tím nechtěnému vniknutí k vašemu vybavení téměř zamezíte.

 

Závěrem zmíním dva páry "nožiček", nacházejících se vždy po dvou na kratších stranách bedny (v úrovni vybrání úchytů). Ty pravděpodobně slouží pro "odpočinek" bedny při manipulaci. Bedna se prostě o ně při svislé poloze opře a nedochází tak k oděru víka či přepadnutí bedny. Nejspíš tedy...

 

Přepravní box a jeho využití v praxi.

Foto: Pod standardní vojenské béčko se vleze / SOLDATO Team

 

Pevnější než Gorilla

Jo, to je asi bez debat. Testovaný box Plano Molding je po všech stránkách o něco pevnější, bytelnější, než Gorilla. Dokonce se na něm dá i vcelku bez problémů sedět. To je umožněno hlavně díky opravdu hustému (a očividně funkčnímu) žebrování vnitřku víka. Umělohmotné západky včetně jejich osiček nevykazují také žádný problém a jsou plně funkční.

 

Jak vypadá  přepravní bedna.

Foto: Kolečka jsou bytelná a něco vydrží / SOLDATO Team

 

Kolečka. Ty usnadňují manipulaci s bednou na delší vzdálenost. Jsou plastová, osazená ocelovou vodící osou, která je fixuje v těle bedny. Po pár měsících používání jsou kolečka očividně ošoupaná, ale nazval bych to běžným opotřebením. Nějaký výrazný problém se nekoná, kolečka i nadále fungují a dělají dobře svoji práci.

 

Celkově se po cca půl roce testování dá říci, že s odolností je na tom přepravní box Plano Molding velmi dobře. Nezalekne se ani hrubšího zacházení, při běžném provozu vám pak vydrží opravdu dlouho.

 

Vyplatí se přepravní box?

Foto: Přepravní box Plano Molding se do military prostředí opravdu hodí / SOLDATO Team

 

Verdikt

Přepravní box určený pro převážení a uložení osobní výbavy (nejen) vojáka. Takový je box Plano Molding, který seženete za 2590,-. Možná je to trochu moc, ale zase máte jistotu, že dostanete bednu, která něco vydrží. A hlavně ji v klidu seženete, nemusít čekat až vám ji někdo dotáhne z mise. Problémy vám možná bude dělat systém otvírání víka, na který si buď zvyknete, nebo ne. Jiná možnost prostě není. Je to ale nejspíš jediný diskutabilní prvek na této bedně. Přepravní box Plano Molding vám asi život nezachrání. Ale může vám ho zpříjemnit. To rozhodně není málo a za zkoušku to stojí.

 

 

 

Líbí se nám:

+

Pevnost a odolnost

+

 Barva

+

Možnost sezení na víku

Nelíbí se nám:

-

Oddělávací víko

-

Subjektivně menší

 

 

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

 Dobrý armyshop pro vojáky

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava