Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Taktické vybavení

Recenze brýlí WileyX Rogue Comm: Oči pod ochranou

Datum přidání 14.12.2022   Rubrika rubrika: Taktické vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Není žádným tajemstvím, že se voják většinu času pohybuje v dost nepřátelském a nehostinném prostředí. Je tedy vcelku logické, že se chce chránit a využívá vybavení, které mu náležitou ochranu poskytuje. Jako takový základ lze zmínit tři věci. Balistická ochrana, kam patří balistické pláty a přilba, dále ochrana sluchu, tedy většinou sluchátka a pak ochrana očí pomocí kvalitních balistických brýlí. Nelze říci, že by některé z těchto tří ochran mělo mít přednost. Vždy záleží na situaci a úkolu. Ale podceňovat jakoukoliv z těchto tří ochran se rovná hazardování se zdravím a životem.  V této recenzi se proto podíváme na ochranu očí, tedy na balistické brýle.

Brýle WileyX Rogue Comm

Foto: Brýle WileyX Rogue Comm / SOLDATO Team

 

Nejde jen o to mít nějaké brýle když svítí slunce. Jde o to mít kvalitní balistické brýle a nosit je vždy a všude. Občas to není úplně komfortní, ale je třeba si uvědomit, že ztráta zraku je problém, který ovlivní jak vás, tak vaši jednotku. Proto mě dost irituje, když se zrovna tato ochrana, která navíc ze všech tří stupňů patří mezi tu nejlevnější a nejvíce dostupnou, podceňuje. Přitom mít kvalitní balistickou ochranu zraku je naprostý základ každého vojáka.

 

Jedna věc je mít sluneční brýle. Druhá věc je mít takové ochranné brýle, které dobře fungují v kombinaci s dalším vybavením. Brýle se totiž v reálné bojové situaci nenosí samostatně, ale musí být kompatibilní s další výstrojí, kterou voják na hlavě má. Řeč je o již zmíněné přilbě a sluchátkách. Zkombinovat tyto tři věci tak, aby se daly společně pohodlně nosit a navzájem si "nepřekážely" je už trochu oříšek. Ale dá se to. Jen to chce brýle hledat. A zkoušet.

 

Brýle WileyX Rogue v testu SOLDATO team

Foto: K testu jsme měli zapůjčeny dvě verze - černou a coyote / SOLDATO Team

 

Hledání u WileyX

Takže jsem hledal u různých firem, které se výrobou balistických brýlí zabývají (opravdu má smysl hledat jen prověřené značky...) model, který by mi mohl vyhovovat. Těch značek je opravdu hodně. Jeden zajímavý model jsem nalezl u firmy WileyX, tedy spíše u českého zastoupení této značky, společnosti Moris design, divize Distribution.

 

Tato společnost není našim čtenářům neznámá. Z jejich portfolia jsme již nějaké vybavení testovali. Řeč je o vynikajících mulitoolech Leatherman nebo čelovkách LedLenser. Brýle WileyX jsou tak dalším zajímavým kouskem, které na jejich shopu SaveTheDay můžete najít.

 

Jaké zorníky použít na brýlích

Foto: Brýle jsou dodávány v bytelném obalu / SOLDATO Team

 

V opravdu velké nabídce balistických brýlí mě zaujal model WileyX Rogue Comm. Právě přídavek Comm byl klíčový. Jedná se totiž o brýle, které by měly zaručovat kompatibilitu se sluchátky, a to díky speciálně tvarovaným nožičkám. To rozhodlo. Svůj díl na pomyslné misce vah má i skutečnost, že firmu založil v roce 1987 americký veterán Myles Freeman s cílem nabízet ty nejlepší ochrané pomůcky těm, kteří chrání svoji zemi. Jo, a také byly brýle WileyX první, které jsem měl v afgoši...

 

WileyX v reálném testu SOLDATO team

Foto: WileyX byly moje první brýle v afgoši / SOLDATO Team

 

První pohled

Pojďme se už ale společně mrknout na samotné brýle. WileyX Rogue Comm jsou dodávány v bytelném tvrzeném obalu. Součástí dodané sady je rámeček brýlí a tři zorníky. Kouřově šedý, čirý a světle oranžový. Každý se hodí do jiných světelných podmínek a později si je podrobně rozebereme. V balení je ještě čistící hadřík a šňůrka.

 

WileyX Rogue a tři skla v sadě

Foto: U WileyX Rogue jsou skla uchycena pouze v horní části rámu  / SOLDATO Team

 

Rámeček drží zorníky pouze v jejich horní polovině (tzv. Top Rim System) a nic tak nebrání jejich snadné výměně. Zároveň by díky tomuto řešení mělo být lepší odvětrávání brýlí. Jestli tomu tak opravdu je uvidíme později. Nožičky se postupně zužují a ke svému konci jsou silné 0,9 mm a měly by tak být opravdu vhodné na nošení se sluchátky.

 

WileyX Rogue se hodí pod přilbu

Foto: WileyX Rogue Comm mají velmi tenké nožičky / SOLDATO Team

 

Rámeček vyrobený z umělé hmoty je poměrně pružný a má hezký, agresivní design. Barvu rámečku si můžete zvolit mezi klasickou černou, nebo sáhnout po béžovém (tan) provedení. Hmotnost brýlí je 34 gramů. O ochranných vlastnostech zorníků si řekneme v poslední kapitole.

 

Balistická zkouška brýlí WileyX Rogue

Foto: Černý rámeček je standardní a elegantní / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Přepravní obal je odolný a dá se pomocí pásků suchého zipu nosit třeba na opasku. Ale kdo by to dělal... Polstrovaný vnitřek je vybaven dvěma přepážkami, takže uložené zorníky se o sebe navzájem nedřou. Šňůrka je určená pouze na "odložení" brýlí na krku. Neslouží k fixaci brýlí na obličeji. Takže odkládám. Co mi tu chybí je nějaký jednoduchý obal na uložení samotných brýlí, třeba do batohu. Takhle budu muset brýle přepravovat samostatně, kdy hrozí jejich poškrábání. Nebo si pomoci jiným obalem...

 

Sada brýlí WileyX Rogue

Foto: Skla jsou v ochraném pouzdře oddělena / SOLDATO Team

 

Brýle ale patří především na obličej. Pocitově mi brýle sedí velmi dobře. Je to samozřejmě hodně individuální, ale při zkoušce u dalších testerů je pocit veskrze stejný. Velkou výhodou je zde stavitelný nosník, díky kterému si brýle přizpůsobíte na svůj obličej. Nosník umožňuje hodně solidní rozsah. Gumový materiál nosníku je příjemně jemný a v kontaktu s pokožkou nedochází k jejímu podráždění. Zároveň na nose velmi dobře sedí.

 

Stavitelný nosník u taktických brýlí

Foto: Stavitelný nosník je u WileyX Rogue velmi praktický / SOLDATO Team

 

Délka nožiček je pevně daná, což není zas tak na škodu. Dlouhé jsou nějakých 11 centimetrů. Mírně se svažují a nejsou zakončeny klasickým zatočením. Jejich konec je spíše rovný.

 

Pokrytí obličeje je velmi solidní. Pokrývají celý podočnicový oblouk, směrem ke spánku se obloukovitě svažují. Jsou o malinko menší než Sawfly Maxwrap od Revision, který splňuje evropskou normu. Ale o dost větší než US provedení Revision zorníků. Celkově rozhodně nemám pocit, že bych měl oči nějak nechráněné, a to jak zepředu, tak z boční polosféry.

 

Balistické brýle WileyX Rogue

Foto: WileyX Rogue poskytují naprosto dostatečnou ochranu nejen očí / SOLDATO Team

 

Při bližším zkoumání si všimnete mírného vybrání nad nosem. Možná má sloužit jako dodatečná ventilace. A tady se dostáváme k věčnému problému všech brýlí. Mlžení.

 

Všechny zorníky jsou opatřeny vrstvou proti mlžení. To už je u kvalitních výrobců brýlí tak nějak standardem. Otázkou je, jak to u WileyX funguje. A tady je hrozně těžké odpovědět. Ve hře je totiž mnoho faktorů, které u vás neznám. Okolní teplota, stupeň fyzické námahy, fyzický stav nositele, poloha brýlí na obličeji vzhledem k přilbě... Každopádně mohu popsat svoji zkušenost, která ale opravdu může být u vás jiná.

 

Mlžení brýlí a možné řešení

Foto: Mlžení brýlí je věčný problém (nejen) taktických brýlí / SOLDATO Team

 

Při normálních až středně náročných aktivitách se vše zdá ok. K nějakému zásadnímu mlžení nedochází. Co mě ale vcelku překvapilo bylo množství kapiček potu, které po vnitřní straně zorníků stéká. Těžko říci, jestli je to konstrukcí brýlí, kdy horní část více doléhá na obličej, nebo jestli je to vlastnost zorníků jako takových.

 

V horších okolních podmínkách v kombinaci s fyzickou aktivitou a nasazenou přilbou jsem měl pocit, že se brýle mlží více než jiné mnou nošené modely. Zde už na řadu přicházely různé vychytávky, jako je oddálení brýlí od obličeje nebo různé "antifog" přípravky. Jak jsem ale psal výše, mlžení brýlí je věčný boj, který se mi zatím u žádných brýlí nepodařilo vyhrát. WileyX patří dle mého názoru mezi takový průměr. Při normálním používání jsou v pohodě, ve zhoršených podmínkách už k mlžení dochází. Měl jsem modely, které jsou na tom lépe i hůře.

 

Jak bojovat s mlžením brýlí

Foto: U WileyX jsem zaznamenal tvoření kapek na vnitřní straně skla / SOLDATO Team

 

Fajn, jdeme zkusit vyměnit zorník. To jde opravdu snadno. Stačí zabrat ve středové části a tu vycvaknout. Boky jdou dolů už samy. Stejně tak vložení nového zorníku je otázkou pár vteřin. Zasunout boční zobáčky do vybrání v rámečku a pak nacvaknout střed. Hotovo. Rychlé a snadné. Je tady ale jedno velké ale...

 

Jak měnit sklo u WileyX Rogue

Foto: Výměna skla je poměrně rychlá / SOLDATO Team

 

V sadě je jen jeden nosník. Takže při výměně skla musíte vycvaknout i ten, a pak ho vložit do nového zorníku. Upřímně, to je dost otravné. A zbytečně to prodlužuje čas výměny skel. Když se hodně snažím, mám to za nějakých 12 vteřin. Jasně, není to moc, ale v porovnání s výměnou skla (bez zorníků) za 4 vteřiny je to obrovský nárůst času. Mohli tam prostě dát zorníky s nánosníky. Naštěstí nedochází častou výměnou k degradaci nosníků a tím pádem k jejich odpadávání. To platí i u skel.

 

Tmavé sklo brýlí

Foto: Kouřové sklo zajišťuje velmi dobré "tlumení" slunečního svitu / SOLDATO Team

 

Nyní k samotným zorníkům. Začneme kouřově šedým. Udávaná propustnost světla je 15%. Vhodný do jasných slunečných dní. Světlo tlumí naprosto dostatečně, zároveň poskytuje i dobrý pohled v horších světelných podmínkách. Nijak výrazně nezkresluje. Za mě naprosto ok.

 

Kdy u brýlí používat čiré sklo

Foto: Čirý zorník se v taktických podmínkách používá asi nejčastěji / SOLDATO Team

 

Čirý zorník má udávanou propustnost 89%. Za mě asi nejčastěji používaný zorník. Ono se to sice moc nenosí, ale brýle by měly být na obličeji nejen když je zataženo, ale třeba i v budově, v lese, a světe div se, i v noci pod NVG. Tady všude vykazuje čirý zorník brýlí Rogue dobré vlastnosti a světelná propustnost je tak akorát. Neznatelné ztmavení ale očekávat musíte, je ale opravdu minimální. U čirého zorníku jsem měl však jiný problém. Ten souvisí s nosníkem. Ten je černý. Takže v kombinaci s čirým zorníkem to není nic moc a neustále mi v očích ta černá "svítí". Časem si na to asi člověk zvykne, ale i tak bych raději světlý nosník.

 

Kdy používat oranžový zorník

Foto: Oranžové sklo nabízí zlepšení ve špatných světelných podmínkách / SOLDATO Team

 

Poslední z dodávaných zorníků je světle oranžový. Většina lidí, co tak vidím kolem sebe, tuto barvu moc nevyužívá. Přitom je naprosto ideální do horších světelných podmínek, když je zataženo, prší nebo je mlha. Oranžová barva zorníku odfiltruje modré světelné vlny a tak zvyšuje kontrast. Člověk si na to rychle zvykne a například na řízení v mlze je oranžové sklo super. Světelná propustnost je 60%, což je poměrně vysoké číslo a ve zhoršených světelných podmínkách to oceníte.

 

Jinak všechny zorníky mají samozřejmě UV ochranu a další vychytávky, jako že nezkreslují barvy, nemění velikost pozorovaných objektů a mají ochranu proti poškrábání. Na sklech u brýlí záleží úplně nejvíc a WileyX se tady opravdu snaží.

 

Jaké brýle pod helmu

Foto: WileyX Rogue jsou velmi dobré v kombinaci se sluchátky a přilbou / SOLDATO Team

 

Jak jsem již zmínil, tak model Rogue Comm se od běžných brýlí liší speciálně tvarovanými, respektive ztenčenými nožičkami. Jak se tedy chovají brýle když se nosí v kombinaci s přilbou a sluchátky? Vcelku nepřekvapivě dobře. Nožičky sice nejsou nijak stavitelné, ale jsou poměrně dobře ohebné. A zároveň pevné. Díky tomu se dobře přizpůsobí tvaru hlavy a případný tlak popruhů přilby se po celé ploše přenáší na hlavu. Až po delší době nošení jsem začínal cítit nepříjemný tlak na uši, které nožičky způsobovaly svojí hranou. S tím se ale nic moc dělat nedá.

 

WileyX Rogue pod balistickou přilbou

Foto: Časem ale může docházet k nepříjemnému tlaku na ucho / SOLDATO Team

 

Celkově se dá konstatovat, že brýle WileyX sedí velmi dobře na obličeji, který (tedy především oči) naprosto dostatečně chrání. Velmi dobře se brýle nosí i "odložené" na hlavě. Zde pevně drží a ani při prudkých pohybech hlavy nemají tendenci sklouzávat. Velkým plusem je stavitelný nosník, díky kterému se brýle dobře přizpůsobí většině tvarů nosu a obličeje.

 

Jaké použít balistické brýle

Foto: WileyX Rogue sedí na obličeji velni dobře / SOLDATO Team

 

Co vše brýle vydrží

I když osobně považuji brýle za spotřebák, je fajn, pokud vydrží více než jednu sezónu. To se u WileyX díky dlouhodobému testování potvrzuje. Začnu rámečkem. Jak je vidět na fotografiích, je velmi odolný. Přes svoji pevnost zaručuje i dobrou pružnost a ani v extrémním krutu nepraská. Zároveň si drží svůj původní tvar, do kterého se bezpečně vrací.

 

Odolnost brýlí WileyX Rogue

Foto: WileyX Rogue jsou velmi odolné brýle / SOLDATO Team

 

Co skla? Zde se zdá také vše v pořádku. Ani po více jak dvou letech používání nedochází ke sloupávání ochranné vrstvy. A to rozhodně není u brýlí pravidlem. Trochu tvrdší testování jsem prováděl na oranžovém sklu. Do toho jsem jen tak cvičně párkrát vystřelil z airsoftky. Samozřejmě brýle vydržely (a tak se dají bez problémů na airsoft použít). Aby ne, všechna skla WileyX Rogue jsou certifikovaná jak dle standardu ANSI (proti těžkému předmětu i proti střelám), tak i dle EN.166f. Co konkrétně to znamená a co brýle musí vydržet si můžete přečíst na stránkách prodejce.

 

Co vydrží balistické brýle WileyX Rogue

Foto: Také skla brýlí WileyX Rogue jsou, co se týká odolnosti, naprosto v pohodě / SOLDATO Team

 

Čiré sklo jsem používal i jinak než v military světě. Vzal jsem si jej na stavbu a nijak jsem jej nešetřil. Sklo zde dostávalo vcelku záhul v podobě létajících kousků betonu, a dokonce se to na nich i podepsalo. Objevilo se tu pár vrypů. Sklo ale vše vydrželo a k očím nic nepustilo. Proběhl i jeden neplánovaný test, kdy mi brýle "omylem" spadly z nějakých 13 metrů na kameny. I tento pád přežily brýle bez viditelné úhony. S odolností jsou na tom tedy WileyX Rogue velmi dobře a o své oči jsem neměl v žádném případě obavy.

 

WileyX Rogue test a recenze SOLDATO team

Foto: WileyX Rogue jsou kvalitní taktické brýle s balistickou ochranou / SOLDATO Team

 

Verdikt

WileyX Rogue Comm jsou pěkné, agresivně designované brýle vhodné pro nošení s přilbou a sluchátky. V sadě za 3690 Kč jsou k dispozici tři různě barevné zorníky. Ty jdou velmi snadno vyměnit. Škoda jen, že se společně se zorníky musí měnit i nosník. Brýle jsou jinak jak pohodlné, tak i odolné. Ochrana proti mlžení patří spíše k průměru, ale ve většině případů to problém není. Velkou předností tohoto modelu jsou velmi úzké nožičky, které mě osobně začínají tlačit až po velmi dlouhé době nošení. Tento typ brýlí má za úkol chránit oči svého uživatele. A to brýle WileyX Rogue Comm plní bez jakýchkoliv kompromisů.

 

 

 

Líbí se nám:

+

Stavitelný nosník

+

Tenké nožičky 

+

Kvalitní skla

Nelíbí se nám:

-

Pouze jeden nosník na 3 skla 

-

Vyšší výskyt kapiček potu na skle 

-

Chybějící pytlík na brýle

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

Moris Distribution - dodavatel značek WileyX, Leatherman, LedLenser

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava