+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Oblečení
Recenze Brynje Arctic Tactical Zip-polo: Dvě vrstvy v jednom
Znovu zasněžená zima, zákeřná zejména zmrzlým zoldatům… Znovu nutnost oblékání se do více vrstev, vaření se a následné svlékání. Jako voják zimu moc nemusím, je to opruz. Ale i v zimě se musí bojovat. Proto je více než kdy jindy nutné zvolit to správné oblečení. Každá vrstva oblečení má své opodstatněné místo. Přesto se říká, že základní vrstva, tedy ta, které je v přímém kontaktu s tělem, je nejdůležitější. Něco na tom bude. A možností jak to řešit je hodně. V dnešní recenzi však mrkneme na vychytávku, která se jen tak nevidí, a je svým způsobem hodně unikátní.
Foto: Brynje Arctic Tactical / SOLDATO Team
Troufám si tvrdit, že tenhle kus oblečení je mezi vojáky vidět opravdu jen výjimečně. Jestli vůbec. To i přesto, že má v názvu Tactical a patří mezi spodní vrstvu oblečení, která není vlastně vidět a její nošení tak není příliš limitováno různými obstrukcemi. Voják si ji tak může bez větších problému zařadit do svého systému zimního vrstveného oblékání.
O teorii vrstveného oblékání jste již jistě slyšeli. Pokud náhodou ne, mrkněte na web, je toho všude dost. Pro vojáky je tento systém obzvláště důležitý, protože když to s oblékáním, respektive s následným vysvlékáním při fyzické námaze podceníte, snadno se můžete uvařit. Co proti tomu dělat se dozvíte třeba v mém starším článku na blogu.
Foto: Síťované oblečení je specialitou Brynje / SOLDATO Team
Jak již bylo řečeno, naprostým základem je první vrstva, která má za úkol odvádět vlhkost dál od těla a udržovat pokožku v suchu. Následuje druhá vrstva - izolační, na ní se pak nosí třetí, ochranná vrstva. Dala by se ale jedna vrstva ušetřit? Spojit první a druhou vrstvu do jedné? Zajímavá otázka, co říkáte?
Foto: Rolák naruby vypadá zajímavě / SOLDATO Team
V norské firmě Brynje si řekli, že to není špatný nápad. A pokud si to řekli Norové, jejichž termoprádlo používal již Edmund Hillary na Mt. Everestu, stojí určitě za to se na takovou vychytávku podívat trochu blíže. S firmou Brynje of Norway jste se v našich recenzích už potkat mohli. Jejich spešl síťované triko nás opravdu nadchlo a ukázalo nám, že tato společnost o zimním oblékání něco ví. Jakmile se tedy na českém shopu brynje.eu objevilo něco s názvem Tactical, věděl jsem, že to našim vojákům chci představit. Takže slovo dalo slovo a v listopadu 2019 jsem si tento zajímavý výrobek poprvé oblékl. Jmenuje se
Foto: Brynje Arctic Tactical se vyrábí jen ve verzi rolák / SOLDATO Team
Brynje Arctic Tactical Zip-polo
Jedná se o dvouvrstvý funkční rolák, který spadá do produktové řady Arctic Double. Tenhle vynález je tu mimochodem od roku 1997. Dle výrobce se jedná o spojení základní vrstvy - síťoviny, a střední vrstvy, kterou v tomto případě tvoří Merino vlna. Nápad je to jistě zajímavý. Ale skutečně to funguje? Na to se právě teď podíváme.
Byl jsem opravdu zvědavý a netrpělivě čekal na balíček. Konečně dorazil a nedočkavě jej otvírám. První pocity? Barva dobrá. Příjemná olivově zelená, která do military prostředí krásně zapadne. Když dám rolák před sebe a koukám na něj, zdá se mi celý takový jakoby vytahaný. A je opravdu na první pohled hodně dlouhý. Jak ve spodní části, tak i rukávy mají délku, které si všimnete hned. Pro jistotu kontroluji velikost. Ano, je to Large. Tedy velikost, kterou běžně nosím. Pocitově mi však připadne jako XL. Tomu odpovídá i hmotnost, která u nošeného produktu činí 457 gramů. A to není úplně málo. No, ale jsou to vlastně dvě vrstvy...
Foto: Zevnitř je krásně vidět síťovina / SOLDATO Team
Což je vidět při bližším průzkumu. Vespod (nebo zevnitř, chcete-li...) je to síťovina, kterou známe z řady Super Thermo. Triko z této řady jsme testovali a recenzi najdete zde. V roláku Tactical je síťovina černé barvy a jen pro zajímavost - jedno oko má cca 3 mm. Materiálově se jedná o 100% polypropylen. Svrchní vrstvu pak tvoří Merino vlna s 20% příměsí polyamidu. Gramáž Merina je udávána 220 g/m2, což se vzhledem k určení roláku zdá v pohodě.
Foto: Síťovina je vidět i zvenku - Merino je vcelku slabé / SOLDATO Team
Barvu jsem zmínil, Tactical se vyrábí jen v olivově zelené. Přesto, kdybyste chtěli něco podobného do civilu, není problém. Civilní produkce nabízí i běžnější barvy - modrou, zelenou či černou. Zajímavost závěrem - Tactical rolák má i verzi Lady, určenou vojandám. To se taky jen tak nevidí.
Foto: Brynje je Tactical a barevně sedí k ostatnímu oblečení / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Na první oblečení tohoto roláku jsem se opravdu těšil. Přední zip s úctyhodnou délkou 30 cenťáků ručí za opravdu komfortní vstup pro hlavu. Při oblékání si vůbec neuvědomíte, že na sebe berete vlastně hned dvě vrstvy materiálu. Merino a síťovina jsou spojeny jen po obvodu, dále pak švy ramen a rukávů. Přesto se rolák chová jako jeden kus. To je fajn. Zapnutí zipu je v pohodě, jen mě trochu překvapilo táhlo jezce. To je na military produkty dost nezvyklé, skoro až ozdobné. Zpočátku jsem přemýšlel o jeho výměně za něco víc „taktického", nakonec z toho ale sešlo. Nijak zásadně mi nepřekáží a výhodou je, že se opravdu dobře nahmatává a drží. Vrchní část zipu je, jak je dobrým zvykem, chráněna, i když si krycí lem musíte pro správnou funkčnost „přehazovat". Jinak je rolák u krku spíše nízký, ale víte o něm.
Foto: Zip se zapíná krásně / SOLDATO Team
Postupem času jsem si začal uvědomovat, že délka zipu je opravdu předimenzovaná. Až mě to trochu zarazilo. Při plném rozepnutí se mi to zdá už trochu přehnané. Na druhou stranu pokud chcete účinně odvětrávat, funguje to. Není to tedy nic špatného, jen mi to prostě utkvělo v paměti.
Foto: Rozepnutí zipu je více než dostatečné / SOLDATO Team
Rolák mám na sobě, koukám na to, a potvrzuje se mi to, co jsem si myslel. Je opravdu dlouhý. Jak rukávy, tak hlavně spodní část. Tam je důvod jasný – nikdo nemá rád, když mu v zimě lezou záda. Pokud je ale rolák až pod zadek, taky to není úplně ono. Toho materiálu už je tam pak trochu moc a pokud nosíte taktický opasek, můžete to cítit.
Foto: Jako jo, je to trochu delší / SOLDATO Team
U rukávů je to podobné. Hlavní důvod jejich délky je ten, že si můžete koncem rukávu krýt i část dlaní. Je tu dokonce otvor pro palec. Už teď ale mohu říci, že v praxi jsem to snad nepoužil ani jednou. Prostě mi to pocitově nějak nefungovalo s rukavicemi a dalšími vrstvami oblečení.
Foto: U outdoor oblečení běžná věc / SOLDATO Team
Takže jsem nosil rukávy normálně, jen byly díky délce trochu více nakrabatěné. V obou případech, tedy jak u délky spodní části, tak délky rukávů, se nakonec ukazuje, že ta délka není v reálném používání až tak omezující. Jo, asi bych raději o pár čísel kratší, ale i takhle je to v pohodě. V tomhle to má prostě každý trochu jiné.
Foto: Je vidět, že i rukávy jsou pěkně nařasené / SOLDATO Team
Vrátím se k prvnímu pocitu. Na holé kůži trochu cítím, že je vespod síťovina. Ne že by to bylo nepříjemné, to ne. Ale prostě to zpočátku cítíte. Velmi rychle si však zvyknete, alespoň já to tak měl. Výhodou je, že kdo má problémy s Merinem obecně a přírodní vlna jej „kouše", tady jste v pohodě. Merino na sobě máte, ale kryté síťovinou. Druhou výhodou je fakt, že pro mnohé neznalce je síťované triko stále terčem posměchu. Tady je kryté merinem, takže nikdo nic nepozná. A vy si v klidu užíváte všech výhod síťovaného trika.
Postupem času jsem zjistil, že je rolák skutečně trochu volnější, než bych čekal. Nebo chtěl... A dost možná se za tu dobu i trochu vytahal, s tím je taky třeba počítat. Asi by bylo zajímavé vyzkoušet o číslo menší velikost. Aktuálně to mám fakt na hraně... Po konzultaci s lidmi z Brynje je jasná jedna věc. Raději vzít o číslo menší velikost než jste běžně zvyklí. Tak, aby dokonale sedělo na těle. Nějaké rozvolnění, které je u vlny vcelku přirozené, totiž přijde. Abyste tedy pak nebyly překvapeni. Každopádně určitě doporučuji si tohle vyzkoušet na živo. Jestli se nepletu, Brynje má kamennou prodejnu v Jesenici u Prahy. Tam vám poradí co a jak, a vyzkoušet můžete více velikostí. Funkční oblečení prostě musí sedět, to je bez debat.
Foto: Po roce užívání je vidět mírná vytahanost / SOLDATO Team
Tím jak se nad tím zamýšlím, tak si uvědomuji, že si vlastně nejsem jistý, jestli se jedná o první nebo druhou vrstvu. Při testování jsem to neřešil, až teď při psaní recenze. Rolák se tváří jako druhá, používán je jako první. No... Je to o úhlu pohledu. Zkusím to vysvětlit (a jestli tě filozofické úvahy moc neberou, můžeš následující 2 odstavce přeskočit...).
Foto: První nebo druhá vrstva? / SOLDATO Team
Pokud to beru jako první vrstvu, což asi skutečně je, tak mě vyvstává jeden problém. Je to rolák. A pokud na něj chci dát další izolační vrstvu – tzn. klasický military lvl. 2 oblečení, tak už mám u krku dva roláky. A to je prostě nesmysl. Běžně tedy na to v drsnější zimě nosím přímo zateplenou bundu. Sice má taky vysoký límec, ale většinou volnější. Tohle řešení je na mírnou aktivitu ok, jinak se ale už přehřívám.
Foto: Dva roláky na sobě nedávají smysl / SOLDATO Team
Takže je to dle mého názoru druhá vrstva? No, vlastně taky ne. Síťovina by se měla nosit přímo na těle, pod ní mi už nedává logiku něco nosit. A když se mrknu na to Merino, je docela tenké. I když ve spojení se síťovinou vypadá celý komplet „mohutně", není to tak úplně pravda. Jakkoliv to zní divně, tak nápad nosit pod tímto rolákem ještě něco jiného funkčního, nakonec nezní až tak nelogicky. Ale zase ta síťovina, no. Takže vlastně nevím. Konzultoval jsem to tedy ještě s prodejcem. Napsal mi tohle:
Rolák je určený primárně jako první a druhá vrstva dohromady, První vrstva dokonale komunikuje s druhou, předávají si vlhkost a drží mezi sebou vzduchové kapsy, které si vyhříváte vlastním tělem. Zároveň vás izolují od vnějšího prostředí. Pokud chcete nosit rolák jako pouze druhou vrstvu, doporučujeme pod rolák samostatné síťované tričko řady Super Thermo, které zajistí dokonalý odvod vlhkosti a rolák pak můžete v místnosti sundat. Nemáte na těle žádnou slabinu a ještě si zvýšíte vrstvu vzduchu kolem těla.
Foto: Dát pod rolák ale ještě jednu vrstvu zas není tak špatný nápad / SOLDATO Team
Jak mi tedy za dobu testování Brynje Tactical fungoval? Naprosto ideální byl v mírnější zimě jako jediná vrstva pod UBACS. Jak známo, pod UBACS se toho moc nevejde, ale tohle ano. A funguje to nadmíru dobře. Když makám, nepřehřeji se a je mi fajn. Když zastavím, hodím přes sebe zateplenou bundu a je to ok. Síťovina odvádí pot, udržuje optimální teplotu. Na taktickou činnost pod UBACS je to fakt super.
Foto: V kombinaci s UBACS je to perfektní / SOLDATO Team
Nejčastěji jsem v zimě tohle Brynje stejně nosil jako základní vrstvu. Přes to zateplenou bundu, pak vojenskou blůzu nebo softshellku. Na činnost, kdy se moc nehýbu, to nakonec šlo. Seskoky, pohodové střelby, takové to postávání... Fajn bylo, že když jsem se na chvíli ocitl v místnosti, kde bylo teplo, stačilo vše rozepnout a nemusel jsem nic vysvlékat. Když jsem pak šel zase ven, nebyl jsem až tolik zpocený a síťovina znovu odvedla svou práci. Tady rolák Arctic Double nakonec funguje také dobře.
Foto: První a druhá vrstva v jednom, na to kvalitní zateplení / SOLDATO Team
Jedna nevýhoda oproti klasickému způsobu oblékání – vrstvení – se vcelku logicky nabízí, a před chvílí jsem to trochu nakousl. Ano, máte na sobě dvě vrstvy. A ty vám také vždy zůstanou. Nelze se vysvléci jen do první vrstvy. Tedy lze, ale jste stále vlastně ve druhé vrstvě... S tím je potřeba počítat. Reálně jsem s tím měl problém hlavně když jsem došel do nějaké zateplené místnosti, kde jsem trávil delší dobu. I když jsem se vysvlékl do nejspodnější vrstvy, tedy roláku Brynje, bylo mi dost teplo. Takže buď to přežít, nebo se převléci do jiného trika. V obou případech to není ideální. Co tedy ideální je? No, v tomto případě to asi bude chtít pod rolákem opravdu ještě jedno triko, lehké, něco jako Wool Thermo light. Prostě aby to dobře odvádělo vlhkost od těla a mohl jsem v tom sedět delší dobu.
Přes veškeré nástrahy bylo nošení Tactical roláku vždy funkční. Pokud se to správně uchopí, funguje naprosto dokonale. Jen je prostě potřeba u toho oblékání trochu více přemýšlet a plánovat. Jaké je počasí, kam jdu, co tam budu dělat, jak tam budu dlouho, co dalšího budu mít na sobě...
Foto: Takže je to vlastně jedno, jestli je to první nebo druhá vrstva / SOLDATO Team
Rozuzlení toho, jestli je to první nebo druhá vrstva, vlastně nakonec záleží na tom, co si obléknu jako další vrstvy. Ono to totiž může být i to, i ono. A je jen na vás, jak se s tím poperete a přednosti i nedostatky tohoto řešení uchopíte. V určitých případech to je geniální, v jiných to bude fungovat hůře.
Foto: Ploché švy jsou vždy výhodou / SOLDATO Team
Odolnost
Spojení dvou vrstev u tohoto produktu má jednu nespornou výhodu. Odolnost Merina se znatelně zvýšila. Myslím tím mechanickou odolnost. Jak známo, Merino je samo o sobě dost náchylné na trhání. Kdysi se mi dokonce nějaké merino triko při oblékání i rozškublo... Síťovina však u Brynje Tactical zvyšuje i odolnost Merina a jako celek se jedná o odolný kus výbavy. Hodně tu pomáhá i to, že to není 100% Merino. Těch 20% polyamidu to vlákno opravdu zpevňuje, navíc i napomáhá odvodu vlhkosti. Norové moc dobře vědí, proč to tam dávají.
Foto: Mírnému žmolkování se časem nevyhnete / SOLDATO Team
Další problém známý u Merina – žmolkování – je u Brynje Tactical neznatelný. Ne že by tu žmolky nebyly. Ale za tu dobu intenzivního používání to není nic hrozného a vidět je to jen typicky na exponovaných místech. Nejvíce v oblasti krku – zevnitř. I tady se pravděpodobně projevuje to, že to není 100% merino.
Foto: V téhle cenové kategorii bych to nečekal / SOLDATO Team
Šití je v pořádku. Švy jsou ploché, nikde netlačí a nepářou se. I když z počátku jsem trochu bojoval se zakončením stehů. Zvláště na rukávech to bylo otravné. A u takhle kvalitního a ne zrovna levného výrobku mě to trochu překvapilo. Na druhou stranu to není nic, s čím by si člověk neporadil. Jinak je vše ok. Rolák mám v podstatě druhou sezónu a podle toho jak vypadá věřím, že vydrží ještě dlouho. Z tohoto pohledu je to dobrá dlouhodobá investice.
Foto: Tohle není triko na jednu sezónu / SOLDATO Team
Jak to nakonec vidím...
Než se dostanu k verdiktu, tak si trochu postesknu... Brynje Arctic Tactical je rozhodně zajímavý výrobek, který stojí za vyzkoušení. A ať se na něj dívám jak se na něj dívám, jsem si téměř jistý, že si v něm každý najde to svoje. Přesto bych byl raději, kdyby se v Brynje rozhodli udělat verzi Tactical z trika, ne z roláku. Naštěstí se v produktové řadě Arctic Double vykytuje triko v zelené barvě. Není to sice úplně khaki / olive. Ale je to, alespoň dle fotografií, pěkná zelená, která vzhledem k tomu, že se jedná o spodní prádlo, nebude v práci obtěžovat. Triko mi totiž dává z vojenského pohledu na užívání větší smysl.
Foto: Brynje Arctic Tactical Zip-polo je pro vojáky zajímavá volba / SOLDATO Team
Verdikt
Brynje Arctic Tactical Zip-polo je geniální propojení síťoviny a Merina trika. A ono to, možná nepřekvapivě, funguje. Díky vnitřní síťovině reguluje teplotu těla a udržuje pokožku v suchu. Merino pak dál izoluje a díky napojení na síťovinu se stává mechanicky odolnější. Pro většinu vojáků tak bude nejtěžší obhájit si cenu 4250,-. Za tu si totiž můžete koupit samostatné síťované triko, samostatný Merino rolák, a ještě vám zbyde dost peněz třeba na síťované triko s krátkým rukávem. To však nemění nic na tom, že tento produkt je na určitou činnost geniální (pod UBACS), jinde mu ale musíte něco odpustit. Pokud však rádi zkoušíte jiné přístupy v oblékání a máte rádi síťované oblečení jako takové, koupě litovat nebudete. V opačném případě půjdete cestou dvou samostatných produktů.
Líbí se nám: |
|
+ |
Funkční spojení síťoviny a Merina |
+ |
Neviditelné nošení síťoviny |
+ |
Odolnější Merino |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Tactical jen jako rolák |
- |
Příliš dlouhé rukávy a spodní část |
- |
Cena |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz