Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Recenze bundy Snugpak Original Sleeka: Nevzhledný pracant do nepohody

Datum přidání 18.12.2018   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Být v pohodě. To pro vojáka hodně znamená. A skrývá se za tím mnoho maličkostí. I když… Ony to maličkosti v pravém smyslu slova vlastně nejsou. Jsou to vlastně hodně důležité, i když nenápadné, věci. Jednou z takových “maličkostí” je tepelný komfort. Nevím jak vy, ale já prostě nemám rád zimu. V létě je to fajn, to si člověk vezme jen ubacs, kalhoty a je to… Ale v zimě? Jak s ní bojovat? Co na sebe navlíct?

Snugpak Original Sleeka 

Foto: Snugpak Original Sleeka / SOLDATO Team

 

Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Aby mě bylo teplo, dám si na sebe teplý oblečení. Tečka. Ale ono to je trochu složitější. Stejně jako horolezci a další outdooroví nadšenci, tak i vojáci řeší zdánlivý protiklad. Oblékat se tak, aby mi bylo teplo, ale abych se zároveň při zátěži nepřehřál. Tohle vybalancovat je trochu složitější. Trochu jsem to nakousl v článku na blogu, tak mrkněte.

 

Zjednodušeně řečeno, základem je se oblékat na "spodní hranici tepelného komfortu". Když se pak pohybujete, zahřejete se a je to ok. Vojáci dost chodí. To je fakt. Ale také dost čekají (to ví každý z branže...) – zastávky, shromaždiště, noční hlídky. Potom teprve nastává ten pořádný problém. Člověk je zpocený, zastaví a chladne. To může mít i fatální následky.

 

Zateplená bunda Snugpak

Foto: V civilu moc parády nenadělá, ale jde to... / SOLDATO Team

 

V té chvíli by měla nastoupit zateplená bunda. Mimochodem, tenhle kus vybavení patří společně s obuví k nejčastěji soukromě pořizovaným výstojním součástkám českého vojáka. Ti kluci moc dobře vědí, proč si to kupují...

 

Samozřejmě je na trhu poměrně velké množství různě zateplených a různě drahých (a různě kvalitních) bund mnoha výrobců. My se ale v dnešní recenzi podíváme na opravdový evergreen českých vojáků – bundu britského výrobce Snugpak.

 

Tato klasika zdánlivě nepotřebuje testovat. Není to žádná novinka a různé typy bund Snugpak provází nejen české vojáky již mnoho let. Samozřejmě i v reálném bojovém prostředí. Prostě nic, co by nikdo neznal, protože to (témeř) každý má. Ale právě to mě vedlo k zamyšlení...

 

Nejoblíbenější bunda mezi vojáky

Foto: Mezi vojáky jedna z nejoblíbenějších / SOLDATO Team

 

Proč? Proč je Snugpak tak oblíbený? Upřímně, i když mám různé typy těchhle bund opravdu dlouho, a byl jsem s nimi všude možně (stejně jako mí kolegové), tak jsem nad tím nikdy nepřemýšlel. Prostě jsem to bral jako fakt – chci zateplenou bundu, beru Snugpak. A přitom je konkurence poměrně hodně, většinou tedy dražší, občas ale i levnější. Takže proč Snugpak? To chci v dnešní recenzi zjistit.

 

Samozřejmě jsem se nejdříve podíval na web s úmyslem si pročíst nějakou českou recenzi... Tušíte správně, nenašel jsem... No, a tak jsem prostě chtěl Snugpak do testu. S tím mi naštěstí rychle pomohl našim čtenářům již známý semilský Top-Armyshop, který mi zapůjčil již klasickou bundu Snugpak Original Sleeka. Mimochodem, Top-Armyshop najdete i v Olomouci, kde si bundu můžete klidně zkusit.

 

Jakou bundu na zimu?

Foto: Original Sleeka (vpravo) a Sleeka Elite / SOLDATO Team

 

Malá odbočka. Na webu lze nalézt jak bundu Snugpak Original Sleeka, tak i bundu Snugpak Sleeka Elite (a obě i v provedení Reversible, tedy oboustranná). Mezi těmito bundami jsou dva hlavní rozdíly. Elite poznáte tak, že se ji od ramen přes lokty táhne vyztužující pás. Druhý rozdíl je, že Original Sleeka má stále označení UK made...

 

Tak jako tak, Sleeka Original letos v únoru dorazila. Ale zima nějak rychle skončila... To nám samozřejmě nezabránilo ji nosit v batohu, používat ji v chladných jarních a podzimních nocích... A samozřejmě se do recenze promítly již dříve strávené roky s bundami Snugpak. Tady jsou naše zkušenosti.

 

Zkušenosti z používání

Snugpak Original Sleeka, barva Olive, velikost L. Hmotnost 800 g, ve sbaleném stavu má rozměry cca 30x16 cm. Tak, a nezábavné TTD máme za sebou. Důležité je ještě zmínit materiál. Vnější materál bundy má označení Paratex Light, a jedná se o 100% nylonové vlákno. Oproti tomu je izolační materiál 100% polyester, který výrobce označuje jako Softie Premier.

 

Zimní doplňky v AČR

Foto: Svým vzhledem dokonale zapadá do military prostředí  / SOLDATO Team

 

Důležité jsou ale vlastnosti těchto materiálů, a jejich kombinace. Svrchní materiál je větruodolný, což je jedna z nejdůležitějších vlastností u zateplené bundy. Zároveň je bunda nepromokavá, respektive vydrží nějaký ten deštík (nejde o membránu). Na druhou stranu má ale dobrou prodyšnost. Vnitřní materiál má výbornou hřejivost, a to i když je vlhký. Zároveň poměrně rychle schne. A hlavně, vcelku dobře odvádí vlhkost. Přesná čísla zde nedám, ale pocitově tahle kombinace funguje velmi dobře.

 

Jakmile bundu rozbalíte, uvědomíte si pár věci. Prvně. Nebudeme si nic nalhávat, Sleeka nevypadá nic moc. Není to žádný módní výstřelek a celkově vypadá tak trochu humpolácky. Dost lidí dá na vzhled hodně a pro někoho prostě může být fádní vzhled Sleeky negativum. Druhá věc, kterou hned vidíte, je opravdu volný střih. A i velikost L vypadá poměrně velká. Což má ale své opodstatnění. Jak to myslím?

 

Jednoduše. Snugpak Sleeka je primárně určena pro vojáky jako svrchní vrstva. To znamená, že pod ní máte veškeré další vrstvy oblečení. To však není vše. Vojáci nosí i taktickou výstroj – balistickou vestu. A Sleeka je dělaná tak, že ji oblečete i přes ni. Což jsem nejednou opravdu ocenil. Na akci totiž většinou není příliš prostoru vestu sundávat...

 

Zateplená bunda Snugpak a její využití

Foto: Lze přehodit i přes vestu a plně osázený opasek  / SOLDATO Team

 

Takže Sleeku nejčastěji nosím jako přehoz při zastávkách nebo ve shromaždišti. Právě díky volnému střihu a širokým rukávům se velmi dobře obléká. Samozřejmě zas nemůžu chtít vše, takže bundu na vestě už nezapnu. I když věřím tomu, že pokud bych si vzal XL, tak by se to asi povedlo.

 

Jak se správně obléci na zimu

Foto: Se zapnutím je ale už problém... / SOLDATO Team

 

Druhou variantou nošení (kterou bohužel musí někteří čeští vojáci používat...), je nošení pod blůzou nebo goráčem. Na to je ale už přeci jen trochu velká, nafukuje. Takže bych zase musel zvolit o číslo menší variantu. Tady bych ale už viděl problém s rukávy, které jsou už u elkové velikosti tak tak. Pokud natáhnu ruku, je vidět, že rukáv je spíše krátký. Při sezení a pokrčení rukou je to už viditelné hodně, lem rukávů sjede o nějakých 8 cenťáků pod zápěstí. U emka by to už asi bylo moc...

 

Jak zvolit velikost zimní bundy

Foto: Rukávy jsou kratší víc, než by se mi líbilo / SOLDATO Team

 

Zásadní tedy je si uvědomit, jak budu bundu primárně používat a podle toho zvolit velikost. Určitě lze i větší bundu používat pod blůzou, a menší na vestě. Ale už to nebude úplně komfortní. Takže je třeba udělat to klíčové rozhodnutí a zvolit správnou velikost bundy. Pak to bude ok.

 

Ale zpátky k recenzi. Zapínání Sleeky je řešeno jednocestným zipem YKK, který funguje perfektně. Pro lepší úchyt je jezdec opatřen šňůrkou s umělohmotným poutkem. Nahmatání i v zimních rukavicích je v pohodě. Zip je po celé délce opatřen légou, která se ve spodní části při zapínání trochu motá do jezdce. Není to ale nic hrozného a při dalším zapínání nepřekáží.

 

Nejlepší zip na trhu

Foto: YKK zip je sázka na jistotu / SOLDATO Team

 

Správná zimní bunda by měla být vybavena systémem stahování. Sleeka má stahování dvoje – ve spodní části a v límci. V pase nenajdete žádné (a je to asi dobře). Oboje stahování je tvořeno stejným systémem. Kombinace brzdičky a gumicuku. Brzdička je k bundě připevněna titěrným páskem, který vypadá že moc nevydrží. Ale ani po téměř roce používání s ním problém není. Přinejhorším by šel asi pásek opravit. Jediným problémem je tak situace, kdy máte gumicuk úplně povolený a "nalepený" na brzdě. Je pak trochu problematické ho povytáhnout. Pak už to jde.

 

Systém stahování zimní bundy

Foto: Detail systému stahování / SOLDATO Team

 

Gumicuk je veden tunýlkem a na krajích napevno přišit k bundě. Jeho výměna by tedy byla poměrně náročná. Naštěstí i gumicuk stále drží.

 

Jak se oblékat v zimě

Foto: Přes mírné neduhy funguje v pohodě / SOLDATO Team

 

Ve spodní části najdeme stahování na obou bocích. Je k němu dobrý přístup a manipulace je umožněna i jednou rukou. Prostě zatáhnete, stáhnete a hotovo. Teplo spodem neuniká. Stejný systém je i v horní části, kde je brzdička umístěna vzadu. Svým umístěným se vzadu dost dotýká hlavy. Ale poznám to jen na fotografiích. Pocitově ji vůbec nevnímám.

 

Bunda do zimních podmínek

Foto: I když to nevypadá, zadní stahování neobtěžuje / SOLDATO Team

 

Když už jsme u límce. Ten je solidně vysoký, ale ne zas tak, aby překážel. Při zapnutí a stáhnutí mě osobně končí přesně pod bradou. Ideál. A i když není zip překrytý, konstrukce zaručuje, že nikde nic neškrabe.

 

Jakou bundu si koupit jako voják?

Foto: Výška límce je ideální / SOLDATO Team

 

A ještě v rychlosti k rukávům. Jejich zakončení je tvořeno černým gumovým lemem. Zapomeňte tak na nějaké nastavení velikosti. Na druhou stranu to má výhodu, že rukáv prostě neřešíte. Guma rukávu se vždycky stáhne podle toho, co pod bundou máte. Také dívání se na hodinky je díky tomu pohodlnější.

 

Využití zimní bundy nejen v zimě

Foto: Lem rukávu je jednoduchý a funkční / SOLDATO Team

 

Jak vidno z fotografií, Sleeka nemá kapuci. Ani schovanou v límci. Prostě nemá. Jestli je to dobře nebo špatně nemá smysl řešit. Pokud kapuci chcete, musíte si prostě vzít jinou bundu. Tuhle bundu si berou lidi, kteří si vyhodnotili, že kapuci nepotřebují. Hotovo.

 

Systém kapes zimní bundy

Foto: Kapsy tu jsou boční... / SOLDATO Team

 

Další detaily? Bunda je vybavena dvěma bočními kapsami, zapínanými zipem. Jejich umístění je v pořádku, stejně tak i jejich velikost. Není problém se do nich vejít i v zimních rukavicích. Jezdci jsou stejně jako u hlavního zipu vybaveny umělohmotným poutkem. Další kapsa je umístěna uvnitř bundy, vlevo. Klasická vnitřní náprsní kapsa má pro někoho možná využití, osobně ji skoro nepoužívám.

 

Kolik kapes je potřeba na bundě?

Foto: ...a náprsní. Tu vlastně ani nepoužívám / SOLDATO Team

 

Bunda je vybavena v horní části standardním závěsným poutkem. To mohlo být o něco větší, ale svoji funkci plní i tak.

 

Bunda vyrobená v Británii

Foto: Jednoduché poutko a nezbytná nášivka / SOLDATO Team

 

Zahřeje mě Sleeka?

Jdeme na to hlavní. A to je tepelný komfort. Ten je opravdu perfektní. Výrobce udává jako komfort -5 C°, extrém pak -1O C°. Už to mnoho napovídá. Praxe je pak taková, že záleží na mnoha faktorech. Každopádně bych subjektivně řekl, že v podobě Sleeky se ideálně kloubí tepelný komfort s ještě snesitelnou velikostí při zabalení. A pokud máte pod Sleekou to správné oblečení (správně vrstvené), budete se vcelku dobře cítit i v nižších teplotách než -10 C°.

 

Bavíme se samozřejmě o statických činnostech. Na nějaký velký pohyb není Sleeka stavěná. Ne že by to nešlo. Ale poměrně brzy se začnete přehřívat. I když se materiály hodně snaží a "dýchají", při náročnější aktivitě na sobě Sleeku prostě nechcete. To, že na to není dělaná poznáte třeba i tak, že bunda nemá možnost odvětrávání v podpaždí. Ano, možná by tam mohly být. Ale bylo by to rozumné? Asi ne. Bunda má prostě své poslání a toho se drží.

 

Větruodolnost Sleeky je opravdu dobrá. Vítr je i v malé zimně zabiják. Sleeka si s ním poradí relativně dobře. Znovu to těžko popisovat, ale funguje to. I většímu větru bunda odolává a udržuje tělo v dobrém tepelném komfortu. Problém pak samozřejmě nastává v situacích, kdy máte bundu jako přehoz na vestě. Přední stranou, kterou nezapnete, vítr chladí zbytek těla. Jediným řešením je pak větší velikost. Ale je nutné si to zkusit...

 

Vodní sloupec zimní bundy

Foto: Menší deštík snese v klidu / SOLDATO Team

 

Vítr je tedy v pohodě, ale co déšť? Jak již bylo řečeno, není to membránovka. Ale voděodolnost tu je. A vcelku slušná. Povrch bundy vodu "odpuzuje" a při normálním dešti (normální déšť je takový, kdy ještě nevytahujete goráčovku...) to zvládá dostatečně dobře. Pokud ale prší celou noc a je to vydatný slejvák, tak povolí. Zajímavé zjištění ale je, že i když je vnitřní materiál provlhlý, zachovává si nějaké izolační schopnosti. A je to opravdu cítit. Jste provlhlí, ale pořád na sobě máte nějaký stupeň tepelného komfotu navíc. Každopádně na extrémní déšť je už dobré přes sebe přehodit poncho nebo gore bundu.

 

Sleeka tedy hřeje, a to i v dešti. Super. Bundu však nebudete mít stále na sobě. Poměrně velkou část akce ji budete mít zabalenou v batohu. Buď jen tak, nebo v dodávaném vaku. Ten je naprosto jednoduchý a má dvě nevýhody. Není připevněn k bundě napevno, může se tedy poměrně snadno ztratit. Druhou nevýhodou (vážnější) je to, že vak není kompresní. Rozměry při zabalení jste si již přečetli v TTD. Věřím ale, že díky velmi dobré stlačitelnosti izolačního materiálu bysme se při použití kompresního vaku dostali na ještě menší balíček. Škoda.

 

Jak správně zabalit zimní bundu

Foto: Zabalená Sleeka není příliš velká, ale mohlo to být lepší / SOLDATO Team

 

Klasická otázka závěrem – co to vydrží?

Odpověď: vydrží to dost. Celkové zpracování se zdá v pořádku. Občas se najde malinký prohřešek v šití, ale není to nic, z čeho bych bláznil. Samovolně se ale nikde nic nepáře, žádná nit neutíká. Takže cajk.

 

Odolnost vnějšího materiálu vypadá také v pohodě. Samozřejmě, když se budete prodírat nějakým trním, tak se asi poškodí, nějaká dírka se možná ukáže. Ale tak to je a s tím nic moc neuděláte, je to mechanické poškození. Při normálních činnostech je to v klidu. A hlavně je tady jeden faktor, který zmíním závěrem.

 

Kolik stojí bunda na zimu?

Foto: Odolnost se zdá býti v pořádku / SOLDATO Team

 

Potenciálním problémem tak mohou být hlavně poutka brzdiček. Jak již ale bylo řečeno, drží. Stejně jako všechny další části bundy.

 

Co říci závěrem. Tuhle recenzi jsem bral trochu jako zamyšlení nad něčím, co posledních několik let vidím kolem sebe. Při testování jsem se soustředil na odpovědi svých nevyřčených otázek... Co jsem si především uvědomil? Sleeka je bunda, ke které se prostě nemusíte chovat hezky. A ona to odpustí. Když ji zničíte, no a co? Není to bunda za desítku. Vzhled taky moc neřeším, nechodím v ní na přehlídkové molo. Chodím s ní na místa, kde nějakého "šampóna" fakt nepotkám. Tam se na ni můžu spolehnout a tam mi dopřeje tu správnou dávku pohody.

 

Nejlepší bunda pro vojáka

Foto: Už chápu, proč je Snugpak tak oblíbený / SOLDATO Team

 

Verdikt

 Snugpak Original Sleeka je bunda, která opravdu zahřeje když to potřebujete. A seženete ji za 2999,-. To jsou dvě hlavní pozitiva. Negativum? Má ji kde kdo... Ideální kombinace ceny a užitných vlastností je i odpovědí na moji otázku v úvodu. Sleeka je prostě správný dělník. Nijak moc dobře nevypadá. Ale je levná a svoji práci zvládá na výbornou. Takže proto se asi jedná o jednu z nejoblíběnějších zateplených bund českých vojáků.

 

 

Líbí se nám:

+

Užitné vlastnosti

+

Cena

+

Volný střih

Nelíbí se nám: 

-

Nic moc vzhled

-

Kratší rukávy

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  

metál Armádních novin

metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

 

Zapůjčil:

Armyshop pro nejen pro vojáky

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava