+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky | |
25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector | |
05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX | |
11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku | |
01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky | |
14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Oblečení
Recenze bundy Snugpak Original Sleeka: Nevzhledný pracant do nepohody
Být v pohodě. To pro vojáka hodně znamená. A skrývá se za tím mnoho maličkostí. I když… Ony to maličkosti v pravém smyslu slova vlastně nejsou. Jsou to vlastně hodně důležité, i když nenápadné, věci. Jednou z takových “maličkostí” je tepelný komfort. Nevím jak vy, ale já prostě nemám rád zimu. V létě je to fajn, to si člověk vezme jen ubacs, kalhoty a je to… Ale v zimě? Jak s ní bojovat? Co na sebe navlíct?
Foto: Snugpak Original Sleeka / SOLDATO Team
Odpověď je zdánlivě jednoduchá. Aby mě bylo teplo, dám si na sebe teplý oblečení. Tečka. Ale ono to je trochu složitější. Stejně jako horolezci a další outdooroví nadšenci, tak i vojáci řeší zdánlivý protiklad. Oblékat se tak, aby mi bylo teplo, ale abych se zároveň při zátěži nepřehřál. Tohle vybalancovat je trochu složitější. Trochu jsem to nakousl v článku na blogu, tak mrkněte.
Zjednodušeně řečeno, základem je se oblékat na "spodní hranici tepelného komfortu". Když se pak pohybujete, zahřejete se a je to ok. Vojáci dost chodí. To je fakt. Ale také dost čekají (to ví každý z branže...) – zastávky, shromaždiště, noční hlídky. Potom teprve nastává ten pořádný problém. Člověk je zpocený, zastaví a chladne. To může mít i fatální následky.
Foto: V civilu moc parády nenadělá, ale jde to... / SOLDATO Team
V té chvíli by měla nastoupit zateplená bunda. Mimochodem, tenhle kus vybavení patří společně s obuví k nejčastěji soukromě pořizovaným výstojním součástkám českého vojáka. Ti kluci moc dobře vědí, proč si to kupují...
Samozřejmě je na trhu poměrně velké množství různě zateplených a různě drahých (a různě kvalitních) bund mnoha výrobců. My se ale v dnešní recenzi podíváme na opravdový evergreen českých vojáků – bundu britského výrobce Snugpak.
Tato klasika zdánlivě nepotřebuje testovat. Není to žádná novinka a různé typy bund Snugpak provází nejen české vojáky již mnoho let. Samozřejmě i v reálném bojovém prostředí. Prostě nic, co by nikdo neznal, protože to (témeř) každý má. Ale právě to mě vedlo k zamyšlení...
Foto: Mezi vojáky jedna z nejoblíbenějších / SOLDATO Team
Proč? Proč je Snugpak tak oblíbený? Upřímně, i když mám různé typy těchhle bund opravdu dlouho, a byl jsem s nimi všude možně (stejně jako mí kolegové), tak jsem nad tím nikdy nepřemýšlel. Prostě jsem to bral jako fakt – chci zateplenou bundu, beru Snugpak. A přitom je konkurence poměrně hodně, většinou tedy dražší, občas ale i levnější. Takže proč Snugpak? To chci v dnešní recenzi zjistit.
Samozřejmě jsem se nejdříve podíval na web s úmyslem si pročíst nějakou českou recenzi... Tušíte správně, nenašel jsem... No, a tak jsem prostě chtěl Snugpak do testu. S tím mi naštěstí rychle pomohl našim čtenářům již známý semilský Top-Armyshop, který mi zapůjčil již klasickou bundu Snugpak Original Sleeka. Mimochodem, Top-Armyshop najdete i v Olomouci, kde si bundu můžete klidně zkusit.
Foto: Original Sleeka (vpravo) a Sleeka Elite / SOLDATO Team
Malá odbočka. Na webu lze nalézt jak bundu Snugpak Original Sleeka, tak i bundu Snugpak Sleeka Elite (a obě i v provedení Reversible, tedy oboustranná). Mezi těmito bundami jsou dva hlavní rozdíly. Elite poznáte tak, že se ji od ramen přes lokty táhne vyztužující pás. Druhý rozdíl je, že Original Sleeka má stále označení UK made...
Tak jako tak, Sleeka Original letos v únoru dorazila. Ale zima nějak rychle skončila... To nám samozřejmě nezabránilo ji nosit v batohu, používat ji v chladných jarních a podzimních nocích... A samozřejmě se do recenze promítly již dříve strávené roky s bundami Snugpak. Tady jsou naše zkušenosti.
Zkušenosti z používání
Snugpak Original Sleeka, barva Olive, velikost L. Hmotnost 800 g, ve sbaleném stavu má rozměry cca 30x16 cm. Tak, a nezábavné TTD máme za sebou. Důležité je ještě zmínit materiál. Vnější materál bundy má označení Paratex Light, a jedná se o 100% nylonové vlákno. Oproti tomu je izolační materiál 100% polyester, který výrobce označuje jako Softie Premier.
Foto: Svým vzhledem dokonale zapadá do military prostředí / SOLDATO Team
Důležité jsou ale vlastnosti těchto materiálů, a jejich kombinace. Svrchní materiál je větruodolný, což je jedna z nejdůležitějších vlastností u zateplené bundy. Zároveň je bunda nepromokavá, respektive vydrží nějaký ten deštík (nejde o membránu). Na druhou stranu má ale dobrou prodyšnost. Vnitřní materiál má výbornou hřejivost, a to i když je vlhký. Zároveň poměrně rychle schne. A hlavně, vcelku dobře odvádí vlhkost. Přesná čísla zde nedám, ale pocitově tahle kombinace funguje velmi dobře.
Jakmile bundu rozbalíte, uvědomíte si pár věci. Prvně. Nebudeme si nic nalhávat, Sleeka nevypadá nic moc. Není to žádný módní výstřelek a celkově vypadá tak trochu humpolácky. Dost lidí dá na vzhled hodně a pro někoho prostě může být fádní vzhled Sleeky negativum. Druhá věc, kterou hned vidíte, je opravdu volný střih. A i velikost L vypadá poměrně velká. Což má ale své opodstatnění. Jak to myslím?
Jednoduše. Snugpak Sleeka je primárně určena pro vojáky jako svrchní vrstva. To znamená, že pod ní máte veškeré další vrstvy oblečení. To však není vše. Vojáci nosí i taktickou výstroj – balistickou vestu. A Sleeka je dělaná tak, že ji oblečete i přes ni. Což jsem nejednou opravdu ocenil. Na akci totiž většinou není příliš prostoru vestu sundávat...
Foto: Lze přehodit i přes vestu a plně osázený opasek / SOLDATO Team
Takže Sleeku nejčastěji nosím jako přehoz při zastávkách nebo ve shromaždišti. Právě díky volnému střihu a širokým rukávům se velmi dobře obléká. Samozřejmě zas nemůžu chtít vše, takže bundu na vestě už nezapnu. I když věřím tomu, že pokud bych si vzal XL, tak by se to asi povedlo.
Foto: Se zapnutím je ale už problém... / SOLDATO Team
Druhou variantou nošení (kterou bohužel musí někteří čeští vojáci používat...), je nošení pod blůzou nebo goráčem. Na to je ale už přeci jen trochu velká, nafukuje. Takže bych zase musel zvolit o číslo menší variantu. Tady bych ale už viděl problém s rukávy, které jsou už u elkové velikosti tak tak. Pokud natáhnu ruku, je vidět, že rukáv je spíše krátký. Při sezení a pokrčení rukou je to už viditelné hodně, lem rukávů sjede o nějakých 8 cenťáků pod zápěstí. U emka by to už asi bylo moc...
Foto: Rukávy jsou kratší víc, než by se mi líbilo / SOLDATO Team
Zásadní tedy je si uvědomit, jak budu bundu primárně používat a podle toho zvolit velikost. Určitě lze i větší bundu používat pod blůzou, a menší na vestě. Ale už to nebude úplně komfortní. Takže je třeba udělat to klíčové rozhodnutí a zvolit správnou velikost bundy. Pak to bude ok.
Ale zpátky k recenzi. Zapínání Sleeky je řešeno jednocestným zipem YKK, který funguje perfektně. Pro lepší úchyt je jezdec opatřen šňůrkou s umělohmotným poutkem. Nahmatání i v zimních rukavicích je v pohodě. Zip je po celé délce opatřen légou, která se ve spodní části při zapínání trochu motá do jezdce. Není to ale nic hrozného a při dalším zapínání nepřekáží.
Foto: YKK zip je sázka na jistotu / SOLDATO Team
Správná zimní bunda by měla být vybavena systémem stahování. Sleeka má stahování dvoje – ve spodní části a v límci. V pase nenajdete žádné (a je to asi dobře). Oboje stahování je tvořeno stejným systémem. Kombinace brzdičky a gumicuku. Brzdička je k bundě připevněna titěrným páskem, který vypadá že moc nevydrží. Ale ani po téměř roce používání s ním problém není. Přinejhorším by šel asi pásek opravit. Jediným problémem je tak situace, kdy máte gumicuk úplně povolený a "nalepený" na brzdě. Je pak trochu problematické ho povytáhnout. Pak už to jde.
Foto: Detail systému stahování / SOLDATO Team
Gumicuk je veden tunýlkem a na krajích napevno přišit k bundě. Jeho výměna by tedy byla poměrně náročná. Naštěstí i gumicuk stále drží.
Foto: Přes mírné neduhy funguje v pohodě / SOLDATO Team
Ve spodní části najdeme stahování na obou bocích. Je k němu dobrý přístup a manipulace je umožněna i jednou rukou. Prostě zatáhnete, stáhnete a hotovo. Teplo spodem neuniká. Stejný systém je i v horní části, kde je brzdička umístěna vzadu. Svým umístěným se vzadu dost dotýká hlavy. Ale poznám to jen na fotografiích. Pocitově ji vůbec nevnímám.
Foto: I když to nevypadá, zadní stahování neobtěžuje / SOLDATO Team
Když už jsme u límce. Ten je solidně vysoký, ale ne zas tak, aby překážel. Při zapnutí a stáhnutí mě osobně končí přesně pod bradou. Ideál. A i když není zip překrytý, konstrukce zaručuje, že nikde nic neškrabe.
Foto: Výška límce je ideální / SOLDATO Team
A ještě v rychlosti k rukávům. Jejich zakončení je tvořeno černým gumovým lemem. Zapomeňte tak na nějaké nastavení velikosti. Na druhou stranu to má výhodu, že rukáv prostě neřešíte. Guma rukávu se vždycky stáhne podle toho, co pod bundou máte. Také dívání se na hodinky je díky tomu pohodlnější.
Foto: Lem rukávu je jednoduchý a funkční / SOLDATO Team
Jak vidno z fotografií, Sleeka nemá kapuci. Ani schovanou v límci. Prostě nemá. Jestli je to dobře nebo špatně nemá smysl řešit. Pokud kapuci chcete, musíte si prostě vzít jinou bundu. Tuhle bundu si berou lidi, kteří si vyhodnotili, že kapuci nepotřebují. Hotovo.
Foto: Kapsy tu jsou boční... / SOLDATO Team
Další detaily? Bunda je vybavena dvěma bočními kapsami, zapínanými zipem. Jejich umístění je v pořádku, stejně tak i jejich velikost. Není problém se do nich vejít i v zimních rukavicích. Jezdci jsou stejně jako u hlavního zipu vybaveny umělohmotným poutkem. Další kapsa je umístěna uvnitř bundy, vlevo. Klasická vnitřní náprsní kapsa má pro někoho možná využití, osobně ji skoro nepoužívám.
Foto: ...a náprsní. Tu vlastně ani nepoužívám / SOLDATO Team
Bunda je vybavena v horní části standardním závěsným poutkem. To mohlo být o něco větší, ale svoji funkci plní i tak.
Foto: Jednoduché poutko a nezbytná nášivka / SOLDATO Team
Zahřeje mě Sleeka?
Jdeme na to hlavní. A to je tepelný komfort. Ten je opravdu perfektní. Výrobce udává jako komfort -5 C°, extrém pak -1O C°. Už to mnoho napovídá. Praxe je pak taková, že záleží na mnoha faktorech. Každopádně bych subjektivně řekl, že v podobě Sleeky se ideálně kloubí tepelný komfort s ještě snesitelnou velikostí při zabalení. A pokud máte pod Sleekou to správné oblečení (správně vrstvené), budete se vcelku dobře cítit i v nižších teplotách než -10 C°.
Bavíme se samozřejmě o statických činnostech. Na nějaký velký pohyb není Sleeka stavěná. Ne že by to nešlo. Ale poměrně brzy se začnete přehřívat. I když se materiály hodně snaží a "dýchají", při náročnější aktivitě na sobě Sleeku prostě nechcete. To, že na to není dělaná poznáte třeba i tak, že bunda nemá možnost odvětrávání v podpaždí. Ano, možná by tam mohly být. Ale bylo by to rozumné? Asi ne. Bunda má prostě své poslání a toho se drží.
Větruodolnost Sleeky je opravdu dobrá. Vítr je i v malé zimně zabiják. Sleeka si s ním poradí relativně dobře. Znovu to těžko popisovat, ale funguje to. I většímu větru bunda odolává a udržuje tělo v dobrém tepelném komfortu. Problém pak samozřejmě nastává v situacích, kdy máte bundu jako přehoz na vestě. Přední stranou, kterou nezapnete, vítr chladí zbytek těla. Jediným řešením je pak větší velikost. Ale je nutné si to zkusit...
Foto: Menší deštík snese v klidu / SOLDATO Team
Vítr je tedy v pohodě, ale co déšť? Jak již bylo řečeno, není to membránovka. Ale voděodolnost tu je. A vcelku slušná. Povrch bundy vodu "odpuzuje" a při normálním dešti (normální déšť je takový, kdy ještě nevytahujete goráčovku...) to zvládá dostatečně dobře. Pokud ale prší celou noc a je to vydatný slejvák, tak povolí. Zajímavé zjištění ale je, že i když je vnitřní materiál provlhlý, zachovává si nějaké izolační schopnosti. A je to opravdu cítit. Jste provlhlí, ale pořád na sobě máte nějaký stupeň tepelného komfotu navíc. Každopádně na extrémní déšť je už dobré přes sebe přehodit poncho nebo gore bundu.
Sleeka tedy hřeje, a to i v dešti. Super. Bundu však nebudete mít stále na sobě. Poměrně velkou část akce ji budete mít zabalenou v batohu. Buď jen tak, nebo v dodávaném vaku. Ten je naprosto jednoduchý a má dvě nevýhody. Není připevněn k bundě napevno, může se tedy poměrně snadno ztratit. Druhou nevýhodou (vážnější) je to, že vak není kompresní. Rozměry při zabalení jste si již přečetli v TTD. Věřím ale, že díky velmi dobré stlačitelnosti izolačního materiálu bysme se při použití kompresního vaku dostali na ještě menší balíček. Škoda.
Foto: Zabalená Sleeka není příliš velká, ale mohlo to být lepší / SOLDATO Team
Klasická otázka závěrem – co to vydrží?
Odpověď: vydrží to dost. Celkové zpracování se zdá v pořádku. Občas se najde malinký prohřešek v šití, ale není to nic, z čeho bych bláznil. Samovolně se ale nikde nic nepáře, žádná nit neutíká. Takže cajk.
Odolnost vnějšího materiálu vypadá také v pohodě. Samozřejmě, když se budete prodírat nějakým trním, tak se asi poškodí, nějaká dírka se možná ukáže. Ale tak to je a s tím nic moc neuděláte, je to mechanické poškození. Při normálních činnostech je to v klidu. A hlavně je tady jeden faktor, který zmíním závěrem.
Foto: Odolnost se zdá býti v pořádku / SOLDATO Team
Potenciálním problémem tak mohou být hlavně poutka brzdiček. Jak již ale bylo řečeno, drží. Stejně jako všechny další části bundy.
Co říci závěrem. Tuhle recenzi jsem bral trochu jako zamyšlení nad něčím, co posledních několik let vidím kolem sebe. Při testování jsem se soustředil na odpovědi svých nevyřčených otázek... Co jsem si především uvědomil? Sleeka je bunda, ke které se prostě nemusíte chovat hezky. A ona to odpustí. Když ji zničíte, no a co? Není to bunda za desítku. Vzhled taky moc neřeším, nechodím v ní na přehlídkové molo. Chodím s ní na místa, kde nějakého "šampóna" fakt nepotkám. Tam se na ni můžu spolehnout a tam mi dopřeje tu správnou dávku pohody.
Foto: Už chápu, proč je Snugpak tak oblíbený / SOLDATO Team
Verdikt
Snugpak Original Sleeka je bunda, která opravdu zahřeje když to potřebujete. A seženete ji za 2999,-. To jsou dvě hlavní pozitiva. Negativum? Má ji kde kdo... Ideální kombinace ceny a užitných vlastností je i odpovědí na moji otázku v úvodu. Sleeka je prostě správný dělník. Nijak moc dobře nevypadá. Ale je levná a svoji práci zvládá na výbornou. Takže proto se asi jedná o jednu z nejoblíběnějších zateplených bund českých vojáků.
Líbí se nám: |
|
+ |
Užitné vlastnosti |
+ |
Cena |
+ |
Volný střih |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Nic moc vzhled |
- |
Kratší rukávy |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz