Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Oblečení

Recenze bundy Tilak Raptor: Přerod z civilu do military

Datum přidání 27.06.2020   Rubrika rubrika: Oblečení    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Svrchní oblečení hraje v systému vrstveného oblékání velmi specifickou roli. Je vystaveno vnějším vlivům. Na vaší bundě závisí, jestli se vám na tělo dostane to, co zrovna padá z nebe. Nebo jestli budete v pohodě. Je jasné, že také musí spolupracovat s ostatními vrstvami. Odvádět tělesné teplo a vlhkost. To jsou staré známe pravdy. Ale je tu ještě jedna vlastnost, kterou vojáci musí řešit. Možná ještě mnohem více než civilisté. Asi i vy tušíte, jaká vlastnost vrchní vrstvy to je.

 

Tilak Raptor real military review

Foto: Tilak Raptor / SOLDATO Team

 

Dostaneme se k tomu ale až v průběhu této recenze, zaměřené právě na bundu, používanou jako ta nejsvrchnější vrstva. 

 

Pokud se bavíme o funkčním oblečení, přiznejme si jeden fakt. Směr a trendy zde udává civilní trh. Je jasné, že především vysokohorští horolezci, pohybující se v zónách smrti, musí vyžadovat opravdu jen to nejlepší. Military trh pak spoustu myšlenek s větším či menším úspěchem přebírá a modifikuje. Není tak žádným překvapením, že drtivá většina military funkčního oblečení vychází z civilních modelů.

 

Tilak Military Gear test a recenze

Foto: Super bunda, prostě jen tak / SOLDATO Team

 

Přesto tu rozdíly, někdy, jsou. Je to logické. Vojáci prostě mají trochu jiné požadavky. A také způsob použití toho kterého kusu oblečení může být trochu jiné. Chcete příklad? Vezměme třeba právě svrchní oblečení, chránící proti dešti. Když prší, civilista si vezme bundu na sebe a většinou se snaží někam schovat. Voják však maká dál. Nemůže se uprostřed patroly zastavit a převlékat. Oblékne se, až je k tomu vhodná chvíle... Samozřejmě to nelze brát jako dogma. V obou skupinách budou jedinci, kteří to dělají jinak. Ale jako příklad myšlení se to dá snad použít.

 

Zpět ale k oblečení jako takovému. Jak již bylo řečeno, trend udává civilní prostředí. A je jedině dobře, že mnozí výrobci na vojáky myslí a různé modely svého outdoorového oblečení pro vojáky upravují. Ne všichni, ale je jich už dost. Dokonce i v naší české kotlině je světově proslulá firma, vyrábějící velmi kvalitní oblečení, a zároveň myslící i na vojáky.

 

Jak si vede Tilak Raptor v armádě

Foto: Na vojáky se myslí, ale... / SOLDATO Team

 

Jmenuje se Tilak

Tato šumperská rodinná firma se může pyšnit téměř pětatřicetiletou tradicí. První výrobek, spacák, si totiž zakladatel Tilaku pan Roman Kamler ušil již v roce 1986. A od té doby se firma věnuje návrhu a výrobě outdorového vybavení, u kterého mají lidé z Tilaku jednoduché pravidlo. Uživatel se na něj musí 100% spolehnout za jakýchkoliv podmínek. Dle ohlasu zákazníků se jim to daří.

 

Začátkem roku 2011 se u firmy zrodil nápad na vytvoření kolekce pro vojáky, a začalo velké zkoušení a testování. V roce 2012 se pak stalo něco, co potěšilo všechny military nadšence v České republice. A asi nejen zde... Vznikla divize Military Gear by Tilak. Díky tomuto kroku se některé osvědčené cvivilní výrobky ocitly ve zpracování, které bylo určené pro vojáky. Super krok, který jistě hodně z nás ocenilo. Celá kolekce má aktuálně nějakých osm produktů, zahrnujících jak hardshell, tak i softshell oblečení, určených především pro členy ozbrojených složek. Z této kolekce nám Tilak nabídl k testu svoji vlajkovou loď. Bundu Tilak Raptor MiG.

 

Tilak Raptor v reálném prostředí

Foto: Tilak Raptor je propracovaná technická bunda / SOLDATO Team

 

A zase ten Raptor... 

Tento – mezi výrobci velmi oblíbený – název, zvolil Tilak pro hardshell bundu, vyrobenou z třívrstvého Gore-Tex® materiálu. Je to vidět na první pohled, který této bundě věnujete. Čeho si všimnete dále? Bunda má kapuci, která vypadá více než použitelně. Dále tu máme kapsy. Na rukávech a na prsou. Obzvláště ty v přední části jsou velmi výrazné. Jsou nakládané, a tato jejich část nevypadá na první pohled vůbec hezky.

 

Jak vypadá Tilak Raptor

Foto: Design je vždy individuální / SOLDATO Team

 

Vzhledem k určení a materiálu bundy je hmotnost 745 gramů akceptovatelná.

 

Co ale vlastně dělá z této původně civilní bundy bundu vojenskou? No, moc toho není, přesto tu rozdíly jsou. V prvé řadě to je barva. Raptor MiG můžete mít buď v khaki barvě (která je zde ale trochu více do šeda), nebo černou (teď jistě zajásali příslušníci vojenské policie). Stále se dá sehnat i v Multicamu. Jenže jen ve velikosti S a z jiného materiálu, konkrétně z třívrstvého POLARTEC Neoshel. Zastavení výroby této varianty je opravdu škoda, protože byla u vojáků, i když velmi nedostatková, tak více než oblíbená. Proto děkuji chlapům z Czech JTAC za poskytnutí fotografie Raptora v MC. 

 

Czech JTAC military gear

Foto: Multicam se prostě hodí, ne že ne / Facebook Czech JTAC

 

Když jsme u toho potisku, tak se vlastně zpětně dostáváme k úvodnímu perpexu. Ta důležitá vlastnost, na kterou se musejí vojáci chtě nechtě dívat, je barva. Respektive maskovací potisk. Tilak Raptor se bohužel (navzdory tomu, že se jedná o českou společnost) nevěnuje výrobě v českém potisku. A to je pro mnoho našich vojáků více než omezující. Podle zpráv přímo od Tilaku se to ani v budoucnu nechystá. Kdo se o materiály a maskování jako takové zajímá více, tuší asi proč... Zjednodušeně řečeno - na některé materiály je velmi obtížné natisknout vz.95 tak, aby byl výsledek ucházející. A Tilak nechce jen ucházející výsledek. Chce perfektní výsledek. Co však mohu prozdradit je fakt, že ve firmě usilovně makají alepsoň na návratu Multicamu...

 

Vychytávky bundy Tilak Raptor

Foto: Tuto vychytávku u civilní verze nenaleznete / SOLDATO Team

 

Pojďmě však zpět k testovanému Raptorovi. Další odchylkou od civilní verze jsou plošky suchého zipu pro různé patche na rukávech. Ano, bez nich by to vojenský produkt být nemohl. Označení příslušnosti a národní vlajky odlišují vojáky od, hmm, nevojáků... Posledním, na první pohled viditelným rozdílem, jsou boční rozparky jištěné zipem. Proč to? No, vojáci mají na opasku různou výstroj, třeba záložní zbraň, a tato vychytávka by jim měla umožnit se k této výbavě snáze dostat. Takže ano, vojenské vychytávky i vzhled tu je, Raptor si tedy označení military gear zaslouží.

 

Hardshell bunda Tilak

Foto: Military Gear? Proč ne... / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Než začnu řešit konkrétní věci, musím ještě nastínit rozdíl mezi civilním a vojenským způsobem nošení goráčovky. Už to bylo trochu nakousnuto výše, ale třeba to dojasnit. Tento typ bundy bude mít běžný voják většinu času zabelenou v batohu. To je prostě fakt. Pokud si ji bude oblékat, tak to velmi často (ne však vždy) bude přes další výstroj, typicky balistickou vestu a helmu.

 

A to je první věc, kterou jsem si při prvním obléknutí uvědomil. Bunda na mě působí velmi těsně. OK, nejsem už nejhubenější, ale velikost L běžně nosím. A sedí mi. U Raptora však mám už po zapnutí pocit, že když dám pod něj nějakou silnější vrstvu, budu vypadat jak ten panáček od pneumatik... A je to trochu zarážející, protože podle popisku i videa u civilní varianty to vypadá, že ten civilní Raptor má střih mnohem volnější. To mě nedalo, a jel jsem si tuto variantu osobně vyzkoušet. No...

 

Bunda Tilak gore-tex

Foto: Velikost L na emkové postavě... / SOLDATO Team

 

...a ukázalo se, že tomu u aktuálně prodávané varianty tak úplně není. Nebo možná jen neznatelně. Možná by stálo za to vyzkoušet o číslo větší velikost. Ale délka jak rukávů tak i celé bundy je ok. Takže nakonec asi ideálně změnit střih...Druhý pohled a druhé obléknutí je pocitově už o něco lepší. Pokud mám bundu jen na základní vrstvě, je to ok. Tak to ale ne vždy bude...

 

Na Raptora se tak budu muset dívat dvěma pohledy. „Civilním" a vojenským. Jako první se na následujících řádcích zamyslím nad bundou tak, jak jsem ji nosil při činnostech, kdy nebyla potřeba další vojenská výstroj - balistika, opasek. Tzn. při instruktorské činnosti, na střelnici atd.

 

Tilak Raptor zadní část

Foto: Zadní část je příjemně dlouhá / SOLDATO Team

 

A hned na začátek musím říci, že z tohoto pohledu je to skvělá bunda. Při zapínání si všímám hlavního zipu. Ten je dvojcestný, přičemž vrchní jezdec je vybaven příjemně dlouhou parašňůrou obalenou v bužírce. Je tak super hmatný i v silnějších zimních rukavicích. Spodní jezdec tuto vychytávku naštěstí nemá a tak nedochází k přehmatům.

 

Zapínání bundy

Foto: Práce se zipem je parádní / SOLDATO Team

 

Po oblečení si stahuji rukávy. Systém stahování je jednodotykový, tvořen suchým zipem a D-kroužkem. Funguje perfektně. Ale... No, prostě vypadá tak trochu humpolácky. Nějak mě k takové bundě moc nesedí. Znovu však opakuji – funguje velmi dobře, takže to nějak přejdu a zkusím si toho nevšímat... Je tu i jedna příjemná vychytávka. Suchý zip nevede až na konec popruhu, takže se dobře nahmatává. Utahování i povolování je tak intuitivnější.

 

Jak utahovat rukávy bundy

Foto: Utahování rukávů funguje skvěle, ale... / SOLDATO Team

 

Na bundě mám k dispozici čtyři vnější kapsy. Vnitřní není žádná. Dvě opravdu velké a prostorné jsou na prsou, přístupné od rukávů. Vejde se do nich dost věcí, a díky výraznému naložení se nemusíte omezovat jen na vyloženě ploché vybavení.

 

Jak nosit Tilak Raptor

Foto: Přední kapsy jsou sice dostatečně velké / SOLDATO Team

 

Na druhou stranu zde platí to, co bylo napsáno na začátku. To nabrání nevypadá vůbec esteticky a každý, kdo to viděl, se nad tím pozastavoval. Faktem také je, že v reálu bych do těch kapes moc materiálu, který by potřeboval až takový prostor, nedával. Škoda, že zde nezůstalo řešení, které je u civilní verze.

 

Kapsy na bundě Tilak

Foto: Ale to nakládání je fakt divné / SOLDATO Team

 

Při tomto nošení jsem často měl i batoh. Tady je super, že vstup do kapes je posunutý tak, že se nehádá s ramenními tráky batohu. Do kapes se tak pohodlně dá dostat a není třeba batoh sundávat.

 

Bunda vs. Batoh

Foto: Vstup do kapes je však v pořádku / SOLDATO Team

 

Raptor má kapuci, která není ani oddělávací, ani rolovací do límce. Je plně přiznaná. A je super. Přesně odpovídá anatomii hlavy a po nastavení pomocí stahovacího systému (tvořeném gumicukem a páskem na sucháč) dokonale sedí. Tak dobrý výhled jsem s nasazenou kapucí už dlouho neměl. Super je i štítek, který drží a zabraňuje dešti stékat do obličeje. Kapuce se opravdu povedla.

 

Kapuce bundy

Foto: Asi nejlepší kapuce, kterou jsem u bundy měl / SOLDATO Team

 

Po obléknutí se ještě snažím bundu přizpůsobit a hledám stahování. V pase není (vzhledem ke střihu bundy by tu asi ani nemělo moc práce...), ale nechybí ve spodní části. Znovu funguje velmi dobře a není problém si spodní část upravit ke svým potřebám.

 

Stahování goretexové bundy

Foto: Stahování je jen ve spodní části bundy / SOLDATO Team

 

V bundě se nakonec cítím opravdu pohodlně. Na závěr ji sundávám, a chci ji odložit na věšák. Marně však hledám poutko. Na typickém místě, tedy uvnitř v zadní části, totiž není. Poutko se nalézá vzadu na kapuci, pod stahovacím systémem. Není moc velké, nepřekáží a slouží svému účelu. Bundu tak můžu v klidu pověsit, a nechat třeba prosušit. Trochu jsem tápal nad tím, proč je poutko umístěno tak netradičně. Ale naštěstí mi to z Tilaku vysvětlili – když poutko utrhnete, tak nepřijdete o nepromokavost bundy, protože nenarušíte podlepení... Jednoduché.

 

Jak sušit bundu

Foto: Očko na pověšení je na netradičním místě / SOLDATO Team

 

Znovu beru Raptora od Tilaku do rukou, tentokrát však jako voják, který si tuto bundu bere na patrolu. Hážu na sebe další vybavení, tedy balistickou vestu, bojový opasek a samozřejmě batoh. Goráčovku balím do batohu. Tady se mi osvědčilo budnu srolovat a vložit do kapuce. Dobře tak drží tvar a i velikostně je to něco, co mi v batohu pěkně zapadá mezi další vybavení.

 

Jak správně balit bundu

Foto: Zabalit do kapuce a máte Raptora vždy po ruce / SOLDATO Team

 

Vypadá to, že bude pršet. Takže si oblékám Raptora. Pod vestu. To je vcelku ok, ale dole narážím na problém. Tím je bojový opasek. Spodní část bundy není příliš široká, takže přes opasek nelze přetáhnout. Zkouším rozepnout boční rozparky, jejichž zip je znovu velmi dobře hmatný a navíc dole jištěný páskem na druk. Raději bych ale byl, kdyby zde jezdci nebyli prodloužením vybaveni. Při ukládání pistole do pouzdra zde totiž zavazí a znesnaďnují tak uložení záložní zbraně.

 

Tasení zbraně s obléknutou bundou

Foto: Tady bych se asi spokojil jen s jezdcem / SOLDATO Team

 

Pokud tedy oba rozparky plně rozepnu, situace se trochu zlepšuje. Ale stále to není úplně ono. Hlavní je, že se dostanu k sekundární zbrani. Bunda se v podstatě rozdělí na přední a zadní část. Ty pak obě tak nějak překrývají opasek s výstrojí, ke které se po troše snahy dá i dostat. Bavíme se zde o plně osazeném opasku. Pokud bych tam měl třeba jen pouzdro se záložkou, a jeden dva zásobníky, je to už relativně v pohodě.

 

CQB okna

Foto: Kompatibilita s osazeným opaskem je špatná / SOLDATO Team

 

Další variantou je zakasat bundu do kalhot. To jde velmi dobře, protože úzká spodní část v kalhotech nijak zásadně nezavazí. Horší je to ale pak s odolností proti dešti. Při nějakém mírnějším deštíku to ještě jakž takž jde. Při větším slejváku už ale hrozí, že se voda po bundě dostane i do kalhot. Jenže, pokud jsou to klasické bojové kalhoty, tak stejně promoknou... Nebo můžete mít i kalhoty goráčové, a pak je samozřejmě lepší bundu nezakasávat a opasek hodit přes bundu. Samozřejmě se naskýtá i varianta uložit opasek do batohu a fungovat jen ve vestě. I tak se to totiž dá dělat, a na zelenou taktiku je to možná i vhodnější.

 

Jak se oblékat na CQB

Foto: Do klahot je to naopak díky užšímu spodku v pohodě, ale... / SOLDATO Team

 

Pokud mám na hlavě helmu, kapuce si s ní velmi dobře poradí. Samozřejmě musím bundu rozepnout, abych získal prostor k nasazení kapuce. Pak jen stačí bundu dopnout, pomocí utahovacího systému usadit kapuci na helmě a hotovo. Znovu se ukazuje, že kapuce je opravdu povedená.

 

Kapuce a přilba

Foto: S blembákem naprosto bez problémů / SOLDATO Team

 

Přední kapsy v této situaci zmíním jen okrajově. Jsou pod vestou, a i když se do nich při troše dobré vůle nějak dostanu, nic moc tam mít nechci. No, možná mapu. Na tu by mohly ploché kapsy stačit, také je fajn ji proti nepřízni počasí ochránit (i když je ve fólii). Znovu se tak ukazuje, že jsou zde naložené kapsy zbytečné.

 

Kapsy na rukávech jsou ok a na nějaké maličkosti se hodí. Někdo tu má mobil (větší iPhone se tam vleze tak tak...), jiný třeba buzolu nebo bloček. Musím však přiznat, že osobně v těchto kapsách nic moc nenosím. Ani třeba na UBACSu. Budu rád, když mi v komentářích napíšete, jak tyto kapsy využívate vy.

 

Co nosit v bojové bundě

Foto: Na rychlé odložení něčeho jsou boční kapsy ok / SOLDATO Team

 

Pokračuji v patrole. Musím uznat, že odolnost proti nepřízni počasí je opravdu na vysoké úrovni. Voda se na tělo nedostane, stejně tak silný vítr nemá šanci. Udávaný vodní sloupec 28.000 mm je dostatečný. Velmi příjemný je i stojací límec, který dokonale chrání krk a ještě se pod něj vejde nákrčník.

 

Na patrole se ale objevuje i několik stinných stránek Raptora. Předně, při zvýšené tělesné námaze nestíhá bunda odvádět tělesné teplo. I když je prodyšnost deklarována na Ret: < 11,00, což je dobré číslo, své limity má. Při teplotách okolo deseti stupňů na ně přijdete velmi brzy... Tady ke slovu přichází systém ventilace. V podpaží je zip se dvěma stejnosměrnými zipy. Můžete si tak nastavit velikost ventilace, a to až do maximální délky „díry" téměř 40cm. Pomoci může také rozepnutí bundy jak u krku, tak ve spodní části. Tilak zde udělal co mohl. Klobouk dolů. Přesto se můžete v Raptoru začít „vařit".

 

Jak se neuvařit v bundě

Foto: Pro odvětrávání už asi nelze více udělat / SOLDATO Team

 

Druhým problémem je, že bunda šustí. To je prostě fakt a nemá smysl to řešit. Je to vlastnost tohoto materiálu a vyřešit to lze jen jeho změnou... Při běžné činnosti to tak hrozné není, a dá se s tím fungovat. Pokud bych ale šel na průzkum, chtěl bych být hodně tichý, už to je problém. Takže je třeba se trochu zamyslet, na jakou akci si goráče beru. Tento problém mají samozřejmě všechny bundy z tohoto materiálu. I proto se goráče při patrolingu až tak moc nepoužívají a odpočívají v batohu, aby svou práci odvedly jinak a jindy.

 

Jak se chovat v lese

Foto: Na patroling do lesa? Asi ne... / SOLDATO Team

 

Ptáte se jak? Velmi často se goráčovka využívá při statické činnosti. Jsem na patrolovací základně, ve shromaždišti... Trávím tam delší dobu, nic moc nedělám. A chci být chráněn proti tomu nepříjemnému dešti a větru. Samozřejmě jsem v akci a vestu si moc sundávat nemohu... Takže hrábnu do báglu, vytáhnu tu krásnou goráčovku co tam mám. Hodím ji přes gear a... A i když bundu přes vestu vcelku snadno nasadím, už ji jistě nezapnu. To fakt zamrzí. Přitom tohle je způsob použití, který vojáci reálně využijí opravdu často. Tohle je omezující a je to fakt škoda. Stačí volnější střih a problém by zmizel...

 

Jak se oblékat do práce

Foto: Nekompatibilita s vestou zamrzí. Škoda / SOLDATO Team

 

Závěrem zkušeností z používání se znovu dostávám na začátek. Barevné provedení je jen pro vyvolené jednotky. A takových, které mohou nosit jednobarevné oblečení je opravdu málo... Nad vzorem 95 nemá smysl plakat a vzhledem k jeho plánové „odstávce" asi ani nemá smysl se o něj snažit. Kdyby tak Tilak znovu obnovil Multicam, bylo by to alespoň pro některé velkou výhrou.

 

I přes absenci maskovacího potisku jsme však Raptora prohnali přes nokťák. Dobrou zprávou je, že nijak výrazně nesvítí. Při nočních operacích je tak z tohoto pohledu bunda dobře použitelná. 

 

Noční operace

Foto: Na nokťáku se zdá vše ok / SOLDATO Team

 

Odolnost

Použitý materiál je sám o sobě velmi pevný. Odolnost proti dešti jsem již zmínil, zde se podíváme hlavně na mechanickou odolnost a celkové zpracování. Je vidět, že se tu přemýšlelo. Všechny švy jsou příkladně podlepeny a to opravdu pečlivě. Takové maličkosti, jako třeba absence šití na ramenou, voděodolné zipy kapes nebo laminované garáže pro jezdce zipů, jsou příjemným bonusem. Zpracování je prostě na špičkové úrovni a je vidět, že Tilak své výrobky dělá opravdu srdcem.

 

Co zvolit do nepříznivého počasí

Foto: Prší a prší. S Raptorem jsem v suchu / SOLDATO Team

 

Trochu jsem měl obavy o suchý zip na utahovacích páscích rukávů. Ty jsou používány velmi často, takže se dá očekávat, že časem sucháč nebude fungovat tak kvalitně. Zatím je ale vše ok a vypadá to, že zvolený suchý zip je dostatečně kvalitní.

 

Po testu jsem bundu pořádně prohlédl a mechanické poškození z vnějšku jsem nenašel žádné. Pravdou je, že jsem se v bundě nějak moc neplazil, neprolízal jsem trní atd. Při jejím nošení jsem trochu rozmýšlel, kam v ní vlezu. Přesto jsem se k ní nějak oheduplně nechoval a párkrát jsem se tu otřel o zeď, tam ji „škrábl" zbraní... Vše ok.

 

Jak spravit bundu s Gore-Tex

Foto: Drobná oděrka... / SOLDATO Team

 

Raptora jsem prohlédl i zevnitř. Zde jsem našel malé překvapení. Ve spodní části bundy, okolo vstupu tkanic utahování, je mírně prodřený materiál. Jsou tu různé hranky, které nejspíše v kontaktu s opaskem (nebo něčím podobným) způsobily prodření. Drobnost bez vlivu na funkčnost. Ale zamrzí.

 

Celkově je bunda ve velmi dobrém stavu. Je to vybavení, které na sobě nemáte neustále. Většinu času čeká na svoje poslání, zabalená v batohu. Důležité je jedno. Pokud přijde její chvíle, svoji práci stále odvádí dobře – nepromokne. A vy tak zůstanete v suchu.

 

Tilak Raptor Military test

Foto: Nasadit kapuci a hurá do akce. Ale jen do některé... / SOLDATO Team

 

Verdikt

Tilak Raptor MiG je původně expediční horolezecká bunda, modifikovaná pro vojenské použití v potenciálně extrémních podmínkách. Extrémní je pro běžného vojáka i cena 10.490kč, která je však u podobného typu špičkového vybavení běžná. Na bundu jsem je díval různými pohledy. Jedním pohledem je to super nepromokavá bunda military vzhledu, která perfektně odvádí svoji práci. Pomáhá mi v plnění úkolů na kurzech, na střelnici, při lehkých přesunech. Tam všude mi dopřává komfort i ve velmi nepříznivém počasí. Dokáže zaujmout i svým designem a zpracováním. Jenže pak se na Raptora podívám pohledem běžného vojáka, který goráčovku používá trochu jinak. A narážím při skutečné vojenské práci na některá omezení. Pokud si je uvědomím a dokáži s nimi žít, respektive plnit úkoly, tak Raptora beru. V opačném případě je ale lepší se poohlédnout po jiném řešení vojenského svrchního odívání. Můžeme si jen přát, aby někdy v budoucnu byl Raptor, nebo podobná bunda od Tilaku, opravdu Military Gear. Se vším všudy.

 

 

Líbí se nám:

+

Odolnost proti nepřízni počasí

+

Řešení kapuce

+

Celkové zpracování

Nelíbí se nám:

-

Užší střih

-

Omezené barevné provedení

-

Nakládané přední kapsy

 

Hodnocení SOLDATO teamu

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Update: 

 

Recenze vsadky do bundy Tilak Raptor: Pro bojovníky nezbytnost

 

Při testování bundy Tilak Raptor MiG nám byla od začátku jasná jedna věc. Tohle je super bunda. Je na ní ale vidět, že vychází z civilního modelu. A vojáci prostě goráče nosí trochu jinak. V recenzi bundy je to vcelku jasně popsáno. Samozřejmě jsme to s firmou řešili. Dali jsme jim nějaké návrhy, od změny střihu (což by samo o sobě přinášelo další komplikace), po návrh pruhu goráče se zipy po obou stranách, který by bundu rozšířil. No, a dál to bylo na Tilaku, jak se s tím popere. A popral se s tím rychle. Jestli se s tím popral i dobře, to si teď můžete přečíst v této rozšiřující recenzi.

 

Inovace bundy Tilak Raptor

Foto: Takhle vypadá bunda Tilak Raptor MiG / SOLDATO Team

 

Někdy letos v červenci mi došel z Tilaku mail, že už se vyrábí prototyp vsadky. „Vsadky?", říkám si já. Co to sakra vsadka je? Pak mi to došlo - je to ten pás goráče, který si vsadíte do bundy Raptor, a tím ji rozšíříte tak, že se pod ní vleze i balistická vesta. Ok, tak na to jsem zvědavý, protože to by podstatnou měrou změnilo moje nahlížení na celou bundu. 

 

Vsadka do bundy Tilak Raptor

Foto: Tak to je ona - Vsadka do Raptora / SOLDATO Team

 

Netrvalo to dlouho, a tato vsadka byla doma. Na první pohled jednoduchý pás Gora-Texu, který ale při bližším zkoumání ukrývá pár vychytávek. Zip po obou stranách bych tak nějak očekával a samozřejmě tu je. Díky němu si vsadku připnete na bundu a můžete ji nadále používat tak jak jste zvyklí.

 

Bunda Tilak Raptor vsadka

Foto: Po nasazení tu je znovu Raptor / SOLDATO Team

 

Smysl dvojice druků, které jsou umístěny ve spodní a horní části, mi ale zpočátku unikala. No, při testu na to přijdu.

 

Jak rozšířit bundu Tilak Raptor

Foto: Detail rubové strany vsadky / SOLDATO Team

 

Otáčím vsadku a v její horní části se objevuje na dotek příjemný semiš. Detail, který by si asi kdekdo odpustil. Ale Tilak ne, ten to chce mít vymazlené do každého detailu. Takže to místo, které se dotýká vašeho obličeje, je z příjemného materiálu a nošení bundy zůstane příjemné i se vsadkou.

 

Jak nosit goráčovku

Foto: Bez vsadky a s balistikou si ani neškrtnete / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Nejdřív přemýšlím, kam se vsadkou když ji nepotřebuji. Do batohu? Ne, lepší by byla přímo v bundě. Takže ji skládám a strkám do kapsy Raptora. Vejde se tam naprosto v pohodě a ani tam není nijak cítit. Opravdu, ten pás goráče se dá lehce zbalit a ani hmotnost není nijak obtěžující. O přenášení vsadky je tedy postaráno.

 

Jak zvětšit bundu

Foto: Vsadka se v klidu schová do kapsy / SOLDATO Team

 

Ne vždy chci vsadku mít na Raptorovi nasazenou. Jakmile se ale na základě informací k dalšímu úkolu rozhodnu, že potřebuji Raptora rozšířit, je nasazení vsadky velmi rychlé. Prostě nasadíte na zip, zapnete a hotovo. Bunda se rozšíří o cca 15 cenťáků a dál čeká na svoji práci. Na první pohled skoro nepoznáte, že tam je něco navíc. Pruh zipu navíc ale dává jasně najevo, že tohle už není obyč Raptor. Tohle je rozšířený Raptor.

 

Goratexová bunda Tilak

Foto: Po nasazení vsadky se Raptor tváří jakoby nic / SOLDATO Team

 

Na nic nečekám, hážu na sebe vestu a oblékám bundu. Nedočkavě ji zapínám a...

 

Tilak Raptor inovace

Foto: Nedočkavě bundu zapínám... / SOLDATO Team

 

...a je to v pohodě. Bundu krásně zapnu i přes nasazenou, plně nastrojenou balistickou vestu. Necítím se nijak nekomfortně, upnutě. Je to tak akorát. Samozřejmě bude ve finále záležet na vaši postavě a objemu vesty. Myslím ale, že pro drtivou většinu vojáků, kteří chtějí a potřebují nosit Raptora přes vestu, bude tohle naprosto dostatečné.

 

Raptor se vsadkou

Foto: ...a je to v klidu. Jsem v goráčovce i s vestou / SOLDATO Team

 

Po oblečení ještě samozřejmě zkouším nasadit a dotáhnout kapuci. Trochu materiálu tam přeci jen přibylo, tak snad s tím nebude problém. A není. Kapuce se musí stáhnout jen o trochu více, pak nadále plní svoji funkci. Také kolem krku je vše dostatečně utěsněno.

 

Kapuce bundy Tilak

Foto: I kapuci v klidu zapnu / SOLDATO Team

 

Teď ale přichází to nejdůležitější. Potřebuji se přeci dostat k zásobníkům co mám na vestě. A asi nechci pořád bundu rozepínat a zapínat. A tady vídím, že se v Tilaku někdo zamyslel. A zpětně musím poděkovat, že se firma nerozhodla pro změnu střihu, kde by byl stále jen jeden zip.

 

Bunda a balistika

Foto: Mírně rozepnu oba zipy / SOLDATO Team

 

V případě vsadky a dvou zipů si totiž bundu krásně rozpnete a tím vytvoříte dostatečně široký prostor k tomu, abyste se dostali ke své výbavě v přední části vesty. Tedy především k zásobníkům. A dostanete se k nim naprosto v pohodě.

 

Jak na balistickou ochranu

Foto: A hned jsem u výbavy / SOLDATO Team

 

Aby vám zbytek vsadky jen tak volně nevisel a neplandal, můžete použít dvojici druků. Jo, přesně ty druky, u kterých jsem zpočátku nevěděl k čemu jsou, a které mi teď zcela intuitivně padly do ruky a nabízely se k zapnutí. Takže stačí secvkanout vrchní druky s jejich bratříčkama vespod, trochu doupravit zip, aby vše přesně sedělo, a hotovo. Máte na sobě goráčovku a zároveň máte i přístup k vybavení vesty. Super.

 

Tilak Raptor test

Foto: Díky drukům si zajistím plandající konec vsadky / SOLDATO Team

 

Samozřejmě tohle řešení není do úplného slejváku. Tam tak nějak předpokládám, že by vám voda dírou stékala po vestě, a pod vestu. Ale protože je každý voják chytrý (tedy alespoň ti, co znám...), tak si dokáže svoji výstroj přizpůsobit. Je tedy jen na vás, jestli potřebujete mít k výstroji bleskový přístup, nebo raději celou bundu zapnete a budete se chránit proti nepřízni počasí.

 

A to je to hlavní, co vlastně vsadka od Tilaku nabízí. Možnost volby. Bez ní to máte s Raptorem jasně dané. Oblíknete ho sice přes výstroj, ale už ho nezapnete. Ende šlus... Vsadka vám ale dovolí si Raptora přizpůsobit k obrazu svému.

 

Zadní část Tilak Raptor

Foto: Bez nebo s? Je to na vás / SOLDATO Team

 

Chci užší střih? Strčím vsadku do kapsy a mám klasického Raptora. Potřebuji širší střih? Ale beze všeho. Nasadím vsadku a mám to. Super. Podle komentářů, které jsem zahlédl na sociálních sítích po zveřejnění vsadky mám dojem, že nejen já mám pocit, že tohle se povedlo. Jednoduché a inovativní řešení. Tak to má být.

 

Závěrem si musím jen povzechnout nad tím, že Raptora ve vz. 95 se asi nedočkáme... Musíme tak jedině doufat, že se České Armádě podaří brzy vyvinout svůj nový maskovací potisk, a že na to bude Tilak reagovat. Ale to je budoucnost. Zatím buďme rádi alespoň za Raptora v Multicamu. A vzhledem k tomu, jak dokázal Tilak zareagovat u vsadky tak věřím, že své military zákazníky nenechá na holičkách. 

 

Jinak vsadka by se měla začít prodávat někdy začátkem prosince. Cena? Ze zákulisních informací mám info, že to bude kolem čtrnácti stovek. A samozřejmě vsadka bude v různých velikostech tak, aby přesně seděla na tu kterou bundu. Určitě budu rád, pokud mi pak do komentářů napíšete, jestli o této vychytávce přemýšlíte. Díky. 

 

Jak si poradit s kritikou

Foto: Pro práci v balistice je vsadka nezbytností / SOLDATO Team

 

Verdikt

Vsadka do bundy Tilak Raptor MiG je jednoduché řešení, které vám ale bundu Raptor posune ještě o třídu výše. Znovu se ukazuje, že to nejjednoduší řešení dotažené do posledního detailu je to nejúčinější. Vsadka od Tilaku to jasně dokazuje. V kombinaci s ní se totiž z Raptora stává opravdu oblečení, které si plně zaslouží přídomek Military Gear. 

 

Líbí se nám:

+

Inovativní řešení

+

Jednoduchá manipulace

Nelíbí se nám:

-

Nic mě nenapadá

 

Hodnocení SOLDATO teamu

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

Jak a proč testujeme?

  

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

 

 

Šarže Kvality



Zapůjčil:

 

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 06.11.2020 Čas: 20:04

Jamal: To je těžké srovnávat. Materiál je kvalitnější. Jde pak o to, co od bundy čekáte, ale hlavně, jak aktivně ji používáte. Jestli si ji občas na sebe hodíte v autoparku nebo na střelbách, tak stačí fasovaná. Jestli trávíte dlouhé dny v lese, je Raptor jasně lepší. Problémem tak hlavně stále zůstává barva - drtivá většina útvarů v tom tak má jasno... Škoda.

avatar
Jamal Datum: 28.06.2020 Čas: 10:54

Zdravím, zajímalo by mě srovnání s fasovaným
Goráčem, primárně protože, ten ve vz.95 je. Jsou vlastnosti srovnatelné (minimálně propustnost atd., střih moc řešit nejde). samozřejmě, že raptor má dost vychytávek, ale jestli je fasovaný goráč dostatečné alternativa Raptora, nebo jsou to nebe a dudy? Myšleno pro vojenské používání.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava