Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze čelovky Fenix HL60R: Brutalita na čele

Datum přidání 07.06.2018   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Mezi nepostradatelnou výbavu každého vojáka na (téměř) jakékoliv akci patří jistě čelovka. Světlo se dost často hodí, a mít při svícení volné ruce se hodí ještě víc. Prostě si už ani nedokáži představit, že bych v batohu či ve vestě nějakou tu čelovku neměl. A tady je ten kámen úrazu. Nějakou? Ale jakou? Pravidelní čtenáři již jistě ví, že ideální vojenskou čelovku už pár let hledám. Našel jsem ji? To se dozvíte na konci této recenze z testování čelovky Fenix HL60R.

 Vojenská čelovka Fenix HL6OR

 Foto: Fenix HL60R / SOLDATO Team

 

K čemu že čelovku vlastně používám? Ke spoustě věcí. Od svícení při pobytu na základně (čtení si když ostatní spí, noční cesty na záchod...) až po svícení v bojovém prostředí (silné světlo při prohledávání protivníka v léčce, čtení mapy v patrolovací základně...). Tam všude se kromě taktické svítilny na zbrani čelovka opravdu hodí. Jaké jsou mé požadavky na tu ideální čelovou svítilnu? Silné světlo, slabé světlo, červené světlo, odolnost, snadné ovládání, vysoký rozsah pohybu, dobrá výdrž, kompaktní rozměry, nízká hmotnost... Je to pár věcí, na které kladu důraz (a které se občas vzájemně trochu vylučují), ale najít vše v jednom výrobku je těžké. Znáte to, jedna má to, druhá zas ono... Po vyzkoušení Petzlovek, PrincetonTeců, BlackDiamondů, Nitecorů, LedLenserů a já nevím čeho všeho ještě jsem se mrkl na (v té době...) novinku od firmy Fenix.

 

Pár svítilen Fenix mě díky dlohodobé spolupráci s českým zastoupením této firmy, tedy se společností Kronium.cz, už rukama prošlo. Naposledy to byla dobíjecí taktická svítilna TK20R, kde jsem pochopil výhody dobíjecích svítilen. Proč to ale zmiňuji? Protože se v tomto testu podíváme na první dobíjecí čelovku firmy Fenix, již zmíněnou HL60R. Tahle brutální čelovka (a to jak výkonem, tak i zdánlivě velikostí) mě totiž okamžitě zaujala. Zdálo se, že by mohla splňovat většinu mých požadavků. A navíc se dělá i v pískově hnědé a s maskovaným páskem. Alespoň to tak vypadalo podle fotografií. Že by se konečně Fenix začal specializovat na military klientelu?

 

Ideální vojenská čelovka?

 Foto: Čelovka vypadá jako stvořená do vojenského prostředí / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Po krátké domluvě s firmou mi přišel balíček se svítilnou. Otevřu a... A ta písková barva je ve skutečnosti trochu zlatavě hnědá, ne úplně vojenská barva. Prostě jsem čekal trochu (dost) něco jiného. No nic, možná jsem měl zůstat u standardní černé. Ale pásek je barevně ok a čelovku si doladím barvou na zbraně.

 

Jinak vypadá čelovka fakt bytelně. Hlavní tělo vyrobené z hliníkové slitiny (extra odolné) je vsazeno do plastového držáku, který zároveň fixuje čelovku na čele. Plastem prochází standardní hlavový pásek, který jde oddělat. Proč oddělat? Protože jde čelovka vsadit do držáku na helmu. Ten jsem ale bohužel netestoval. Dále je čelovka vybavena ještě fixačním páskem přes hlavu. Ten šel ale hned pryč. Nemám ho rád...

 

4elovka na vojenské přilbě

 Foto: Na přilbě je to pohoda / SOLDATO Team

 

Při bližším zkoumání čelní strany si všímám hlavního reflektoru s LED diodou Cree XM-L2 T6 a dvojice postranních červených diodek. Na jedné straně je šroubovatelný kryt baterie a na té druhé pak talčítko spínače a zdířka Micro USB pro nabíjení. Jo, kabel je v balení, adaptér ne.

 

Jak vypadá čelová svítilna

 Foto: Hlavní reflektor a dvojice červených diod / SOLDATO Team

 

Určitě se ještě sluší zmínit základní TTD, takže tady jsou. Hmotnost je (ve stavu jak ji používám já) 152 gramů. Co se týká rozměrů, tak čelovka má na délku zhruba 9cm, na výšku nějakých 2,5 a na šířku 4,5 cm. Ale to jsou rozměry samotné čelovky. Plastový držák má obdélníkový rozměr 8,5 x 4,5 cm a od čela k diodě je to pak 5cm. Macek, no.

 

Velká čelovka s nízkou hmotností

 Foto: Velikost není nejmenší, je to ale stále akceptovatelné / SOLDATO Team

 

Fajn, jdu svítit. Zmáčknu spínač, čelovka třikrát bíle zabliká a zhasne. Hmm, tak takhle asi ne. Takže pokus číslo dva a spínač podržím trochu dýl. A čelovka svítí. Takže se musí zapnout dlouhým podržením. A taky se tak musí vypnout. Je to sice cca půl vteřiny, ale je to otravné. Někdy je půl vteřina celá věčnost. Co mělo být to zablikání při rychlém zmáčknutí? Trochu jsem to nechápal... Rozuzlení bude dále v recenzi.

 

Jinak i přes poměrně titěrnou velikost spínače není s jeho sepnutím problém. V boku čelovky je pěkně umístěn a lze v klidu namáčknout i v silnější rukavici. Přesto jsem později v lese zjistil jednu vadu, která mě dost vadila a zapsala se i do mínusů této svítilny. O co jde? Pokud mám čelovku na čele a chci ji zapnout, mám v podstatě dvě možnosti. První je zmáčknout spínač ukazovákem. Blbý je, že spínač jde vcelku ztuha (teda to je dobrý, jasně) a při mačkání si na čele posouvám celou svítilnu (to je to blbý). Navíc to není úplně intuitivní. Mnohem lepší je si čelovku ukazovákem podržet na straně baterie, a palcem zmáčknout spínač. To je v poho. Ale pak se to stane. Když se na to podíváte, je to hned jasné. Mám dlaň před diodou, takže si posvítím do ruky a tak trochu (při plném výkonu tak trochu víc...) se oslním. Má to ale i svoji výhody - pokud na diodu pořádně ruku přimáčknu, zacloním ji úplně a neprozdradím se špatně zvolenou intenzitou světla. Nakonec jsem si stejně našel ještě jiný způsob, který není tak intuitivní, ale dá se na něj zvyknout. Hlavně je použitelný.

 

Zapínání světla čelovky

 Foto: Tohle je oslňující... / SOLDATO Team

 

Ani systém přepínání režimů není pro mě ideální. Režimů svícení je celkem šest. 5, 50, 150, 400, 950 a 1 lumen červené diody. To je pro vojenské potřeby až moc. Vystačil bych si se čtyřmi. Hrůza nastává, když hledáte ten ideální. Musíte se proklikat postupně všemi režimy. A když ho přeskočíte, tak zase znovu celé dokolečka... Otravné a zdlouhavé. Tedy v taktických podmínkách. Jinak se na to dá asi zvyknout a pro běžné používání se může jednat o vcelku logické přpínání režimů. Nechybí (naštěstí) pamět na posledně zvolený režim svícení. To celé věci alespoň trochu pomůže.

 

Jakmile se tedy proklikáte k požadovanému režimu, nastává to pravé svícení. Zvláště v nejvýkonějším režimu je to fakt brutus, a mít na čele 950 lumenů výkonu, který vám v pohodě svítí přes hodinu a půl je něco, na co se dá rychle zvyknout. Tohle je prostě paráda.

 

Nízká svítivost čelovky

 Foto: Porovnání nejslabšího výkonu...  / SOLDATO Team


Super výkoná čelovka má 950 lumenů

 Foto: ...s tím nejsilnějším. Tady už nahrazuje reflektor auta.  / SOLDATO Team

 

Světelný kužel je nastaven napevno, nejde zaostřovat. Poměrně výrazný a silný střed doplňuje o poznání slabší, přesto stále dostatečně prosvětlený okraj. Řekl bych, že boky jsou dostatečně prosvícené, díky čemuž si udržujete přehled o okolí. Je to samozřejmě odvislé od použitého výkonu. Udávaný dosvit 116 metrů je pro vojenské použití naprosto dostatečný, a z reálného použití se mu dá věřit. Celkově se dá říci, že světelný výkon je jedním z velkých kladů této čelovky. Kdyby se ubraly dva režimu výkonu, bylo by to téměř ideální.

 

Jak vypadá kužel světla čelovky

 Foto: Kužel světla je v pořádku / SOLDATO Team

 

Co červené světlo? Naštěstí tu je. To je ta lepší zpráva. Má výkon 1lm. A to je ta horší zpráva. Pocitově bych řekl, že je to trochu málo. Člověk se musí hodně snažit, aby pod červenými ledkami něco viděl. Na nějaké čištění zbraně na koleni či čtení mapy to ještě (pro ty s lepšíma očima...) jakž takž jde. Na pohybové aktivity ale rovnou zapomeňte. To se opravdu moc nedá. Ubrat dva režimy na bílém světle a přidat jeden silnější na červeném... Škoda.

 

4elovka s červeným světlem

 Foto: Červené světlo by mohlo být silnější / SOLDATO Team

 

Co ale zase naopak potěšilo, je polohování svítilny. Je jedno jestli si chcete svítit pod ruce, kousek před sebe nebo do dálky. Úhly naklápění jsou vskutku velkolepé. Odstupňování je po malých kouscích (čelovka nabízí celkem 17 poloh) a tak si opravdu každý najde ten svůj úhel. Jednotlivé "překlikávání" nevyžaduje příliš síly, přesto je přesné a jisté. Ve zvolené poloze čelovka drží jak přibitá a nestalo se mi, že by mi samovolně spadla do jiné polohy.

 

Jak si nastavit čelovku

 Foto: Nastavení úhlů svícení je prostě vynikající / SOLDATO Team

 

Jak se takový macek nosí? Kupodivu dobře. Pásek je sice standard s klasickým nastavením obvodu, ale je dostatečně pevný a v kombinaci s (správně tvarovaným) plastovým držákem těla čelovky na hlavě drží velmi dobře. Hmotnost ani nevnímáte. Stejně tak se dá čelovka páskem v klidu připevnit na přilbu. Tady bych ale hrozně rád zkusil již zmíněný držák ALG-03. Ten to celé asi posune zas někam dál.

 

Jak sedí čelovka na hlavě

 Foto: Zadní strana / SOLDATO Team

 

Čelovka svítí, vcelku dobře se nosí. Je načase zjistit jak je to s výdrží a dobíjením. Výdrž je naprosto luxusní. Uvnitř svítilny se totiž skrývá dobíjecí Li-ion akumulátor 18650 s velkou kapacitou 2600mAh. Nebudu sem dávat žádné časové údaje, ty jsou vždy hodně závislé na mnoha faktorech. Z reálných zkušeností ale mohu říci, že při běžném používání vydrží čelovka týdenní cvičení bez problémů a bez dobíjení. Udávaným parametrům výdrže výrobce se tak dá asi věřit. Samozřejmostí je i postupné pohasínání vyšších výkonů při ubývání kapacity baterie.

 

Jak ale zjistíte, že už baterka ztrácí kondici? Pamatujete na to rychlé zmáčknutí spínače a zablikání? Jak jsem již říkal, zprvu mi nebylo jasné, o co se vlastně jedná (návody zásadně nečtu...). Postupem času jsem ale zjistil, že je to právě indikátor nabití baterie. Zabliká bíle, je to ok. Kombinace bílého a červeného blikání znamená, že je kapacita baterie nízká (těžko říci, co to znamená a kolik procent ještě zbývá) a pokud už blikají jen červené diody, je baterie v kritickém stavu (prý je to pod 20%) a je třeba se začít ohlížet po zásuvce... Když je baterka fakt na dně, blikají červené diody stále. To asi aby se baterka ještě rychleji vybila...

 

Svítilna čelová Fenix

 Foto: Světlo pro jakoukoliv práci / SOLDATO Team

 

Nabíjení je pak jednoduché. Stačí jen adaptér nebo počítač s USB, microUSB kabel a nabíjíte. Je jedno jestli ze zásuvky nebo powerbanky. Při nabíjení vesele poblikávají červené diody. Jakmile je plně nabito, tak jen svítí. Celé to u úplně vybité baterky trvá něco přes tři hodiny. To není vůbec špatné. Pořád si myslíte, že dobíjecí čelovka není do taktického prostředí vhodná? Velký omyl. Pokud totiž nemáte jak baterii dobýt, čelovka úplně v klidu schroustne i klasickou CR123A. Super.

 

Jakou dobíjecí čelovku

 Foto: Možnost dobíjení prostě musíte ocenit / SOLDATO Team

 

Brutální světlo, brutální odolnost?

Světlo je jedna věc. Aby čelovka v drsném vojenském prostředí vydržela, je ale věc jiná. Ani tady Fenix HL60R nedělá kompromisy. Masivní kovové tělo vydrželo zatím vše. A vypadá, že je asi nezničitelné. Problém se nevyskytl ani v plastovém uchycení držáku. Pády na zem bez problémů. Voda? Nevadí. IPX-8 jsou zaručené dva metry pod vodou. Po zkušenostech s jinou nabíjecí svítilnou od Fenix jsem měl trochu obavy o kryt konektoru nabíjení. Naštěstí je tady vše v naprostém pořádku. Samovolně se pryžová krytka neuvolní. Celkově je zpracování a odolnost na velmi dobré úrovni a čelovka si nechá líbit i drsnější zacházení.

 

Taktická čelovka

 Foto: Fenix HL60R voják jistě využije / SOLDATO Team

 

Verdikt

Čelovka která klame tělem. I když se zdá velká, má čelovka Fenix HL60R přijatelnou hmotnost, která z ní v kombinaci s příjemným nošením a cenou 2099,- dělá spolehlivého společníka do temných míst. Velikosti každopádně odpovídá opravdu brutální výkon 950 lumenů, který zaručuje nekompromisní svícení. Škoda jen slabší červené diody a ne úplně dobře zpracovanému systému přepínání režimů světla. Pochvalu si naopak zaslouží možnost dobíjení, dobrá odolnost a možnosti nastavení úhlů svícení. Není to dokonalá vojenská čelovka. Přesto se nebojím ji do vojenského prostředí doporučit. Svým světlem vám posvítí kam potřebujete a díky ní nic nepřehlídnete. I to vám může v určitých situacích zachránit život.

 

 

 

 

Líbí se nám:

+

Super výkonné světlo

+

Bohaté úhly svícení

+

Možnost dobíjení

Nelíbí se nám:

-

Zdlouhavý systém zapínání 

-

Systém přepínání světla

-

Slabší červená dioda

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

 

Zapůjčil:

Kronium - Dodavatel svítilen Fenix

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 14.10.2018 Čas: 10:37

Smurf:
Čelovku Nitecore HC65 aktuálně testujeme, takže srovnání si pak bude moci udělat každý sám. Určitě je v něčem lepší. Na druhou stranu má pár neduhů, kterých je zase prosta čelovka od Fenixe... Ale opravdu si počkejte na recenzi a uvidíte sám.

Pravdou je, že tyto dvě čelovky jsou si velmi podobné...

avatar
Smurf Datum: 14.10.2018 Čas: 08:33

Docela by mne zajimalo porovnani s Nitecore HC65. Typove stejna svitilna a rekl bych prosta neduhu Fenixe. Navic ma nabijeci micro usb schovane pod sroubovacim vickem s gumovym okrouzkem ne tak blbe z venku pod krytkou jako Fenix. Myslim ze je to lepsi produkt, ale je to jen muj nazor.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava