Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Svítilny

Recenze čelovky Fenix HM61R Amber: Trochu jiná čelovka

Datum přidání 02.11.2020   Rubrika rubrika: Svítilny    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Vždycky jsem tvrdil, že voják by u sebe měl mít čelovku. Těch situací, kdy si potřebuje posvítit a zároveň mít volné ruce je nepočítaně. A je jedno, jestli je to na cvičení, nebo v ostré akci. Jenže to není jen o čelovce. Potřebujete ještě nějakou svítilnu na zbraň. Vlastně na dvě zbraně. Pak možná svítilnu do ruky. A taky světlo na přilbu se hodí. Postupem času jsem tedy dospěl k názoru, že čelovku vlastně nepotřebuji. Tedy potřebuji, ale trochu jinou…

Test čelovky Fenix HM61R Amber

Foto: Fenix HM61R Amber / SOLDATO Team

 

Abych to vysvětlil. Čelovku určitě ano. Ale čím dál více se na trhu objevují modely, které nejsou jen čelovkami. Jejich použití je mnohem více univerzálnější. Ať už co se týká světelného rozsahu, který se pohybuje od několika lumenů svítivosti k hranici 1000 lm. Přes různé barvy světla, kdy se i do civilních čelovek dostává více a více červené světlo. Až přes možnosti nošení svítilny, kdy už není čelovka limitovaná jen nošením na hlavě.

 

Univerzální čelová svítilna

Foto: Čelovka už nemusí být jen na čele / SOLDATO Team

 

Myšlenka je tedy taková, mít místo několikati svítilen jen jednu univerzální. I když vím, že rozhodně nezastoupí puškové a pistolové svítilny, tak to ostatní by mohla. Tzn. mít svítilnu jako čelovku a zároveň jako výkonné světlo do ruky. Jasně, můžete namítnout, že vlastně jakoukoliv čelovku můžu mít v ruce. A máte svým způsobem pravdu. Ale je rozdíl mít v ruce čelovku o svítivosti 100 lumenů, a svítilnu o výkonosti 800 lumenů. Jinými slovy - mít vysoce výkonnou čelovku vlastně není úplně od věci. Je to prostě jen jiný úhel pohledu.

 

Jak vypadá čelová svítilna Fenix

Foto: Čelovka na první pohlded nevypadá vůbec špatně / SOLDATO Team

 

Znovu tu je Fenix

Naši věrní čtenáři si jistě pamatují, že pár svítilen z produkce firmy Fenixlight jsme již v testu měli. Většinou jsme si u nich chválili rozumnou kvalitu za rozumnou cenu. Také výkony svítilen Fenix byly většinou velmi dobré. Tato firma však neusíná na vavřínech a stále rozšiřuje nebo modifikuje svoji modelovou řadu, a právem se tak stala mezi světloholiky velmi oblíbenou.

 

Naši věrní čtenáři si také jistě pamatují, že jsem se chtěl s čelovkami na nějakou dobu rozloučit. Projekt hledání ideální vojenské čelovky jsem měl za uzavřený. Čelovek jsme v testech měli opravdu dost a dá se říci, že většina známých světových firem se už v naší recenzi objevila. Ale pak se znovu ozvali lidé ze společnosti Kronium, a že mají novinku, na kterou bysme se mohli mrknout vojenským okem. "Ok", říkám já. "Jen se mrkneme. Žádný velký test, žádná recenze..."

 

Vojenský test čelovky

Foto: I když outdoorová, do military zapadne / SOLDATO Team

 

Nakonec jsem sám do Kronium volal a říkám, že do recenze jdeme. Co změnilo můj názor? Proč jsem zase vzal nějakou civilní outdoorovou čelovku do military testu? To se pokusím vysvětlit na následujících řádcích.

 

O čem se to vlastně bavíme?

Čelovka, která se u mě v balíku objevila, nese označení Fenix HM61R Amber. Na první pohled se jedná o pořádný kus železa. Rozměry samotné svítilny jsou 10 x 2,5 cm, s čelovou podložkou pak ještě o pár milimetrů narostou. Také hmotnost 150 gramů je na čelovky (alespoň tak jak já je chápu) hraniční, ale ještě je to stále hmotnost, se kterou by si měl každý voják hravě poradit. Samotná svítílna se zdrojem váží pak 105g.

 

Jak vybrat velikost čelové svítilny

Foto: Čelovka je to trochu větší / SOLDATO Team

 

Aby taková čelovka na hlavě dobře seděla, musí mít kvalitní pásek. Na HM61R Amber vypadá na první pohled obyčejně. Ale má pár vychytávek. Předně je tu pomocný popruh vedoucí přes vrchol hlavy. Jo, normálním lidem bude asi vyhovovat. Já ho okamžitě sundávám - míň popruhů a nepatrné snížení hmotnosti je pro mě zásadnější. V přední části hlavního popruhu je pak gumový pásek, který zabraňuje klouzání a nežádoucímu pohybu. Snad bude fungovat. Celý pásek je jinak textilní, perforovaný mnoha větracími otvory.


Jaký pásek na čelovku

Foto: Díky gumovému pásku čelovka na hlavě dobře sedí / SOLDATO Team

 

Musím zmínit, že čelovku jsme netestovali s origo popruhem, jehož jasné oranžové lemování dle mého názoru do military nepatří. Samozřejmě jsem to do Kronium hned psal. No, utřeli mě rychle. Poslali mě celočerný pásek bez reflexních prvků (označení AFH-02), který do military prostředí prostě ideálně pasuje.

 

To je jeden z důvodů, proč jsem nakonec do testu šel. Zdá se to jako prkotina, ale nereflexní pásek dělá v naší branži hrozně moc. Protože jinak je naštěstí téměř celá čelovka v černém provedení. Jako jediné trochu rušivé prvky tak zůstávají prstence v barvě bronzu, které jsou kolem reflektoru a spínače. To jde ale vyřešit velmi snadno trochou barvy. Pod tou zmizelo také bílé označení modelu.

 

Celokovová čelová svítilna

Foto: Trochu demaskující... / SOLDATO Team

 

Co je dál vidět? Určitě zaujme umístění těla čelovky v hlavové podložce. Při bližším průzkumu totiž zjišťuji, že tělo čelovky jde z držáku vyjmout. Voala, a najednou tu máme samostatnou svítilnu. Je to vlastně taková zmenšenina legendární US svítilny, tzv. fajfky (nebo eLka). Oválné tělo s „hranatou" hlavicí reflektoru tvoří kompaktní celek. Velký pogumovaný spínač se nachází na vrcholu hlavy.

 

Zapínání čelovky Fenix

Foto: Spínač zabírá téměř celý jeden bok / SOLDATO Team

 

Hned po vyjmutí si na zadní straně všímám dalších dvou věcí. Prvně je tu klips. Díky němu se rozšiřuje možnost použití této čelovky, která už vlastně čelovkou není. A to byl ten hlavní důvod, proč nakonec čelovka Fenix HM61R Amber v testu SOLDATO teamu skončila. Není to obyčejná čelovka. Její univerzálnost z ní dělá něco více. A to jsem stále ještě nevěděl o další vychytávce... O ní ale až později.

 

Sundávácí čelovka

Foto: Pohled na zadní stranu svítilny / SOLDATO Team

 

Druhou věcí na zadní straně je placatý magnetický dobíjecí konektor. Ano, máme tu dobíjecí svítilnu a ano, je to dobře. Hned mě však napadá, že budu asi muset tahat další samostatný spešl kabel. No, uvidíme.

 

Základní TTD jsem již zmínil, takže nám zbývá zmínit výkon této svítilny. Asi mohu prozradit, že je na tak malou svítilnu opravdu impozantní. Jeho nejvyšší hodnota je plných 1200 lumenů. Mazec. v dalších výkonostních režimech je to 400 - 150 - 50 - 5 lumenů. Možná je těch režimů zbytečně moc, ale alespoň si tak vybere každý tu správnou intenzitu.

 

Military test čelovek

Foto: Dobíjecí kompaktní čelovka, co si více přát... / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Baterka je nabitá, takže zmáčknu spínač a... A nic. Jasný, tahle čelovka patří do kategorie těch svítilen, u kterých se musí spínač chvíli podržet. Osobně nemám toto řešení v oblibě, ale dá se na to zvyknout. Takže znovu. Zmáčknu, chvíli držím a po nějaké půl vteřině tu máme světlo. Výhodou spínače je, že je absolutně bezhlučný. Vypnutí se provádí stejným způsobem. Znovu držet.

 

Jak svítí čelovka Fenix

Foto: Při zapínání musíte spínač chvíli podržet / SOLDATO Team

 

Přepínání intenzity světla se provádí jednoduše lehkým zmáčknutím spínače u zapnuté svítilny. Už za standard se u čelovky dá považovat paměť posledně zvoleného módu. Tedy tam kde vypnete, tam poté zapnete. V určitých situacích to může být nebezpečné, ne vždy chcete okolí rozářit nejvyšší intenzitou světla. Je tak třeba si to trochu hlídat a udělat si návyk vypínat svítilnu v nejnižším výkonu.

 

A nebo použít červené světlo, které obstarávají dvě samostatné diody. Do červené se naštěstí dostanete napřímo, aniž byste museli nejdříve svítit bíle. Tady mimochodem patří dík českému zastoupení svítilen Fenix, protože tahle vychytávka je jen u svítilen určených pro český a slovenský trh (že by si šéfové z Kronium vzali k srdci něco z našich minulých recenzí...?). Takže stačí dvakrát rychle za sebou zmáčknout spínač a je tu červené světlo.

 

Proč používat červené světlo

Foto: Červené světlo je v military světě nutnost / SOLDATO Team

 

To má tři módy. Nízká inteznita má jeden lumen, větší pak pět lumenů. Naprosto ideální. Třetí mód je blikání v pěti lumenech. To se hodí na noční přesuny jednotky v civilním sektoru, kdy potřebujete označit konec tvaru. Pamatujete na klips? V kombinaci s MOLLE vazbou na batohu se z toho stává snadná záležitost.

 

Připnutí čelovky na výstroj

Foto: I na tohle se už dá využít čelovka / SOLDATO Team

 

Co bílé světlo

Bílé světlo obstarává dioda LED Luminus SST-40, která je naladěna na trochu neutrální odstín (konkrétně 4500K), což je znovu výjimka česko-slovenského modelu. Neutrální světlo má oproti tomu klasicky studenému trochu lepší podání barev a je pro oko přirozenější. Malé bezvýznamné plus...

 

Neutrální bílá ve svítilně

Foto: Neutrální světlo je přirozenější / SOLDATO Team

 

Jinak není u světla co vytknout. Na nejvyšší výkon se rozzáří celé okolí a noc se mění v den. Dosvit je také parádní a udávaných 145 metrů je v ideálních podmínkách naprosto reálných. Světelný kužel je neutrální, bez ostrého středu a s krásně prosvícenou periferií. Světlo jako takové je tedy v pořádku. Jedinou vadu na kráse tak zůstává fakt, že ve společnosti více čelovek je všechny přesvítíte a budete oslňovat ostatní lidi, kteří vás za to nebudou mít rádi... No, ale světlo je světlo a vy ho budete mít pro všechny.

 

Foto: 1200 lumenů dělá z noci den / SOLDATO Team

 

A samozřejmě nemusíte neustále používat ten nejvyšší stupeň intenzity, který je opradu extrémní a využití má ve specifických případech. 400 lumenů většinou stačí, a pro běžnou práci si bohatě vystačíte i se 150 lumeny. Pokud si chcete svítit opravdu jen pod ruce a zbytečně neobtěžovat okolí, tak 50 lumenů se zdá jako optimální. Nejnižší intenzita je pak už opravdu bludička, ale také se občas hodí. Přepínání mezi jednotlivými módy je rychlé, i když občas se stane, že při hledání té správné intenzity si celou sekvenci několikrát projedete.

 

Kolik světla potřebuji?

Foto: I s nejnižší intenzitou si někdy vystačíte / SOLDATO Team

 

Vcelku mě překvapilo, jak má čelovka řešeno chlazení. Kombinace materiálu a výrazného žebrování na hlavě reflektoru odvádí solidní práci. Při nejvyšší intenzitě se už hlava a část těla sice znatelně zahřeje, ale svítilnu stále udržíte v ruce. Nemusíte se tak bát svítit i delší dobu. Teprve po několika minutách už začíná čelovka trochu pálit. Ale stále můžete být v klidu. Pokud máte svítilnu na čele, teplo necítíte žádné. A pak tu je samozřejmě ochrana proti přehřátí. To vám čelovku přepne do nižšího režimu jakmile dosáhne nějaké kritické teploty. Za jak dlouho se to stane záleží hodně na okolních podmínkách. Samozřejmě i na zvolené intenzitě, kdy při nižších stupních nemusíte zahřívání vůbec řešit.

 

Diody jsou chráněny ochranným sklíčkem. To není úplně čiré, spíše je mléčné. Při bližším zkoumání bych dokonce řekl, že je nějaké šmouhaté. Je tam jakoby povlak, viditelný při zapnutém světle. Přesto je světlo v pořádku. Takže spíše než znak nějakého opotřebení bych to považoval za záměrné zpracování.

 

Reflektor svítilny

Foto: Je to upatlané, nebo je to zámysl... / SOLDATO Team

 

Čelovka nečelovka

V této kapitole se podíváme na možnosti nošení. Jako první tu samozřejmě máme klasickou čelovku. Na hlavě drží díky solidnímu pásku perfektně, a to i přes trochu větší hmotnost. Také plastová podložka je solidně zpracována a na čele nikde netlačí. Co musím vyzdvihnout je možnost polohování. Díky způsobu uchycení těla čelovky si jednoduchým otáčením najdete ten správný úhel. Nejste ničím limitováni, tělo jde v držáku naprosto hladce otočit kolem dokola. Co je důležité, tak že ve zvolené poloze drží a samovolně se ani při krkolomné činnosti nepohybuje. Využití této svítilny jako čelovky je tedy bez problémů.

 

Úhly svícení čelovky

Foto: Polohování už nemůže být lepší / SOLDATO Team

 

Tělo svítilny sundávám z podložky, kde je uchyceno pomocí dvou plastových klipsů. Trochu jsem měl strach o jejich pevnost, ale za celou dobu testování nepraskly, a zdají se být v pohodě. Uchycení těla je mimochodem ještě jištěno gumovým páskem, který slouží jako taková pojistka proti samovolnému vypadnutí. Z počátku jsem jej na čelovce nechal. Ale nakonec jsem jej sundal a zjistil jsem, že se bez něj docela dobře obejdu. Tělo svítilny drží v podložce i tak velmi pevně.

 

Univerzální použití čelovky

Foto: Sundat jde čelovka vcelku lehce / SOLDATO Team

 

Po sejmutí tu máme, jak jsem již říkal, klasickou fajfku. Hodně malou. Svícení v ruce tak nic nebrání a svítilnu můžete využívat jako standardní světlo. Problém není ani v technikách svícení s pistolí.

 

Svítící techniky s pistolí

Foto: Jde to, když není nic lepšího / SOLDATO Team

 

Hlavně tu ale máme ten klips, díky němuž si připevníte svítilnu kamkoliv na výstroj. Ať už na batoh, nebo na vestu. Nebo třeba zacvaknout za kapsu. Možností umístnění je nepřeberně, stejně tak jako možností využití tohoto řešení. Za mě super nápad. Na druhou stranu ne každý to tak chce využít. Proto je tu i možnost klips sundat. Sice nevím proč, nijak nezavazí a snížení hmotnosti je neznatelné. Ale ta možnost tu prostě je.

 

Jak využívat svítilnu v armádě

Foto: I takhle se dá "čelovka" nosit / SOLDATO Team

 

No, a pak tu máme třetí, trochu překvapivé řešení, které jsem ještě nezmínil. Zadní část, respektive dno svítilny, je magnetické. Díky tomuto řešení si můžete svítilnu připevnit na jakoukoliv železnou součástku. Třeba ve stanu. Nebo na kapotu vozidla, kdy potřebujete něco opravit v motoru. Magnet je dostatečně silný, takže svítilnu udrží tam kde to potřebujete. Zajímavá vychytávka, kterou sice nevyužijete každý den. Ale když na to přijde, tak se to opravdu hodí a rozšiřuje to možnosti použití této ne už tak úplně čelovky. Super práce.

 

Jak uchytit svítilnu

Foto: Magnetický držák také oceníte / SOLDATO Team

 

Fajn, a jak dlouho budu vlastně svítit?

Kdo čte naše recenze, tak jistě ví, že výdrž jako takovou už delší dobu moc neřeším. Proč? No prostě proto, že u sebe mám vždy náhradní baterie. Pokud tedy nezjistím, že dochází u nějakého modelu k extrémně rychlému vybíjení, tak se nad tím nepozastavuji a v klidu věřím udávaným údajům. A ty jsou u tohoto Fenixu takové, že na nejnižší výkon svítíte 300 hodin (což je nějakých dvanáct dní...), na nejčastěji používaný výkon pak 12 hodin. Celonočnímu svícení tak nic nebrání.

 

Dobíjecí čelovka Fenix

Foto: Jednoduchý ukazatel stavu baterie má dvě barvy / SOLDATO Team

 

Zmínil jsem, že svítilna je dobíjecí. Abyste věděli jak na tom jste, co se týká kapacity baterie, tak tu máme jednoduchý ukazatel. Při letmém stisku spínače se totiž pod spínačem objeví diodka, která svou barvou či poblikáním ukazuje stav baterky. Prostě když svítí nebo bliká zeleně, jste ok. Při červeném svícení už jste pod 50% a jakmile začne dioda červeně blikat, měli byste se ohlížet po zdroji napájení.

 

Nebo jednoduše vyměníte dodávaný akumulátor o kapacitě 3500mAh za dva standardní články CR123A. To jde velmi snadno. Odšroubujete dno, vyměníte, zašroubujete a hotovo. Samozřejmě to jde i na svítilně umístěné v podložce.

 

Jaké baterie dát do čelovky

Foto: Čelovka schroupne i CR123A / SOLDATO Team

 

Je to ale svítílna dobíjecí, tak že se mrkneme na dobíjení. A tady je potřeba napotřetí poděkovat za česko-slovenskou varinatu Fenix HM61R Amber. On je totiž v naší variantě dobíjecí i samotný zdroj. Takže jakmile tam vrazíte náhradní baterky, můžete vybitý akumulátor připnout pomocí microUSB do nabíječky a vesele nabíjíte. Zabere to asi čtyři hodiny. No, a pokud si pořídíte tento dobíjecí akumulátor ještě jeden, tak je jednoduše protáčíte. Což vzhledem k ceně CR123A vypadá jako dobrá investice.

 

Dobíjecí baterie Fenix

Foto: Dobíjet lze jen samotný zdroj / SOLDATO Team

 

Ale to je jen jedna z možností nabíjení.

 

Zdroj totiž vůbec nemusíte vytahovat. Stačí na zadní dobíjecí plošku „přilepit" magnetickou koncovku dobíjecího kabelu a je to. Dobíjení probíhá. Je znovu indikováno diodkou, tentokráte umístěnou na kabelu. Červená - dobíjím, zelená - hotovo. Toto řešení je vcelku návykové, ale má svá omezení. Pokud jste třeba zvyklí na dobíjení čelovky přes den v batohu pomocí powerbanky, tak tady musíte být hodně opatrní. Kabel pomocí magnetu drží při normálním položení jistě, ale stačí malé drbnutí a odpojí se. To se v batohu stane velmi snadno, a samozřejmě si toho ani nevšimnete.

 

Dobíjení čelovky

Foto: Dobíjení přes magnetický konektor má svá omezení / SOLDATO Team

 

Je tedy jen na vás, jakým způsobem budete svítilnu dobíjet. Jestli potáhnete spešl dobíjecí kabel a na základně si přes den svítilnu v klidu dobijete. Nebo budete používat standardní microUSB a dobíjet jen zdroj. Vše má své výhody a nevýhody, a opravdu záleží na vašich specifických požadavcích. Ve výsledku ale stejně ušetříte. A hlavně neřešíte dobu svícení.

 

Výhody dobíjecí čelovky

Foto: Dobíjecí svítlna má prostě jen samá pozitiva / SOLDATO Team

 

Odolnost svítilny

Na stránkách prodejce si můžete přečíst, že svítilna Fenix HM61R Amber je vodotěsná a prachotěsná dle standardu IP68, že je nárazuvzdorná pádům z výšky až 2 metry a že je vyrobena z vysoce pevné slitiny leteckého hliníku s odolným, těžce poškrábatelným povrchem Type III hard anodized. To se všechno moc hezky čte. Jaká je ale realita?

 

Co vydrží svítilny Fenix

Foto: O tuto čelovku se strachovat nemusíte... / SOLDATO Team

 

Stručně řečeno, všechno to sedí. Svítilna je opravdu velmi odolná, vždyť je to vlastně kus železa, kde se nemá až tak co zničit. Pády které „náhodou" absolvovala (nějakým „omylem" většinou na beton a kameny) přežila bez úhony. Postupem času se na ni objevily na určitých místech drobné škrábanečky. Ale to není nic, z čeho bych asi dělal vědu. Naopak. Je to míň, než jsem čekal.

 

Odolnost čelovek Fenix

Foto: Materiál čelovky je odolný, přesto ne nezničitelný / SOLDATO Team

 

Nejkritičtějším místem zůstává ochranné sklíčko. Je ale vcelku rozumně zapuštěno, a pokud jej něčím netrefíte na přímo, tak vydrží v pohodě. Otázkou tak zůstává, co to jeho „upatlání". A na tuto otázku mě kvalifikovaně odpověděl zástupce prodejce:

 

„Je zde použita akrylátová TIR optika, která je na první pohled matná až mléčná. Je to proto, že kužel z této optiky je od středu do kraje mnohem plynulejší a nemá ostré přechody. Není to tedy jen o dalekém dosvitu, ale i dobré periferní viditelnosti." Potvrdilo se mi tedy, že jde o účel. A hlavně to vysvětluje opravdu dobré periferní svícení.

 

Všechny ostatní komponenty jeví jen běžné znaky opotřebení. Pokud tedy nějaké. Plastový držák je naprosto bez úhony. Odnímatelný klips také. Textilní pásek je v pohodě. Nic, co by svědčilo o nějakém brzkém zničení. Jo, to vypadá na solidní zpracování.

 

Utopil jsem čelovku. Poraďte

Foto: Odolnost IP68 se u čelovky hodí / SOLDATO Team

 

I když ze zkušenosti vím, že svítilny Fenix jsou opravdu voděodolné a na udávaný stupeň ochrany (v tomto případě 2 metry pod vodou na půl hodiny) se dá spolehnout, nemohl jsem si odpustit to vyzkoušet. Takže jsem v průběhu času zcela účelově svítilnu pohodil do kaluží, trochu ji „utopil" v tůňce, poválel ve sněhu... Pro mě nepřekvapivě vše zvládla. Po bližším zkoumání vnitřku bylo vše v pořádku.

 

A to byla vlastně poslední věc, která úplně na začátku rozhodla o tom, že tuto svítilnu chci zrecenzovat. Vypadala opravdu velmi odolně. V průběhu testu se pak její nezničitelnost jen potvrdila. Celková odolnost v kombinaci s velice silnou svítivosti a variabilitou použití z ní dělá svítilnu, kterou jsem nakonec rád testoval.

 

Jakou čelovku do armády

Foto: Nakonec se ukázalo, že se do military prostředí hodí / SOLDATO Team

 

Verdikt

Svítilna Fenix HM61R Amber je vysoce výkonná nabíjecí čelovka. Tak je to napsáno na webu prodejce. Ale není to jen čelovka. Je to univerzální svítilna, kterou můžete použít v ruce, na klipsu nebo prostě pomocí magnetického držáku. Jo, a čelovka je to taky. To vše za cenu 2299kč, která už se může zdát trochu větší. Ale získáte kus poctivýho železa, o který se nemusíte bát. Pády, vodu, prach - vše zvládá v pohodě. A hlavně. Svítí. A svítí pořádně. Navíc má i červené světlo. Kombinace všech těchto vlastností dělá z této outdoorové čelovky velmi zajímavého kandidáta do výbavy nejednoho vojáka. Voják totiž má mít čelovku. Univerzální čelovku na kterou je spolehnutí. Tato svítilna to bezezbytku splňuje.

 

 

Líbí se nám:

+

Světelný výkon

+

Možnosti použití

+

Periférní svícení

Nelíbí se nám:

-

Držení spínače při zapínání

-

Demaskující prstence

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Svítilny Fenix

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava