+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Svítilny
Recenze čelovky Nitecore HC65: Světlo kam se podíváš
A jsme zase u recenze čelovky. Ono se ani není co divit. Čelová svítilna je pro vojáka v podstatě nepostradatelná součástka výbavy. Nabídka výrobců outdoorového vybavení je opravdu široká, a některé produkty mohou oslovit i profesionální vojáky. Není tedy s podivem že hledáme i v těchto vodách. Ne každá outdoorová čelovka je ale pro vojáky vhodná. To už víme. Proto stále hledáme takové, které vhodné jsou. Našli jsme tedy tu ideální vojenskou čelovku právě teď?
Foto: Nitecore HC65 / SOLDATO Team
Trh je čelovkami opravdu přesycen. Výrobci se předhání v nabídce svítivosti, odolnosti, výdrži... Vcelku dost "civilních" čelovek nám už rukama prošlo. Čelovek od předních světových výrobců. Ale jedna značka v našem testování stále chyběla. Značka, která má jistě co nabídnout a která se snaží v oblasti osvětlování stále přicházet s něčím zajímavým. A je to?
Nitecore. Tato čínská společnost vznikla v roce 2007 a od samého začátku se celosvětově profiluje jako specialista na svítilny. A dá se říci, že asi úspěšně. Proto jsme v SOLDATO teamu chtěli i tuto značku vyzkoušet.
Vždy se snažíme brát do testu výrobky od výhradních zástupců. No, a výhradní distributor pro Nitecore je u nás firma Eurolamp. Ta má sice ve svém portfoliu značek více (nejznámější je asi Surefire), ale nám šlo o Nitecore. Takže slovo dalo slovo a vybrali jsme společně čelovku, která se typově může vojákům hodit. Svým vzezřením se totiž do military světa vcelku hodí. Tušíte, která to je?
Foto: Pro vojáky se zdá ideální / SOLDATO Team
Na první pohled je u Nitecore vše ok
Ne, nebudeme vás dlouho napínat. Jedná se o dobíjecí čelovku Nitecore HC65. Takže co nás na první pohled upoutalo?
Celokovové tělo černé barvy vypadá kompaktně. Je však osazeno do poměrně velké čelové podložky, čímž celková velikost značně narostla. Celé je to doplněno standardním páskem, kterému nechybí ani příčný stabilizační popruh. Ten šel samozřejmě hned pryč, protože se pro vojenské účely vůbec nehodí. Pásek je sice také černý, je ale doplněn výrazným (tmavě) bílým šrafováním a žlutými nápisy Nitecore. No, snad se i Nitecore někdy dopracuje k páskům použitelnějších i do military prostředí...
Na těle svítilny jsou výrazně rýhovaná boční kolečka, respektive krytky. Na jedné straně je vidět tlakový spínač. Krytka zde jde ale odšroubovat a skrývá se pod ní Micro-USB vstup pro dobíjení baterie. Šikovné řešení. Po odšroubování druhé krytky se otevře vstup pro baterie.
Svítilna je standardně dodávána s dobíjecím Li-ion akumulátorem Nitecore 18650 s úctyhodnou kapacitou 3400 mAh. Problém samozřejmě nemá ani se standardními CR123A, což má svoje výhody. Vojáky to při dlouhodobějším nasazení jistě potěší.
Foto: Obě boční krytky jdou lehce odšroubovat / SOLDATO Team
Při čelním pohledu si všimnete hlavního kulatého reflektoru s LED diodou Cree XM-L2 U2. Ta poskytuje celkem pět intenzit světla – nejnižší 1 a nejvyšší 1000 lumenů. Vedle hlavního reflektoru se nachází ještě jedna průhledná krytka, a za ní je viditelná další dioda. O co jde? Podle popisu je zde červené a "CRI světlo". A také signalizační světlo... No, je tady toho požehnaně a později si jednotlivá světla pořádně probereme.
Tělo svítilny je vyrobeno, jak jinak, než ze slitiny leteckého hliníku, který je černě eloxován stupněm HA III. Také se pyšní odolností IPX-8. Čelovka by také měla být odolná pádům z výšky 1,5 metrů. Takže minimálně papírově se jedná o odolnou čelovku a ideální produkt do náročného military prostředí.
Foto: Nosit se dá všelijak / SOLDATO Team
Doplním ještě TTD. Udávaná hmotnost samotného těla je 62g. S origo baterií a páskem mě to na váze vychází na 147g. Na délku má tělo 82 mm, průměr je 27mm. Šířka i s hlavovou podložkou je pak kolem 5cm.
Foto: HC65 patří mezi větší čelovky / SOLDATO Team
Zkušenosti z používání
Tak jo, jdeme se na čelovku Nitecore podívat vojenskýma očima. Aby mohla svítit, je potřeba zdroj. Ten je už v čelovce uložený, ale zkusmo ho měním za dvě CR123A. Víko jde bez problému odšroubovat. Baterie lze do vzniklého prostoru v klidu vsunout, ale jsou trochu navolno. Po utáhnutí víka však v čelovce nelítají. Popřípadě se dá použít plastový adaptér, ve kterém se i náhradní baterie dají přenášet. Čelovka je to dobíjecí, proto tam vracím origo Nitecore akumulátor. Při vkládání zjišťuji jednu věc – na čelovce není zobrazeno, jak se tam má baterie vložit. Možná prkotina, ale usnadní to život... Kdyby jste se netrefili na první pokus, buďte v klidu. Čelovka je vybavena ochranou proti přepólování.
Zkouším čelovku na hlavu. Před tím si ale musím trochu pohrát s páskem. Není úplně špatný, takový standard. Jeho plastové spony se mi ale zdají trochu volnější (myšleno tak, že tam pásek až moc jednoduše klouže). Stahovací sponu tak občas musíte před nasazením dotáhnout. No, a díky volnosti druhé spony se občas stane, že se snažím nasadit pásek špatným okem...
Foto: Na hlavě sedí perektně / SOLDATO Team
Na hlavě je ale vše v pořádku a po nasazení nemá pásek tendenci se povolovat. Čelovka na hlavě sedí díky zaoblené hlavové podložce opravdu příjemně. Pokud čelovku nosíte přímo na kůži, nikde nedře ani netlačí. I přes svou ne zrovna malou velikost a hmotnost je její nošení komfortní. To platí i při rychlejších pohybech, typicky při běhu. Při správném dotáhnutí je to v pořádku. Díky hmotnosti má ale čelovka přeci jen své limity a při opravdu prudkých pohybech hlavy z čela sklouzává.
Pro vojáky je vcelku dobré, když jde čelovka nasadit i na přilbu. A to Nitecore jde. Pásek lze dostatečně povolit a nastavit na obvod blembáku. Jasně, na různých přilbách jsou překážky v podobě bočních railů a čelního držáku NVG. Ale dá se s tím pohrát a funkčně nastavit.
Foto: I na blembáku drží / SOLDATO Team
Zapínání. Chci svítit, musím si čelovku zapnout. Poměrně malé pogumované tlačítko se nachází na pravé straně čelovky (samozřejmě můžete nosit čelovku i opačně, a pak jej budete mít vlevo). Je příjemně zdrsněné. I přes to, že není příliš velké, není problém s jeho nahmátnutím a sepnutím. A to ani v rukavicích. Je to dáno jeho zapuštěním v bočním víku. Díky tomu se mi také nestávalo, že by se při nošení v kapse čelovka samovolně spínala.
Foto: Spínání je v pohodě i v rukavicích / SOLDATO Team
Čelovka jde v pohodě zapnout i jednou rukou, odpor tlačítka není nijak výrazný. Zapnutí čelovky pak doprovází výrazné lupnutí. Když se na zapínání soustředíte, je při mačkání cítit takový mezistupeň. Něco jako u foťáku, když spoušť namáčknete, zaostříte, a teprvé poté domáčknete. Co to však dělá u čelovky? Své opodstatnění to má.
Foto: Spínací tlačítko je dobře přístupné / SOLDATO Team
Čelovka Nitecore má totiž opravdu hodně možností svícení. A vše je ovládáno jediným tlačítkem. Jednotlivé funkce jsou vázány na to, jakým stylem spínací tlačítko zmáčknete, popřípadě namáčknete. Ačkoliv se to zdá takhle na papíře složité, opak je pravdou. Po chvíli mi celý systém zapínání přešel do krve a opravdu jsem si na něj zvykl. Myslím si, že spínání jednotlivých funkcí je vyřešeno fakt dobře. Takže jak to je? Dávejte pozor.
Při normálním stisknutí (tzn. promáčknutí tlačítka na doraz a puštění) se standardně zapne hlavní dioda. Její jas je odvislý od toho, jak jste čelovku vypnuli. Ano, má paměť na posledně spuštěný režim. Výkon hlavní diody lze cyklicky měnit postupným namačkáváním spínače. Pokud po zapnutí v jakémkoliv ze slabších výkonostních stupňů namáčknete spínač a na 2 vteřiny podržíte, okamžitě aktivujete nejsilnější režim (tzv. Turbo mód) 1000 lumenů. A to je pak fičák... Při vypnuté čelovce se do Turba dostanete také. Stačí rychle dvakrát za sebou zmáčknout spínač.
Foto: Bílé světlo... / SOLDATO Team
Červené světlo. To se opravdu hodí a pro vojáky zvlášť. Nemám rád čelovky, kdy se k červenému světlu musíte proklikat. To nedává smysl. Tady je to řešeno jinak. Chci svítit červěně? Tak zmáčknu spínač nadoraz a držím. Po cca třech vteřinách se rozsvítí červená dioda. Dobré, ne? Červenou diodu ještě můžete rozblikat tak, že při jejím svícení namáčknete spínač. Blikání občas používám například při nočních přesunech, kdy mám čelovku jako poslední ve tvaru otočenou dozadu.
Foto: ...červené světlo... / SOLDATO Team
Pak tu máme tzv. CRI světlo (co to vlastně je, si řekneme za chvíli). To se zapne jednoduše tak, že se spínač namáčkne a drží. Po pár vteřinách se nažloutlá dioda zapne a svítí. Dalším namáčknutím ji vypnete.
Foto: ...a světlo s vysokým CRI / SOLDATO Team
Tyhle tři systémy zapínání, respektivre svícení, používám nejčastěji a reálně je využívám. Čelovka toho ale ještě umí více. Dostáváme se ke speciálním režimům. Ty sice téměř nevyužívám. Ale je tam jeden, který mi při použití ve specifických případech dává smysl.
Takže co ještě umí hlavní dioda? Pokud svítí, zmáčkne se a drží spínač, jste ve speciálním režimu. Zde si postupným namačkáváním můžete zvolit ze tří možností. Je tu klasický stroboskop, který velmi rychle bliká. Na čelovce a takhle složitě spouštěné bez opodstatnění. Namáčkneme a máme tu SOS blikání. Také asi zbytečné.
Ale nakonec tu máme nouzové stroboskopické záblesky. Znáte vojenský nouzový stroboskop MS2000? Tak to je v podstatě ono. A funguje to velmi dobře. Záblesky mají sílu 1000 lumenů a v noci (v prostoru bez světelného znečištění) jsou reálně vidět na pár kilometrů. Tohle má svoje opodstatnění a je to asi první čelovka, u které jsem to viděl. Jediná škoda, že to není v IR... Ale to už bych asi chtěl moc.
Máme tedy hlavní bílé světlo, pomocné CRI světlo, červené světlo, speciální režimy... A stále to není vše. Je tu totiž ještě modrá dioda. Co dělá?
Foto: Modrá signálka má několik významů / SOLDATO Team
Svítí modře, jak by jistě řekl John Rambo. A měl by skoro pravdu. Modrá dioda totiž po rychlém namáčknutí modře bliká. A to tak, že dlouho. Prý až 6 měsíců. Proč? No, prý je to indikátor pozice, tak abyste ji snáze našli...
Modré světlo se ještě rozbliká po vložení baterie. Má to být indikátor napětí baterie ve voltech. Kolikrát blikne, tolik je tam napětí. Takže když to blikne čtyřikrát, pauza, dvakrát, mám napětí 4,2V. Cajk. Pak to rychle bliká, když už je baterie fakt na dně a je potřeba dobít. Což je právě teď...
A jdeme dobíjet
Vytahuji Micro-USB kabel, který je součástí balení, a připojuji jej běžným USB konektorem k dobíjecímu adaptéru, který už v balení není. Takže si vystačím tím, co mám doma. Nebo jej zapojím do powerbanky. Na čelovce není konektor na první pohled vidět, ale značka na jejím těle napovídá, kde je ukryt. Stačí odšroubovat kroužek u spínače a konektor je na světě. Problém je trochu s tím, že kroužek se po odšroubování zcela oddělí od těla svítilny a hrozí jeho ztráta. Je třeba si jej pohlídat. Nebo použít řešení, které nám poradili pánové z Eurolamp. Stačí kroužek navléknout na dobíjecí kabel. Jednoduché a funkční. Až se divím, že mě to samotného nenapadlo. Připojení kabelu do čelovky je potom již dílem okamžiku.
Foto: Při nabíjení třeba bliká / SOLDATO Team
Na čelovce se hned rozbliká modré signalizační světýlko, a bliká dalších několik hodin. Výrobce udává 7 hodin z kritického do plně nabitého stavu. V průměru to tak i vychází, někdy o pár minut více, někdy méně. Po úplném dobití zůstane signalizační světýlko stabilně svítit a indikovat, že je čelovka opět připravena. Jo, dobíjecí čelovky jsem začal mít opravdu rád. Dost to ušetří na provozu...
Máme plný výkon, jdeme svítit
A tady přichází velká chvíle čelovky Nitecore. Protože svítit umí opravdu perfektně. Hlavní reflektor má poměrně široký středový kužel. Ten je doplněn druhým, slabším kuželem, který dostatečně prosvítí i periferní části vidění. Jen v okrajích je výrazné ztmavení, které je (zvláště při pohybu) trochu rušivé. Celkový pocit ze světla je velmi dobrý.
Foto: Výrazně tmavé okraje jsou trochu rušivé / SOLDATO Team
Čelovka na nejvyšší výkon dosvítí až na vzdálenost 100 metrů a v opravdové tmě si na tuto vzdálenost reálně posvítíte. Při 1000 lumenech je pak vaše nejbližší okolí zalito bohatým světlem, takže vlastně všechny ostatní běžná světla jsou přesvícena a mizí... Takový výkon se občas hodí, a pokud jej nevyužijete, máme tu další intenzity.
Foto: Dosvítí dál, než voják reálně potřebuje / SOLDATO Team
Jak již bylo řečeno, na hlavním světle je celkem 5 výkonů. Kromě 1000lm Turba tu ještě máme výsoký výkon 550, střední 280, nízký 80 a nejnižší 1 lumen. Jako obvykle, zdá se mi to zbytečné. Asi bych si vystačil i s menším počtem. Každopádně si takhle najdete vždy tu správnou intenzitu pro vaše potřeby. A přepínání mezi jednotlivými stupni není složité.
Co červená dioda? Ta má pouze jednu intenzitu svícení, konkrétně 11 lumenů. To se mi zdá tak akorát. Červená není příliš slabá, takže se hodí i na pohyb. Zároveň to není žádná velká nálož, která by osvítila kde co. Subjektivně mohu říci, že tohle je ideál v červeném svícení.
Foto: Výkon červeného světla je ideální / SOLDATO Team
Jako poslední použitelné světlo tu je dle prodejce "CRI světlo". Co to vlastně je? No, ono je to trochu špatně napsané. Nejedná se o CRI světlo, ale o pomocné světlo s vysokým CRI (Color Rendering Index) indexem. Ten na stupnici 0 - 100 označuje věrnost podání barev, přičemž 100 odpovídá jasnému dennímu světlu. Nižší údaje CRI barvy naopak zkreslují. Nitecore HC65 má udávaný index CRI > 90 o výkonu 26lm. To je téměř věrné zobrazení barev.
V reálu je to takový teplejší odstín bílé barvy. Jak je vidět na fotografii (i když to foťák úplně věrně nezachytil...), určitý rozdíl při svícení na mapu tu je. Jinak je její využití dost individuální. Dokáži si jej představit hlavně při první pomoci. Také se zdá, že tolik neunavuje oči při čtení. A to opravdu oceníte. Každopádně je to zajímavý světelný doplněk, který se normálně nevidí.
Foto: V reálu je ten rozdíl výraznější / SOLDATO Team
Výdrž čelovky je papírově dostačující. A v reálu také. Naprosto bez problému vydrží svítit na nízký režim celou noc. A bez dobíjení i tu následující. Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete svítit nonstop v Turbo režimu, tak počítejte s výdrží cca jedné hodiny. Čelovka se sice už pěkně rozpálí, ale stále se na ni dá šahat. Po více než hodině se přepne do nižšího režimu. Mimochodem, po té hodině nonstop Turbo světla ukazovala modrá dioda napětí 3,7V.
Přepínání do nižších výkonostních stupňů samozřejmě probíhá i v dalších režimech. Reálně se mi tedy nestalo, že bych čelovku vybil za jednu noc úplně a neměl tak k dispozici alespoň ten jeden lumen. Jo, je to pak bludička. Ale svítí.
Světlo je tedy výborné. Co ale jeho polohování? To je u Nitecore asi největší kámen úrazu. Celý systém není uživatelsky příliš dobrý. Tělo svítilny je totiž s čelovou podložkou spojeno pomocí gumových ok. V těch by se měla celá čelovka otáčením polohovat. Což o to, úhly svícení jsou perfektní. Plynule nastavit lze v podstatě od kolmého svícení si pod nohy, až po kolmé svícení k nebi.
Foto: Úhly polohování jsou velkolepé / SOLDATO Team
Ale nastavit si tu správnou polohu jde opravdu špatně. Tělo čelovky v gumových okách příliš neklouže, a tak musíte použít dvě ruce. Jednou si držíte podložku, druhou otáčíte čelovkou. Pokud to chcete zkusit jednou rukou, musíte na čelovku dost zatlačit proti hlavě, což se vašemu čelu líbit nebude ... Na nějaké rychlé změny směru svícení to není. Škoda, ale tohle se opravdu nepovedlo.
Na druhou stranu je fakt, že jakmile si správnou polohu nastavíte, tak v ní čelovka drží. Ať děláte, co děláte, nemá tendenci se samovolně pohybovat. Po pár měsících používání není ani vidět nějaké vychození gumy.
Foto: Ale rychle změnit směr svícení nejde... / SOLDATO Team
Celkově z toho mám takový rozporuplný pocit. Výborné světlo, dobře řešené spínání a zajímavé světelné režimy pokazí takováto banalita. Takže se podíváme na celkovou odolnost a uvidíme, jak nakonec Nitecore HC65 dopadne.
IPX-8 znamená, že by čelovka měla vydržet ponor do hloubky dvou metrů. Těsnění kolem šroubovacích závěrů dává tušit, že by tady problém být neměl. A není. Jakýkoliv déšť čelovka zvládá bez újmy. A pokud vám spadne do kaluže, můžete být v klidu. Těsnění funguje.
Foto: Pod vodou no problem / SOLDATO Team
Také deklarovaná nárazuvzdornost 1,5 metrů je super. Jak se to tak stává, čelovka mi nejednou spadla z rukou na tvrdý podklad... A vždy vydržela. Alespoň tedy vnitřně...
Foto: Po pár měsících je dost obouchaná / SOLDATO Team
Ani z vnějšku nedošlo k žádnému brutálnímu poškození. Tělo drží a tvrzené přední sklíčko jakbysmet. Ale povrchově... To už je problém. Čelovka má na svém těle odřenin a škrábanců více než dost. A to se některé objevily ani nevím jak...Povrchová úprava tedy není příliš odolná. Jasně, ničemu to v zásadě nevadí, ale u vojenského materiálu prostě chci trochu větší odolnost. Zvláště když výrobce deklaruje eloxaci stupněm HAIII military...
Foto: Nitecore HC65 nabízí vojákům ideální světelné režimy / SOLDATO Team
Verdikt
Outdoorová nabíjecí čelová svítilna Nitecore HC65 nabízí papírově vynikající parametry a na první pohled je pro vojenské účely vhodná. Za cenu 2258,- získáte tři různá světla včetně výborné červené diody, modré signalizační světlo a několik speciálních režimů. Celková odolnost se zdá v pořádku, o čelovku se nemusíte bát ani v nepříznivých podmínkách. Jen počítejte s výraznějším povrchovým opotřebením. Nebýt toho, a ne úplně dobrého nastavení polohy, jednalo by se o téměř jasnou volbu. Takhle si musíte vybrat, jestli je pro vás důležitější světelný výkon, nebo jeho snadné nasměrování. Mě světelné možnosti čelovky každopádně hodně oslovily a opravdu se mi líbí.
Líbí se nám: |
|
+ |
Vysoká svítivost |
+ |
Světelné režimy |
+ |
Systém spínání |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Nastavení polohy kuželu světla |
- |
Vyšší náchylnost k oděrům |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Komentáře
![]() |
Pěkná recenze, díky za ni.
|
|
0 0 |
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz