+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Svítilny
Recenze čelovky Petzl STRIX IR: Král čelovek
Hledám čelovku. Vojenskou čelovku. Proč? Protože se to dost často hodí. Mít volné ruce a svítit si při tom tam, kam potřebuji. A to nejen v mírovém módu. Potřebuji to především v taktické situaci. Různých čelovek mi rukama prošlo už opravdu hodně. Ale tu pravou vojenskou jsem stále nenašel. Stále mi u všech těch modelů něco chybělo. A pak jsem si uvědomil, že je to všechno špatně… Že ta správná vojenská čelovka musí umět i něco jiného, než jen pořádně svítit. Ptáte se co?
Foto: Petzl STRIX IR / SOLDATO team
Čelovka která dobře svítí je fajn. O tom není pochyb. Ale to už umí kde kdo. Výrobci se časem také naučili používat i červené světlo. Jeho výhody jsou zřejmé a ocení jej nejen vojáci. To ale nestačí. Označit čelovku za vojenskou jen díky červenému světlu prostě nestačí. Je tu úplně jiný, a trochu opomíjený aspekt. A přitom je to tak samozřejmé...
Voják má v současné době v reálné bojové situaci na hlavě přilbu. No, to až tak problém není. Umístit na ni čelovku většinou jde a při minulých testech jsme to pravidelně zkoušeli. Jenže v reálu má v noci (kdy tu čelovku potřebujete nejvíce...) na té přilbě ještě přístroj nočního vidění (NVG). A to už je problém. Protože nokťák je uchycen přesně na tom místě, kde bývá čelovka. Tedy na čele... No, a co teď s tím...
Foto: Kam s čelovkou, když je na čele NVG? / SOLDATO team
Řešení jsou různá. Sehnat se dají malá světla na přilbu. Ale to už nejsou čelovky v pravém slova smyslu. Jsou to většinou jednoúčelová světla, která fungují právě jen na přilbě. Další možnost je mít čelovku pověšenou na krku. Název krkovka se asi neujme, ale tak nějak to funguje. To pravé ořechové to však také není.
Foto: Na krku se čelovky dají nosit / SOLDATO team
S třetí možností už kdysi dávno přispěchal Petzl. Tento vynálezce čelovky jako takové na to šel úplně jinak. Tam, kde jiní výrobci nabízí bombastické výkony a standardní řešení, jde Petzl svou cestou a nabízí to, co voják opravdu potřebuje. Čelovku, která jde zároveň připevnit i na přilbu.
Foto: Ale uchycení na přilbě je lepší / SOLDATO team
Zjistit, jestli se to Petzlu povedlo nám umožnila 1. airsoftová prodejna Anareus. Je to trochu s podivem, že nám vybavení, které doopravdy ocení teprve profesionální vojáci, nabídl právě airsoftový obchod. Ale slogan "...víc než airsoft" napovídá, že tento shop nabízí i vybavení, které lze použít i v reálných operacích.
Když nám čelovku k testu nabízeli, řekli nám i trochu smutnou informaci. "Petzl tento model přestává vyrábět." Možná si říkáte, jestli má smysl testovat něco, co se už nevyrábí. Dle mého názoru to ale smysl má. Po přečtení recenze tak alespoň budete vědět, jestli máte důvod ji ještě shánět, nebo to byla slepá vývojová ulička a nemusíte být smutní z toho, že ji nemáte...
Takže o čem se to vlastně bavíme? Různých modelů čelovek vhodných Model, který vám dnes představíme, ale až tak známý není. I když je na trhu už nějaký ten pátek (jestli se nepletu, tak jej Petzl představil v roce 2014). Je totiž opravdu specifický a ne každý jej plně využije. Jmenuje se Petzl STRIX IR.
Foto: STRIX nevypadá jako běžná čelovka / SOLDATO team
Na první pohled je to netypická čelovka. Chtělo by se říci až mimozemská... Největším kusem je oválné tělo svítilny. Na jednom jeho boku je kulatý spínač / ovladač viditelného světla, na druhém pak vstup pro baterii. Na horní části těla je umístěna hlava reflektoru (nemůžu si pomoci, ale připomíná mi hlavu robota č.5...). Vedle je umístěn další kulatý ovladač. Ten je určen pro IR (Infra Red) světlo. Ano, toto je čelovka s IR, což je velmi specifické a později to určitě více rozeberu.
Petzl ale nabízí i variantu bez IR, s označením STRIX VL, který postrádá spínač IR a samozřejmě nemá IR diodu.
Celé tělo je připevněno na čelové podložce s páskem. Čelovka je v pěkných vojenských barvách – kombinace dvou odstínů khaki zelené. Pásek je v multicamu. Strix se dá sehnat i v černé variantě.
Foto: V černé se dá také sehnat / SOLDATO team
Tělo je vyrobenu z velmi odolného plastu a slibuje voděodolnost IP67. Zajímavostí je i teplotní rozsah. -30°C až +60°C je opravdu úctyhodné rozpětí a znovu napovídá, že STRIX není určen do normálního prostředí.
Základní TTD: Na délku má čelovka 88mm, výška v nejvyšším bodě je 62mm, hloubka pak nějakých 37mm. Poslední dva údaje jsou ale trochu zavádějící, protože při otáčení těla dochází ke změně rozměrů. Hmotnost čelovky s baterií dělá 129 gramů. Baterie je pouze jedna, typu AA.
Celkově na mě čelovka Petzl STRIX IR dělá dojem něčeho, co bylo navrhnuto a zkonstruováno pro opravdové vojenské použití. Nezbývá tedy nic jiného, než ji ve vojenském prostředí vyzkoušet. Už se na to fakt těším.
Zkušenosti z používání
Krytka baterie je zajištěna bajonetovým závitem, nekoná se tedy žádné zběsilé šroubování. Stačí otočit o čtvrt otáčky a krytka lze sundat. O ztrátu se bát nemusíte, je jištěna umělohmotným poutkem. Velmi pozorný uživatel si na krytce všimne obrázku, znázorňující jakým pólem baterii do svítilny strčit. Pokud si titěrného obrázečku nevšimnete – a to se může velmi lehce stát – nic se neděje. Krytka nepůjde uzavřít a vy víte, že je něco špatně... Jinak Petzl není dobíjecí, což jste už asi pochopili. A z mého pohledu je to i trochu škoda. Ale žít se s tím dá.
Foto: Bajonetový závit a jedna AA baterie / SOLDATO team
Tak jo. Jdeme na to nejdůležitější u každé svítilny. Na svícení. Abyste svítili, musíte čelovku zapnout. U STRIXU k tomu slouží otočný spínač na boku. Ten je uzamykatelný (super), dostatečně velký, zdrsněný a se čtyřmi drážkami. Pohodlné manipulaci s ním tedy nic nebrání. Bezpečně jde ovládat i v rukavicích, zimní nevyjímaje.
Foto: Ovládání je super / SOLDATO team
Odjištění zámku se provede vytáhnutím spínače, které doprovází lehké cvaknutí. Otočením spínače na jednu stranu se svítilna zapne, na druhou stranu vypne. Záměrně nepíši otočením dopředu nebo dozadu, protože vždy záleží, na jaké straně máte spínač umístěný (vzhledem k poloze čelovky). Na spínači je to pro jistotu i nakreslené. Spínání je až na cvaknutí při odjištění naprosto bezhlučné.
U spínače je malá záludnost, která se projeví až časem. A to je špína. Po vytáhnutí spínače se totiž více odhalí jeho zadní strana, plná žebrování. Zároveň se zdá, že v místě otáčení bylo od výroby nějaké mazivo pro lepší chod točítka. Tato kombinace má za následek usazování nečistot. Otáčet spínačem samozřejmě jde. A jestli to tak zůstane i při větším zašpinění jsem nezjistil, protože jsem vše raději vyčistil...
Foto: Tady je to nutné vyčistit / SOLDATO team
Přepínání módů je velmi jednoduché. První otočení (nejedná se o otočení v pravém slova smyslu, spínač se vždy vrátí do výchozí polohy) znamená červené světlo, druhé slabé bílé, třetí střední bílé a dalším otočením se dostanete do nejsilnějšího módu. Další otáčení už nedělá nic. Pokud chcete zhasnout, otočíte na druhou stranu. Jednoduché a dá se říci, že i vcelku dobré řešení. Jen si musíte zvyknout na to, že se k nejsilnějšímu světlu musíte probojovat přes ostatní módy. Naštěstí je to opravdu intuitivní a zabere to cca vteřinu. Paměť na poseldní zvolený mód se nekoná.
Nespornou výhodou samozřejmě je, že si jako první vždy rozsvítíte červené světlo. To má svoji logiku.
Červené světlo obstarává jedna dioda a papírově má výkon 1 lumen. To není mnoho. Pocitově se mi zdá ale silnější. Na svícení pod ruky je víc než dostatečná. Zároveň jsem neměl ani obavy s červeným světlem chodit. Prostor kolem mě prosvítila červená dioda dostatečně. Velmi zajímavou funkcí je možnost změny červeného světla na jinou barvu. Konktrétně si můžete zvolit zelenou nebo modrou. Nechci teď rozebírat, na co se která barva hodí, ale své využití to pro různé uživatele mít může.
Foto: Sice 1lm, ale zdá se silnější / SOLDATO team
Bílé světlo. Jak již bylo řečeno, má tři módy. Nejslabší (Petzl ho označuje jako stealth mod) má 0,40 lumenů. Má svoji samostatnou diodu. Další dva režimy – 15 a 40 lm – už obstarává hlavní dioda s největším reflektorem. Ve všech případech je kužel světla pevně daný.
Jak je to s reálným využitím svítivosti? Petzl jde znovu zcela očividně svojí vlastní cestou a nenechal se strhnout v závodu o co největší počet lumenů. Jejich filozofie je asi taková, že čelovka by měla svítit hlavně pod ruce, maximálně na nějakou chůzi. Na velké svícení je tu klasická svítilna, třeba umístěná na zbrani.
Foto: Dosvit je dostatečný / SOLDATO team
Takže největší výkon Strixu, tedy 40 lumenů, se může zdát v porovnání s 1000 lumenovými bestiemi jako směšný. Pokud ale přistoupíme na filozofii Petzlu, tak je to dostatečné. Protože těch 40 lm má reálný dosvit kolem 4Oti metrů. A to je pro vojenské použití při reálných akcích naprosto dostatečné. Také intenzita světla není úplně špatná a rozhodně jsem neměl pocit, že bych kolem sebe neviděl. Světelný kužel nemá zcela vyhraněný střed, přesto je vnitřní část prosvícenější. Okrajové části jsou už dost tmavé a celkový úhel kuželu se tak zdá menší.
To stejné platí i pro střední intenzitu světla s tím, že reálný dosvit je kolem udávaných dvaceti metrů. 0,40ti lumenová bludička je pak opravdu jen na to, aby si člověk posvítili pod ruky, do batohu a zároveň neoslnil své okolí jasem. A ruku na srdce, i tohle se hodí. Většina čelovek na trhu má totiž nejmenší výkon začínající na jednom lumenu, většinou však i více. A to je na nenápadné svícení už síla. I tímto se Petzl vyhraňuje od svých konkurentů. Je to prostě jiný přístup k osobnímu svícení. Takový vojenský...
Foto: Pod ruky to stačí / SOLDATO team
A tento přístup se ukazuje i u další možnosti svícení. Konečně tu máme světlo, které posouvá Petzl STRIX daleko od konkurence. Ano, je to infračervené světlo. To má jak svoji vlastní diodu, tak i svůj samostatný spínač. A to je velice chytré řešení. A ještě chytřejší je skutečnost, že když je zapnuté IR, tak je viditelné světlo deaktivováno. Nestane se tak, že si bliknete bílým světlem v nějakém nevhodném okamžiku.
Foto: Samostatné ovládání IR světla / SOLDATO team
IR světlo se zapíná otáčením kulatého spínače umístěného vedle hlavy svítilny. Jeho chod je trochu delší a dost tuhý. Otočením o čtvrt otáčky se aktivuje slabý IR přísvit. Další krok rozsvítí silné IR (výkon 25mW) a poslední klik zapne IR signalizaci. Vypnutí se provede otočením spínače do původní polohy. Krokování je poměrně jisté a je cítit, takže se zapínáním není problém. I tento spínač má výrazné hrany.
Kdo reálně využívá NVG, toho asi napadne jedna otázka. Má to smysl, když má většina NVG svůj vlastní přísvit? Podle mě to smysl má. Za prvé se zdá IR světlo Petzlu silnější než to na NVG nebo na DBALu. Druhou věcí je šetření baterie v NVG. A pak tu samozřejmě máme IR signalizaci, která se v určitém typu operací opravdu hodí a které NVG prostě nezvládne. Tak jako tak je přítomnost IR světla na čelovce v určitých operacích a pro určité profese rozhodně neocenitelná.
Foto: IR má nezastupitelnou funkci v nočních akcích / SOLDATO team
Svítím málo. Ale jak dlouho?
Kdo čte mé recenze tak ví, že výdrž svítilen většinou příliš neřeším. Je tam tolik proměných, že to podle mě nemá až takový smysl. A hlavně si můžu baterie vyměnit. Pokud tedy není svítilna nějak extrémně vybíjející, je vše v pořádku. U STRIXu je problém ten, že velmi často budete svítit na nejvyšší výkon. A ten také nejvíce žere baterku. Udávaných 4,5 hodiny je reálné za předpokladu "odpočinutí" baterie. Při nonstop svícení na nočním pochodu o sobě dávala čelovka vědět už po necelých čtyřech hodinách. Zablikání dává tušit, že je něco špatně. Ještě jedno nebo dvě zablikání a čelovka se přepne do nižšího výkonu. Ale stále svítí.
Foto: Výdrž je spíše průměrná / SOLDATO team
Dál už opradu záleží na spoustě proměných. Udávané doby svícení při stealth režimu – 65 hodin – se dosáhnout dá. Výhodou a nevýhodou zároveň je samozřejmě přítomnost pouze jedné baterie. Je jasné, že výdrž díky tomu bude nižší. Na druhou stranu měníte jednu baterii místo dvou...
Foto: Na čele sedí perfektně / SOLDATO team
Další z věcí, kterou se STRIX od konkurence vyhraňuje, je možnost uchycení, respektive nošení čelovky. První je standardní – klasická čelovka. Pásek kolem hlavy a svítilna na čele. I přes svůj neobvyklý tvar (a velikost) se STRIX jako běžná čelovka nosí poměrně dobře. Polohování je snadné, tiché a drží. Horší je to s úhly naklápění. Spodní poloha je v pořádku, horní se ale zdá nedostatečná. V době, kdy některé čelovky dosahují 180°, tak STRIX nedosáhne ani na 90°. Vzhledem k maximálnímu dosvitu to zas tak vadit nemusí. Faktem zůstává, že když se chci zadívat do dálky, stejně mírně pozdvihnu hlavu a tím pádem si horní úhel čelovky zvýším... Asi nemá smysl, abyste svítili daleko před sebe, když tam světlo stejně nedošáhne.
Foto: Úhly polohování by mohly být lepší / SOLDATO team
Při nošení čelovky jako čelovky jsem párkrát ocenil rozepínací pásek. Zejména když jsem čelovku nosil na krku, což se v určitých situacích děje. Nemusíte tak čelovku převlíkat přes hlavu s nasazeným blembákem. Jen rozepnete sponu, nasadíte na správné místo a zapnete. Samozřejmě jsme zkusili i nošení na přilbě, jako klasickou čelvoku. Pásek jde dostatečně povolit a nic nebrání si čelovku na přilbu nasadit. Tedy když tam nemáte NVG...
Foto: Sundání čelovky z pásku je dílem okamžiku / SOLDATO team
Pokud ano, má STRIX jiné eso v rukávu. Stačí tělo svítilny sundat z podložky (což se provede zmáčkunítm dvou jistících páček, a to jde občas trochu ztuha) a najednou se objeví lyžina kompatibilní se standardními raily, objevující se na bocích novějších přileb. Máte tak v noční akci možnost mít na hlavě balistickou ochranu s přístrojem NVG, a zároveň svítilnu, která svítí kam se podíváte. Navíc i v režimu NVG. Tohle je to, co se dá označit za hlavní vychytávku, kterou voják opravdu využije.
Foto: Stejně jako nasazení na přilbu / SOLDATO team
Nasazení je relativně snadné, dost záleží na kvalitě railu přilby. Čelovku si nasadíte buď vpravo, nebo vlevo. Dle libosti. Spínač je vždy vzadu, rozdílné je poté jen točení spínačem. Hlavu svítilny si otočíte do požadovaného směru a hotovo. Může se zdát, že svítilna je od přilby poměrně daleko a budete s ní neustále o něco zachytávat. Není to ale tak. Svítilna přesahuje o nějakých 5 cm, a správným otočením se to ještě o nějaký ten cenťák sníží. Každopádně se mi za celou dobu nestalo, že bych se svítilnou někde štrejchl. A to i když jsem se procpával úzkým sklepením. Přeci jen jsou stále ramena širší než hlava... Stát se to ale samozřejmě může a pak se ukáže odolnost svítilny.
Foto: Tak jo, trochu přečnívá / SOLDATO team
Umístění na boční rail má bohužel i své slabé stránky. Ale ty mohou trápit jen uživatele přilby typu High Cut, kteří zároveň nosí na railech sluchátka. V téhle konfiguraci totiž na railu není pro STRIX dostatek místa a čelovka se tam prostě už nevleze. Smůla. A osobně me tohle fakt mrzí. Možná to může vyřešit nějaká montáž, která čelovku posune výš, ale osobně jsem zatím nic takového nenašel.
Foto: V téhle konfiguraci máte smůlu / SOLDATO team
Poslední možností je uchycení čelovky pomocí klipu. Světlo si tak můžete dát třeba na moléčko vesty. Jde to na stojáka a světlo jde trochu do boku. Ale ta možnost tu prostě je a třeba ji někdo dokáže využít. Fantazie se v tomto případě meze nekladou. Možností nošení je tedy u STRIXU dost a najít si ten svůj způsob uchycení by neměl být problém.
Foto: Taky možnost / SOLDATO team
Odolnost
Celkově mám z odolnosti čelovky dobrý pocit. I když je na ni dost různých výstupků (spínací kolečka přesahující tělo čelovky), páček (jistící systém na rail) či pásků (držák bateriového vstupu), vše drží jak má. Jasně, že jsou na čelovce nějaké ty šrámy. Ale jsou to vrypy do odolného a probarveného plastu, které nejsou ani vidět. Závady nevykazují ani lyžiny a kolejnice určené k vzájemnému spojení těla čelovky a podložky. I když jde o plast, vše je ok.
Foto: Vydrží dost, to je fakt / SOLDATO team
Petzl garantuje odolnost proti pádu z 2 metrů. A také odolnost proti tlaku až 80kg. Při našich zkušebních pádech ze dvou metrů na tvrdou podložku čelovka přežila. Občasné "zdrcení" v batohu také nebyl problém. Mírné (a asi neopodstatněné) obavy však přetrvávají. Vystouplá hlava i točítka spínačů jsou prostě až příliš na ráně...
Foto: Potápěčská čelovka to není, ale vody se nebojí / SOLDATO team
Zato v odolnosti na prach a vodu má Petzl jasno. STRIX splňuje normu IP67. Při dešti tak můžete být v klidu a i náhodné ponoření do vody přežije čelovka bez úhony. Odolnost je tedy pro vojenské použití naprosto v pořádku.
Otázkou tedy zůstává, proč Petzl přestal STRIX vyrábět. Dle zdrojů blízkých firmě byl hlavní důvod ten, že o tento model prostě nebyl takový zájem, jaký firma očekávala a potřebovala. Proč tomu tak je, je ovšem na jinou úvahu. Dle mého názoru je to produkt, který aktuálně nemá obdobu. Ale Petzl prý chystá nástupce...
Foto: Asi nejlepší čelovka pro opravdové vojáky / SOLDATO team
Verdikt
Netradiční čelovka určená do opravdového nasazení a pro opravdové vojáky, kteří dokáží využít její plný potenciál. To, že to není čelovka pro každého ukazuje i vyšší cena. Čelovka se stále dá sehnat za cenu kolem 2990,-. Za tyhle peníze ale máte svítilnu, která může být jak čelovka, tak přilbová svítilna nebo i světlo na vestě. K tomu svítí bíle, barevně a infra. Vše v jednom. Slabší bílé světlo je kompenzováno právě přítomností IR, snadným ovládáním a možnostmi uchycení. Nebýt nekompatibility s High-Cut přilbou se sluchátky, jedná se o pětihvězdičkové vybavení a nejlepší vojenskou čelovku. Největší negativum však nakonec zůstává to, že ji Petzl přestal vyrábět. Král je mrtev. Ať žije král...
Líbí se nám: |
|
+ |
Možnosti uchycení |
+ |
IR světlo |
+ |
Tiché ovládání |
Nelíbí se nám: |
|
- |
Nekompatibilita s HC přilbou se sluchátky |
- |
Slabší bílé světlo |
Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují
Zapůjčil:
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz