Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Recenze hodinek Garmin Instinct Tactical: Instinktivní volba vojáka

Datum přidání 13.10.2019   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 4 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Pokud jako voják pracujete v terénu a potřebujete se někam dostat, využijete schopnost zvanou navigace. K tomu se hodí pár pomůcek. Kromě určitých vědomostí je jako takový dobrý základ mapa a buzola. Pak se hodí i GPS přístroj. Zprvu samostatným GPS přístrojům už dlouho asistují mobilní telefony. Pokrok ale nezastavíš a posledním trendem jsou chytré hodinky, které se na rukou vojáků objevují čím dál častěji. Dokážou ale spolehlivě pomoci i relativně levné hodinky? Mrknem na to.

Garmin Instinct Tactical military review

Foto: Garmin Instinct Tactical / SOLDATO Team

 

Faktem zůstává, že s mapou a buzolou by měl umět pracovat každý voják. To mi nikdo nevyvrátí. Ale zároveň uznávám, že moderní technologie v čele se specializovanými hodinkami dokážou na tomto poli výrazně pomoci. Ty tam jsou doby, kdy hodinky sloužily jen jako ukazatel času. Postupně se naučily ukazovat datum, nahradit budík, stopky... Netrvalo dlouho a mohli jste využít i další funkce. Zjistit východ a západ měsíce či slunce, využít hodinky jako kompas. A samozřejmě se na hodinkách objevilo i určení polohy dle GPS.

 

GPS hodinky vs. GPS přístroj

Foto: Samostatný GPS přístroj je již přežitek...(?) / SOLDATO Team

 

Kdo jiný než Garmin...

Dá se říci, že takovým průkopníkem je v této oblasti společnost Garmin. Firma, která se o navigaci zajímá už od roku 1989, kdy ji pánové GARy Burrell a MIN Kao v USA založili. A již od začátku se soustředili na vše kolem GPS a jeho využití v civilní sféře. Samozřejmě i v té vojenské...

 

Pravidelní čtenáří našich recenzí si jistě pamatují, že jsme v testu již jedny hodinky Garmin měli. Byly to Tactix Bravo. Takže když se ozval šéf českého Garminu s tím, že pro nás má něco na vyzkoušení, byl jsem vcelku zvědavý. Protože překonat něco téměř dokonalého je problém. Ale Garmin na to šel jinak. Očividně nechtěl nic překonávat. Raději nabídl jiný pohled na moderní navigační hodinky.

 

Garmin Tactix vs. Instinct Tactical

Foto: Tactix Bravo vs. Instinct Tactical / SOLDATO Team

 

Instinktivní pohled

Ty hodinky se jmenují Garmin Instinct. Jak s nimi probíhalo mé první setkání si můžete přečíst v článku na Armywebu. Tady to jen shrnu. První setkání bylo mírně řečeno rozpačité. Postupem času, a po překonání určitých předsudků, to však přerostlo v něco jiného. V pochopení...

 

V pochopení toho, jak udělat nekompromisní outdoorové hodinky s mnoha funkcemi. Co je k tomu potřeba? Jako základ tu máme tělo hodinek, vyrobené ze zesíleného tvrzeného polymeru. To doplníte chemicky tvrzeným sklem a silikonovým řemínkem. Zvolíte velmi kompaktní rozměry - průměr 4,5 cm a výšku 1,5 cm - čímž se dostanete na velmi příjemnou hmotnost 52 gramů.

 

Kolik váží hodinky Garmin Instinct

Foto: Tak nám to ukazuje ještě o gram méně... / SOLDATO Team

 

Tam kde jiní nabízí barevný displej s vysokým rozlišením, tam se Garmin vrací k černobílému LCD zobrazení s rozlišením 128x128 px. Je vysoce kontrastní, což se v reálu může hodit. Uvidíme, co na něm vlastně uvidíme. I když se zdá, že je displej kulatý, je ve skutečnosti hranatý. Jedná se o čtverec se skosenými hranami. Toto provedení doplňuje "samostatný" malý kulatý displej v pravém horním rohu. Již teď mohu prozradit, že na displeji si můžete nastavit jak digitální, tak i analogové zobrazení. Navíc si můžete zvolit, co se má ukazovat v malém displeji. Vlastně celkově si s tím, na co se díváte, můžete dost vyhrát.

 

Analogový displej na digitálních hodinkách

Foto: Analogový displej mě tady moc nesedí / SOLDATO Team

 

Aby se ale bylo na co dívat, je potřeba nějaký zdroj energie. Ten je v Insintctech tvořen dobíjecí Li-Ion baterií s nezjištěnou kapacitou. Ta ale podle výrobce stačí na 14 dní v režimu chytrých hodinek a až na 16 hodin v režimu GPS. Jestli je tomu skutečně tak, si řekneme ale až za chvíli.

 

Poslední v čem se Instinct tak trochu vymykají standardu je barevná nabídka. Ta zahrnuje celkem šest barev. Kromě námi testované černé si můžete vybrat i z takových šíleností, jako jsou červená nebo žlutá. Nutno říci, že všechny barvy jsou opravdu živé a líbivé.

 

Vsuvka:

V průběhu testování se nám stala taková malá příhoda. Zrovna jsem sbíral data od testerů, dával do kupy všechny dojmy z Instinctů a najednou další zpráva z Garminu. „Budou představeny taktické verze Instinctů..." a jestli prý máme zájem... No co byste na to asi tak odpověděli. Zvlášť když by byl SOLDATO team jeden z prvních, který mohl tyto hodinky vyzkoušet. Na to se nedalo říci nic jiného než „Ano, chceme otestovat Instinct Tactical. Už jsou na cestě...?". Dorazily velmi brzy...

 

Nové gps hodinky Garmin Instinct Tactical

Foto: Takhle mi to došlo...  / SOLDATO Team

 

A přidaly další dvě barvy. Black, která je o dost černější než u běžných Instinctů. A Coyote Tan, která je prostě famózní. Kombinace béžové a černé hodinkám vysloveně sluší, a touto barevnou kombinací jasně ukazují na své zaměření.

 

Následující řádky tedy vychází ze zkušeností jak s běžnými Instincty, tak i s řadou Tactical. Kromě barev je totiž design identický. Stejně tak vnitřní uspořádání. Pokud jsou nějaké odlišnosti (a ony jsou), tak na ně v textu upozorním. Jdeme na to.

 

Garmin Connect a mobil

Foto: Teprve po propojení s mobilem využijete hodinky naplno / SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Hodinky patří na ruku. Základní silikonový řemínek je velmi měkký a mírně elastický. To, v kombinaci s velice hustým rozložením děr pro zapínání zapříčiňuje, že se Instincty nosí opravdu příjemně. Dalším faktorem pro pohodlné nošení je skutečnost, že je řemínek „předtvarovaný". To má ale i své negativní stránky. Hodinky si jen tak neodložíte. Buď je máte na boku, nebo stojí vysoko na řemínku. Osobně mě tohle řešení příliš nevyhovuje, naštěstí lze řemínek vyměnit (i když to asi zkousnu i tak...). Garmin tím asi chce naznačit, že hodinky se nemají vůbec sundávat z ruky...

 

Řemínek Garmin Instinct

Foto: No, tohle je prostě něco za něco / SOLDATO Team

 

Protože je fakt, že se dobře přizpůsobí každé ruce a díky elasticitě řemínku vyrovnávají změny průměru zápěstí napříč celým dnem a nocí. Nemalou míru na pohodovém nošení má i již zmíněná hmotnost. Jediné na co si v tomto bodě může někdo stěžovat, je velikost hodinek.

 

Jaký je pásek na Garmin Instinct

Foto: Zapínání je bez problémů / SOLDATO Team

 

Respektive jejich malost. Je fakt, že po přechodu z Tactixu jsem si musel chvíli zvykat. Pokud jsem ale chvíli nosil třeba klasické Luminoxi, které jsou ještě menší, byl přechod na větší Instincty příjemný. Zde opravdu záleží na preferencích každého uživatele. Ale ani na velké ruce nevypadají Instincty nijak nepatřičně. Navíc to může být výhodné. Hodinky se lépe přizpůsobí oblečení, nikde o ně moc nezachytáváte.

 

Sporttester Garmin

Foto: Ani na pořádné pracce nevypadají hodinky nepatřičně / SOLDATO Team

 

Odečet času a displej

Co osobně považuji za jednu z nejdůležitějších vlastnostech na hodinkách? Odečet času. Chci na hodinky mrknout a hned vědět, kolik je hodin. A tohle umí Instincty opravdu perfektně. Zde se ukazuje, že monochromatický displej s vysokým kontrastem má své nesporné výhody. Nejvíce mě dostávají pozorovací úhly. Na hodinky se můžete dívat téměř ve vodorovné poloze a stejně vidíte na čas. Také odlesky jsou minimální a problém není ani na přímém slunci. Tohle se Garminu opravdu povedlo. Co trochu kazí radost je, alespoň subjektivně dle některých testerů, větší míra upatlanosti displeje. Otřít sklíčko kouskem trika se tedy občas vyplatí.

 

Pozorovací úhly digitálních hodinek

Foto: Pozorovací úhly jsou opravdu vynikající / SOLDATO Team


Jak již bylo řečeno, na hodinkách si můžete nastavit různé displeje, které jdou ještě dále uživatelsky přlzpůsobit. Volit lze ze šesti základních variant, které jsou vždy i v reverzním provedení (čený podklad – bílá čísla, nebo naopak). U modelu Tactical je tu navíc speciální vojenský displej. Kromě velkého času (který je možný zobrazit ve vojenské verzi – bez dělení) a datumu v kroužku, tu máme zobrazený východ a západ slunce, čas ZULU, stav baterie a ukazatel zapnutí Stealth módu.

 

Dobře, hned odbočím a odpovím na vaši otázku: Co to sakra je Stealth mód? Je to spešl funkce Tactical verze. Díky aktivaci se vám okamžitě přeruší veškerý bezdrátový datový přenos, stejně tak se přestane ukládat a sdílet vaše aktuální pozice. Nadále je ale samozřejmě na hodinkách možné ukázat vaši GPS polohu. K čemu to je dobré? Profíci nasazení v zahraničí to vědí moc dobře... Vzpomeňte na kauzu, kdy díky sdílení dat aplikace Strava byly odhaleny utajené americké základny v Afghanistánu. Možnost rychlého vypnutí tedy dává velký smysl a je to mimochodem jedna z nejlepších funkcí hodinek Tactical, kterou skuteční vojáci ocení.

 

Stealth mode in Garmin Instinct

Foto: V reálu se Stealth mód vyplatí / SOLDATO Team

 

Pokračujeme tedy dál displejem. I když je kontrast výborný, je jasné, že v noci nevidíte nic. Proto tu máme podsvícení. To funguje tak jak očekáváte. Aktivujete jej zmáčknutím levého horního tlačítka. Nebo si v nastavení můžete zvolit funkci, díky které se vám podsvícení aktivuje zmáčknutím jakéhokoliv tlačítka. Tato funkce navíc může být aktivní jen po západu slunce. To je vážně chytré. Samozřejmostí je pak nastavení doby podsvícení (různé časy od čtyř vteřin po jednu minutu, popřípadě bez prodlevy) a jeho intenzita (5% až 100%).

 

NVG mode Garmin Instinct

Foto: Pohled přes NVG bez podsvícení / SOLDATO Team

 

Ale protože i 5% podsvícení může být v určitých podmínkách problematické, nastupuje model Tactical s další svojí vychytávkou. Tou je režim nočního vidění. Aktivací této funkce se podsvícení sníží ještě více, a to tak, že na pár desítek metrů není reálně pouhým okem vidět. Ale hlavně se deaktivuje snímač tepu. To je velmi důležité, protože zelené poblikávání je v určitých úhlech velmi viditelné. Další výhodou zůstává fakt, že s přístrojem NVG je při aktivaci režimu nočního vidění opravdu nejlepší čitelnost displeje. O praktickém využití této funkce právě pro přístroje NVG sice můžeme diskutovat, ale ta čitelnost je výborná. Co bych tady osobně ještě uvítal je možnost zvolit podsvícení červenou barvou. Pak by to bylo dokonalé.

 

Garmin Instinct noční vidění

Foto: Při aktivovaném NVG módu je to lepší / SOLDATO Team

 

Základní orientace v menu

Displej jsme si projeli, mrkneme se v rychlosti na základní dělení menu nabídek a vnitřní logiku jako takovou. Ta je mimochodem uživatelsky velmi jednoduchá a i bez manuálu se v menu za chvíli budete velmi dobře orientovat.

 

Garmin Instinct na ruce

Foto: Tlačítka jsou zpracována na solidní úrovni / SOLDATO Team

 

Abyste se ale vůbec někam dostali, musíte zmáčknout jedno z tlačítek. Vlevo máte tři, vpravo dvě. Tlačítka jsou jemně zdrsněná a dobře hmatná. Dá se u nich dokonce nastavit i vibrace, ale osobně v tom nevidím smysl. Stisk je jistý a téměř se mi nestávalo, že bych tlačítko zmáčkl špatně nebo by na stisk nereagovalo. Také aktivace tlačítek o vybavení (typicky rukavice) bylo spíše výjimečné. Přesto, kdybyste chtěli, máte možnost si tlačítka uzamknout. Tady je ale trochu nešikovné, že odemčení se provádí podržením jakéhokoliv tlačítka. Pokud se vám tedy stává, že si rukavicí mačkáte jedno konkrétní tlačítko, velmi pravděpodobně si tím hodinky i odemknete.

 

Zamknutí hodinek na ruce

Foto: Ani takhle se většinou samy nesepnou / SOLDATO Team

 

Jak tedy do menu? Stačí podržet tlačítko menu. To je to vlevo uprostřed. První vstup do nabídky byl pro mě trochu šok. Pouze tři položky (oproti hustému menu ve Fenixech). Jako první je nabídka „Vzhled hodinek", kde si vcelku logicky můžete pohrát s tím, jak má vypadat displej. Druhou položkou je „Historie". Tady se archivují vaše výkony, rekordy a celkové souhrny. Jako poslední se v základním menu nachází položka „Nastavení". No, a tam je schováno vše ostatní k nastavení a přizpůsobení si hodinek k obrazu svému. Asi nemá smysl si tu vypisovat všechny možnosti.


Kvalita tlačítek na Garmin Instinct

Foto: Absence středního tlačítka vpravo je chytré řešení SOLDATO Team

 

Stačí říci, že po pár chvílích jsem se v menu velmi snadno orientoval a nebyl pro mě problém najít nastavení té které věci.

 

Jaké ale vlastně hodinky nabízejí možnosti? Nejlepší je samozřejmě se podívat na některé z videí, či si je osahat na prodejně. Přesto se to pokusím ve stručnosti popsat. Na výběr máte ze tří základních možností, které jsou pojmenované „Aktivity a aplikace", „Doplňky" a „Ovládací prvky".

 

Velikost Garmin Instinct na ruce

Foto: Vzhledem k výstroji ideální velikost / SOLDATO Team

 

Aktivity a aplikace

Do nabídky aktivit se dostanete stisknutím pravého horního tlačítka. Zde se skrývají aplikace k měření vašich výkonů v různých sportech (je toho opravdu hodně), ale i taktické aktivity, navigace a v případě modelu Tactical je tu i Jumpmaster.

 

Začněme sportem. Protože Garmin Instinct jsou vlastně stále velmi dobrým sportesterem. Umí asi vše, co běžný uživatel potřebuje. A ve spojení s aplikací Garmin Connect je opravdu velmi jednoduché si udělat pořádný trénink a následně si jej vyhodnotit a uložit. Ano, chybí tu některé pokročilé funkce, ale normální voják myslím nepotřebuje znát výšku chodidla nad zemí při běhu, či procentuální vyváženost dolních končetin. A pokud je to náhodou normální voják – duklák, asi bude používat specializované přístroje.

 

Sportester Garmin Instinct

Foto: Při sportu jsou super / SOLDATO Team

 

Běžný voják si zapne aktivitu „Běh", u ní si může nastavit několik obrazovek a na nich si nechat zobrazit opravdu to, co ho zajímá. A co mu pomůže. Tak to jde samozřejmě udělat i u dalších aktivit (nejčastěji využívám jízdu na kole, plavání, veslování...). Výhodou je vestavěný měřič tepu. Ten se zdá i vcelku přesný. Při srovnání s hrudním měřičem vykazoval opravdu malé odchylky do maximálního rozdílu asi čtyř tepů. Jeho možnosti jsou ale určitě omezené, a nejvíce se to projevuje v rychlosti načítání tepu. Tam kde se po zrychlení nebo zpomalení běhu na hodinkách s hrudním měřičem ukazují hodnoty téměř okamžitě, ukazuje Instinct rozdíl i několik desítek tepů. Při konstantním zatížení se ale na něj dá spolehnout.

 

Jako sportester jsou tedy Instincty na běžné použití více než dostatečné a svou práci ve zlepšování fyzické kondice svého majitele zvládají opravdu dobře.

 

Garmin Instinct bicycle

Foto: Při různých aktivitách dokážou ukázat ty správné údaje SOLDATO Team

 

Nás ale bude více zajímat jiná položka z nabídky aktivit a aplikací. Tou jsou "Taktické aktivity". Zajímavé je, že si kvůli tomu nemusíte kupovat specializovanou verzi Tactical. Taktické aktivity jsou totiž nainstalovány i v běžných Instinctech. To je super zjištění. Co tedy tato aplikace umí?

 

Znovu si můžete nastavit několik obrazovek s různými údaji a mezi nimi dle potřeby procházet. Samozřejmě jedna z nejdůležitějších voleb je aktuální GPS poloha. Ostatně hlavně kvůli tomu si asi budou vojáci tyto hodinky kupovat. Polohu si můžete nastavit na samostatné obrazovce, nebo v kombinaci s jinými údaji. Je možné mít i současně zobrazené dva formáty souřadnic (např. MGRS + stupně a minuty). Dobré je, že pro zobrazení aktuální polohy není nutné aktivitu jako takovou spouštět.

 

GPS poloha na hodinkách

Foto: Možnost zobrazení dvou typů souřadnic se hodí / SOLDATO Team

 

Na další obrazovky si můžete nastavit celou řadu dalších údajů, které jsou více méně stejné jako u ostatních aktivit. Kompas, tempo, rychlost, vzdálenost a mnoho a mnoho dalšího. Je tu i malá mapka, lépe řečeno záznam prošlé trasy. Mapové podklady samozřejmě Instincty nemají.

 

I když jsou „Taktické aktivity" samy o sobě dostatečné, teprve v kombinaci s „Navigací" se z Instinctů stávají navigační hodinky. Mrkneme se teď na pár situací z reálného prostředí, které mohou vojáky potkat, a ukážeme si, jak si s nimi dokážou Instincty poradit. Jestli to tedy dokážou...

 

Jak na ovládání chytrých hodinek

Foto: Ovládání je i na akci pohodlné SOLDATO Team

 

Uložení aktuální polohy. Velmi jednoduché. Slouží k tomu předdefinované tlačítko, které stačí podržet. Následně můžete údaje editovat – změnit název, přidat si značku... Tohle funguje opravdu velmi dobře. Podržení tlačítka a tedy i uložení polohy funguje i tehdy, když máte zapnutou nějakou aktivitu. Super.

 

Navigace na uloženou polohu. V „Navigovat" si nastavíte „Uložené pozice". Zde je přehled všech uložených pozic, které v hodinkách máte. Vejde se jich tam vcelku dost. Na limit jsme zatím nepřišli. Je ale dobré vědět, že vestavěná pamět má 16MB. Jednu z pozic si vyberete, zvolíte „přejít na" a už jen sledujete displej, a víte kam se vydat. Mimochodem, tohle je jediná cesta jak se dostat k přehledu uložených pozic a jejich editaci. Samostatný seznam bohužel v hodinkách není. To je trochu nepraktické. S tím by měl Garmin něco udělat, protože třeba i na výše zmíněných Tactixech je tato knihovna v menu přítomá. Pomoci může aplikace Garmin Explore, která je určenak ke správě POI. Jinak funguje navigování na uloženou pozici v pohodě.

 

Navigace na souřadnice. Jste na patrole, a najednou dostanete pozici, na kterou se musíte dostat. Jednoduše si zase najedete do „Navigovat", vyberete „souřadnice" a nastavíte si požadovaný údaj. To jde znovu velmi rychle a jednoduše. Pak jen potvrdíte, zapnete navigaci a můžete vyrazit.

 

Navigace na směr. I tato funkce se může v lese hodit. Prostě potřebujete jít stále rovně pod určitým azimutem. „Navigovat" – „Zadej směr a jdi". Zobrazí se kompas s ukazatelem stupňů. Natočím se tam kam potřebuji, zkontroluji azimut, potvrdím a zapnu. Bez problémů.

 

Reálné nasazení hodinek Garmin Instinct

Foto: Kouknu a vidím... / SOLDATO Team

 

Poslední, co jako voják dokáži hodně využít, je uložení různých pozic do hodinek. Znáte to, chystáte patrolu a chcete si do hodinek / GPS přístroje zanést důležité pozice. A teď jak na to. Samozřejmě můžete sáhnout znovu po aplikaci Garmin Explore. Problém je, že potřebujete mobil a signál. Což na patrole, navíc třeba zahraniční, prostě nemáte. Druhou možností je přes rychlé uložení polohy. Při editaci si upravit vše potřebné a je to. Vcelku rychlé a intuitivní. Je tu ještě další možnost. Zvolíte si „Projekce trasového bodu", trochu se tím pohrabete, přeskočíte divné začáteční nastavení, přejdete k nastavení pozice, zvolíte ikonu a hotovo. Jo, tohle se jakž takž dá. Osobně bych to ještě zjednodušil, ale dá se tak do hodinek nahrát dost pozic v rozumném čase.

 

Je tu ale jeden zásadní problém. Ke všem metodám potřebujete GPS signál. Jakmile jej nemáte, třeba hluboko uvnitř budovy, máte tak trochu smolíka. Ale dá se to obejít. Je to složitější, nahrání jednoho bodu zabere téměř dvě minuty, ale jde to. Přesto je tohle věc, na které by měl Garmin zamakat.

 

A to je k navigaci asi tak vše. Vlastně se můžete nechat navigovat i zpět na start, po vytvořené nebo uložené trase a podobně. Nebo si v hodinkách můžete vytvořit celou novou trasu z uložených pozic. Prostě na to, že jsou to malé hodinky, toho umí co se navigace týče opravdu hodně. Co je však důležitější? Že to funguje a je to uživatelsky vcelku přívětivé. Také rychlost vyhledávání signálu GPS je nadprůměrná. Jak v lese, tak v městské zástavbě je to většinou otázkou pár vteřin. Rychlost načítání signálu GPS je něco, co si opravdu uvědomíte při přechodu z jiných hodinek. 

 

Navigace Garmin

Foto: Počet funkcí, které reálně využiji, je opravdu velký / SOLDATO Team

 

Doplňky

Jako doplňky Garmin označuje funkce, které aktivujete stiskem levého středního nebo spodního tlačítka. Samozřejmě si můžete nastavit, co chcete vidět. A je toho poměrně hodně. Po synchronizaci s mobilem máte možnost čtení zpráv, ovládání hudby, přijímání hovorů atd.. To tu ale rozebírat nebudu. Stejně jako měřič kroků, ukazatel srdečního tepu, přehled dne... Zaměřím se na věci, které mi pro vojáky přijdou zajímavější.

 

Kompas k nim rozhodně patří. Je tříosý a poměrně přesný. V nastavení si můžete vybrat, jestli chcete zobrazovat stupně či dílce. Stejně tak si nastavíte referenci severu. Za mě užitečný doplněk, který se hodí. Dokáže když ne nahradit, tak vhodně doplnit buzolu. Zobrazit si jej můžete samostatně, nebo v rámci tzv. ABC, kdy je doplněn výškoměrem a barometrem.

 

Kompas na Garmin Instinct

Foto: Třeba kompas funguje tak jak očekáváte / SOLDATO Team

 

Když jsme u toho výškoměru... Ten se dá (stejně jako zmíněný barometr) zobrazit i samostatně. Je barometrický a pro mě spíše orientační. Jeho přesnost závisí na mnoha faktorech. Ale pokud je dobře nastaven a kolem panují ideální podmínky, je poměrně přesný.

 

Slunce a měsíc. Dva doplňky, které jsou neocenitelné při plánování operace. Ukazují jak východ a západ obou těles, tak i stmívání či rozednění, nebo fázi měsíce. Nevyužiji to sice každý den, ale když je potřeba, tak to ušetří hodně času a jiného hledání.

 

Alternativní časové zóny. Vcelku fajn doplněk, když jste na misi. Nebo tam máte někoho a chcete vědět, kolik tam má hodin. Jo, hodí se to.

 

Garmin Tactical

Foto: Čas ZULU... / SOLDATO Team

 

Ovládací prvky

Jsou poslední z možností, které Instincty nabízejí. O co jde? Dlouhým zmáčknutím levého horního tlačítka se dostanete do kruhové nabídky tvořené symboly. Ano, i tuto nabídku si můžete v nastavení upravit k obrazu svému. Pak si vybíráte z jednotlivých možností. Je tu vypnutí hodinek, nastavení podsvícení, aktivace režimu nerušit, zamykání tlačítek, stopky, odpočet, budík a mnoho a mnoho dalšího, přičemž se tu dají nastavit i věci z doplňků. Pokud navíc máte Tactical edici, tak tu najdete i již popsaný Stealth mod a Noční vidění.

 

Je toho opravdu hodně, a nemá smysl zde jednotlivé funkce rozebírat. Vše funguje tak jak byste očekávali. A vše si můžete různě nastavit. Třeba budíků může být více, vybrat si můžete z tónů nebo vibrací, popřípadě kombinace. Nebo tu je svítilna. Vcelku užitečná fíčura, kdy se rozsvítí bílý displej a alespoň trochu osvětlí vaše okolí. A samozřejmě tu najdete vypnutí hodinek. Prostě si tu nastavíte vámi oblíbené ovladače a rychle se k nim dostanete. S ničím jsem neměl problém a také kruhové zobrazení symbolů je svěží oživení jinak sloupcového menu.

 

Menu Garmin

Foto: Kruhové menu je atraktivní / SOLDATO Team

 

Nabíjecí hodinky? Pche...

Ano, Garmin Instinct jsou nabíjecí hodinky. Musím popravdě říci, že to pro mě aktuálně omezující není. Výdrž je totiž opravdu velmi dobrá. Jasné, že je přímo odvislá od činností, které s hodinkami děláte. A také od toho, co vše máte nebo nemáte aktivního. Při běžném provozu, s minimem využívání měření aktivit (spíše tedy s žádným), se pohodlně dostanete přes čtrnáct dní. Což odpovídá i údajům výrobce. Nás ale zajímal reálný provoz...

 

Takže jsme si dali tu práci, a zkusili jsme opravdu pečlivě zaznamenávat vše, co se s hodinkami dělo při normálním denním používání. Vypadalo to asi takto:

 • Po celou dobu jas displeje na 10% (naprosto dostatečné);
 • Displej – černé pozadí a bílé číslice;
 • Téměř denní hraní si s nastavením systému (cca 3 - 7 min denně);
 • Celkem 30x ranní budík (2x alarm každé ráno);
 • 38 min použití svítilny (19x funkce svítilna - svítí 2 min potom se vypne);
 • 78 min nahrávání aktivity na nejvyšší přesnost GPS;
 • 34x zjištění vlastní polohy;
 • 14x uložení POI;
 • 36x použití kompasu + kalibrace;
 • Kontinuální měření tepu 24/7;
 • Kontinuální spárování s telefonem;
 • 212x SMS (přijetí + přečtení);
 • 54x přijatý hovor (ovládání přes hodinky);
 • 8x odmítnutý hovor (ovládání přes hodinky);
 • 22 min ovládání hudby na tel. (přes hodinky);
 • 14x funkce najít můj telefon.

 

A jak na tom byla baterie? Mrkněte sami:

 

 

Nakonec baterie vydržela neuvěřitelných 15 dní 1 hodinu a 44 minut. Myslím, že kdyby se ještě třeba vypnul měřič tepu, zapnul Stealth mód atd, tak se dostanete ještě o dost dál. Potom ale asi nemá smysl takové hodinky vůbec kupovat a je rozumnější se poohlédnout po "hloupých" hodinkách.

 

Měřič tepu v hodinkách

Foto: Měřič tepu pracuje neustále / SOLDATO Team

 

Tohle jsou ale chytré GPS hodinky. V případě, že je tak budete opravdu používat (v podstatě nepřetržitě používat GPS), tak je za den vybijete. To je prostě fakt, se kterým je třeba se smířit. Hodinky je poté nutné nabít, což jde naštěstí snadno a rychle.

 

Stačí přiložený kabel zasunout do konektoru (spešl Garmin) na spodku hodinek, druhou stranu (USB) do nabíječky a vesele nabíjíte. Z totálně vybitých hodinek se to dá zvládnout do osmdesáti minut. To je dobrý čas. Při nabíjení je vidět na hodinkách poblikávající baterie. Nezjistíte ale, na kolika procentech kapacita hodinek je. To je trochu nešťastné. Plné nabíjení pak indikuje plně zabarvená ikona baterie.

 

Nabíjení hodinek Garmin

Foto: Nabíjení je až překvapivě rychlé / SOLDATO Team

 

MIL-STD-810G

Co to je? To je standard, který určuje metody testování. Jo, a mimochodem jeho autorem je US Army. Garmin Instinct tento standard splňují. Tím by asi mohlo být řečeno vše.

 

Ale tak jednoduché to Instincty mít nebudou... No, i když... Je fakt, že na odolnost si stěžovat nemůžu. Tělo hodinek, i když plastové, je velmi odolné a žádné škrábance se na něm neobjevují. Stejně tak není nic vidět na sklíčku. Myslím tedy co se škrábanců týče. I když není safírové, jeho odolnost je výborná. Napomáhá tomu samozřejmě i fakt, že je pěkně ulito v těle. Poškrábat jej tedy chce už trochu gryf... Tím vším samozřejmě nechci a nemohu říci, že se na hodinkách či sklíčku nějaké ty škrábance neobjeví. Při běžném používání to ale pravděpodobné moc není. A i při drsnějším zacházení se budete muset vcelku snažit, abyste nějaký ten škrábanec vytvořili. Každopádně jsme jeden testovací model ještě pro jistotu poslali do Afu. Jestli vydrží i tam vám řekneme později na naší FB stránce.  

 

Sklo hodinek Garmin

Foto: Sklíčko je krásně zapuštěné. A tím i chráněné / SOLDATO Team

 

Velmi dobrá je odolnost proti zimě. Sice jsme je testovali v letním období, ale nebyl problém je na chvíli strčit do mrazáku. Po vytáhnutí nebyla vidět v reakcích displeje žádná změna. Super.

 

Přesto jednu výtku u odolnosti máme. Týká se nabíjecího konektoru. A při procházení některých diskuzních fór se ukazuje, že nejsme sami. O co jde? Na prvně testovaných Instinctech se na konektoru časem objevil náznak koroze. Povlak, který ale šel kartáčkem a olejem odstranit. Osobně si myslím, že to bylo zapříčiněno krytkou, kterou jsme k hodinkám dostali. Díky tomu se pot a voda na konektoru držela déle. Faktem je, že při používání Tacticalů bez krytky jsme žádný problém zatím nezaznamenali.

 

Nekvalitní konektor hodinek Garmin

Foto: Stane se. Odstranit to jde. / SOLDATO Team

 

On ten konektor je ale celý trochu nešťastný. I když tedy nebude korodovat, tak různé nečistoty se v jeho hlubokém okolí usazovat budou. Nepříjemný detail, se kterým se dá rychle poradit. Mimochodem, vzpomínáte jak jsem psal o výhodě zapuštěného sklíčka? Tak to má i nevýhodu. I tady se totiž nečistoty trochu drží.

 

U odolnosti ještě zmíníme řemínek – bez problémů, a tlačítka – bez problémů. Co se vodotěsnosti týče, výrobce udává 10ATM/100m. Při běžném plavání a trocha potápění do pěti metrů jsme samozřejmě nezaznamenali jediný problém. A to ani na takových choulostivých místech, jako je otvor pro barometrický senzor. Suma sumárum, ano, tohle jsou hodinky do drsného prostředí, se kterými se nemusíte bát žádné výzvy.

 

Recenze Garmin Instinct Tactical

Foto: Garnin Instinct Tactical jsou nekompromisní vojenské hodinky / SOLDATO Team

 

Verdikt

Robustní chytré GPS hodinky, tak výrobce popisuje model Garmin Instinct Tactical. A je to pravda. O jejich chytrosti netřeba diskutovat. Zvládají toho opravdu hodně. K tomu jsou odolné, přiměřeně velké a designově pěkné. A na to, co vše umí, jsou s cenovkou 7490,- (8990,- za Tacticaly) i levné. Těžko hledat slabá místa. Možná zlepšit konektor dobíjení, poladit ještě více navigační funkce... To jsou ale vážně detaily. Faktem totiž je, že v poměru cena výkon jsou Garmin Instinct nejlepší chytré GPS vojenské hodinky, které aktuálně můžete koupit. Bravo, Garmin.

 

 

 

Líbí se nám:

+

Rychlost načítání GPS

+

Výdrž baterie

+

 Čitelnost displeje

Nelíbí se nám:

-

Provedení konektoru nabíjení

-

Předtvarovaný řemínek

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

 

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin  metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Garmin

 

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
gejdosm@seznam.cz Datum: 12.02.2020 Čas: 13:21

Mám hodinky Garmin Fénix 5s jsem s nimi velmi spokojen kromě toho, že u rámečku safírového sklíčka, který po roce a půl běžného používání je odřený, takže jeho odolnost není taková jak uvádí výrobce. Překvapilo mě to proto, že při tak krátkodobém běžném používání je rámeček značně odřený. Tou druhou špatnou vlastnosti je malá výdrž nabítí hodinek při využití všech funkci, které hodinky umožňuji. U těchto nabíjecích hodinkách musím popravdě říct, že je to pro mě velmi omezující faktor. Výdrž je totiž opravdu velmi malá při použiti navigace v terénu.

avatar
Jiřik Datum: 02.01.2020 Čas: 21:13

Do konektoru na nabíjení jde dát silikonová zástrčka, co jde koupit na ebay.com. Je to určené pro jiný typ hodinek, ale v instinctech to sedí pěkně.http://imgworld.cz/iUXUXexb6H.jpg

avatar
horacio Datum: 16.10.2019 Čas: 20:40

mám je mám hned i dotaz .... stalo se vam za dobu testovaní že by vám hodinky nejednou prestal ukazovat oznámení o SMS či hovorech ? ..... spárovano s telefonem mám , povoleno snad taky tak nevím kde může být chyba

avatar
Lukmarti Datum: 13.10.2019 Čas: 17:08

Odemykaní lze vyřešit kombinací tlačítek. Ješte se mi nestalo že bych nechtěně odemkl. Jak jste byli spokojeni s aktivitou TRASY?Pokud si tam hodim CP a neprojdu přesně tím místem ( i o pár desítek metrů) tak mě to vrací zpět a docela to mate. A už stím nehnu( musím přenastavit znovu).Pokud mám nastavenou trasu a odchýlím se od azimutu ze zbývající vzdálenosti k cíli je rázem zbývající vzdálenost zpět k azimutu. Vyřešit lze přenastavením datových polích. Nicméně to rozčiluje. Jedinou možnost jak tomu předejít vidím uložit si jednotlivá CP a spustit navigaci pouze k jednomu CP. A pak znovu a znovu a znovu

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava