Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Zdravotní vybavení

Recenze IFAK Battle Tested: Zdravoťák vždy po ruce

Datum přidání 09.10.2022   Rubrika rubrika: Zdravotní vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Lidé v různých profesích u sebe nosí specifický materiál. Něco, co u sebe normální člověk nenosí, ale co se v určitém prostředí může sakra hodit. Mezi takové profese patří zcela jistě vojáci. Ale třeba i policisté, zdravotníci, hasiči. Ti všichni se dostávají do situací a pohybují se v prostředí, kde se hodí zdravotní vybavení. Takové, které máte vždy po ruce, a v případě potřeby s ním dokážete i zachránit život. Jaký konkrétní materiál si vzít je dost individuální. Pro nás je ale klíčová otázka: “Kam se zdravotnickým vybavením?”

Battle Tested IFAK

Foto: Battle Tested IFAK / SOLDATO Team

 

A je to otázka, na kterou je zdánlivě jednoduchá odpověď. Zdravotní materiál patří do lékárničky. OK, jasný. Ale my ten materiál potřebujeme mít neustále u sebe. A ideálně se k němu v případě potřeby rychle dostat. Jo, a taky máme spoustu jiného vybavení, takže by to nemělo zabírat moc místa. Takové malé osobní lékárničce se v našich vojenských kruzích říká IFAK. Což znamená Individual First Aid Kit.

 

Battle Tested IFAK v testu SOLDATO teamu

Foto: BT IFAK vypadá na první pohled velmi kompaktně / SOLDATO Team

 

Než budeme pokračovat, tak si rychle řekneme, co by asi takový IFAK měl obsahovat. Budeme vycházet z TCCC a akronymu MARCH. Takže potřebujeme něco na stavění masivního krvácení (massive hemorrage), zprůchodnění dýchacích cest (airway), řešení PNO (respirations), stavění dalšího krvácení (circulation) a ochranu proti podchlazení (hypothermia). Co konkrétního si vybrat můžete najít v jednom starším článku na blogu SOLDATO teamu. Ale doba pokročila, takže to prosím berte s rezervou.

 

No, a když už víme co, tak se můžeme podívat kam. Ono ale vlastně moc možností není. Nabízí se nošení zdravotního vybavení v batohu. Ale to má trochu jiný účel a také složení takové lékárničky bude jiné. Jedná se spíše o sekundární zdravotní výbavu. Pokud chceme mít základní zdravotní materiál neustále u sebe (tím myslím na výcviku nebo v reálném nasazení), tak si můžu IFAK připevnit buď na vestu nebo na opasek. Oboje má své výhody i nevýhody, ale trendem poslední doby je nošení na opasku.

 

Jaký IFAK si vybrat do akce

Foto: Jedná se o klasický opaskový IFAK / SOLDATO Team

 

IFAK od slovenských speciálů

O tomto trendu samozřejmě ví i slovenský shop Battle Tested. Tento armyshop má opravdu zajímavý příběh. První myšlenka vytvořit obchod s kvalitním taktickým vybavením vznikla v roce 2016 na blízkovýchodní frontě v boji proti ISIS. Tam zakladatel Battle Tested pochopil, jak kvalitní vybavení dokáže zvednout bojové schopnosti. Battle Tested tedy začal navrhovat a vyrábět i svůj vlastní gear. Doporučuji se na stránky mrknout a přečíst si příběh a hodnoty Battle Tested. Je to inspirativní čtení.

 

Jak uložit zdravotní vybavení?

Foto: Do IFAKu by se mělo vejít veškeré potřebné zdravotní vybavení / SOLDATO Team

 

Kvalitního vybavení je na shopu Battle Tested hodně. My se ale podíváme na zdravotní vybavení, konkrétně na IFAK Battle Tested. Ten je designován právě z osobních zkušeností zakladatele Battle Tested, vyrábí ho ale polský Neptune Spear. A není to špatná volba. 

 

Jak vypadá IFAK

Foto: Čelní strana insertu a transportního obalu / SOLDATO Team

 

První pohled

Hned na první pohled je vidět, že se firma inspirovala tzv. psaníčkovým IFAKem, který je primárně určen na opaskové nošení. Jedná se vlastně o dva obaly. První je transportní obal, který se pomocí laser MOLLE vazby přichytí na opasek. V něm je poté vložen samotný obal (insert) na zdravotní vybavení. Ten se dá snadno rozložit a tím pádem se velmi pohodlně dostanete k veškerému zdravotnímu vybavení. Uvnitř transportního obalu je plocha suchého zipu, jehož protikus je na zádech insertu. Vše očividně určeno k lepšímu spojení při uložení. Insert je pak ještě vybaven na každém boku dvěma oky, určenými pro vytažení insertu z obalu. Ty se skládají z paracordu, který je je obalen bužírkou. Oka jsou délkově nastavitelné. Vše je očividně kvalitně zpracováno a na první dobrou nemám žádných výhrad.

 

Vojenská lékárnička

Foto: Zadní strana insertru a transportního obalu / SOLDATO Team

 

Jako základní materiál je použita Cordura, doplněná o elastan a pruženky. Barevné provedení máme na testovaném kusu v kamufláži Multicam, vybrat si ale můžete i Ranger Green nebo černou variantu vhodnou pro policii. Základní rozměry jsou hodně závislé na naplněnosti konkrétním materiálem, na stránkách prodejce jsou uvedeny hodnoty 17x12x4 cm. Já jsem po naplnění používaným zdravotnickým materiálem naměřil stejné hodnoty, jen na hloubku jsem se dostal v nejvyšším bodě na nějakých 7 cm. Hmotnost obou kusů bez vybavení je 186 gramů. Hmotnost s vybavením je pak odvislá od toho, co tam dáte.

 

Velikost IFAKu je zásadní

Foto: Při troše snahy se dá IFAK zabalit do poměrně plochého tvaru SOLDATO Team

 

Zkušenosti z používání

Tak jo, jdeme IFAK naplnit. Mám tady QuikClot gázu, HH kompresní obvaz, Olaes obvaz (který Battle Tested doporučuje oproti "izraeláku"), dvoje hrudní krytí, dekompresní jehlu, nosní vzduchovod s gelem a termoizolační fólii. To se mi zdá jako solidní základ, který u sebe chci neustále mít. Takže tohle vše teď zkusím do IFAKu dostat.

 

Jaké zdravotní vybavení patří do IFAKu

Foto: Tak tohle zdravotní vybavení tam musíme dostat / SOLDATO Team

 

Po otevření insertu psaníčkovým způsobem vidím 4 základní plochy, přičemž dvě jsou pokryty kapsičkou z elastanu (mezi kterými je další malá nenápadná kapsička vhodná na rukavice) a dvě obsahují pruženky se třemi oky.Tedy ony jsou tam čtyři, ale to poslední je opravdu malé a je to spíš zbytek po šití... Pátá plocha obsahuje sucháč pro zavření. Fajn, vypadá to, že úložného místa tu je dostatek, stejně tak jako možnost administrace. Není to o tom mít vše poházené v obalu, ale hezky a přehledně poskládané, aby člověk hned viděl po čem sáhnout.

 

Jak si správně zabalit osobní lékárničku

Foto: Úložného prostoru nabízí IFAK dostatek / SOLDATO Team

 

Začneme tím největším. OLAES obvaz vcelku logicky patří do největší prostřední kapsy. K němu se vejdou ještě další ploché věci, tedy všechny fólie. Do menší kapsičky se pak s přehledem vleze jak QuikClot, tak kompresní obvaz. Zbývají nám tu "tyčkovité" věci, které patří do pruženek. Na jednu stranu tak dávám vzduchovod, gel a dekompresní jehlu. A tím jsem vlastně skončil. Volné pruženky obsazuji chemickým světlem a fixou. To se vždy hodí. Dobrý nápad je také uložit do IFAKu jeden pár chirurgických rukavic. Ty se vlezou do malé kapsičky z elastanu. Opravdu příjemné je, že veškeré zdravotní vybavení je ihned dostupné a vše je přehledně uložené.

 

Jak si sestavit osobní lékárnu

Foto: A jak je vidět, není problém tam vše přehledně dostat / SOLDATO Team

 

Jak tedy vidno, není problém do Battle Tested IFAKu uložit veškeré základní zdravotnické vybavení. Velikost je tak akorát, pocitově se ale jedná spíše o větší IFAK. Zavření insertu je poměrně intuitivní a nepředstavuje větší problém. Všechny chlopně se poskládají na střed a poslední chlopeň to pojistí suchým zipem. Osvědčilo se mi použít trochu větší sílu, aby se vše trochu zmáčklo a insert byl tak co nejmenší.

 

IFAK Battle tested test a recenze

Foto: Zavření insertu je opravdu snadné / SOLDATO Team

 

Takto naplněný insert se vkládá do transportního obalu. Takže se na něj mrkneme trochu blíže. Transportní obal je tvořen čelem a zády, které jsou nahoře a dole spojeny pruženkou. Výhodou tohoto řešení je univerzálnost a do obalu se tak dá vložit různě naplněný insert. Pružný materiál samozřejmě také drží insert uvnitř obalu. Pro bezpečnější uložení je ještě uvnitř již zmíněný sucháč, který lze ale zakrýt krycí plochou. Je tak na vás, jak budete toto spojení využívat. Asi nepřekvapí, že při využití sucháče drží insert v obalu opravdu pevně. Ale také se poměrně špatně do obalu vkládá. A naopak. Když sucháč zakryjete, je vložení vcelku snadné. Jenže se tak musíte spolehnout jen na pruženky... Jak to funguje v praxi uvidíme, až budu mít transportní obal na opasku.

 

Jak nosit IFAK

Foto: Transportní obal je tvořen cordurou spojenou elastanem / SOLDATO Team

 

Suchý zip na insertu má ještě jednu výhodu. Můžete si samotný insert se zdravotním vybavením připevnit na plochu suchého zipu, jímž jsou vybaveny některé batohy. Odpadá tak nutnost mít další lékárničku a na některé akce se to opravdu hodí.

 

Umístit IFAK do batohu ano či ne

Foto: Uložení insertu do batohu nepředstavuje díky ploše suchého zipu žádný problém / SOLDATO Team

 

K připevnění obalu na vaše vybavení slouží klasická vazba, která je v provedení laser cut. Celkem jsou zde čtyři pole, což je možná až zbytečně moc. Dvě by asi stačily. Na druhou stranu je znovu vše kvalitně zpracováno a obal tak aspoň bude na vazbě dobře držet.

 

Jak umístit IFAK na opasek

Foto: Připevnění na opasek pomocí laser cut MOLLE vazby / SOLDATO Team

 

Jsou dvě možnosti. Umístit IFAK na opasek či na batoh. Již jsem zmínil, že primárně je IFAK určen k nošení na opasku. V určitých situacích se ale dá nosit i na batohu a zde s tím není sebemenší problém. To jen tak na okraj, aby bylo učiněno zadost všem možnostem.

 

Jak umístit IFAK na batoh

Foto: Ani připevnění na batoh není nemožné / SOLDATO Team

 

Dále se budeme zabývat jen nošením na opasku. Díky ohebným páskům je svázání vazby dílem okamžiku. Teď jen spojit insert s obalem (což se sundaným opaskem jde pořád ještě snadno), dát na sebe všechen gear a jdeme do akce.

 

Nošení IFAKu na bojovém opasku

Foto: Tento IFAK ale patří na opasek / SOLDATO Team

 

Je tu ta chvíle, kdy se ozve "Zraněný!". A tak přichází čas vytáhnout Battle Tested IFAK. Nahmátnu rukou vytahovací oko, trochu zaberu a hned mám IFAK před sebou.

 

Použití IFAKu v ozbrojených silách

Foto: Nahmátnutí oka z bužírky je poměrně intuitivní / SOLDATO Team

 

Odlepím sucháč (pro jistotu je tu ještě červená značka, aby člověk hned věděl kam sáhnout), rozevřu insert a je to.

 

Jak používat osobní lékárničku

Foto: Vytáhnutí pak jde poměrně snadno, a to i přes odpor sucháče / SOLDATO Team

 

Vše mám hned hezky před sebou a můžeme začít ošetřovat. Vytáhnutí insertu je i přes odpor suchého zipu vcelku snadné, jeho rozevření pak opravdu rychlé. Tady tedy problém není.

 

Manipulace s IFAK

Foto: Rozevření "psaníčka" je velmi rychlé / SOLDATO Team

 

Opravdu mě potěšilo (a už se trochu opakuji), jak je vše přehledně uložené a na první pohled je vidět, co v IFAKu je. Úplné rozložení IFAKu tu hraje zásadní roli. Kapsičky z elastanu jsou samozřejmě neprůhledné, ale to zas tak nevadí. Mírné přečuhování vybavení uvnitř napoví, co se tam skrývá. A pro detailisty není problém si na elastan napsat, co která kapsička ukrývá. To jen pro případ, že by s IFAKem manipuloval někdo jiný než vy.

 

TCCC v praxi

Foto: Rozbalený IFAK nabízí velmi dobrý přehled v uloženém zdravotním vybavení / SOLDATO Team

 

Vytáhnutí insertu a ošetření máme za sebou. Jdeme zabalit a pokračujeme v akci. A tady přichází na řadu vkládání insertu zpět do transportního obalu. To už tak snadné není a chce to trochu cviku. Možná stojí i za zvážení si hodit insert na karabinu na vestě a do obalu ho dát až bude trochu klid. Při vkládání (jak už vás jistě napadlo) totiž sucháč úplně nespolupracuje. Předně je dobré se podívat, jakou stranou isnert do balu vkládáte. Mělo by to být po směru zapínací chlopně. V opačném případě se o chlopeň tak trochu šprajcnete.

 

Uložení IFAKu

Foto: Vložení insertu zpět do obalu je trochu problematické. Takhle ale ne... / SOLDATO Team

 

Poté je téměř nezbytné použít obě ruce. Jednou vložíte insert, druhou pak zabráníte spojení sucháče. Pak jen stačí táhnout za oko a snažit se tam insert nacpat. Jakmile pak ruku vytáhnete a spojíte sucháče, máte vyhráno a insert znovu drží v obalu jak přilepený. Doslova. Při troše cviku se to dá zvládnout do 15 vteřin. To jde.

 

Správné uložení IFAKu

Foto: Takhle je to lepší a při troše cviku se to dá zvládnout / SOLDATO Team

 

Malá odbočka. Pokud máte rádi turniket na IFAKu, tak to tady není problém. Na horní pružence je další pásek pruženky, kam lze TQ pohodlně umístit. A protože každý ví, že turniketů není nikdy dost, tak to mohu směle doporučit. TQ není uvnitř IFAKu, je k němu pohodový přístup a ostatnímu zdravotnímu vybavení nijak nezavazí. Je to tedy na vás, jestli tuhle možnost využijete. Když ne, tak oko nijak nezavazí. Popřípadě se dá odstřihnout.

 

Jak správně nosit turniket

Foto: Turniket má v tomto případě na IFAKu dobré umístění / SOLDATO Team

 

Co ještě IFAK od Battle Tested nabízí? Je tu ještě malá vychytávka. Správný IFAK by měl být označen. Zde je to řešeno křížem na obalu. Ale aby to nebylo demaskující, máte možnost si zvolit barvu. To se udělá snadno výměnou podkladu pod vyříznutým křížem. Kromě červené tu je šedá a černá barva. Plocha s křížem je ze sucháče, takže si tu můžete dát jakýkoliv svůj patch. Drobnost, která potěší.

 

Jak si označit zdravotní vybavení

Foto: Označení IFAKu může být důležité / SOLDATO Team

 

Jak se nosí?

IFAK jako takový je funkční a vejde se do něj potřebný zdravotnický materiál. To už víme. To je ale jen polovina úspěchu. Pokud se IFAK špatně nosí, je nepoužitelný. Jak to tedy je s IFAKem Battle Tested? No, hodně záleží na tom, jak a s čím IFAK nosíte. Jak jsem již říkal, na batohu je to bez problému. Na vestě se to dá také, i když umístění na široko je trochu limitující a zabere tak dost místa na úkor další výbavy. Ale pokud to takhle někdo potřebuje, dá se také. My se teď ale podíváme detailně na primární nošení, tedy na umístění na bojovém opasku.

 

Správné umístění osobní zdravotní výbavy

Foto: Na opasku IFAK nezavazí ani při krkolomnějších polohách / SOLDATO Team

 

Pokud jedete na low profil a nenosíte moc batoh, je to ok. Díky vazbě se dá trochu pohrát i s výškovým nastavením a IFAK si tak umístit dle libosti. Nijak výrazně nezavazí při žádné činnosti, a také při sezení je to relativně v pohodě. To oceníte zejména při sezení v autě, kdy na sobě máte jen vestu a opasek. IFAK netlačí a sezení ve vozidle i po delší čas nepředstavuje žádný problém. Na střelnici či na akce, kde se nenosí batoh, tedy ideální.

 

Použití lékárničky při automobilové nehodě

Foto: Také při sezení ve vozidle nijak nezavazí / SOLDATO Team

 

Ale jak to je s kompatibilitou při nošení batohu? To už je trochu horší. Při klasickém rozhození gearu na opasku se pro IFAK nabízí místo na zadní části opasku, na bedrech. Tedy přesně na místě, kde doléhá spodní část batohu. Takže batoh se s IFAKem tak trochu pere a není to úplně ideální. Je potřeba si s tím trochu pohrát – opasek si dát co nejníže a naopak batoh si posadit co nejvýše. Zároveň je dobré dát IFAK co nejvíce na bok. S malým bojovým batohem či tzv. třídeňákem se zdá vše v pořádku. Opravdu tady ale hodně záleží na typu batohu a je dobré si to před koupí vyzkoušet, či změnit batoh...

 

Kompatibilita opasku s bederákem

Foto: Při nošení s některými typy batohu je to ale horší... / SOLDATO Team

 

A jako vždy (ale to není problém IFAKu) je tu problém s bederákem u velkých patrolovacích batohů. Jak jsem říkal, je to dost individuální záležitost a při troše dobré vůle se to dá vyladit do nositelného stavu. Důležité je, aby IFAK neomezoval a zároveň šel pohodlně vytáhnout jakoukoliv rukou i při nasazeném batohu.

 

Nošení IFAKu a batohu

Foto: Při použití toho správného batohu to ale není žádný problém / SOLDATO Team

 

Zpracování a odolnost

Tady to bude rychlé. Za celou dobu testování jsem nepřišel na žádný problém co se této oblasti týče. Kombinace materiálů je zvolena velmi dobře a jako celek vše funguje. Stejně tak spoje různých materiálů jsou naprosto v pořádku. Ani při práci v písčitém či jinak "nepřátelském" prostředí se nevyskytl žádný problém, insert šel vždy pohodlně vytáhnout a vše funguje na jedničku.

 

Sterilita zdravotního vybavení

Foto: Zpracování i odolnost jsou na velmi dobré úrovni / SOLDATO Team

 

Elastanové kapsičky nevykazují výraznou deformaci. Jediná výtka tak zůstává u trochu nelogického prošití pruženek, kdy na jejich koncích zůstává opravdu malé očko. Možná pro jehlu? Těžko říci. Ale to je opravdu detail, který nijak neomezuje. Celkově je IFAK Battle Tested zpracován opravdu kvalitně a klukům z Neptune Spear i z Batttle Tested patří pochvala. Pěkná práce.

 

Zdravotní vybavení pohledem SOLDATO team

Foto: Battle Tested IFAK můžeme v klidu doporučit i do bojových podmínek / SOLDATO Team

 

Verdikt

Individuální lékárnička, určená pro ošetření trauma poranění v krizových podmínkách. Tak prezentuje Battle Tested svůj IFAK. Takových lékárniček je na trhu celá řada, ale mohu zodpovědně říci, že tato patří mezi ty lepší. A za cenu (v přepočtu k aktuálnímu kurzu eura) 1230,- i mezi ty levnější. Vleze se do něj veškeré potřebné zdravotní vybavení, ve kterém máte pořádek a dobře se v něm orientujete. IFAK je dobře a rychle přístupný, což je u zdravotního vybavení klíčové. To že se trochu pere s batohem a špatně se vrací do transportního obalu je něco, co se dá odladit úpravou výstroje a nácvikem. Jinak IFAKu Battle Tested není moc co vytknout. Rozhodně patří do kategorie vybavení, které vám mohou zachránit život a nenechají vás na holičkách.

 

 

Líbí se nám:

+

Dobrý přehled ve vybavení

+

Možnost oddělení insertu

+

Kvalita zpracování

Nelíbí se nám:

-

Horší kompatibilita s některými batohy

-

Problematičtější vracení insertu do obalu

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality 

Zapůjčil:

Battle Tested

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava